Splitting
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Splitting

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8

    Splitting

    Καλησπέρα και πάλι! Ήθελα για άλλη μια φορά την γνώμη σας. Είμαι διαγνωσμένη εδώ και ένα χρόνο με διπολική τύπου 2 και μετά από συζήτηση με τον γιατρό μου κατάλαβα ότι κάνω πολύ έντονα καθημερινά splitting, δηλαδή τα βλέπω όλα είτε μόνο καλά είτε μόνο κακά, τύπου ή με αγαπάνε ή με μισούν κλπ. Δεν μπορώ να το σταματήσω με τίποτα και με βασανίζει πολύ. Έχετε καμία συμβουλή;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Emily_S View Post
    Καλησπέρα και πάλι! Ήθελα για άλλη μια φορά την γνώμη σας. Είμαι διαγνωσμένη εδώ και ένα χρόνο με διπολική τύπου 2 και μετά από συζήτηση με τον γιατρό μου κατάλαβα ότι κάνω πολύ έντονα καθημερινά splitting, δηλαδή τα βλέπω όλα είτε μόνο καλά είτε μόνο κακά, τύπου ή με αγαπάνε ή με μισούν κλπ. Δεν μπορώ να το σταματήσω με τίποτα και με βασανίζει πολύ. Έχετε καμία συμβουλή;
    Καλησπερα , ναι μου συμβαινουν αυτοι οι κυκλοι και εμενα . Βεβαια δεν εχω ιδεα πως να το σταματησω , πως να το κοντρολαρω και παρολη την ψυχοθεραπεια δεν εχω βρει ακομα μια φορμουλα που να λειτουργει . Καταλαβαινω ποσο βασανιστικο ειναι , γιατι πραγματικα ειναι παρα πολυ . Και σε επιπεδο μανιας μπορω να πω οτι συμβαινει με συγκεκριμες καταστασεις και ατομα .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    1
    Έχετε κάτι να ανησυχείτε στη ζωή;
    Έχω έναν φίλο που έχει αυτό το πρόβλημα για μεγάλο χρονικό διάστημα, το έχει για περισσότερα από 3 χρόνια.
    Στη συνέχεια θεραπεύεται, εστιάζοντας στη δουλειά, βγαίνοντας από το σπίτι, χαλαρώνοντας παρακολουθώντας ταινίες ή παίζοντας παιχνίδιαcookie clicker.
    Ελπίζω να γίνεις καλά σύντομα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Emily, καλησπέρα.
    Το spliting, ή αλλιώς άσπρο-μαύρο, είναι ένας πολύ συνηθισμένος τρόπος σκέψης στους ανθρώπους. Λίγο πολύ οι περισσότεροι την έχουμε, και θέλει μία παραπάνω επεξεργασία για να φτάσουμε στην σύνθεση. Βέβαια η ένταση αυτής της σκέψης σε κάθε άνθρωπο διαφέρει αλλά είναι έας τρόπος σκέψης πολυ συνηθισμένος και έχει κάποια αξία εξελικτική λογικά.
    Το θέμα είναι ότι όταν παίρνουμε απόλυτη θέση άσπρου ή μαύρου, τότε είναι σαν να χάνετε η αντικειμενικότητά μας κάποιες φορές και να αντιδρούμε δυσανάλογα με αυτό που συμβαίνει.
    Για παράδειγμα, αν μία συνάδελφος σήμερα δεν σου μιλήσει καθόλου (ούτε καν καλημέρα) ενώ σε συναντήσει (χωρίς να έχει προηγήθει κάτι αρνητικό την προηγούμενη μέρα), μπορείς να σκεφτείς ότι σε μισεί. Και να νιώσεις πολύ έντονα αρνητικά συναισθήματα.
    Αμα όμως μπεις σε μία διαδικασία να δεις πως εξέλεβες την στάση της, θα δεις ότι το πήρες πολύ προσωπικά κατευθείαν και ότι υπάρχουν και άλλοι πιθανοί λόγοι που να μην έχουν σχέση μέ σένα που να εξηγούν την στάση της.
    Για παράδειγμα μπορεί η συνάδελφος να μαθε μόλις ένα πολύ αρνητικό νέο, να βιαζόταν υπερβολικά, να ήταν χάλια για προσωπικούς της λόγους, να μην σε πρόσεξε κλπ κλπ.
    Επίσης πως η συνάδελφος γίνεται ξαφνικά να σε αντιπαθέί ακραία αν πχ την πρηγούμενη μέρα σου μιλούσε γλυκά και σου έδειχνε αρκετό ενδιαφέρον και νοιάξιμο.
    Αντί λοιπόν να πάρεις μια ακραία θέση άσπρου μαύρου σε σχέση με το σήμερα προσπάθησε να δεις όσο πιο αντικειμενικά γίνεται όλα τα σύν και πλην. Ρεαλιστικά. Ποιες είναι οι αποδείξεις ότι σε μισεί και τι αποδείξεις έχεις ότι νοιάζεται. Δες λίγο και το χθες και το προχθες και γενικά την συνολική εικόνα. Οι άνθρωποι δεν κρινόμαστε με τη μέρα αλλά με την συνολική εικόνα.


    Με λίγα λόγια δύο τρόποι που ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν με την διχότομη σκέψη είναι να αναλογίζεσαι και άλλους πιθανούς λόγους που κάποιος μπορεί να αντέδρασε με έναν συγκεκριμένο τρόπο,
    και δεύτερον να μην ξεχνάς να κοιτάς την γενική εικόνα.
    Δηλαδή τα πράγματα σημερα είναι χαλια. Χθες πως ήταν; Προχθές;
    Μήπως απλά είναι μία κακή μέρα;
    Προσπάθησε να βάζεις διαβαθμίσεις στις απόψεις σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •