Παρέα για έναρξη σωστής διατροφής χωρίς βουλιμικα επεισοδια(ελπιζω) - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 73
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by userb91 View Post
    Καλησπέρα,
    Πάσχω χρόνια από βουλιμικά επεισόδια των οποίων τα αίτια είναι ψυχολογικά.
    Δεν θα κάτσω να αναλύσω τι τρώω σε ένα επεισόδιο , όλοι ξέρουμε ότι στα
    επεισόδια αυτά δεν έχουμε τον έλεγχο και συνεχίζουμε μέχρι να νιώσουμε δυσφορία....

    Άσχημο συναίσθημα.... Δεν ζυγίζομαι ξέρω πριν 1 χρόνο ήμουν 50 κιλά τώρα είμαι γύρω στα 75
    δεν νιώθω καλά με αυτά τα κιλά.... αλλά με αυτά τα επεισόδια δεν μπορώ να ξεφύγω....

    Δεν έχω καμία διάθεση να γυμναστώ και να ασχοληθώ με την υγιεινή διατροφή
    όπως παλιά ή να κυκλοφορήσω έξω για περπάτημα.
    Γενικά τα τελευταία χρόνια πάσχω και από κατάθλιψη οπότε σε συνδυασμό με τη βουλιμία
    δεν πάει και τόσο καλά.... Βγαίνω πλέον μόνο για δουλειά. Είμαι προπονήτρια Τέννις και μ΄αυτά
    τα επιπλέον κιλά νιώθω χάλια και στο γήπεδο....

    Θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ σ'αυτή την προσπάθεια... θα μας κάνει καλό να μιλάμε μεταξύ μας.
    Αυτή η βδομάδα ήταν γεμάτη βουλιμικά επεισόδια με αποκορύφωμα την σημερινή μέρα.... ντρέπομαι τόσο...
    Πάντα λέω οκ είχες επεισόδιο πάμε τώρα να το φτιάξουμε και πόσο κρατάει το καλά... 3 μέρες και μετά ξανά...
    ώρες ώρες νιώθω ότι δεν θα βγω ποτέ από αυτόν τον φαύλο κύκλο...
    Πολλές φορές δικοί μας άνθρωποι δεν μπορούν να μας καταλάβουν γιατί δεν έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με κάτι τέτοιο...
    Οπότε ας βοηθηθούμε μεταξύ μας...
    Ωραία δουλειά κάνεις φανταστική θα έλεγα κρίμα να έχεις κατάθλιψη. Το τέννις σου φτιάχνει αντοχή σχετικά γρηγορα; δηλαδή αν με έστελνες απο τη μια πλευρά του γηπέδου στην άλλη στην φτιάχνει την αντοχή γενικά σχετικά γρήγορα η όχι χρειαζεται και τρεξιμο;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,498
    Quote Originally Posted by userb91 View Post
    Το ξέρω ότι είναι δύσκολο , ειδικά η πρώτη βδομάδα μέχρι να συνηθίσει την αλλαγή το σώμα και ο εγκέφαλος
    αλλά αξίζει η προσπάθεια. Τι λες να ξεκινήσεις και εσύ εδώ;

    Κατά τη γνώμη πριν την έναρξη ή στο τέλος της εβδομάδας , σωστής διατροφής είναι καλό να
    υπάρχει ένα 2ημερο αποτοξίνωσης ώστε να καθαρίσουμε τον οργανισμό μας.
    απο τα λιγα διατροφικα που ξερω, η "αποτοξινωση" με αφαγια δεν προτεινεται ουτε για βουλιμικα, ουτε για υπερφαγικα, γιατι οδηγει κατευθειαν σε επεισοδια, λογω στερησης και στρες....
    αυτο που προτεινεται ειναι η ισορροπημενη διατροφη.
    ενα πλανο με θρεπτικα γευματα μικρης θερμιδικης αξιας, ειναι αυτο που μπορει να βοηθησει..

    αν επιτρεπεται, οταν λες οτι εχεις βουλιμικα επεισοδια, εννοεις υπςρφαγικα επεισοδια, η εννοεις οτι μετα αποβαλλεις την τροφη; γιατι βουλιμικα, αυτα ειναι. οταν αποβαλεις.
    και στο ρωταω, επειδη λες οτι εβαλες αρκετα κιλα τοντ ελευταιο χρονο. συνηθως στα βουλιμικα δεν εχουμε μεγαλη αυξηση βαρους, λογω της αποβολης.

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απο τα λιγα διατροφικα που ξερω, η "αποτοξινωση" με αφαγια δεν προτεινεται ουτε για βουλιμικα, ουτε για υπερφαγικα, γιατι οδηγει κατευθειαν σε επεισοδια, λογω στερησης και στρες....
    αυτο που προτεινεται ειναι η ισορροπημενη διατροφη.
    ενα πλανο με θρεπτικα γευματα μικρης θερμιδικης αξιας, ειναι αυτο που μπορει να βοηθησει..

    αν επιτρεπεται, οταν λες οτι εχεις βουλιμικα επεισοδια, εννοεις υπςρφαγικα επεισοδια, η εννοεις οτι μετα αποβαλλεις την τροφη; γιατι βουλιμικα, αυτα ειναι. οταν αποβαλεις.
    και στο ρωταω, επειδη λες οτι εβαλες αρκετα κιλα τοντ ελευταιο χρονο. συνηθως στα βουλιμικα δεν εχουμε μεγαλη αυξηση βαρους, λογω της αποβολης.
    Αρχικά τα επεισόδια ήταν βουλιμία γιατί υπήρχε η τάση αποβολής αλλά μετά για διάφορους λόγους κατέληξαν υπερφαγία αλλά τώρα έχουν επανέλθει σε βουλιμικα. Είναι πολύ κουραστική όλη αυτή η κατάσταση.....

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,498
    Quote Originally Posted by userb91 View Post
    Αρχικά τα επεισόδια ήταν βουλιμία γιατί υπήρχε η τάση αποβολής αλλά μετά για διάφορους λόγους κατέληξαν υπερφαγία αλλά τώρα έχουν επανέλθει σε βουλιμικα. Είναι πολύ κουραστική όλη αυτή η κατάσταση.....
    καταλαβαινω, αλλα νομιζω οτι η αφαγια με υγρα στρεσαρει υπερβολικα σε τετοιες περιπτωσεις. μηπως ειναι καλυτερα να κανεις ενα πλανο με τροφες;

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβαινω, αλλα νομιζω οτι η αφαγια με υγρα στρεσαρει υπερβολικα σε τετοιες περιπτωσεις. μηπως ειναι καλυτερα να κανεις ενα πλανο με τροφες;
    Χχμμμμ.... Μάλλον ναι σαν δίκιο να χεις...

  6. #51
    Προσωπικά δοκίμασα και αφαγια και υγρά και να τρέφομαι μόνο 1 φορά τη μέρα...όλα απέτυχαν και το μόνο που κάνω τώρα και με βοηθά είναι
    Ξυπνητήρι κάθε 3 ώρες για να τρώω. Έτσι αν θέλω να ξαναφαω σύντομα, κοιτάζω ρολόι κ ξεγελά τον εαυτό μου κ λέω, έλα σε 1 ώρα τρως!

    Μετά καθάρισα, βασικά έφαγα ότι είχα μέσα στο σπίτι...

    Πήρα μόνο μερίδες με συγκεκριμένες θερμιδες έτοιμες συσκευασμένες για να μη χάνω τη μπάλα.

    Έγραψα ένα ημερολόγιο διατροφής κ το έβαλα στην κουζίνα ώστε όταν πηγαίνω ν φάω να το βλέπω κ να φεύγω

    Έβαλα ένα φόρεμα μου που δε μου κάνει πια έξω από την κουζίνα..ώστε να μην ξεχνώ πως ήμουν.
    Και Έβαλα στόχο ότι θα ξαναχωρεσω στα ρούχα μου.

    Επίσης τρώω ένα σοκολατακι την ημέρα. Ενώ μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα μπορεί και να έτρωγα 14 σοκολάτες κανονικές στην καθισια.

    Θέλει πρόγραμμα, αυστηρότητα κ πείσμα.
    Σε 4 ημέρες είμαι 1,4 κιλα μείον και συνεχίζω μέχρι τα 12....

  7. #52
    Θέλω να προσθέσω ότι οι δικοί μας ανθρώποι δε μπορούν να μας βοηθήσουν. Είτε γιατί μας υπεραγαπουν, είτε γιατί δεν ξέρουν τον τρόπο, είτε γιατί έχουν τα δικά τους είτε γιατί τους βολεύει που παχυναμε αφού μας ζήλευαν...
    Μονο εσύ βρίσκεσαι σε αυτή τη μάχη.
    Εγω έδιωξα ανθρώπους από δίπλα μου επειδή τώρα που βρίσκομαι σε τόσο άσχημη θέση , να έχω πάρει 12 κιλα , όσα ποτε στη ζωή μου, με αγχωναν ακόμα πιο πολύ και έτρωγα ακόμα παραπάνω.
    Καλύτερα μόνη μου, εδώ στο απρόσωπο φορουμ, έχω ηρεμήσει και συγκέντρωθει στο challenge με τον εαυτό μού.
    Με βοήθησε πάντως και η μαρτυρία μιας κοπέλας από το σπίτι αλλά σε ένα άλλο φορουμ που κατάφερε και ξεπέρασε τη βουλιμια μετά από χρόνια. Λέγεται ΧΡΩΜΑ.

  8. #53
    Σαιτ όχι σπίτι *

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Θέλω να προσθέσω ότι οι δικοί μας ανθρώποι δε μπορούν να μας βοηθήσουν. Είτε γιατί μας υπεραγαπουν, είτε γιατί δεν ξέρουν τον τρόπο, είτε γιατί έχουν τα δικά τους είτε γιατί τους βολεύει που παχυναμε αφού μας ζήλευαν...
    Μονο εσύ βρίσκεσαι σε αυτή τη μάχη.
    Εγω έδιωξα ανθρώπους από δίπλα μου επειδή τώρα που βρίσκομαι σε τόσο άσχημη θέση , να έχω πάρει 12 κιλα , όσα ποτε στη ζωή μου, με αγχωναν ακόμα πιο πολύ και έτρωγα ακόμα παραπάνω.
    Καλύτερα μόνη μου, εδώ στο απρόσωπο φορουμ, έχω ηρεμήσει και συγκέντρωθει στο challenge με τον εαυτό μού.
    Με βοήθησε πάντως και η μαρτυρία μιας κοπέλας από το σπίτι αλλά σε ένα άλλο φορουμ που κατάφερε και ξεπέρασε τη βουλιμια μετά από χρόνια. Λέγεται ΧΡΩΜΑ.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! και εκεί που πήγαινε σουπερ η 1η μέρα μου πήγα στο πατρικό μου για κάτι δουλειές και εκεί έχω πιο εύκολα ξεσπάσματα όπως σήμερα
    πφφφφφφφφφ ξέρω ότι θέλει αυστηρότητα και πειθαρχία αλλά όταν πάω εκεί δεν ξέρω είναι περίεργο το πως νιώθω και ξεσπώ....
    Οπότε μια τρύπα στο νερό.... ξανα από το μηδεν :( :(

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by userb91 View Post
    Αύριο 9/2/2021 (δλδ σήμερα 00:25)
    Ημέρα 1η - Αποτοξίνωση
    Μόνο Υγρά
    Νερό - Τσάι - Αφεψήματα- Φυσικοί Χυμοί φρούτων & λαχανικών

    Καληνύχτα!
    μπραβο σου!!!
    θα αντεξεις??
    [I]Love...[/I]

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,498
    Quote Originally Posted by userb91 View Post
    Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! και εκεί που πήγαινε σουπερ η 1η μέρα μου πήγα στο πατρικό μου για κάτι δουλειές και εκεί έχω πιο εύκολα ξεσπάσματα όπως σήμερα
    πφφφφφφφφφ ξέρω ότι θέλει αυστηρότητα και πειθαρχία αλλά όταν πάω εκεί δεν ξέρω είναι περίεργο το πως νιώθω και ξεσπώ....
    Οπότε μια τρύπα στο νερό.... ξανα από το μηδεν :( :(
    τι συμβαινει εκει; σε αγχωνουν οι σχεσεις με τους γονεις σου;

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    μπραβο σου!!!
    θα αντεξεις??
    ναι το έχω ξανακάνει αρκετές φορές
    αρκεί να μην έχω κάποιο ερέθισμα - σκέψη
    και ξεσπάσω όπως εχθές στο πατρικό μου

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    10
    Οι σχέσεις με τους γονείς μου
    Οι αναμνήσεις που έχω τα τελευταία χρόνια
    Η αντιμετώπιση τους σχετικά με την κατάθλιψη μου
    που ήταν 3 χρόνια κατανόηση και στήριξη μηδέν και η βουλιμία είχε χτυπήσει κόκκινα.
    Έτσι και εγώ στράφηκα σε μια οικογενειακή φίλη που με
    στήριξε και το είδαν λες και τους αντικατέστησα και είχα πόλεμο και από κει.

    Τώρα έχει αλλάξει κάπως η στάση τους αλλά αυτό που νιώθω είναι πάγωμα και όποτε πάω εκεί
    μου είναι πιο εύκολα τα ξεσπάσματα. Είχα περάσει και μια φάση που η μάνα μου πέρναγε κρίση ηλικίας
    και με ανταγωνιζόταν και μου έκανε έντονη κρητική για τα πάντα από το τι τρώω , τι φοράω πόσο γυμνάζομαι, κλπ
    Οπότε όλα αυτά έχουν ενσωματωθεί μέσα μου και μπουυυυυμ όποτε πάω εκεί κάτι θα σκάσει.

    Ειδικά για το τι τρώω είχα ακούσει πολύ κρητική από πολύ κόσμο και από την οικογενειακή φίλη που με στήριξε και από την οικογένεια της και από τον δικό μου οικογενειακό περιβάλλον. Οπότε έχω φτάσει σ ένα σημείο να μην μπορώ να τραφώ σωστά , θα έλεγα ότι φοβάμαι να φάω μην χάσω τον έλεγχο, δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που επέλεξα να φάω, δλδ όταν είμαι μόνο με υγρά νιώθω καλά , αλλά όταν είναι να πάω σε στερεά τροφή εκεί αρχίζουν τα δύσκολα....
    Last edited by userb91; 10-02-2021 at 10:10.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,498
    Quote Originally Posted by userb91 View Post
    Οι σχέσεις με τους γονείς μου
    Οι αναμνήσεις που έχω τα τελευταία χρόνια
    Η αντιμετώπιση τους σχετικά με την κατάθλιψη μου
    που ήταν 3 χρόνια κατανόηση και στήριξη μηδέν και η βουλιμία είχε χτυπήσει κόκκινα.
    Έτσι και εγώ στράφηκα σε μια οικογενειακή φίλη που με
    στήριξε και το είδαν λες και τους αντικατέστησα και είχα πόλεμο και από κει.

    Τώρα έχει αλλάξει κάπως η στάση τους αλλά αυτό που νιώθω είναι πάγωμα και όποτε πάω εκεί
    μου είναι πιο εύκολα τα ξεσπάσματα. Είχα περάσει και μια φάση που η μάνα μου πέρναγε κρίση ηλικίας
    και με ανταγωνιζόταν και μου έκανε έντονη κρητική για τα πάντα από το τι τρώω , τι φοράω πόσο γυμνάζομαι, κλπ
    Οπότε όλα αυτά έχουν ενσωματωθεί μέσα μου και μπουυυυυμ όποτε πάω εκεί κάτι θα σκάσει.

    Ειδικά για το τι τρώω είχα ακούσει πολύ κρητική από πολύ κόσμο και από την οικογενειακή φίλη που με στήριξε και από την οικογένεια της και από τον δικό μου οικογενειακό περιβάλλον. Οπότε έχω φτάσει σ ένα σημείο να μην μπορώ να τραφώ σωστά , θα έλεγα ότι φοβάμαι να φάω μην χάσω τον έλεγχο, δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που επέλεξα να φάω, δλδ όταν είμαι μόνο με υγρά νιώθω καλά , αλλά όταν είναι να πάω σε στερεά τροφή εκεί αρχίζουν τα δύσκολα....
    μηπως θα ηταν καλυτερη ιδεα να βρεις εναν ψυχ ειδικευμενο στις διατροφικες διαταραχες, να σε παρακολουθει;
    δυστυχως, το δραμα με το φαγητο, ειναι οτι δεν μπορουμε να το ξεφορτωθουμε εντελως και να ησυχασουμε.
    ειμαστε καταδικασμενοι να βρουμε τροπο να το ρυθμισουμε.
    ετσι, καποιος με τασεις για διαταραχες, ευκολα περναει απο την μια στην αλλη, οταν κανει υπερβολες..

    στο πατρικο να αποφευγεις να πηγαινεις..

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ετσι, καποιος με τασεις για διαταραχες, ευκολα περναει απο την μια στην αλλη, οταν κανει υπερβολες....
    πολυ σωστα remedy, οταν βλεπεις διαταραχες, ειναι η κορυφη του παγοβουνου, υποβοσκουν αλλες διαταραχες .....

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 28-04-2017, 21:22
  2. χωρις παρεα
    By maria20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 19-03-2017, 23:58
  3. Replies: 12
    Last Post: 22-09-2015, 22:58
  4. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ
    By habibina in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2010, 08:08
  5. ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 'ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΜΕ'
    By kallia in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 19-10-2007, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •