Τοξικοι γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Τοξικοι γονείς

    Οι γονείς μου με έχουν κάνει ότι θέλουν.. Μαζί τους ποτέ δε μπορούσα να αισθάνομαι όμορφα.. Μένω σε μέρος με λίγο πληθυσμό οπότε μου είναι δύσκολο να κάνω μια αρχή να βρω μια δουλειά.. Έχω κλειστεί γτ δε νιώθω καλά με τον εαυτό μου και όλο αυτό με κάνει να βράζω μέσα μου.. Μια ζωή μου λένε ότι μου πρόσφεραν μου έκαναν το ενα το άλλο.. Για παράδειγμα πήγα φροντιστήριο το σταμάτησα γτ δεν ειχα όρεξη να ασχοληθώ γιατι στο σπίτι με νευριαζουν δεν είχα καλή ψυχολογία και με το ζόρι μηγαινα σχολείο οπότε δεν ήθελα να κοιμάμαι γιατι τότε είδα ησυχία και δεν είχα επαφη μαζί τους. Ήταν οι μόνες ωραιες ώρες για μένα.. Έτσι έχανα τη πρώτη ώρα και είδα τη γιαγιά μου να με κοιτάζει με μισό μάτι ππυ και μόνο που με κοιτούσε έτσι δεν ήθελα να σηκωθώ απτο κρεβάτι για να την αποφύγω και να κάνω πως κοιμάμαι.. Εκείνη τη περίοδο αντί να ησυχασουν τα πνεύματα συνέχεια μου την έλεγαν..σταματησα το φροντιστήριο δεν ήθελα να δώσω πανελληνιες.. Αναμενόμενα δε περνάω και με λένε ότι δε μπόρεσα να κάνω κάτι.. Έτσι πάω σε δημόσιο ιέκ σε ειδικότητα στην οποία θα πρεπε να ξέρω καλά αγγλικά.. Στο οποίο βέβαια δεν ήμουν καλή λόγω του ότι με είχαν σταματήσει όταν ήμουν μικρή.. Έτσι πάω στην ειδικότητα δημόσιο ιέκ φαντάζεστε πως θα ήταν.. Θα το σταματούσα αλλά θα άκουγα ότι όλα τα παρατάω.. Ενώ ουσιαστικά αυτοί έφταιγαν που τα παρατουσα αλλά ναι ΕΓΏ ΦΤΑΙΩ..φτάνουμε σήμερα που δε μπορώ να βρω δουλειά λοφω του ότι δεν έχω κάτι σαν πλεονέκτημα έχω σκατα ψυχολογία έχω κλειστεί και καθόλου γνωστούς.. Αλλά αλλά παιδιά ΜΟΝΑ τους βρίσκουν δεν τους τα κάνουν οι γονείς τους.. Πνίγομαι καθημερινά αλλά δε βρίσκω άκρη σε τίποτα.. Αν είχα άλλους γονείς έτσι δε θα κατέληγα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Συνήθως ο οαεδ βγάζει προγράμματα για απόκτηση εργασιακής εμπειρίας. Κ τώρα τελευταία πάλι κάτι είχε ανακοινώσει νομίζω.. Δεν ξέρω αν τα παρακολουθείς... Πόσο χρονών είσαι;

  3. #3
    Συγνώμη ξέχασα να το αναφέρω στα 21 είμαι και δε ξέρω με τον οαεδ έχω κάνει το ερωτηματολόγιο αλλά τηλέφωνο δεν άκουσα

  4. #4
    Φίλοι υπάρχουν;

  5. #5
    Μια που δε ξέρω αν θα μπορούσε να με βοηθήσει έχει και αυτή τα δικά της

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Ειναι σαν να διαβαζω τον εαυτο μου πριν απο 28 και παραπανω χρονια , οταν βαριομουν να παω φροντιστηριο , εχανα τις ταξεις στο σχολειο ( εχασα την α λυκειου ) , μετεπειτα οταν εδωσα μια φορα πανελληνιες εντελως χλιαρα και ανευ λογου και σημασιας για μενα , οταν παρατησα 2 ακριβες ιδιωτικες σχολες διοικησης επιχειρησεων για να καταληξω τελικα να σπουδασω γραφιστικη και καλων τεχνων σε αλλη ιδιωτικη σχολη με χιλια ζορια και χωρις ποτε να το ακολουθησω ενω κακα τα ψεμματα ειχα αρκετο ταλεντο . Οι γονεις παντα επικριτικοι , παντα εκει για να πουν το λαθος , για να με βγαλουν "κακια" . Σε νοιωθω και σε καταλαβαινω , να ξερεις οτι δεν φταις εσυ σε τιποτα , εισαι απλα ενα παιδι . Εγω πανω απο τα 40 , μην σου πω φετος στα 45 μου καταλαβα τους λογους που με οδηγουσαν σε αυτες τις συμπεριφορες . Περα βεβαια απο την εντονη επικριση των γονεων μου , παρολο που πθστευαν οτι εκαναν καλο τοτε . Κοιτα και εγω δεν ειχα φιλους , δεν ηθελα κανεναν τοτε . Μηπως , μιας και εισαι 21 , να προσπαθησεις να παρεις τη ζωη στα χερια σου ? ισως να επισκεφτεις και καποιον ειδικο ωστε να αναλυσετε παρεα τα ολα οσα σου συμβαινουν και να καταφερεις να ξεφυγεις απο το τοξικο περιβαλλον .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Οι γονείς μου με έχουν κάνει ότι θέλουν.. Μαζί τους ποτέ δε μπορούσα να αισθάνομαι όμορφα.. Μένω σε μέρος με λίγο πληθυσμό οπότε μου είναι δύσκολο να κάνω μια αρχή να βρω μια δουλειά.. Έχω κλειστεί γτ δε νιώθω καλά με τον εαυτό μου και όλο αυτό με κάνει να βράζω μέσα μου.. Μια ζωή μου λένε ότι μου πρόσφεραν μου έκαναν το ενα το άλλο.. Για παράδειγμα πήγα φροντιστήριο το σταμάτησα γτ δεν ειχα όρεξη να ασχοληθώ γιατι στο σπίτι με νευριαζουν δεν είχα καλή ψυχολογία και με το ζόρι μηγαινα σχολείο οπότε δεν ήθελα να κοιμάμαι γιατι τότε είδα ησυχία και δεν είχα επαφη μαζί τους. Ήταν οι μόνες ωραιες ώρες για μένα.. Έτσι έχανα τη πρώτη ώρα και είδα τη γιαγιά μου να με κοιτάζει με μισό μάτι ππυ και μόνο που με κοιτούσε έτσι δεν ήθελα να σηκωθώ απτο κρεβάτι για να την αποφύγω και να κάνω πως κοιμάμαι.. Εκείνη τη περίοδο αντί να ησυχασουν τα πνεύματα συνέχεια μου την έλεγαν..σταματησα το φροντιστήριο δεν ήθελα να δώσω πανελληνιες.. Αναμενόμενα δε περνάω και με λένε ότι δε μπόρεσα να κάνω κάτι.. Έτσι πάω σε δημόσιο ιέκ σε ειδικότητα στην οποία θα πρεπε να ξέρω καλά αγγλικά.. Στο οποίο βέβαια δεν ήμουν καλή λόγω του ότι με είχαν σταματήσει όταν ήμουν μικρή.. Έτσι πάω στην ειδικότητα δημόσιο ιέκ φαντάζεστε πως θα ήταν.. Θα το σταματούσα αλλά θα άκουγα ότι όλα τα παρατάω.. Ενώ ουσιαστικά αυτοί έφταιγαν που τα παρατουσα αλλά ναι ΕΓΏ ΦΤΑΙΩ..φτάνουμε σήμερα που δε μπορώ να βρω δουλειά λοφω του ότι δεν έχω κάτι σαν πλεονέκτημα έχω σκατα ψυχολογία έχω κλειστεί και καθόλου γνωστούς.. Αλλά αλλά παιδιά ΜΟΝΑ τους βρίσκουν δεν τους τα κάνουν οι γονείς τους.. Πνίγομαι καθημερινά αλλά δε βρίσκω άκρη σε τίποτα.. Αν είχα άλλους γονείς έτσι δε θα κατέληγα

    Θα σου πω κάτι που δεν με συμφέρει γιατί έχει γεμίσει ο χώρος του τουρισμού αλεξιπτωτιστές, αλλά για να ξεφύγεις λίγο και να κάνεις μία αλλαγή/αρχή απο κάπου, κοίτα να βρεις δουλειά σε κάποιο τουριστικό μέρος το καλοκαίρι έστω για 2-3 μήνες. Θα πας σαν ανειδίκευτη, τα λεφτά θα είναι λίγα και οι συνθήκες δύσκολες, αλλά επεδίωξε να βρεις κάπου που προσφέρουν διαμονή (λογικά μαζί με άλλους) ώστε να έχεις εξασφαλισμένη στέγη και πιθανόν σίτιση. Δεν εννοώ σώνει και καλά ξενοδοχείο ή εστιατόριο, ειδικά αν δεν μιλάς και γλώσσες, μπορεί να είναι καθαριότητα ή λάτζα σε κάποιο rooms to let ή να κόβεις πατάτες σε κάποιο σουβλατζίδικο ή βοηθός πωλητή σε κάποιο σουβενιράδικο ή το οτιδήποτε. Θα φύγεις όμως για λίγο από το σπίτι, θα αλλάξεις παραστάσεις, θα γνωρίσεις κόσμο και θα δοκιμάσεις τον εαυτό σου σε 5 πράγματα. Θα το βάλεις πείσμα να αντέξεις αυτούς του λίγους μήνες και να μαζέψεις μερικά λεφτά και ταυτόχρονα θα σκεφτείς τι θες να κάνεις μετά και θα βάλεις μία σειρά σιγά σιγά. Το να κάθεσαι σπίτι και να μιζεριάζεις δεν σε οδηγεί πουθενά.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Συγνώμη ξέχασα να το αναφέρω στα 21 είμαι και δε ξέρω με τον οαεδ έχω κάνει το ερωτηματολόγιο αλλά τηλέφωνο δεν άκουσα
    Κ ούτε προκειτε να σε πάρουν. Εσύ θα τους πάρεις, εσύ θα το κυνηγήσεις. Όσο πιο γρήγορα στη ζωή σου καταλάβεις ότι τα καλά δεν έρχονται να μας βρουν στο σπίτι που περιμένουμε κλαίγοντας τόσο το καλύτερο για σένα.

  9. #9
    Φαντάσου συνέχεια Ν σου υπενθυμίζουν πως δικό τους είναι το σπίτι και 0ωσ αν θέλω η πόρτα είναι ανοιχτή.. Μέσα σου ξέρεις πως για τη κατάσταση που είσαι φταίνε αυτοί.. Μου λένε χωρίς εμάς θα έμενες νηστικη.. Είμαι νευρική σαν άτομο και έχουμε φωνές στο σπίτι και μου λένε πως ντρέπονται για μένα που είμαι τόσο χρόνων και είμαι και συμπεριφερομαι έτσι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για αυτό κοίτα να μην ανακυκλώνεις τα ιδια και να κάνεις κάτι για να εσένα.

  11. #11
    Νιώθω τόσο αποδυναμωμενη δίπλα τους.. Δεν έχω κουράγιο για τίποτα.. Μου είναι πολύ δύσκολο να κάνω κάτι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ποιος λέει ότι η ζωή είναι σπαρμένη με ροδοπέταλα κι ότι δεν πρέπει να παλέψεις και να κοπιάσεις για να αποκτήσεις αυτά που θες και να πετύχεις τους στόχους σου; Είναι φυσιολογικό να σου φαίνονται δύσκολα κάποια πράγματα, να φοβάσαι τις αλλαγές και να νιώθεις ανασφάλεια, ωστόσο το θέμα είναι να κοιτάς μπροστά και να πολεμάς παρά τους φόβους σου. Μαγικά ραβδάκια κι απο μηχανής θεοί δεν υπάρχουν δυστυχώς... Πρέπει απο κάπου να κάνεις μία αρχή, ένα ξεκίνημα στη ζωή σου. Κάποτε πρέπεινα κάνεις ένα πρώτο βήμα αν δεν θες να τελματώσεις στην κατάσταση που είσαι τώρα. Όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο. Ποτέ δεν είναι αργά, αλλά όσο περνάνε τα χρόνια τόσο περιπλέκονται τα πράγματα.

  13. #13
    Και τι έκανες για να αλλάξεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Χαμομηλάκι κι εγώ τέτοιους γονείς έχω (κυρίως η μητέρα μου), ψάχνω πλέον σαν τρελός να φύγω, έχω ψαχτεί για εξωτερικό αλλά είναι ρίσκο, έχει βρεθεί μια δουλειά στην άλλη άκρη της Ελλάδας, ελπίζω ότι έστω κι έτσι θα ελευθερωθώ. Όμως, εκεί δεν θα έχω κανέναν και δεν είμαι πολύ κοινωνικός οπότε θα βαριέμαι. Σαν ομοιοπαθής σου αλλά και με πολλά χρόνια επιπλέον συγκατοίκησης με γονείς στην πλάτη μου, σου λέω ψάξε ό,τι κινείται σε Ελλάδα και εξωτερικό (μάθε και κάποια ξένη γλώσσα καλύτερα) γιατί η συμπεριφορά των γονιών δεν αλλάζει, μόνο κόβεται όταν μπορείς να φύγεις!

  15. #15
    Πως μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τοξικοι γονεις
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2018, 00:22
  2. Τοξικοί γονείς!
    By georgealimos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2018, 11:32
  3. Τοξικοι ανθρωποι
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 13-02-2018, 07:12
  4. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 15:28
  5. Τοξικοί άνθρωποι ?
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 15-10-2014, 17:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •