Καραντίνα Πανελλήνιες και χωρισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    1

    Καραντίνα Πανελλήνιες και χωρισμός

    Λοιπόν δεν ξέρω αν έγραψα στο σωστό μέρος ή όχι αλλά πρόσφατα χώρισα με την κοπέλα μου και πραγματικά ποναω πολύ, ήμουν πάρα πολυ χαρούμενος και ερωτευμένος μαζί της αλλά μετά τον χωρισμό δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο, δεν μπορώ να σταματήσω να την σκέφτομαι, κατάλαβα ότι δεν ήταν ο χωρισμός που πονάει αλλά ότι αυτό το άτομο ήταν το μόνο στο οποίο έλεγα τα παντα(ναι δεν έχω φίλους). Έχω πρόβλημα με άγχος και κατάθλιψη και ήταν ήδη δυσκολο να προσαρμοστώ, βρήκα τον τελευταίο έναν χρόνο την κοπέλα και με βοήθησε πάρα πολυ στο να θέσω στόχους και να διαβάζω περισσότερο γιατί ήλπιζα σε κάτι...

    Τώρα πια όμως δεν έχω κανεναν, έχω παρέες αλλά δεν μπορώ να τους πω τα συναισθήματα μου, θα με κοροϊδέψουν, γι’αυτό και είναι παρεα και όχι φίλοι.
    Τώρα απλά δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο, είμαι πολυ πίσω στα μαθήματα ενώ είχα καταφέρει να βγάλω 18 τώρα έχει γίνει κάτω απ την βάση. Σα να μην έφταναν αυτά τώρα ήρθε και η καραντίνα και κινδυνεύω να χασω ακόμα και την έξοδο μου αν η απαγόρευση πάει στις 18:00...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Καταλαβαίνω πως η ηλικία σου γιγαντώνει τα συναισθήματά σου μαζί με τις συνθήκες που επικρατούν με την πανδημία. Η αλήθεια είναι πως πρέπει να εστιάσεις σε εσένα, στους στόχους σου, σε κάτι δικό σου. Είναι δύσκολο, αλλά θα τα καταφέρεις αν το θελήσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Γεια σου. Η αλήθεια είναι πως όντως περιγράφεις κάτι δύσκολο γιατί και πανελλήνιες και χωρισμός και καραντίνα μαζεμένα.. λογικό να στεναχωριέσαι. Πόσο φρέσκος είναι ο χωρισμός; Είναι λογικό να έχεις χάσει για κάποιο διάστημα τη συγκέντρωση σου, αλλά ίσως σε μερικές βδομάδες να νιώθεις καλύτερα και να βρεις κουράγιο να διαβάσεις. Κάνε απλώς το καλύτερο που μπορείς. Έχεις στόχο κάποια συγκεκριμένη σχολή; Τι εννοείς ότι ήλπιζες σε κάτι; Τώρα δεν έχεις κάποιο στόχο, κάπου που να θες να περάσεις; Πάντως ως τελειόφοιτη θα σου πω το εξής: Και γω στις πανελλήνιες είχα περάσει χάλια, ήταν ο χειρότερος χρόνος της ζωής μου. Στην φοιτητική ζωή, όμως, που ακολουθεί, θα βρεθείς σε ένα καινούριο περιβάλλον, θα έχεις την ευκαιρία να κάνεις καινούριους φίλους, θα είσαι πιο ανέμελος απ' οτι τώρα και θα ζήσεις γενικά καινούριες εμπειρίες! Συν το ότι θα έχει τελείωσει και η καραντίνα μέχρι τοτε. Οπότε μπορείς να ελπίζεις σε αυτο Επίσης το γεγονός πως ειχες βγαλει 18 δειχνει ότι είσαι αρκετα εξυπνος και εχεις δυνατότητες να περάσεις σε καποια σχολή. Οπότε κράτα γερα!

Similar Threads

  1. ερωτας στην καραντινα
    By AliceK in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 04-09-2020, 10:23
  2. Πανελλήνιες
    By maxvas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-11-2018, 23:34
  3. Οχι πανελληνιες
    By iwannaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-11-2017, 16:26
  4. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 22:13
  5. απο την εκδρομη στην καραντινα..
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 12-12-2011, 14:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •