Παρέα για έναρξη σωστής διατροφής χωρίς βουλιμικα επεισοδια(ελπιζω) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Απλα εδώ δεν έχω ειδοποίηση όταν στέλνεις οπότε πως θα γίνει η στήριξη αν μου επιτεθεί πάλι το περιεχόμενο του ψυγείου...
    Ναιι κι εγώ αυτό σκέφτομαι ότι εδώ δεν είναι άμεση η επικοινωνία...

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    mairim. Ευχαριστώ δεν το ήξερα. Εγώ που τρώω από βαρεμάρα κάποιος ψυχολογικός παράγοντας πάλι υποβόσκει από κάτω...εφόσον συνεχίζω να τρώω και αφού χορτάσω και άλλο παίζει , άρα μάλλον υπερφαγια δεν είναι το πρόβλημά μου?
    Δεν είμαι αρμόδια για να κάνω διάγνωση αλλά η συναισθηματική υπερφαγια είναι πολύ συχνή και είναι πιθανό να πέφτεις κι εσύ στην παγίδα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    mairym. Στάνταρντ συναισθηματικά θέματα πολλά έχω στην κεφάλα μου....
    Καλά τώρα που είμαστε και κλεισμένοι μέσα και δεν εκτονωνουμε τα νεύρα μας/ την οργή μας ίσως .... ξεσπάμε στο φαγητό -ουσιαστικά στον εαυτό μας...

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    mairym. Στάνταρντ συναισθηματικά θέματα πολλά έχω στην κεφάλα μου....
    Καλά τώρα που είμαστε και κλεισμένοι μέσα και δεν εκτονωνουμε τα νεύρα μας/ την οργή μας ίσως .... ξεσπάμε στο φαγητό -ουσιαστικά στον εαυτό μας...
    Ακριβώς...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Όσες πιο πολλές είμαστε , τόσο καλύτερα νομίζω. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατι εκανα υπερφαγικο και σήμερα . Ελατε να μαζευτούμε όλες που θέλουμε και να βοηθηθουμε ...προσωπικά δεν αντέχω άλλο..και όσο το σκέφτομαι τόσο τρώω παραπάνω
    και εγω εκανα υπερφαγικο εχθες και σημερα ξεκιναω παλι απο την αρχη την διαιτα....θελω και εγω να συμμετεχω στην ομαδα !!!
    [I]Love...[/I]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Εκλεισα τα βιβλία και εφυγα από το σπίτι με αποτέλεσμα να καταλήξω στο αγαπημένο μου ζαχαροπλαστειο και να πάρω ένα γλυκό με έξτρα σοκολάτα από πάνω . Το μεσημέρι έφαγα τόσα σάντουιτς όσα αντιστοιχούν σε ένα οικογενειακό πακετο ψωμί του τοστ. Και ένα σωρό μπάρες που είχα πάρει για όλη την εβδομάδα τις έφαγα μονοκοπανια πριν τα τοστ . Ποια-ες θέλουν να ξεκινήσουμε μαζί και να έχουμε συχνότερη επικοινωνία ώστε να μιλάμε γενικά για το τι τρώμε αλλά και όταν μας έρχεται η ανάγκη για βουλιμικο επεισόδιο?

    εγω θελω να μιλαμε για το τι τρωμε !!!
    [I]Love...[/I]

  7. #37
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    εγω θελω να μιλαμε για το τι τρωμε !!!
    Συμφωνοι. Εγώ βασικά σκέφτομαι να γράψω σε χαρτιά στην κουζίνα τη διατροφή. Κατάφερα και αδειασα -εφαγα σχεδον ότι είχα στα ντουλάπια, και έχω πει ότι δε θ αγοράσω τίποτα άλλο γιατί θα το φάω επιτόπου. Λοιπόν, λέω να τρώω το πρωί γιαούρτι με μέλι, δεν τολμάω να ξαναγορασω ψωμί του τοστ γιατί θα το εξαφανίσω με μιας . Βασικά θα παίρνω τρόφιμα που θα είναι μια μερίδα. Δηλαδή αντί μισό κιλό γιαούρτι, το κουτί των 200 γραμμαρίων.
    Το μεσημέρι και το βράδυ θα τρώω μερίδες έτοιμες από σούπερ μάρκετ που λένε και πίσω τις θερμίδες, και προαιρετικά σαλάτες κομμένες συσκευασμένες. Δεκαετιανο, ίσως κανένα σοκολατακι αλλά πως να φέρω σπίτι το πακέτο με τα σοκολατακια ....δε ξέρω....έχω αγχωθεί....αλλά θέλω αυτό το μήνα να πετάξω τα 12 κιλα μου. Με βαρέθηκα. Στην τελικη αν όχι τώρα πότε και στο αύριο παραμονεύει το πελώριο ποτέ.

  8. #38
    Σήμερα θα φτιάξω ένα πρόγραμμα όλης της εβδομάδας γιατί παρατήρησα πως αν φτιάχνω πλάνο για μια ημέρα μετά ξεφεύγω και λέω έλα μωρέ δεν πειράζει να φάω λίγο παραπάνω. Επίσημη δηλωση: σήμερα θα πάω να πάρω γιαούρτια, μερίδες που κάποιες θα βάλω κατάψυξη για να αποφεύγω το πήγαινε έλα σούπερ μάρκετ, και σαλάτες. Έναρξη αύριο. Θα σας γράφω κάθε μέρα ποσα γραμμάρια χάνω κάθε πρωί . Δε θα γράψω κιλα για να μην επηρεάσω κάποια κοπέλα που είναι λιγότερα η περισσότερα. Σας παρακαλώ να με στηρίξετε και αν θέλετε κι εσείς να κάνετε το ίδιο ώστε να υπάρχει μια ευγενης άμιλλα . Στόχος είναι να μην ξανακάνουμε βουλιμικο. Και ακόμα και κανονικά θα τρώμε, πάλι θα χάσουμε κιλα....τώρα όμως πρέπει πρόγραμμα. Όλοι κάνουν που θέλουν να φοράνε τα ρούχα τους θεωρώ, είτε έχουν είτε δεν έχουν βουλιμια. Κρίμα είναι τα ρούχα...και το πρόσωπο να έχει γίνει σαν στρογγυλή μπάλα μπάσκετ...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Σήμερα θα φτιάξω ένα πρόγραμμα όλης της εβδομάδας γιατί παρατήρησα πως αν φτιάχνω πλάνο για μια ημέρα μετά ξεφεύγω και λέω έλα μωρέ δεν πειράζει να φάω λίγο παραπάνω. Επίσημη δηλωση: σήμερα θα πάω να πάρω γιαούρτια, μερίδες που κάποιες θα βάλω κατάψυξη για να αποφεύγω το πήγαινε έλα σούπερ μάρκετ, και σαλάτες. Έναρξη αύριο. Θα σας γράφω κάθε μέρα ποσα γραμμάρια χάνω κάθε πρωί . Δε θα γράψω κιλα για να μην επηρεάσω κάποια κοπέλα που είναι λιγότερα η περισσότερα. Σας παρακαλώ να με στηρίξετε και αν θέλετε κι εσείς να κάνετε το ίδιο ώστε να υπάρχει μια ευγενης άμιλλα . Στόχος είναι να μην ξανακάνουμε βουλιμικο. Και ακόμα και κανονικά θα τρώμε, πάλι θα χάσουμε κιλα....τώρα όμως πρέπει πρόγραμμα. Όλοι κάνουν που θέλουν να φοράνε τα ρούχα τους θεωρώ, είτε έχουν είτε δεν έχουν βουλιμια. Κρίμα είναι τα ρούχα...και το πρόσωπο να έχει γίνει σαν στρογγυλή μπάλα μπάσκετ...


    Rosie μου ενταξει, θα εχουμε η μια την αλλη για συμπαρασταση και στηριξη....γραψε αυριο το πρωι ποσα γραμμαρια εχεις χασει και θα γραψω και εγω ...καλη μας επιτυχια και ολα να πανε καλα....
    [I]Love...[/I]

  10. #40
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    Rosie μου ενταξει, θα εχουμε η μια την αλλη για συμπαρασταση και στηριξη....γραψε αυριο το πρωι ποσα γραμμαρια εχεις χασει και θα γραψω και εγω ...καλη μας επιτυχια και ολα να πανε καλα....
    Ξεκινάμε λοιπόν....είμαι x0,2 . Σήμερα θα έχει ολη μέρα, γιαούρτι με μελι,σοκολατακι, κοτόπουλο με λαχανικά ...

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Πολλές φορές δικοί μας άνθρωποι δεν μπορούν να μας καταλάβουν γιατί δεν έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με κάτι τέτοιο...
    Οπότε ας βοηθηθούμε μεταξύ μας...

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Είναι καμιά πρόθυμη να ξεκινήσει μαζί μου ένα πλάνο 20 ημερών, σωστής διατροφής?
    Καλησπέρα,
    Πάσχω χρόνια από βουλιμικά επεισόδια των οποίων τα αίτια είναι ψυχολογικά.
    Δεν θα κάτσω να αναλύσω τι τρώω σε ένα επεισόδιο , όλοι ξέρουμε ότι στα
    επεισόδια αυτά δεν έχουμε τον έλεγχο και συνεχίζουμε μέχρι να νιώσουμε δυσφορία....

    Άσχημο συναίσθημα.... Δεν ζυγίζομαι ξέρω πριν 1 χρόνο ήμουν 50 κιλά τώρα είμαι γύρω στα 75
    δεν νιώθω καλά με αυτά τα κιλά.... αλλά με αυτά τα επεισόδια δεν μπορώ να ξεφύγω....

    Δεν έχω καμία διάθεση να γυμναστώ και να ασχοληθώ με την υγιεινή διατροφή
    όπως παλιά ή να κυκλοφορήσω έξω για περπάτημα.
    Γενικά τα τελευταία χρόνια πάσχω και από κατάθλιψη οπότε σε συνδυασμό με τη βουλιμία
    δεν πάει και τόσο καλά.... Βγαίνω πλέον μόνο για δουλειά. Είμαι προπονήτρια Τέννις και μ΄αυτά
    τα επιπλέον κιλά νιώθω χάλια και στο γήπεδο....

    Θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ σ'αυτή την προσπάθεια... θα μας κάνει καλό να μιλάμε μεταξύ μας.
    Αυτή η βδομάδα ήταν γεμάτη βουλιμικά επεισόδια με αποκορύφωμα την σημερινή μέρα.... ντρέπομαι τόσο...
    Πάντα λέω οκ είχες επεισόδιο πάμε τώρα να το φτιάξουμε και πόσο κρατάει το καλά... 3 μέρες και μετά ξανά...
    ώρες ώρες νιώθω ότι δεν θα βγω ποτέ από αυτόν τον φαύλο κύκλο...
    Πολλές φορές δικοί μας άνθρωποι δεν μπορούν να μας καταλάβουν γιατί δεν έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με κάτι τέτοιο...
    Οπότε ας βοηθηθούμε μεταξύ μας...

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Αύριο 9/2/2021 (δλδ σήμερα 00:25)
    Ημέρα 1η - Αποτοξίνωση
    Μόνο Υγρά
    Νερό - Τσάι - Αφεψήματα- Φυσικοί Χυμοί φρούτων & λαχανικών

    Καληνύχτα!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Πρέπει να φτιάξώ κι εγώ την διατροφή μου αλλά δεν μπορώ μου είναι δύσκολο

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Πρέπει να φτιάξώ κι εγώ την διατροφή μου αλλά δεν μπορώ μου είναι δύσκολο
    Το ξέρω ότι είναι δύσκολο , ειδικά η πρώτη βδομάδα μέχρι να συνηθίσει την αλλαγή το σώμα και ο εγκέφαλος
    αλλά αξίζει η προσπάθεια. Τι λες να ξεκινήσεις και εσύ εδώ;

    Κατά τη γνώμη πριν την έναρξη ή στο τέλος της εβδομάδας , σωστής διατροφής είναι καλό να
    υπάρχει ένα 2ημερο αποτοξίνωσης ώστε να καθαρίσουμε τον οργανισμό μας.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 28-04-2017, 21:22
  2. χωρις παρεα
    By maria20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 19-03-2017, 23:58
  3. Replies: 12
    Last Post: 22-09-2015, 22:58
  4. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ
    By habibina in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2010, 08:08
  5. ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 'ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΜΕ'
    By kallia in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 19-10-2007, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •