Παρέα για έναρξη σωστής διατροφής χωρίς βουλιμικα επεισοδια(ελπιζω) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Εκλεισα τα βιβλία και εφυγα από το σπίτι με αποτέλεσμα να καταλήξω στο αγαπημένο μου ζαχαροπλαστειο και να πάρω ένα γλυκό με έξτρα σοκολάτα από πάνω . Το μεσημέρι έφαγα τόσα σάντουιτς όσα αντιστοιχούν σε ένα οικογενειακό πακετο ψωμί του τοστ. Και ένα σωρό μπάρες που είχα πάρει για όλη την εβδομάδα τις έφαγα μονοκοπανια πριν τα τοστ . Ποια-ες θέλουν να ξεκινήσουμε μαζί και να έχουμε συχνότερη επικοινωνία ώστε να μιλάμε γενικά για το τι τρώμε αλλά και όταν μας έρχεται η ανάγκη για βουλιμικο επεισόδιο?
    Εγώ θα το ήθελα...πιστευω οτι θα βοηθήσει η στήριξη της μιας στην αλλη

  2. #17
    Σε ευχαριστώ πολύ. Τώρα που γύρισα από τη βόλτα θέλω πάλι να φάω άσχετα αν νιώθω ότι θα σκάσω από το πολύ φαΐ. Δηλαδή πόσο ανώμαλο είναι να πονάει η κοιλιά σου από το φαι και να θες να φας κι άλλο???
    Θέλεις από αύριο να ξεκινήσουμε την προσπάθεια μας μαζί;

  3. #18
    Όσες πιο πολλές είμαστε , τόσο καλύτερα νομίζω. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατι εκανα υπερφαγικο και σήμερα . Ελατε να μαζευτούμε όλες που θέλουμε και να βοηθηθουμε ...προσωπικά δεν αντέχω άλλο..και όσο το σκέφτομαι τόσο τρώω παραπάνω

  4. #19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Πάλι έγινε κάτι που με στενοχώρησε και έφαγα έναν κόσμο....δε μου αξίζει το μπράβο ...πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω! Εγώ σε αυτά τα κιλά δεν ήμουν ποτέ στη ζωή μου ...είναι κάτι πρωτόγνωρο. Δε με αναγνωρίζω στον καθρέφτη ,όλοι μου λένε ότι παχυνα, δε βγαίνω έξω γιατί φοβάμαι μη δω κανένα γνωστό και πει πως έγινα έτσι...
    Quote Originally Posted by Sylvia00 View Post
    Rosie10 τελικα βρηκες καποιον για ξεκινημα; Πως εισαι;
    Όσες πιο πολλές είμαστε , τόσο καλύτερα νομίζω. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει γιατι εκανα υπερφαγικο και σήμερα . Ελατε να μαζευτούμε όλες που θέλουμε και να βοηθηθουμε ...προσωπικά δεν αντέχω άλλο..και όσο το σκέφτομαι τόσο τρώω παραπάνω

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ. Τώρα που γύρισα από τη βόλτα θέλω πάλι να φάω άσχετα αν νιώθω ότι θα σκάσω από το πολύ φαΐ. Δηλαδή πόσο ανώμαλο είναι να πονάει η κοιλιά σου από το φαι και να θες να φας κι άλλο???
    Θέλεις από αύριο να ξεκινήσουμε την προσπάθεια μας μαζί;

    Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί κάνουμε τόσο κακό στον εαυτό μας... και εγώ έχω φάει μέχρι σκασμού τις τελευταίες 3 ώρες...Νιώθω απαίσια πια με τον εαυτό μου... Θέλω ναι..θέλω η διαφυγή μας να είναι η συζήτηση και όχι το φαγητό..Αν θες μπορούμε να μιλάμε και σε προσωπικό μήνυμα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Γεια σας κι εγώ τρώω συνέχεια στην καραντίνα. Στην πρώτη καραντίνα είχα βάλει 7 κιλά , το καλοκαίρι αλλά 4 και τώρα ,στην δεύτερη δεν ξέρω ποσα, σταμάτησα να ζυγίζομαι.

    Παρήγγειλα 2 Τζήν από το Ίντερνετ και σήμερα που τα παρέλαβα διαπίστωσα ότι μου ειναι μικρά, πράγμα που σημαίνει ότι έχω ανεβεί 2 νούμερα σε τζην. Είμαι πλέον πιο παχιά από ποτέ και δυσκολεύομαι να περπατήσω.

    Τι να κάνω βρε κορίτσια μου αρέσει το φαγητό. Κάθομαι στο Ίντερνετ όλη μέρα και τρώω. Το μεσημέρι πχ μακαρόνια με σάλτσα μετά δυο τάρτες και μπυρα, το απόγευμα πατατάκια και κάνα φρούτο και το βράδυ γίνεται ο κακός χαμός. Μπορεί να φάω ένα πιάτο φαγητό και μετά 2 σοκολάτες στο καπακι και πριν κοιμηθώ θα τσιμπολογήσω κι ένα μπολ ξηρούς καρπούς. Πάσχω κι εγώ από υπερφαγικα ή δεν κατάλαβα καλά το τοπικ? Όπως και να χει μ Ενοχλεί πολύ στο στομάχι όλο αυτό.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Γεια σας κι εγώ τρώω συνέχεια στην καραντίνα. Στην πρώτη καραντίνα είχα βάλει 7 κιλά , το καλοκαίρι αλλά 4 και τώρα ,στην δεύτερη δεν ξέρω ποσα, σταμάτησα να ζυγίζομαι.

    Παρήγγειλα 2 Τζήν από το Ίντερνετ και σήμερα που τα παρέλαβα διαπίστωσα ότι μου ειναι μικρά, πράγμα που σημαίνει ότι έχω ανεβεί 2 νούμερα σε τζην. Είμαι πλέον πιο παχιά από ποτέ και δυσκολεύομαι να περπατήσω.

    Τι να κάνω βρε κορίτσια μου αρέσει το φαγητό. Κάθομαι στο Ίντερνετ όλη μέρα και τρώω. Το μεσημέρι πχ μακαρόνια με σάλτσα μετά δυο τάρτες και μπυρα, το απόγευμα πατατάκια και κάνα φρούτο και το βράδυ γίνεται ο κακός χαμός. Μπορεί να φάω ένα πιάτο φαγητό και μετά 2 σοκολάτες στο καπακι και πριν κοιμηθώ θα τσιμπολογήσω κι ένα μπολ ξηρούς καρπούς. Πάσχω κι εγώ από υπερφαγικα ή δεν κατάλαβα καλά το τοπικ? Όπως και να χει μ Ενοχλεί πολύ στο στομάχι όλο αυτό.
    Η βουλιμία ή υπερφαγία που αναφέρουμε προκύπτει από ψυχολογικά αίτια...Καταστάσεις ή συναισθημάτα που πυροδοτούν την ανάγκη για φαγητό χωρίς βιολογική πείνα..

  8. #23
    Quote Originally Posted by mairym. View Post
    Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί κάνουμε τόσο κακό στον εαυτό μας... και εγώ έχω φάει μέχρι σκασμού τις τελευταίες 3 ώρες...Νιώθω απαίσια πια με τον εαυτό μου... Θέλω ναι..θέλω η διαφυγή μας να είναι η συζήτηση και όχι το φαγητό..Αν θες μπορούμε να μιλάμε και σε προσωπικό μήνυμα
    Πως γίνεται το προσωπικό μήνυμα? Βεβαια θέλω

  9. #24
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Γεια σας κι εγώ τρώω συνέχεια στην καραντίνα. Στην πρώτη καραντίνα είχα βάλει 7 κιλά , το καλοκαίρι αλλά 4 και τώρα ,στην δεύτερη δεν ξέρω ποσα, σταμάτησα να ζυγίζομαι.

    Παρήγγειλα 2 Τζήν από το Ίντερνετ και σήμερα που τα παρέλαβα διαπίστωσα ότι μου ειναι μικρά, πράγμα που σημαίνει ότι έχω ανεβεί 2 νούμερα σε τζην. Είμαι πλέον πιο παχιά από ποτέ και δυσκολεύομαι να περπατήσω.

    Τι να κάνω βρε κορίτσια μου αρέσει το φαγητό. Κάθομαι στο Ίντερνετ όλη μέρα και τρώω. Το μεσημέρι πχ μακαρόνια με σάλτσα μετά δυο τάρτες και μπυρα, το απόγευμα πατατάκια και κάνα φρούτο και το βράδυ γίνεται ο κακός χαμός. Μπορεί να φάω ένα πιάτο φαγητό και μετά 2 σοκολάτες στο καπακι και πριν κοιμηθώ θα τσιμπολογήσω κι ένα μπολ ξηρούς καρπούς. Πάσχω κι εγώ από υπερφαγικα ή δεν κατάλαβα καλά το τοπικ? Όπως και να χει μ Ενοχλεί πολύ στο στομάχι όλο αυτό.
    Καλωσόρισες στην παρέα μας , αλλά σε βάζω κάτω! Έχεις φάει 14 σοκολάτες μονοκοπανιά? Έχεις φάει μια ολόκληρη εξτραλαρτζ πίτσα και δύο κομμάτια από την αλλη ? Ένα ταψί γαλακτομπουρεκο από το φούρνο του σπιτιού όχι του ζαχαροπλαστειου, ενάμιση κιλό γλυκά.... Τρέφομαι όσο τρέφεται μια οικογένεια στην καθισια. Το θέμα βέβαια δεν είναι να παραβγουμε ποιος θα φάει τον άλλο, το θέμα είναι να σταματήσει αυτός ο εφιάλτης. Θέλω να τρώω συνέχεια και το στομάχι μου διαμαρτυρεται. Μη μιλήσω για τα ρούχα που μου κανει μόνο μια φόρμα και ΚΑΝΕΝΑ άλλο παντελόνι είτε φουστα. Ξέρω ότι όλα στο μυαλό είναι αλλά κι αυτό πλέον έχει χαθεί . Όσα πιο πολλά κιλά παίρνω, τόσο λιγότερο μυαλό έχω

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Πως γίνεται το προσωπικό μήνυμα? Βεβαια θέλω
    Νομίζω ότι γίνεται, δεν είμαι πολύ σίγουρη..Θα το ψάξω και θα σου πω!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by mairym. View Post
    Νομίζω ότι γίνεται, δεν είμαι πολύ σίγουρη..Θα το ψάξω και θα σου πω!
    Τελικά δεν γίνεται..δυστηχώς

  12. #27
    Quote Originally Posted by mairym. View Post
    Τελικά δεν γίνεται..δυστηχώς
    Απλα εδώ δεν έχω ειδοποίηση όταν στέλνεις οπότε πως θα γίνει η στήριξη αν μου επιτεθεί πάλι το περιεχόμενο του ψυγείου...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Rosie10 ευχαριστώ,καλώς σας βρήκα.

    Κι εγώ όλο κολλάν φοράω και μάλιστα τα αμερικανικα που το Λαρτζ το αμερικανικο είναι σαν το xxxxlarge το ευρωπαϊκό.

    Αυτή η κατάσταση είναι ενοχλητική για τρεις λόγους :υγεία , ντύσιμο- κομψότητα και φυσικά για την τσέπη μας. Παιδιά δίνω πλέον όλα μου τα χρήματα στους ντελιβεραδες και στον Σκλαβενίτη (εκεί ,στον διάδρομο με τα σοκολατοειδη).

    Λοιπόν προτείνω για αρχή το εξής: τις πρώτες μέρες να τρώμε 3-4 γεύματα την μέρα αλλά με μέτρο. ( με μέτρο για τα δικά μας δεδομένα όχι των μοντέλων που τρώνε καρότα και φουσκώνουν)

    Δηλαδή θα φάω το μεσημεριανό μου (ό,τι μου κάνει κέφι είτε είναι φακές είτε ένα πιτόγυρο είτε πιτσα) και μετά το γλυκό μου. Όσες από εσάς τρώτε τέσσερα γλυκά στην καθησιά κάντε τα δυο.εγώ που στα δυο ικανοποιούμαι θα τρώω ένα .

    Ακολούθως το απόγευμα θα φάμε το σνακ μας. Δηλαδή ένα πακέτο πατατάκια ή ένα πακέτο μπισκότα ή ό,τι γουρούνια μας καπνίσει ρε αδερφέ....αλλά ποσότητα μέχρι να φουσκώσουμε μετά σταματάμε. Όχι να καθαρίσουμε όλο το ντουλάπι....

    Και το βράδυ το ίδιο. Ένα πιάτο φαγητό, ή μια πίτσα ή ότι κάνει κέφι στην καθεμία και μετά επιδόρπιο. Μια σοκολάτα ή ένα πακέτο μπισκότα.

    Την άλλη μέρα το ίδιο. Αν το ακολουθήσουμε αυτό μια βδομάδα έχουμε νικήσει και ξανά ορίζουμε το μενού της άλλης βδομάδας,. Θέτε?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    mairim. Ευχαριστώ δεν το ήξερα. Εγώ που τρώω από βαρεμάρα κάποιος ψυχολογικός παράγοντας πάλι υποβόσκει από κάτω...εφόσον συνεχίζω να τρώω και αφού χορτάσω και άλλο παίζει , άρα μάλλον υπερφαγια δεν είναι το πρόβλημά μου?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Για προσωπικά μηνύματα πρέπει να χετε συμπληρώσει έναν συγκεκριμμμενο αριθμό ποστς. 50 νομίζω. Μετά μπορείτε να στέλνετε π.μ.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 28-04-2017, 21:22
  2. χωρις παρεα
    By maria20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 19-03-2017, 23:58
  3. Replies: 12
    Last Post: 22-09-2015, 22:58
  4. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ
    By habibina in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2010, 08:08
  5. ΑΡΘΡΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 'ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΜΕ'
    By kallia in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 19-10-2007, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •