Καλησπέρα , είμαι 23 ετών,εδω και 2 χρόνια εμφανίζω δυσαισθησία στην δεξια παλάμη του χεριού μου κυρίως και μερικές φορές και στο πόδι , η αισθηση στο δεξί μου χέρι είναι πιο διαφορετική απο ότι στο αριστερό , επίσης παρα το γεγονός ότι είμαι δεξιόχειρας απο 8 χρονών βάζω περισσότερη δύναμη με το αριστερό, και επίσης το δεξί μου πόδι είναι πιο αδύναμο απο το αριστερό . Μου έχει κολλήσει η ιδέα οτι μπορεί να εχω όγκο στο νευρικό σύστημα και με έχει πιάσει μια απελπισία, μπήκα στην διαδικασία να πείσω τον εαυτό μου ότι πάσχω απο κάτι τέτοιο έχοντας τα συμπτώματα να μου θυμίζουν συνέχεια ,στεναχωρήθηκα με πηρε απο κάτω και έκλαιγα τα βράδια . Πήγα σε νευρολόγο ο οποίος με εξέτασε και με βρήκε άριστο νευρολογικά οτι δεν έχω καποιο θέμα , επίσης μου έγραψε μαγνητική εγκεφάλου (περισσότερο για να μου φύγει η ιδέα) η οποία βρέθηκε χωρίς παθολογικά ευρήματα, εντελώς φυσιολογική , και μετά με παρέπεμψε να διερευνήσω το θέμα μου σε έναν ορθοπεδικό . Πήγα σήμερα σε ένα ορθοπεδικό του είπα τα συμπτώματα , με εξέτασε με βρήκε άριστο νευρομυικά και στην σπονδυλική στήλη χωρίς πόνους , και μου λέει οτι να αφήσω τις σαχλαμάρες και ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάποια μαγνητική , γιατί δεν έχω κανένα θέμα. Έτσι λοιπόν , έφυγα και μ είπε οτι πρόκεται για ψυχοσωματικό και ότι αμα μου φύγει η ιδέα θα φυγουν και οι αισθήσεις αυτές . έχει αισθανθεί κανείς απο εσάς παρόμοια συμπτώματα με χρόνιο χαρακτήρα ? είναι δυνατόν να οφείλονται σε ψυχοσωματικα ?