φοβος για τις εμβοες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    1

    φοβος για τις εμβοες

    Γεια σας .εδω και μια εβδομαδα νιωθω οτι εχω εμβοες στα αυτια πιο δυνατες ομως στο δεξι.πηγα στον ωρλ μου τα βρηκε ολα καλα εκτος το οτι δεν ακουω στις υψηλες συχνοτητες.φοβαμαι οτι ειναι καποιο ανευρισμα στον εγκεφαλο,,,,η οτι θα παθω κατι στον υπνο μου και θα πεθανω.εχει καποιος παρομοιο προβλημα?επισης οταν σκυβω σαν να μουδιαζει το προσωπο μου.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1
    Καλησπέρα. Κι εγώ παρουσίασα εμβοες μετά από μια περιοδο πολύ έντονου στρες. Έκανα μαγνητική όλα καλά. Ο ΩΡΛ μου βρήκε μια απώλεια ακοής σε μια συγκεκριμένη συχνότητα που λογικά αυτό το προκαλεί. Θα το συνηθίσει ο εγκέφαλος σου και σε λίγο καιρό δεν θα του δίνεις καν σημασία. Όπως τόσοι ηχοι που ακούμε καθημερινά και δεν επικεντρωνομαστε εκεί έτσι θα γίνει και με αυτό! Είναι δύσκολο στην αρχή αλλα θα το καταφέρεις. Ότι χρειαστείς στείλε!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by agelosq View Post
    Γεια σας .εδω και μια εβδομαδα νιωθω οτι εχω εμβοες στα αυτια πιο δυνατες ομως στο δεξι.πηγα στον ωρλ μου τα βρηκε ολα καλα εκτος το οτι δεν ακουω στις υψηλες συχνοτητες.φοβαμαι οτι ειναι καποιο ανευρισμα στον εγκεφαλο,,,,η οτι θα παθω κατι στον υπνο μου και θα πεθανω.εχει καποιος παρομοιο προβλημα?επισης οταν σκυβω σαν να μουδιαζει το προσωπο μου.
    Το ανεύρισμα δίνει και άλλα συμπτώματα όπως πονοκεφάλους, ναυτίες κλπ. Μην αγχώνεσαι υπέρμετρα. Είναι στο μυαλό σου, και στο λέω σαν ομοιοπαθούσα αρρωστοφοβική. Εμβοές έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι κατά διαστήματα, αλλά η ύπαρξή τους δεν συνδέεται με κάποια σοβαρή πάθηση. Στα λέω επειδή είμαι του ιατρικού κλάδου και το έχω ψάξει γιατί αγχωνόμουν και εγώ. Μάλιστα, όσο πιο πολύ το σκεφτόμουν, τόσο νόμιζα ότι συνέχεια βουίζουν τ αυτιά μου. Πρέπει να χαλαρώσεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Να σε ρωτήσω κι εγώ έχω πρόβλημα με εμβοες, τις είχα παρουσιάσει λόγω αγχωδους διαταραχής μαζί με πολλά άλλα ψυχοσωματικά και με αγωγή και ψυχοθεραπεια αν και δεν με απασχολούσαν τόσο γιατί είχα χειρότερα συμπτώματα από αυτό, σιγά σιγά σιγάσαν σε σημείο να τις ακούω ελάχιστα όταν καπακωνα τα αυτιά μου με μαξιλάρια για να κοιμηθώ(με βόλευε ένα διάστημα, για να μην ακούω το ψυγείο!).Έπειτα κάποια στιγμή μετα από τρία χρόνια, έκοψα τα αντικαταθλιπτικά και άρχισε το κεφάλι μου να βουιζει τρομακτικά δυνατά σαν εργοστάσιο.Ξανα άρχισα αγωγή δεν είμαι το τραγικό χαλί που ήμουν, αλλά αν και πέρασαν πέντε μήνες ακόμη με ενοχλούν όλη μέρα όταν έχει ησυχία.Εσυ λες θα τα ξανά "ρήξει" ο εγκέφαλος όπως είχε γίνει και στο παρελθόν; Και την πρώτη φορά πρέπει να μου πήρε χρόνο αλλά είχα την προσοχή μου και σε άλλα συμπτώματα οπότε δεν θυμάμαι πότε έγινε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    4
    Χρύσα σε παρακαλώ πολυ θέλω να μιλήσουμε στο mail μου αν δεις αυτό το μνμ είναι ανάγκη έχω κ εγώ εμβοες ψυχοσωματικές κ θέλω να μιλήσουμε γιατί έχω αποκτήσει κ εγώ φοβίες με αυτές! Ίσως κάνει καλό κ στις δυο μας! Το mail μου είναι [email protected]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    11
    Κάνε μια μαγνητική βάσης κρανίου για να αποκλίσεις ακουστικό νευρινωμα
    Εδώ και 8 χρόνια έχω σφυζουσες εμβοες μονόπλευρα , απώλεια ακοής και μόνο τώρα τελευταία ένας απ όλους τους γιατρούς που πήγα με κατεύθυνε σωστά
    Αυτό μπορεί να πειράξει και το προσωπικό νεύρο και να δημιουργήσει μουδιασματα και παρεση
    Εν τέλη εκανα γ knife και περιμένω τις εξελίξεις
    Ψάξτο όμως μην το αφήνεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    27
    Κι εγώ το έχω χρόνια.εχω παρατηρήσει πως όταν είμαι καλά δεν τις ακούω καν.οταν πιεζομαι ψυχολογικά κι αγχώνομαι τις ακούω έντονα.Επισης μετά από βραδιά κραιπαλης αλκοόλ κτλ εντείνονται.Να σημειώσω ότι παίζω μουσική σε μαγαζιά πάνω από είκοσι χρόνια με τα ακουστικά τσίτα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    4
    Έπαθα στο δεξί αυτι εμβοη μετά κατά την διάρκεια της προπόνησης ανέβασα πίεση και ξαφνικά βούλωσε το δεξί αυτί. Ακουογραμμα κτλπ βγήκαν όλα καλά απλά μετά απο 6 βδομαδες βλέπω μια σταδιακή βελτίωση ειδικά το πρωί που σηκώνομαι. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι όσο μπορώ. Βάρη προς στιγμής δεν κάνω μόνο αεροβιο και απο συμπληρώματα memovigor2, zinc, b12, taurine, μαγνήσιο. Ελπίζω να ναι παροδικό. Να προσθέσω παίζει ρόλο και η διατροφή. Χαμηλή σε αλάτι και όχι καφέ, κάπνισμα, και έκθεση σε δυνατούς ήχους. Ελπίζω να βοήθησα αν κάποιος έχει κάτι παρόμοιο ας στείλει.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φοβος πριν τον υπνο απο εμβοες
    By Ant1990 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-2021, 14:52
  3. Εμβοες
    By Δημήτρης1996 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2020, 16:43
  4. Εμβοες..
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-03-2019, 16:26
  5. εμβοεσ
    By mergo71 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-01-2019, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •