Πόσο υπομονή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Πόσο υπομονή;

    Καλησπέρα σε όλους δύο μήνες κοντά στην αύξηση εσιταλοπραμης όπου από τα 15mg πήγα στα 20mg ακόμα δεν έχω δει επιθυμητα αποτελέσματα πολλές εναλλαγές στην διάθεση άλλες μέρες πολύ καλά άλλες όχι το φάρμακο λειτούργησε πολύ καλά για 1 χρόνο στα 10mg Επίσης κάπου κάπου έχω ένα κόμπο στο στομάχι πού σίγουρα είναι από άγχος η γιατρός μου λέει υπομονή και θα δράσει μού λέει επίσης ότι η εσιταλοπραμη θέλει λίγο υπομονή για να κάνει την δουλειά της τι να κάνω έχω απελπιστεί το θέμα είναι ότι βλέπω πολύ μικρή βελτίωση αυτό το χρονικό διάστημα να επιμείνω ακόμα στην θεραπεία εσείς τι λέτε;;

  2. #2
    Κανείς παιδιά;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Κανείς παιδιά;
    Για να σου λέει ο γιατρός σου κάτι παραπάνω ξέρει .! Κάνε υπομονή όλα θα πάνε καλά

  4. #4
    Δεν έχω και κάτι άλλο να κάνω εκτός από αυτό όντως

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τοχα συζητησει και με αλλο μελος , και αυτον κι μενα μας επιανε καποιο αντθ/λκο για ενα Α χρονικο διαστημα , μετα δεν το αυξαναμε , πηγαιναμε σε αλλο, αν σε επιασε η εσιταλοπραμη, μηπως ( λεμε τωρα ) σε πιασει η σιταλοπραμη, εμεις θεωρουσαμε το εφεξορ ( βενλαφαξινη ) το καλυτερο , βεβαια εμεις ειμαστε εμεις , δεν κανω συστασεις , αλλα δεν νομιζω οτι αν δεν σεπιασε η εσιταλοπραμη με αυξηση θα εχει τελικως αποτελεσμα , συζητα με τον γιατρο σου για αλλαγη φαρμακου, ουκ εν το πολλω το ευ .....

  6. #6
    Το συζήτησα μου είπε να κάνω υπομονή τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει έχω μια πολύ μικρή βελτίωση θα το συζητήσω πάλι στην επόμενη επίσκεψη αν δεν δω αποτελέσματα

  7. #7
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Το συζήτησα μου είπε να κάνω υπομονή τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει έχω μια πολύ μικρή βελτίωση θα το συζητήσω πάλι στην επόμενη επίσκεψη αν δεν δω αποτελέσματα
    Επίσης τον τελευταίο καιρό έχω πολύ άγχος με την δουλειά ίσος κάνει ζημιά μεγάλη και αυτό Δεν ξέρω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπορει να φταει κι αυτο, δεν το ξερω ........ρωτα τον γιατρο σου αν επιτρεπεται να σου δωσει ενα ελαφρυ αντιψυχωτικο, για το αγχος , οπως το seroquel , βγαινει σε διαφορα μιλιγκραμαζ , τοπαιρνα κι εγω , με καλα αποτελεσματα , δεν κανει εθισμο....ουτε παχαινει.....
    Last edited by Macgyver; 03-02-2021 at 23:10.

  9. #9
    Θα το συζητήσω και αυτό απλά μου είπε ότι την πρώτη φορά σε έπιασε στους δύο μήνες τώρα θα χρειαστεί παραπάνω μετά από κάποιες υποτροπές θα κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη επίσκεψη

  10. #10
    Επίσης παίζει ρόλο αν το παίρνω με διάφορα ωρών το φάρμακο ξέρει κάποιος ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tι εννοεις με διαφορα ωρων ? και ποιο φαρμακο, την εσιταλοπραμη ? δλδ. καθε ποτε το παιρνεις για να καταλαβω .......

  12. #12
    Πρωί κανονικά αλλά άλλες φορές 6 το πρωί πχ όταν ξεκινάω για δουλειά και όταν δεν πάω για δουλειά η είμαι άλλη βάρδια 10 το πρωί πχ για την εσιταλοπραμη μιλάω Ναι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κανεναν ρολο δεν παιζει .......

  14. #14
    Έγινε θα κάνω υπομονή λίγο ακόμα και στην επόμενη επίσκεψη θα δω πως θα είμαι και θα το συζητήσω με την γιατρό μου τι μπορώ να κάνω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Επίσης παίζει ρόλο αν το παίρνω με διάφορα ωρών το φάρμακο ξέρει κάποιος ;
    Τι έγινε Δημήτρη; Πολύ αγχος και με το φάρμακο και γενικά ε; Θυμάμαι που ξαναρωταγες για την αύξηση και πότε θα σε πιάσει... όταν έπαιρνα εσιταλοπραμη ο γιατρός μου είχε πει να το παίρνω μεσημέρι... ένας λόγος που οι παρενέργειες δεν μειώνονταν σε μένα μου είπε ο ψυχίατρος ότι οφείλονταν στο ότι του άλλαζα συχνά την ώρα, δηλαδή κάποιο διάστημα το πήρα μεσημέρι, μετά άρχισα να το παίρνω βράδυ, μετά απόγευμα... (μεσημέρι ήμουν ακόμα στη δουλειά και μου προκαλούσε υπνηλία όταν το έπαιρνα και το βράδυ μου χαλούσε τον ύπνο, γενικά δεν μου ταίριαξε σαν φάρμακο) πρέπει να έχεις σταθερή πάνω κάτω ώρα κι όχι μόνο στην εσιταλοπραμη. Και ρεμερον που παίρνω τώρα όταν έχω μια σταθερή ώρα που κοιμάμαι (το παίρνω πριν τον ύπνο) είμαι πολύ καλύτερα. Ρώτα και τη γιατρό σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. υπομονή
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-03-2013, 06:15
  2. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  3. υπομονη
    By lessing_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2011, 18:39
  4. διαιτα και υπομονη!!!
    By agnes_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 01-04-2011, 22:02
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •