Καθυστέρηση περιόδου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    4

    Καθυστέρηση περιόδου

    Καλησπέρα, ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου χωρίς προφύλαξη (λάθος μου) 2 ημέρες μετά το τέλος της προηγούμενης περιόδου μου. Τραβήχτηκε όμως έγκαιρα και είναι σίγουρος πως δεν έχει γίνει κάτι... Τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρηση. Σκέφτομαι διάφορα. Γενικά είμαι αγχώδης άτομο και φοβιτσιαρα και επηρεάζομαι πολύ από τις σκέψεις μου. Μου έχει ξανασυμβεί να έχω και περισσότερες μέρες καθυστέρηση χωρίς να σημαίνει κάτι. Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μόνο τις φυσιολογικές ενοχλήσεις πριν την περίοδο αλλά τώρα τίποτα. Από τη μια σκέφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να το έχω προκαλέσει και η ίδια λόγω άγχος γι αυτό το θέμα και λόγω άγχους εξεταστικής τώρα. Γενικά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι για να χαλαρώσω αλλά δύσκολο.
    Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι λόγω καραντίνας βγαίνω σπάνια από το σπίτι και κοιμάμαι ακαταστατες ώρες. Ίσως παίζει κι αυτό ρόλο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Amaliaa1 View Post
    Καλησπέρα, ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου χωρίς προφύλαξη (λάθος μου) 2 ημέρες μετά το τέλος της προηγούμενης περιόδου μου. Τραβήχτηκε όμως έγκαιρα και είναι σίγουρος πως δεν έχει γίνει κάτι... Τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρηση. Σκέφτομαι διάφορα. Γενικά είμαι αγχώδης άτομο και φοβιτσιαρα και επηρεάζομαι πολύ από τις σκέψεις μου. Μου έχει ξανασυμβεί να έχω και περισσότερες μέρες καθυστέρηση χωρίς να σημαίνει κάτι. Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μόνο τις φυσιολογικές ενοχλήσεις πριν την περίοδο αλλά τώρα τίποτα. Από τη μια σκέφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να το έχω προκαλέσει και η ίδια λόγω άγχος γι αυτό το θέμα και λόγω άγχους εξεταστικής τώρα. Γενικά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι για να χαλαρώσω αλλά δύσκολο.
    Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι λόγω καραντίνας βγαίνω σπάνια από το σπίτι και κοιμάμαι ακαταστατες ώρες. Ίσως παίζει κι αυτό ρόλο
    Καλησπέρα.
    Αυτό μπορεί να συμβεί λόγω άγχους, λόγω κούρασης, λόγω ορμονών κτλ.
    Αλλά και αυτό το "τραβήχτηκε" δεν είναι μέτρο προφύλαξης. Πώς παίζετε έτσι με τις ζωές σας, δεν είναι αστείο.
    Βέβαια, θα μπορούσες να κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης για να ξέρεις τι σου γίνεται και να σου φύγει το άγχος.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    4
    Το ξέρω και δεν το συνηθίζουμε... Δεν είναι κάπως δύσκολο να προκληθεί εγκυμοσύνη χωρίς να γίνει όπως πρέπει... Και ειδικά όταν είναι μακριά από τις γόνιμες μέρες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Amaliaa1 View Post
    Το ξέρω και δεν το συνηθίζουμε... Δεν είναι κάπως δύσκολο να προκληθεί εγκυμοσύνη χωρίς να γίνει όπως πρέπει... Και ειδικά όταν είναι μακριά από τις γόνιμες μέρες?
    Ποτέ δεν είναι απίθανο, σε όποια μέρα και αν είσαι. Αλλά έτσι κι αλλιώς, 2 μέρες μετά την περίοδο, δεν είναι μακριά από τις γόνιμες.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ποτέ δεν είναι απίθανο, σε όποια μέρα και αν είσαι. Αλλά έτσι κι αλλιώς, 2 μέρες μετά την περίοδο, δεν είναι μακριά από τις γόνιμες.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Amaliaa1 View Post
    Το ξέρω και δεν το συνηθίζουμε... Δεν είναι κάπως δύσκολο να προκληθεί εγκυμοσύνη χωρίς να γίνει όπως πρέπει... Και ειδικά όταν είναι μακριά από τις γόνιμες μέρες?
    για να λες οτι ειχες κι αλλες καθυστερησεις, σημαινει οτι εχεις σχετικα αστατο κυκλο. ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για τις γονιμες μερες, και ειδικα με εναν αστατο κυκλο.
    ετσι κι αλλιως, το "τραβηγμα" δεν ειναι καθολου αξιοπιστη μεθοδος αντισυλληψης για πολλους και γνωστους λογους, και μπορει να ειναι δυσκολο, αλλα καθολου απιθανο να συλλαβεις ετσι, αλλα στο μετρημα των ημερων, μην βασιζεσαι, ΠΟΤΕ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Amaliaa1 View Post
    Καλησπέρα, ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου χωρίς προφύλαξη (λάθος μου) 2 ημέρες μετά το τέλος της προηγούμενης περιόδου μου. Τραβήχτηκε όμως έγκαιρα και είναι σίγουρος πως δεν έχει γίνει κάτι... Τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρηση. Σκέφτομαι διάφορα. Γενικά είμαι αγχώδης άτομο και φοβιτσιαρα και επηρεάζομαι πολύ από τις σκέψεις μου. Μου έχει ξανασυμβεί να έχω και περισσότερες μέρες καθυστέρηση χωρίς να σημαίνει κάτι. Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μόνο τις φυσιολογικές ενοχλήσεις πριν την περίοδο αλλά τώρα τίποτα. Από τη μια σκέφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να το έχω προκαλέσει και η ίδια λόγω άγχος γι αυτό το θέμα και λόγω άγχους εξεταστικής τώρα. Γενικά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι για να χαλαρώσω αλλά δύσκολο.
    Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι λόγω καραντίνας βγαίνω σπάνια από το σπίτι και κοιμάμαι ακαταστατες ώρες. Ίσως παίζει κι αυτό ρόλο
    Καλημέρα !

    Το ξέρεις ότι μόνο το "τράβηγμα" δεν αρκεί ?
    Γνωρίζεις ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό γυναικών που έχουν μείνει έγκυες με τα προκαταρκτικά υγρά του συντρόφου τους?

    Αν είναι θέμα επιλογής σου να απολαμβάνεις τέτοιου είδους επαφές καλύτερα να κάνεις μια συζήτηση με τον γιατρό σου για αντισυλληπτικά χάπια .
    Και πάλι όμως αν οι εναλλαγές των συντρόφων σου είναι συχνές ελοχευουν και άλλοι κυνδινοι ώστε να σε αποτρέπουν να παίρνεις τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης ..

    Ενημερωσου λιγάκι και για το χάπι της επόμενης μέρας .
    Δεν είναι και ότι καλύτερο και το κυριότερο δεν κάνει να γίνεται συστηματική χρήση γιατί είναι γνωστό ότι έχει απίστευτες παρενέργειες .
    Αν όμως έχεις κάποιο τέτοιο "ατύχημα" να το χαρακτηρίσω έχεις περιθώριο μέχρι και 48 ώρες να το πάρεις ώστε να μην φτάσεις σε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη .

    Από την στιγμή που έχετε επιλέξει ένα συγκεκριμένο τρόπο να απολαμβανεται τον έρωτα ,εσύ σαν γυναίκα προτιστως οφείλεις να κανεις ένα ραντεβού με τον γιατρό σου και να μάθεις τα πάντα περί αυτού ώστε να είσαι εσύ και κανένας άλλος προστατευμένη για το οτιδήποτε ..

    Προς το παρών αν και είναι νωρίς ένα τεστ εγκυμοσύνης μπορεί να σου δείξει άμεσα αν εισαι ή όχι ή ακόμα και μια απλή αιματολογική χοριακης. που είναι και η πιο αξιόπιστη .
    Ίσως όταν δεις ότι δεν είσαι ηρεμήσεις και σου έρθει κανονικά η περίοδος σου ,γιατί να ξέρεις το άγχος είναι ο νούμερο ένα παράγοντας που επηρεάζεται ο κύκλος μια γυναίκας .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Amaliaa1 View Post
    Καλησπέρα, ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου χωρίς προφύλαξη (λάθος μου) 2 ημέρες μετά το τέλος της προηγούμενης περιόδου μου. Τραβήχτηκε όμως έγκαιρα και είναι σίγουρος πως δεν έχει γίνει κάτι... Τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρηση. Σκέφτομαι διάφορα. Γενικά είμαι αγχώδης άτομο και φοβιτσιαρα και επηρεάζομαι πολύ από τις σκέψεις μου. Μου έχει ξανασυμβεί να έχω και περισσότερες μέρες καθυστέρηση χωρίς να σημαίνει κάτι. Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μόνο τις φυσιολογικές ενοχλήσεις πριν την περίοδο αλλά τώρα τίποτα. Από τη μια σκέφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να το έχω προκαλέσει και η ίδια λόγω άγχος γι αυτό το θέμα και λόγω άγχους εξεταστικής τώρα. Γενικά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι για να χαλαρώσω αλλά δύσκολο.
    Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι λόγω καραντίνας βγαίνω σπάνια από το σπίτι και κοιμάμαι ακαταστατες ώρες. Ίσως παίζει κι αυτό ρόλο
    Θα μιλήσω πολύ ωμά, αλλά αυτό είναι σημαντικό και δεν πρέπει να χαϊδεύουμε αφτιά: Αν δεν θέλει το αγόρι σου να βάζει προφυλακτικό, να πάει να τον χώνει στις φέτες του καλοριφέρ να ξεκαβλ*νει. Τελεία και παύλα. Κι εσύ να πας να δεις γυναικολόγο για έλεγχο. Μάντεις δεν είμαστε να ξέρουμε τι σου συμβαίνει. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές αλλά όχι ανύπαρκτες. Να συζητήσεις με τον γυναικολόγο το θέμα της αντισύλληψης αν δεν είσαι έγκυος αυτή τη στιγμή. Πιθανόν αντισυλληπτικά να σου φιάξουν και τον κύκλο και αν τα παίρνεις σωστά να μην έχεις το άγχος της εγκυμοσύνης. Ωστόσο δεν σε προστατεύουν απο ΣΜΝ και σε νέες σχετικά σχέσεις/νεαρές ηλικίες, το προφυλακτικό είναι απαραίτητο. Αν δεν είστε έτοιμοι να γίνετε γονείς με τις πιθανότητες δεν θα παίζετε. Φιλολογικές συζητήσεις στα φόρουμ ούτε την πραγματικότητα θα αλλάξουν, ούτε βοηθάνε πουθενά να λέμε θεωρίες. Έχουμε γεμίσει εγκυμοσύνες που και καλά ήταν "από ατύχημα". Έπαιζε Ρώσικη Ρουλέτα και άκου να δεις, εκπυρσοκρότησε το όπλο και τον σκότωσε. Ποιος να το πίστευε!
    Αν θεωρείς τον εαυτό σου ώριμο για σεξ, τον θεωρείς και ώριμο να είναι σωστά ενημερωμένος και να τον προστατεύεις και να βλέπει γυναικολόγο. Σεβασμός στο σώμα και στη ζωή μας κορίτσια! Είναι σημαντικό θέμα ζωής μια εγκυμοσύνη ή μια έκτρωση ή αν κολλήσεις καμια σύφιλη!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Το ξέρεις ότι μόνο το "τράβηγμα" δεν αρκεί ?
    Γνωρίζεις ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό γυναικών που έχουν μείνει έγκυες με τα προκαταρκτικά υγρά του συντρόφου τους?

    Αν είναι θέμα επιλογής σου να απολαμβάνεις τέτοιου είδους επαφές καλύτερα να κάνεις μια συζήτηση με τον γιατρό σου για αντισυλληπτικά χάπια .
    Και πάλι όμως αν οι εναλλαγές των συντρόφων σου είναι συχνές ελοχευουν και άλλοι κυνδινοι ώστε να σε αποτρέπουν να παίρνεις τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης ..

    Ενημερωσου λιγάκι και για το χάπι της επόμενης μέρας .
    Δεν είναι και ότι καλύτερο και το κυριότερο δεν κάνει να γίνεται συστηματική χρήση γιατί είναι γνωστό ότι έχει απίστευτες παρενέργειες .
    Αν όμως έχεις κάποιο τέτοιο "ατύχημα" να το χαρακτηρίσω έχεις περιθώριο μέχρι και 48 ώρες να το πάρεις ώστε να μην φτάσεις σε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη .

    Από την στιγμή που έχετε επιλέξει ένα συγκεκριμένο τρόπο να απολαμβανεται τον έρωτα ,εσύ σαν γυναίκα προτιστως οφείλεις να κανεις ένα ραντεβού με τον γιατρό σου και να μάθεις τα πάντα περί αυτού ώστε να είσαι εσύ και κανένας άλλος προστατευμένη για το οτιδήποτε ..

    Προς το παρών αν και είναι νωρίς ένα τεστ εγκυμοσύνης μπορεί να σου δείξει άμεσα αν εισαι ή όχι ή ακόμα και μια απλή αιματολογική χοριακης. που είναι και η πιο αξιόπιστη .
    Ίσως όταν δεις ότι δεν είσαι ηρεμήσεις και σου έρθει κανονικά η περίοδος σου ,γιατί να ξέρεις το άγχος είναι ο νούμερο ένα παράγοντας που επηρεάζεται ο κύκλος μια γυναίκας .
    Σήμερα το πρωί αδιαθετησα τελικά. Προφανώς θα ήταν λόγω άγχους κλπ. Έχω πολυκυστικες και κάνω κάθε χρόνο επίσκεψη στον γυναικολόγο μου γιατί απ ότι μου έχει πει δεν χρειάζεται νωρίτερα αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Και όταν του είχα αναφέρει ότι η περίοδος μου έρχεται με απόκλιση μπορεί και 5 μέρες (τα καλοκαίρια ίσως και περισσότερο αλλά μπορεί και νωρίτερα ή και στην ώρα του) μου είπε ότι μέχρι εκεί είναι οκ. Και επίσης ειμαι με το αγόρι μου 6 χρόνια. Δεν τα λέω με κακία γιατί με τον γραπτό λόγο μπορεί κάποιος να καταλάβει διαφορετικά mood απλά το λέω ως απάντηση στο μήνυμα σου. Σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ που μου απάντησες!!! Να είστε καλά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Amaliaa1 View Post
    Σήμερα το πρωί αδιαθετησα τελικά. Προφανώς θα ήταν λόγω άγχους κλπ. Έχω πολυκυστικες και κάνω κάθε χρόνο επίσκεψη στον γυναικολόγο μου γιατί απ ότι μου έχει πει δεν χρειάζεται νωρίτερα αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Και όταν του είχα αναφέρει ότι η περίοδος μου έρχεται με απόκλιση μπορεί και 5 μέρες (τα καλοκαίρια ίσως και περισσότερο αλλά μπορεί και νωρίτερα ή και στην ώρα του) μου είπε ότι μέχρι εκεί είναι οκ. Και επίσης ειμαι με το αγόρι μου 6 χρόνια. Δεν τα λέω με κακία γιατί με τον γραπτό λόγο μπορεί κάποιος να καταλάβει διαφορετικά mood απλά το λέω ως απάντηση στο μήνυμα σου. Σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ που μου απάντησες!!! Να είστε καλά!
    Οι περισσοτεροι που σου απανταμε κανενας δεν κρυβει κακια ανεξαρτητα με το υφος που καμια φορα παρερμηνευεται ,απλα ο καθενας εχει τον τροπο του .

    Ωραια ολα καλα λοιπον με το τωρινο θεμα .Ο γιατρος σου εχει απολυτο δικιο ακομα και μια εβδομαδα να παιζει αλλοτε πανω ή κατω απο την ημερομηνια του προηγουμενου μηνα δεν υπαρχει κανενα θεμα ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες που με την θαλασσα και ολα αυτα ξερεις οτι επηρεαζομαστε αρκετα .

    Εφοσον υπαρχει μακροχρονια σχεση και δεν υπαρχει θεμα μεταδοσεις σεξουαλικων νοσηματων κοιτα λιγο τα αντισυλιπτικα ή καποιο σπιραλ και αναρωτιέμαι πως δεν σου το προτεινε και ο γιατρος σου αφου οι πολυκυστικες και ολες αυτες οι ανωμαλιες που παρουσιαζονται στον κυκλο μας αντιμετωπιζονται προτιστως με αντισυλιπτικα και υστερα και με το σπιραλ που και αυτο προσφατα το εμαθα και εγω ...
    Ειναι απολυτα λογικο να υπαρχουν τετοιου ειδους επαφες μεσα σε τετοιες σχεσεις αλλα κυριως οταν το θεμα του παιδιου υπαρχει εστω και σαν σκεψη ,οχι οταν εισαι απόλυτος οτι δεν θελεις .

    Οτι αλλο θες να μοιραστεις εδω ειμαστε μην διστάζεις και μην παρεξηγεις το οτιδηποτε ,η ενημερωσει σε τετοια θεματα μονο καλο σε εσενα θα κανει με οποι τροπο και αν ερχεται.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Amaliaa1 View Post
    Σήμερα το πρωί αδιαθετησα τελικά. Προφανώς θα ήταν λόγω άγχους κλπ. Έχω πολυκυστικες και κάνω κάθε χρόνο επίσκεψη στον γυναικολόγο μου γιατί απ ότι μου έχει πει δεν χρειάζεται νωρίτερα αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Και όταν του είχα αναφέρει ότι η περίοδος μου έρχεται με απόκλιση μπορεί και 5 μέρες (τα καλοκαίρια ίσως και περισσότερο αλλά μπορεί και νωρίτερα ή και στην ώρα του) μου είπε ότι μέχρι εκεί είναι οκ. Και επίσης ειμαι με το αγόρι μου 6 χρόνια. Δεν τα λέω με κακία γιατί με τον γραπτό λόγο μπορεί κάποιος να καταλάβει διαφορετικά mood απλά το λέω ως απάντηση στο μήνυμα σου. Σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ που μου απάντησες!!! Να είστε καλά!
    Αν κάνεις μία βόλτα κι εδώ στο forum, θα δεις περιπτώσεις γυναικών που ήταν σε μακροχρόνιες σχέσεις, υπήρχε το θέμα του παιδιού σαν σκέψη για κάτι μακρινό στο μέλλον και ήρθε απο "ατύχημα" αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι η συγκυρία ήταν εντελώς λάθος και/ή τα άτομα εντελώς ανέτοιμα να γίνουν γονείς. Είναι πολύ σοβαρό θέμα για αυτό και το τονίσαμε όλες.

    Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Similar Threads

  1. Διατροφή (δίαιτα) και καθυστέρηση περιόδου
    By eleni96feel in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 2
    Last Post: 27-05-2020, 10:40
  2. Καθυστέρηση
    By belladonna in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2019, 02:54
  3. Παύση περιόδου.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2014, 00:27
  4. Απαράδεκτη καθυστέρηση!
    By stefanos14587 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 14
    Last Post: 19-10-2012, 03:05
  5. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •