Δυσκολία ολοκλήρωσης δίαιτας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29

    Δυσκολία ολοκλήρωσης δίαιτας

    Καλη σας ημερα και καλώς σας βρήκα!

    Αντιμετωπίζω δυσκολία με την κατανάλωση φαγητού σε σημείο που υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να ελέγξω τι τρώω.
    Πιο αναλυτικά για να καταλάβετε τι έχω βιώσει και συνεχίζω να βιώνω..

    Πριν περίπου 8 χρόνια αποφάσισα να σταματήσω το κάπνισμα μαχαίρι μετά από 15 χρόνια.
    Εν συνεχεία ξεκίνησα μεσογειακή διατροφή, έχασα 20 κιλά μέσα σε έναν χρόνο. Την ακολουθούσα στρατιωτικά θα έλεγα γι αυτό και δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα καθώς ήμουν πραγματικά αποφασισμένη. Δεν πεινούσα και ακριβώς επειδή έτρωγα σχεδόν τα πάντα και δεν ένιωθα ότι στερούμαι γεύσεις μου ταίριαξε καλά εκείνη την εποχή. Σημειώνω ότι τότε εργαζόμουν αρκετές ώρες, έπαιρνα ταπερακια στο γραφείο και είχα περιορίσει τις εξόδους μου για να είμαι επικεντρωμενη στον στόχο μου. Ήθελα να είμαι υγιής, αυτός ήταν ο λόγος.

    Έχασα τα κιλά, δεν έκανα συντήρηση δυστυχώς και άλλαξα σε σύντομο χρονικό διάστημα διατροφικές συνήθειες.
    Έκοψα το κρέας, το ψάρι, το αυγό και το τυρί για σχεδόν για έναν χρόνο και άρχισα να παίρνω πίσω ότι κιλό είχα χάσει. Δεν είχα σκεφτεί ότι έπρεπε να πάρω βοήθεια και καθοδήγηση με αποτέλεσμα να τρώω αρκετά μακαρόνια, όσπρια και ξηρούς καρπούς χωρίς μέτρο.
    Όταν κατάλαβα ότι άρχισα να περνώ βάρος σε συνδυασμό με την κυτταρίτιδα που άρχιζε σιγά σιγά πάλι να κάνει την εμφάνιση της αποφάσισα να εντάξω το κοτόπουλο πάλι στην διατροφή μου το ψάρι και το αυγό. Όμως και πάλι κάτι έκανα λάθος.. Περνούσε ο καιρός και βρέθηκα να έχω βάλει σχεδόν 30 κιλα εκ των οποίων έχω χάσει τα 10.
    Εδώ και έναν χρόνο βρίσκομαι κολλημένη σε αυτά παρόλο που συνεχίζω τα ραντεβού με τον διαιτολόγο μου.

    Ολ αυτά τα χρόνια έχω κάνει λίγα υπερφαγικα επεισόδια σε σημείο να μην αντέχω να φάω άλλο και έχει τύχει 4 φορές να τα βγάλω από την μεγάλη ποσότητα που κατανάλωσα. Αυτό έχει σταματήσει τα τελευταία 3 χρόνια χωρίς να έχω κάνει προσπάθεια, έχει γίνει από μόνο του σαν ο οργανισμός να είπε "φτάνει πια".
    Στο δια ταύτα λοιπόν, το κυρίως πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ενώ ξεκινάω την διατροφή μου που πάει πολύ καλά μετά από λίγες ημέρες την διακόπτω. Νιώθω ότι με σαμποτάρω καθώς σαν επιβράβευση θέλω να καταναλώσω κάτι εκτός διατροφής εκτός προγράμματος. Ξέρω ότι όταν βρίσκομαι σε πρόγραμμα νιώθω μια απίστευτη ευεξία και ισορροπία αλλά σε λίγες ημέρες τα γκρεμίζω όλα. Σαν να με μαστιγώνω.

    Κάτι Ακόμα που ίσως να σας φανεί σημαντικό. στο παρελθόν είχα την ιδέα ότι άπαξ και χαλάσεις μια στιγμή την δίαιτα μέσα στην ημέρα πρέπει και η υπόλοιπη ημέρα να συνεχίσει έτσι σαν τιμωρία ένα πράγμα. Αυτό με τα χρόνια έχει αλλάξει και έχω μάθει να το μαζεύω. Επίσης να προσθέσω ότι όταν τρώω κάτι εκτός προγράμματος νιώθω άσχημα και καταλαβαίνω άμεσα ότι είναι μια ευχαρίστηση της στιγμής που δεν μου προσφέρει κάτι μακροπροθεσμα.
    Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό η μετατόπιση που έχει γίνει μέσα μου είναι ότι δεν νιώθω τύψεις γι αυτό το πιθανόν απαγορευμένο που κατανάλωσα αλλά παραδέχομαι και αμτιλαμβανομαι την αδυναμία μου. Δεν με κρίνω αλλά ζορίζομαι γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνω..

    Αν έχει βρεθεί κάποιος στην κατάσταση μου θα ήθελα να ακούσω την ιστορία του...Αν πάλι κάποιος άλλος έχει να με συμβουλέψει από την εμπειρία του, καλό δεχουμενος!
    Σας ευχαριστω απο καρδιας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Κάθε δίαιτα έχει μια μέρα "επιβράβευσης" την εβδομάδα κατά την οποία μπορείς να τρως ότι θέλεις, εντός λογικών ορίων βέβαια. Οι τύψεις και οι ενοχές είναι ότι χειρότερο, το ξέρεις ήδη. Για μένα δεν είναι θέμα ολοκλήρωσης μιας δίαιτας. Είναι θέμα κατάλληλης διατροφής, η οποία τηρείται εφ' όρου ζωής.

    Με τη δίαιτα τιμωρούμε το σώμα μας για τη λαιμαργία του και μπαίνουμε σε ένα μίζερο πρόγραμμα αυτοπεριορισμού. Με τη διατροφή αντίθετα επιβραβεύουμε τον εαυτό μας καθημερινά για τις διατροφικές επιλογές του. Ε, κι αν ξεφεύγουμε που και που, η αυτοπεποίθηση και η σιγουριά των επιλογών μας μάς επαναφέρουν ανώδυνα στην πορεία μας.

    Νομίζω πως άντεξες αρχικά επειδή υιοθέτησες μια μεσογειακή διατροφή. Το λάθος ήταν πως δεν πίστεψες σε αυτή. Ίσως δεν έπαιρνες την απόλαυση που χρειαζόσουν. Καμιά από τις "καλές" συνήθειες που ακολουθούμε κατά καιρούς δε μπορεί να διαρκέσει αν δε μας προσφέρει απόλαυση. Ούτε καν η ίδια η ζωή.

    Ξανασχεδίασε τη διατροφή σου και επέτρεψε στον εαυτό σου μικρές, ελεγχόμενες απολαύσεις. Αν δεν το κάνεις, η στέρηση θα αναλάβει δράση και θα σε οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Γεια σου proteus και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

    Για να έχεις μια εικόνα πιο ολοκληρωμένη να σου πω πως το διαιτολόγιο που ακολουθώ με ικανοποιεί πλήρως και είναι πλούσιο καθώς επιλέγω εγώ τι θα καταναλώσω το μεσημέρι και ο διαιτολόγος μου επιλεγεί τα βραδινά γεύματα σε συνεννόηση φυσικά με έμενα. Τρώω 5 φόρες την ήμερα σε καθημερινή βάση.

    Δεν νιώθω οι πεινάω όμως παρ όλα αυτά σπάω την δίαιτα μου πιο συχνά απ ότι θα ήθελα και δεν μπορώ να το ελέγξω. Νιώθω σαν τελικά να με σαμποτάρω όπως είπα παραπάνω. Δηλαδή εκεί που τα πηγαίνω καλά και νιώθω ειλικρινά όμορφα βάζω σε μια συνεχή διαδικασία τον εαυτό μου να αποδείξω ότι πρέπει να τον επιβραβεύσω παραπάνω από μια φορά και όχι σε ένα ορισμένο πλαίσιο και χάνω την μπάλα. Νιώθω ότι το κάνω κρυφά, σαν κάτι κακό και όχι τελικά ως επιβράβευση.
    Έχουν υπάρξει ελάχιστες φόρες που γίνεται συνειδητά άλλα τελικά δεν καταφέρνω να το εφαρμόσω για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Αυτό επαναλαμβάνεται συχνά και αδυνατώ να το σταματήσω.

    Θα δώσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες για έμενα.. Έχω μάθει να μαγειρεύω υγιεινά και μου αρέσει αυτός ο τρόπος. Δυσκολεύομαι να καταναλώσω πχ λουκάνικο, μπριζόλα με λίπος, και γενικότερα λιπαρές τροφές, με αηδιάζουν. Αν όμως βρεθώ έξω θα θέλω να καταναλώσω κάτι λιπαρό σε μικρή ποσότητα συνήθως, δεν συμβαίνει συχνά γι αυτό δεν με ανησυχεί.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Γεια σου proteus και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

    Για να έχεις μια εικόνα πιο ολοκληρωμένη να σου πω πως το διαιτολόγιο που ακολουθώ με ικανοποιεί πλήρως και είναι πλούσιο καθώς επιλέγω εγώ τι θα καταναλώσω το μεσημέρι και ο διαιτολόγος μου επιλεγεί τα βραδινά γεύματα σε συνεννόηση φυσικά με έμενα. Τρώω 5 φόρες την ήμερα σε καθημερινή βάση.

    Δεν νιώθω οι πεινάω όμως παρ όλα αυτά σπάω την δίαιτα μου πιο συχνά απ ότι θα ήθελα και δεν μπορώ να το ελέγξω. Νιώθω σαν τελικά να με σαμποτάρω όπως είπα παραπάνω. Δηλαδή εκεί που τα πηγαίνω καλά και νιώθω ειλικρινά όμορφα βάζω σε μια συνεχή διαδικασία τον εαυτό μου να αποδείξω ότι πρέπει να τον επιβραβεύσω παραπάνω από μια φορά και όχι σε ένα ορισμένο πλαίσιο και χάνω την μπάλα. Νιώθω ότι το κάνω κρυφά, σαν κάτι κακό και όχι τελικά ως επιβράβευση.
    Έχουν υπάρξει ελάχιστες φόρες που γίνεται συνειδητά άλλα τελικά δεν καταφέρνω να το εφαρμόσω για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Αυτό επαναλαμβάνεται συχνά και αδυνατώ να το σταματήσω.

    Θα δώσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες για έμενα.. Έχω μάθει να μαγειρεύω υγιεινά και μου αρέσει αυτός ο τρόπος. Δυσκολεύομαι να καταναλώσω πχ λουκάνικο, μπριζόλα με λίπος, και γενικότερα λιπαρές τροφές, με αηδιάζουν. Αν όμως βρεθώ έξω θα θέλω να καταναλώσω κάτι λιπαρό σε μικρή ποσότητα συνήθως, δεν συμβαίνει συχνά γι αυτό δεν με ανησυχεί.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    καλημερα ζωη,
    νομιζω οτι η παγιδα βρισκεται στην λεξη "ολοκληρωση' του τιτλου σου.
    η διαιτα ενος που ειναι επιρρεπης στο παραπανησιο φαγητο, δεν ολοκληρωνεται ποτε. αν δεν το κανει καποιος μονιμη διατροφη και τροπο ζωης, δεν υπαρχει σωτηρια.
    δεν ξερω τι να σου πω για τα υπερφαγικα σου, περα απο το οτι αυτο που βοηθαει γενικα ειναι να μην παραιτεισαι ποτε. να συνεχιζεις την διατροφη σου, οπου κι αν υποπεσεις. και να μην σταματησεις το ζυγισμα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Γεια σου Remedy,

    Πιστεύω ότι αυτό που με ''βοήθησε'' στο παρελθόν ήταν η εργασία. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ να καταναλώσω κάτι εκτός διατροφής γιατί δουλευα αρκετές ώρες. Σήμερα η καθημερινοτητα μου είναι τελείως διαφορετική, εργάζομαι εντός σπιτιού ελάχιστα και αυτό δυσκολεύει τα πράγματα. Αυτό που περιγράφω είναι κάτι που βόλευε στο να χάσω τα κιλά άλλα τελικά γύρισε εις βάρος μου..
    Φαίνεται τελικά οτι δεν έχω μάθει το μετρό και την συνειδητή πρόσληψη τροφής και θα πρέπει με κάποιων τρόπο να δουλεύω αυτό το κομμάτι.

    Τώρα που το σκέπτομαι πιο καθαρά νομιζω οτι ο λόγος που τελικά τα κατάφερα στο παρελθόν ήταν για να αποδείξω ότι μπορώ, οχι όμως στον εαυτό μου άλλα στους γύρω, να τραβήξω το ενδιαφέρον απο τους γύρω μου.Δεν ειχε περάσει πότε απο το μυαλό μου κατι τέτοιο άλλα είναι μια εξήγηση για την αδυναμία που βιώνω το τελευταίο διάστημα.

    Κατς τελευταίο.. Νιώθω οτι φτάνω στην πηγή πίνω μια γουλιά και αποχωρώ...Δηλαδή τα παρατάω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εχεις κρυφο ερωτα με τους υδατανθρακες ε; Για παράδειγμα σε ενα κρουασαν σοκολατας δεν μπορεις να πεις όχι σε ενα παγωτο δεν μπορεις να πεις όχι σε μια σοκολατόπιτα δεν μπορεις να πεις όχι έτσι δεν είναι;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Γεια σου και σε εσενα mindcrime,

    Αν τα δω μπροστά μου θα δυσκολευτώ να μην δοκιμάσω. Σπίτι δεν τα φέρνω αυτά για ευνόητους λογούς

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Καλησπέρα μπορείς να μας πεις την τελευταία φορά που την διέκοψες μετά από πόσο καιρό τη διέκοψες για πόσο καιρό και τι έτρωγες σε ποσότητα αλλά και είδος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Το κυρίως πρόβλημα και αδυναμία μου είναι ότι αν την χαλάσω έστω και με κάτι μικρο πχ να φάω ένα τοστ η δυο μπισκότο αυτομάτως με αποθαρρύνει και την χαλάω και για την υπόλοιπη ήμερα. πχ ενώ έχω να φάω το βράδυ ντακο θα φάω και μια χούφτα φιστίκια και κάτι γλυκό μετά τον ντακο τύπου μια φέτα με ψωμί-βούτυρο-μελί.
    Ουσιαστικά κρατάω την δίαιτα μου το πολύ για 4 ήμερες και μετά την χαλάω συνήθως.
    Έχω παρατηρήσει οτι πρέπει να είμαι σε συγκεκριμένο mood για να την κρατήσω δηλαδή να σκέφτομαι κάθε μέρα τον στόχο μου κλπ κάτι το οποίο με κουράζει τον τελευταίο καιρό. Δεν γίνεται αυτόματα δηλαδή όπως παλιά....αυτό με ζορίζει. Ίσως να μην υπάρχει το κίνητρο πια..Ισως να χρειάζεται ένας επαναπροσδιορισμος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εντάξει και η σύντροφος μου που από παχύσαρκη είναι εδώ και δύο χρόνια fitness freak κάνεκ ατασθαλίες όποτε της καπνίσει, δηλαδή δεν θα σκεφτεί πχ αν περπατάμε στο δρόμο και δει ενα περίπτερο και θέλει παγωτό το αν θα το πάρει βασικά ποτέ δεν το σκεφτόταν πλην μιας περιόδου που έτρωγε συγκεκριμένα είδη ο κόσμος να χαλούσε. Βέβαια σου ξαναλέω πως αυτή είναι fitness freak θα κάνει 1,5 ώρα muay thai την μία ημέρα 1,5 ώρα ζιου ζίτσου την επόμενη καο το κάνει 6 μέρες την εβδομάδα και δεν είναι καμια πιτσιρικα πάτησε τα 44.

    Να εντάξεις την ασκηση στη ζωή σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη πχ με περπάτημα; να περπατας πχ 2χιλιομετρα τη μέρα για αρχή στο ρυθμό που θες εσύ κατεβάζοντας μια εφαρμογή για να δεις σε τι σταδιο βρισκεσαι; το έχεια σκεφτεί; σ' αποθαρρύνει η ιδέα;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Ωραία ολ αυτά που κάνει η σύντροφος σου, και μπράβο της που τα καταφέρνει και τα κάνει συστηματικά.

    Αυτό που ακολουθώ, είναι γυμναστική στο σπίτι αεροβική,βαρακια, λάστιχα κλπ. βεβαία και αυτό το κάνω όπως την δίαιτα το διακόπτω συχνά κάνω διάλειμμα και το αρχίζω πάλι όπως το φαγητό..ίσως τελικά να είναι ενα γενικό φαινόμενο και χρειάζεται να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη μέσα μου..
    Η καραντίνα με βοήθησε απίστευτα γιατί δεν ξέφυγα και ήταν μια μεγάλη περίοδος για έμενα όπου ακολουθούσα πιστά το πρόγραμμα γυμναστικής σε καθημερινή βάση.
    Νομίζω οτι ακριβώς επειδή ήμουν κλεισμένη στο σπίτι λειτούργησε ο φόβος αυτόματα του να μην πάρω βάρος και γενικότερα να μην ξεφύγω γι αυτό με έβαλα στην διαδικασία προγράμματος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Zoe View Post
    Ωραία ολ αυτά που κάνει η σύντροφος σου, και μπράβο της που τα καταφέρνει και τα κάνει συστηματικά.

    Αυτό που ακολουθώ, είναι γυμναστική στο σπίτι αεροβική,βαρακια, λάστιχα κλπ. βεβαία και αυτό το κάνω όπως την δίαιτα το διακόπτω συχνά κάνω διάλειμμα και το αρχίζω πάλι όπως το φαγητό..ίσως τελικά να είναι ενα γενικό φαινόμενο και χρειάζεται να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη μέσα μου..
    Η καραντίνα με βοήθησε απίστευτα γιατί δεν ξέφυγα και ήταν μια μεγάλη περίοδος για έμενα όπου ακολουθούσα πιστά το πρόγραμμα γυμναστικής σε καθημερινή βάση.
    Νομίζω οτι ακριβώς επειδή ήμουν κλεισμένη στο σπίτι λειτούργησε ο φόβος αυτόματα του να μην πάρω βάρος και γενικότερα να μην ξεφύγω γι αυτό με έβαλα στην διαδικασία προγράμματος.
    Εγώ νομιζω πως ειναι θεμα κινητρου αφενός κκαι αφετέρου πιο εύκολα το κάνει κάποιος με παρέα παρά μόνος του. Αν δεν έχει καποιος ισχυρο κινητρο δύσκολο να το αντέξει ή να το πετύχει και με παρέα γίνεται κάτι τέτοιο πιο εύκολα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Την πρώτη φορά ήταν πιο εύκολο γιατί δεν είχες τη γνώση που έχεις τώρα. Τώρα προσπαθείς ξερωντας ότι κ να τα χάσεις υπάρχει μεγάλος κυνδυνου να τα ξαναπάρεις, κι αυτό υποσυνείδητα σε αποθαρρύνει. Πρέπει να πιστέψεις πάλι ότι μπορείς να γίνεις αδύνατη κ να παραμείνεις αδύνατη χωρίς στέρηση.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Mindcrime, έχεις δίκιο σχετικά με το κίνητρο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αυπνία λόγο δίαιτας
    By blizard13 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 13-05-2017, 01:33
  2. ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ!
    By Missmary852 in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 42
    Last Post: 26-04-2014, 15:28
  3. Η ψυχολογια της διαιτας
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 461
    Last Post: 23-08-2012, 10:06
  4. Ημερολόγιο Δίαιτας
    By Katerinio in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 23-01-2012, 14:56
  5. Το μυστικό της δίαιτάς μου....
    By scorpio in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2010, 03:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •