Ιδεοληψία-παρορμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13

    Ιδεοληψία-παρορμηση

    Γεια σας παιδιά.Αντιμετωπιζω μια ιδεοληψία σχετικά με το να πω κάτι στους γονείς μου που είχα κάνει παλιά αλλά δεν θέλω να το πω.όποτε λέω να μην το πω μου έρχεται η σκέψη "πες το""πες το".Αυτό μου συμβαίνει γενικά.Αλλο παράδειγμα πηγαίνω να φάω απέξω και επειδή οι γονείς μου δεν θέλουν να τρώω απέξω αν πάω κρυφά μετά μου ρχεται η σκέψη να το πω.Ειναι συνεχόμενα αυτά.Ειναι κάπως σαν να θέλω τιμωρήσω τον εαυτό μου.Μου ρχεται να τους λέω πράγματα που δεν θέλω να πω με την επιμονή σκέψη "πες το "πες το".Εδω να πω ότι οι γονείς μου με μεγάλωσαν αυστηρά,είναι απαισιόδοξοι και σε πολλά με δημιούργησαν ενοχές με τα λόγια τους.Επισης συχνά μου ασκούσαν και μου ασκούν κριτική αλλά τους αγαπάω.πηγαινω σε ψυχίατρο από τον Σεπτέμβριο.Εχω και άλλες σκέψεις θρησκευτικού περιεχομένου πχ ότι αν πω ψέματα θα με τιμωρήσει ο θεός κτλπ Θεωρω ότι είμαι ένα άτομο ηθικό και με υπερβολική ενσυναίσθηση και τελειομανία.βοηθειστε με σας παρακαλώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    η αρχή έγινε, εγώ πιστεύω.
    το γεγονός ότι αναγνωρίζεις οτι δεν υπάρχει λόγος να απαλογείσαι πια, την δυσφορία και το παράλογο του πράγματος, είναι η αρχή να ξεκινήσεις να αλλάξεις τον τρόπο σκέψης και λειτουργίας, ας πούμε των αντανακλαστικών σου.
    να ξέρεις ότι όταν κάτι σε κάνει να νιώθεις άβολα, υπάρχει λόγος. κάτι θέλει να σου πει αυτό.
    και όχι, επειδή κάνεις κάτι που οι γονείς σου δεν συμφωνούν με αυτό, δεν σημαίνει ότι κάνεις κάτι λάθος. αν κάτι είναι λάθος κρίνεται από άλλους παράγοντες.

  3. #3
    Δεν χρειάζεται να το πεις.
    Αν θες μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Να ξεκινήσεις κουβέντα με τις διαφωνίες που έχεις με τους γονείς σου.
    Νομίζω ότι ό λόγος που ες να το πεις, είναι ακριβώς για να αντιδράσεις σε κάτι που σε καταπιέζει αλλά για ηθικούς λόγους δεν θες να το παραδεχτείς και το διώχνεις από τη σκέψη σου. Το ότι καταπιέζεσαι δηλαδή και τόσα χρόνια δεν μπορούσες να αντιδράσεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αν κάνεις ψυχοθεραπεία να λύσεις τα θέματα που έχεις με τους γονείς σου θα σου περάσει αν πηγές στον ψυχίατρο να πάρεις χάπια τότε τι να σου πω καλή τυχη

Similar Threads

  1. ιδεοληψια....
    By anxious4ever in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 24-11-2016, 14:15
  2. Ιδεοληψια μου
    By μυσπ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2013, 02:15
  3. ιδεοληψια
    By MARIMARIANNA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2009, 18:01
  4. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 12:59
  5. Ιδεοληψια
    By mixalakis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2008, 19:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •