Αδηφαγηκη Διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    4

    Αδηφαγηκη Διαταραχη

    Καλησπερα και καλως σας βρηκα.

    Σημερα ανακαλυψα και εγω πως λεγετε στα Ελληνικα το Binge Eating Disorder δηλαδη Αδηφαγηκη Διαταραχη.

    Απο που να πρωτο αρχισω και που να σταματησω...Μια ζωη σε διαιτες, το πιο υψηλο μου βαρος στα 118 κιλα, και σημερα βρισκομαι στα 103 με τεραστιες δυσκολιες. Κουραστηκα ομως, να λεω ψεματα για το ποσο ζυγιζω, να βριζω τον εαυτο μου, να κατακρινω τον εαυτο μου και να μην τον αγαπω. Να τρωω στα κρυφα και η καθε μου σκεψη να περιτριγυριζεται γυρω απο το φαγητο. Το τελευταιο πραγμα που σκεφτομαι πριν κοιμηθω και το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι οταν ξυπνησω.

    Απειρες αποτυχημενες προσπαθειες χωρις να εχω καταφερει να ειμαι σε ενα σωμα που αγαπω. Απο τον Μαιο ειμαι σε μια ομαδα (Food Addicts in Recovery) τα πηγαινα μια χαρα μεχρι που αρρωστησε η μητερα μου και ξανα γυρισα στις παλιες μου συνηθειες...στεναχωριεμαι, τρωω, χαιρομαι, τρωω, κλαιω, τρωω. Το καλο ειναι οτι δεν εχω φτασει στα κιλα που ειμουν το Μαιο...το παλευω με νυχια και με δοντια, αλλα κουραστηκα.

    Ευχομαι αυτα τα λιγα που μοιραστηκα μαζι σας να μου δωσουν την ωθηση να συνεχισω.

    "You have the power to say, "This is not how my story will end".

  2. #2
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ τρώω γιατί ξεσπάω όταν συμβαίνει κάτι είτε άσχημο είτε όμορφο. Γράψε ότι τρως , βάλε την άσκηση στη ζωή σου , βρες παρέα για διαιτα και μην έχεις στο σπίτι πολλούς πειρασμούς. Αυτα έχω κάνει κ εγώ...βέβαια ακόμα είμαι στην πρώτη ημέρα αλλά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    4
    Καλημερα και καλη εβδομαδα! Σε ευχαριστω πολυ Rosie10, ευχομαι οτι καλυτερο σε ολους εμας που παλευουμε με αυτο το τερας.

    Εγώ είχα βάλει δακτύλιο πριν πολλά χρόνια - έχασα αρκετα κιλά και τα ξανά πήρα όλα! Κατάλαβα ότι το πρόβλημα μου είναι στο μυαλό μου και βρήκα μια ομάδα υποστηριξης που σου δίνει διατροφικό πρόγραμμα, σε παρακολουθεί και σε υποστηρίζει δωρεάν. Λέγετε foodaddicts.org αν θέλεις να το ψάξεις. Μπορεις να μου στείλεις και μήνυμα αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες. Το πρόγραμμα είναι για όσους θεωρούν τον εαυτό τους ανίσχυροι απέναντι στο φαγητό. Με μαθανει πως να αντιμετωπιζω το προβλημα μου μερα με την μερα...δεν ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο.

    "All for one and one for all!"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Sylvia00 View Post

    Ευχομαι αυτα τα λιγα που μοιραστηκα μαζι σας να μου δωσουν την ωθηση να συνεχισω.

    "You have the power to say, "This is not how my story will end".
    σπαμμαρεις πολυ ωραια, ποσα ειναι τα ποσοστα σου;

  5. #5
    Quote Originally Posted by Sylvia00 View Post
    Καλημερα και καλη εβδομαδα! Σε ευχαριστω πολυ Rosie10, ευχομαι οτι καλυτερο σε ολους εμας που παλευουμε με αυτο το τερας.

    Εγώ είχα βάλει δακτύλιο πριν πολλά χρόνια - έχασα αρκετα κιλά και τα ξανά πήρα όλα! Κατάλαβα ότι το πρόβλημα μου είναι στο μυαλό μου και βρήκα μια ομάδα υποστηριξης που σου δίνει διατροφικό πρόγραμμα, σε παρακολουθεί και σε υποστηρίζει δωρεάν. Λέγετε foodaddicts.org αν θέλεις να το ψάξεις. Μπορεις να μου στείλεις και μήνυμα αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες. Το πρόγραμμα είναι για όσους θεωρούν τον εαυτό τους ανίσχυροι απέναντι στο φαγητό. Με μαθανει πως να αντιμετωπιζω το προβλημα μου μερα με την μερα...δεν ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο.

    "All for one and one for all!"
    Σε ευχαριστώ πολύ! Το έψαξα αλλά μου βγάζει όλες τις χώρες εκτός Ελλάδας....δεν ξέρω τι κάνω λάθος...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Σε καταλαβαίνω. Ζω και εγώ αυτό που ζεις. Συνεργάζομαι με ψυχολόγο 6 χρόνια σχεδόν με διακοπές. Τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει όμως όλη την δουλειά. Αυτό που έχω μάθει είναι ότι ο δυσλειτουργικος τρόπος σκέψης γύρω από το φαγητό, θα υπάρχει πάντα. Σημασία έχει να μάθω να το διαχειρίζομαι και όταν πέφτω...να το καταλαβαίνω και να ξανά σηκώνομαι. Είναι πολύ σκληρό αυτό που ζούμε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2
    Καλησπερα!
    Διαβάζοντας τα σχόλια σας με σκοπό να παρω δύναμη να συνεχισω να παλεύω αυτη την φωνή μεσα μου
    Μου εκανε εντυπωση η λυση που έδωσες
    Για παρεα όσον αφορά την διατα ή διατροφή ας το πουμε καλυτερα
    Λοιπον,γνωρίζεις καποιο σαιτ η τσατ το οποιο να σχετίζεται με τετοια θέματα;
    Θεωρω πολυ σωστο το να εχεις καποιο ατομο να μιλας για τα προβλήματα σου ιδίως οταν αυτο εχει περασει απο την θεση σου και σε καταλαβαίνει απολυτα!
    Ευχαριστω

Similar Threads

  1. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  2. Διαταραχη
    By Confused889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-01-2018, 19:11
  3. ΙΔΨ διαταραχή;
    By grtt in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 23-01-2018, 00:25
  4. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 02:01
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •