Πραγματικα πανικος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10

    Πραγματικα πανικος..

    Γεια σας . Εκανα εγγραφη για να μοιραστω και εγω τα δικα μου . Εχω αρρωστοφοβια ,περα απο μια συνεδρια με ψυχολογο απλο δεν εχω παει αλλου. Φοβαμαι και να πω πως εχω αρρωστοφοβια. Εχω πολυ εντονα συναισθηματα πανω σε αυτο και με εχουν διαλυσει. Πριν δυο χρονια βγηκε σε μια εξεταση πως εχω κατι ιο δηλαδη αλλα τελικα δεν ηταν αληθεια .εκανα πολλες εξετασεις . Αλλα απο πριν ειχα αρρωστοφοβια μηπως εχω ακριβως αυτο. Σκεφτηκα μεχρι να αυτοκτονησω δεν μπορουσα αλλο. Απο τοτε χωρησα και εδω και 2 μηνες εχω αλλη σχεση . Αλλα επειδη εγιναν διαφορα χωρησαμε στους 2 μηνες. Τωρα φρικαρω στην ιδεα πως αυτος μπορει να ειχε κατι .. φοβαμαι για hiv η ηππατ c . Β εχω κανει εμβολιο. Δεν ξερω πως να ηρεμισω τον εαυτο μου ..δεν το αντεχω αλλο . Διαβασα καπου πως το 2 τα εκατο στην ελλαδα εχουν. Δεν ειναι μικρο ποσοστο . Να πω επισης πως τον περασμενο χρονο ειχα φαει πολλα λεφτα σε τετοιες εξετασεις .δεν μπορω παλι να μπω σε αυτο το αγχος να δινω αιμα και να περιμενω εξετασεις. Ειχα ξεχαστει καποιους μηνες Αληθεια δεν εχω δυναμη πλεον ... ειμαι μονη μου τελειως ..ουτε φιλους εχω περα απο κατι γνωστους ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Τίνα μου καλωσήρθες!!

    Μια απορία! Γιατί έχεις μείνει χωρίς φίλους;

    Πώς έγινε και χάλασε η τελευταία σου σχέση;
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Ο θάνατος είναι μία υπέροχη εμπειρία που εν τέλει θα ζήσεις απλά η ζωή είναι ελαφρως καλύτερη. Ο θάνατος δεν είναι το αρνητικό που όλοι φοβόμαστε αντιθέτως είναι κάτι θετικό οπότε κανε εξετάσεις και θελε να ζήσεις γτ η ζωή είναι κατα λίγο καλύτερη και όχι για να αποφύγεις το ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ που λέγεται θάνατος.

    Δες βιντεάκια στο τιούμπ ανθρώπων που πέθαναν για μεγάλα χρονικά διαστήματα το 95% είναι θετική εμπειρία ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.

    Ετσι γιατρεψα την αρρωστοφοβία μου, είδα θετικά τον θάνατο. ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10
    Καλως σας βρηκα. Δεν εμεινα τωρα μονη ..απο παντα ειμαι πολυ μοναχικο ατομο. Και απο το σχολειο παντα μακρια απο ολους . Η προηγουμενη σχεση μου ηταν 8 χρονια. Απλα με τον ανθρωπο που ειμασταν 2 μηνες ..πνιγομουν επειδη θελαμε διαφορετικα πραγματα. Με επιανε κατι επειδη ηταν κοινονικος πολυ ενω εγω κλειστη πολυ. Ολο ηθελε να με αλλαξει .και πως δεν ειμαι φυσιολογικη και ολα τετοια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10
    Ναι το ξερω .και συμφωνω. Δεν φοβαμαι τον θανατο γενικα..οι αλλοι να ειναι καλα για μενα δεν με νοιαζει. Εγω νομιζω πως θελουμε να νομιζουμε πως εχουμε κατι για να τημωρουμε τον εαυτο μας. Εχω 2 χρονια νοσοφοβια τρομερα ασχημη. Και εχω σκεφτει εχω αναλυσει αρκετα στο μυαλο μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    το να ζεις με τον φοβο να μην κολλησεις καποια ασθενεια σαφως δεν σε κανει καλυτερα... και ηθελα να σε ρωτησω το ποσοστο αυτο με τις ηπατιτδες και τα σχετικα που λες, εφοσον κρατατε τις προφυλαξεις δεν προκειται να κολλησεις τιποτα ακομα και αν ο αλλος ειναι φορεας και δεν το ξερεις..Το να ζεις με τον φοβο δεν κερδιζεις κατι... Βρες ενα καλο ψυχολογο και ξεκινησε συνεδρειες ωστε να σε βαλει μια ταξη μεσα στο μυαλο σου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10
    Ναι θελω να ξεκινησω να βρω ψυχολογο παλι. Επισης ηθελα να μοιραστω πως πιστευω οτι εγω φταιω που χωρησαμε. Ειναι σαν να τον εδιωξα με την συμπεριφορα μου. Και επειδη γενικα δεν ηταν κατι εφημερο καποιες φορες δεν πηρα προφυλαξη και τρεμω που σκεφτομαι αυτα. Απο εχθες ειμαι σε πανικο ,δεν θα αντεξω αλλο ..πραγματικα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10
    Ολο σκεφτομαι τι ειπε πως το ειπε. Και το συνδυαζω με αρρωστιες . Λεω για να μου ειπε κατι τετοιο(το οποια βασικα αν τα σκεφτω δεν ειναι κατι) τα συνδυαζω και λεω μεσα μου ..μου το ειπε βασικα πως εχει κατι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Tina_mysti View Post
    Ναι το ξερω .και συμφωνω. Δεν φοβαμαι τον θανατο γενικα...
    σοβαρεψου. τον ψοφο τον φοβουνται ολοι, αλλα ανθρωποι οπως εσυ ακομα περισσοτερο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Τίνα, ίσως χρειάζεται να πας σε ένα ψυχολόγο να σε βοηθήσει να ανοιχτεις
    Όσο για τις αρρώστιες μην γκουγκλαρεις τίποτα μόνο πανικο φέρνει.
    Εάν φοβάσαι τόσο πολύ, πήγαινε κάνε μια εξέταση και τέλος.
    Δλδ τι τέλος θα σου κολλήσει άλλη αρρώστια μετά, ξέρω από αρρωστοφοβια παθών.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10
    Ναι θελω να παω . Απλα πιστευω πως λιγοι ψυχολογοι αξιζουν . Νομιζω θα ειναι χαμενος χρονος και χρηματα. Οπως εκανα 3 μηνες περισι . Δεν με βοηθησε πολυ να πω.. δεν μπορω να ηρεμισω . Δεν ξερω..ο εαυτος μου μου φταιει ..κανενας αλλος..εγω τα δημιουργω ολα ????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Μια σταγόνα πράξης νικάει εκατό τόνους θεωρία. Να πας σε ψυχολόγο, αν χρειαστεί να πας και σε ψυχίατρο και να ακολουθήσεις και αγωγή ακόμη. Δοκίμασε το. Πρεπει να κάνεις βήματα για να κερδίσεις το πρόβλημα σου. Κάνε αλλαγές στη ζωή σου. Άλλαξε τη διατροφή σου. Γυμνάσου εάν δεν κάνεις γυμναστική. Τσέκαρε τις βιταμίνες σου και τα αιματολογικα σου γενικότερα. Μάθε κάτι καινούργιο, δώσε κίνητρα στο μυαλό σου να απασχοληθει με κάτι. Δοκίμασε τα όλα μέχρι να βρεις τι σε βοηθάει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    10
    Ευτυχως νομιζω δεν με εχει παρει τοσο απο κατω . Δηλαδη εχω χομπι που μαρεσουν , ξερω τι να κανω για να νιωσω καλα ..θα παω μια βολτα κτλ . Αυτο ακριβως κανω οταν απασχολουμε με κατι η στην δουλεια μου τα ξεχναω ολα. Μετα ξαφνικα σκαει παλι η αρρωστοφοβια. Σημερα βρηκα ενα διαγνωστικο και εκανα εξεταση για ηππατητιδα C . Την δευτερα το απογευμα θα βγει. Απλα ηθελα να μπω εδω να το πω . Δεν εχω καποιον να μιλησω για αυτα.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Tina_mysti View Post
    Ευτυχως νομιζω δεν με εχει παρει τοσο απο κατω . Δηλαδη εχω χομπι που μαρεσουν , ξερω τι να κανω για να νιωσω καλα ..θα παω μια βολτα κτλ . Αυτο ακριβως κανω οταν απασχολουμε με κατι η στην δουλεια μου τα ξεχναω ολα. Μετα ξαφνικα σκαει παλι η αρρωστοφοβια. Σημερα βρηκα ενα διαγνωστικο και εκανα εξεταση για ηππατητιδα C . Την δευτερα το απογευμα θα βγει. Απλα ηθελα να μπω εδω να το πω . Δεν εχω καποιον να μιλησω για αυτα.
    Καλησπερα Τινα,θα σε συμβουλευα και εγω οπως ειπανε παραπανω και οι υπολοιποι να το δουλεψεις ολο αυτο με καποιον ψυχολογο και πιστευω θα το βελτιωσεις σιγουρα,και η δικια μου γνωμη θα ηταν να γινεις και λιγο πιο κοινωνικη ωστε να περνας ευχαριστο χρονο με αλλους..Και ειμαι σιγουρος οτι το τεστ βγηκε αρνητικο.

Similar Threads

  1. Βοήθεια πραγματικά...
    By nikostheo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-04-2023, 03:33
  2. Τι πραγματικά συμβαίνει;
    By LeelaT in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 97
    Last Post: 20-12-2014, 17:47
  3. πραγματικά τι μου συμβαίνει?
    By ma rion in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-2012, 09:29
  4. ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ?
    By NADINE_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 46
    Last Post: 21-08-2008, 20:17
  5. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ........
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2006, 11:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •