Εδω να λέμε τι φάγαμε εχθές - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 182
  1. #151
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αχ βρε κοριτσι μου με πονας οπως τα γραφεις! η γνωμη μου ειναι οτι υπαρχει ξεκαθαρα καποια ψυχολογικη ασθενια , δεν ειναιφυσιολογικο και η λεπτομερια οπου περιγραφεις σχετικα με τους γονεις σου ενδιναμονουν την αποψη μου οπου καθε τετοια ασθενια εχει να κανει με το υποσηνειδητο μας το οποιο πλαθεται τα πρωτα χρονια μας και ειναι ξεκαθαρα οι γονεις μας αυτοι οπου το καταγραφουν! αρα εαν οι γονεις σου ελεγαν συνεχως να φας με το ζορι ,εχωντας και εσυ καποια προδιαθεση ισως ολα αυτα μαζι σου εφεραν καποιο προβλημα οπου νομιζω οτι συγουρα ενας ψυχοθεραπευτης θα μπορεσει να σου βρει μια αξιοπρεπης λυση! μια λυση να μπορεις να χαρεις τα νιατα σου χωρις να ντραπεις οπως λες! ,χωρις να νιωθεις αβολα, να μπορεις να εισαι ομορφη για τα αγορια κατι που ειναι πολυ λογικο για μια νεα κοπελιτσα! και το σημαντικοτερο απο ολα ,για την υγεια σου! διοτις το παχος οσο και να μην το γνωριζει ο κοσμος ειναι ενας παραγοντας οπου εκτος απο το ζαχαρο μπορει να βοηθησει δεκαδες αλλες σοβαρες αρρωστιες να κανουν πολυ κακο στον οργανισμο σου!
    Κοπελα μου κανε οτι ειναι να κανεις οσο ειναι νωρις, οσο ακομα μπορεις και χανεις κιλα διοτις οσο τα χρονα φευγουν να ξερεις οτι ξαφνου θα ερθει μια μερα οπου δεν θα φευγουν με τυποτα! , και να τρως τα μισα παλυς δεν θα μπορεις να αδυνατησεις! και δεν θα ειναι κατις παραλογο ,απεναντιας θα ειναι φυσιολογικο αφου ο βιολογικος σου μηχανισμος καποια στιγμη με τα χρονια αλλαζει και ο μεταβολισμος θα παψει να δουλευει οπως σημερα.
    Ναι σίγουρα αυτό πηγάζει από την οικογένεια που χαίρονται να με βλέπουν να τρώω. Και παλιά η αδερφή μου όταν δεν ήθελε να φάει το δικό της γλυκο μου έλεγε να το φαω εγώ κρυφά για να μην τη μαλώσουν. Οπότε εκείνη έτρωγε το μισό, εγώ ενάμιση. Και με είχε βαφτίσει σαν παρατσούκλι καταβόθρα γιατι έτρωγα υπερβολικά γενικότερα παρόλο που ήμουν αδύνατη. Εκείνη είναι μια ζωή σταθερά 50 κιλα γιατί παρόλο που δε γυμνάζεται τρώει όσο πρέπει. Εγω γυμναζομουν πολύ, αλλά τραυματιστηκα από την πολλή γυμναστική πριν κανένα 6μηνο οπότε δε μπορούσα να κάνω τίποτα. Τεράστιο πλήγμα και αυτο στην ψυχολογία μου που γενικά συμβαινουν διαφορα. τώρα είχα ξεκινήσει δειλά δειλά, όμως εδώ και 3 ημέρες τίποτα.
    Σήμερα είπα να ξαναξεκινησω αν και νοιώθω ήδη σκασμένη από τα χθεσινά φαγητά. Σκεφτείτε πόσο έφαγα που με κρατάει ακόμα παρα τούς εμετούς .
    Το να δω ψυχολόγο ειναι κάτι που θέλει πολύ ψάξιμο γιατί μπορεί να σε καταστρέψει αν δεν είναι καλός. Αφήστε που δεν έχω χρόνο τώρα με την εξεταστική και μετά ξεκινάω την πολύ πιεστικη δουλειά μου.
    Ξέρω ότι πρέπει να κάνω κάτι...κανονικα θα έπρεπε να τα παρατήσω όλα και να πάω να περιπλανιεμαι στη Σαχάρα αλλά με την πανδημία δε μπορούμε να πάμε πουθενά.
    Δε νομίζω ότι ακόμα και στερητικη διαιτα να κανω θα μου λειπουν βιταμίνες. Έχω πολύ απόθεμα. Θα ήθελα μια διαιτα να χάσω 5 κιλα γρηγορα να πάρω τα πάνω μου,τουλάχιστον να μπορώ να δω καμία φίλη και να μπορώ να κυκλοφόρησω χωρις να ντρέπομαι.
    Έχετε δίκιο ότι πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής, αλλά τώρα πέσανε πολλά...

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Άσε το βάρος, τα κιλά για εσένα απλά θα είναι ένας αριθμός που θέλεις να πετύχεις. Δεν σημαίνει πως θα είσαι πιο χαρούμενη είκοσι κιλά πιο κάτω ή ότι δεν θα κάνεις βουλιμικά επεισόδια. Καταλαβαίνω τους δισταγμούς περί ψυχοθεραπείας, μπορεί να σε κομπλάρει, αλλά γιατί δεν σκέφτεσαι πως ένας ψυχολόγος μπορεί να σε κάνει να ανακαλύψεις μέρη του εαυτού σου που θα σε προχωρήσουν μπροστά και θα σε βοηθήσουν; Είσαι στην φάση πανικού και άρνησης ίσως.

  3. #153
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Άσε το βάρος, τα κιλά για εσένα απλά θα είναι ένας αριθμός που θέλεις να πετύχεις. Δεν σημαίνει πως θα είσαι πιο χαρούμενη είκοσι κιλά πιο κάτω ή ότι δεν θα κάνεις βουλιμικά επεισόδια. Καταλαβαίνω τους δισταγμούς περί ψυχοθεραπείας, μπορεί να σε κομπλάρει, αλλά γιατί δεν σκέφτεσαι πως ένας ψυχολόγος μπορεί να σε κάνει να ανακαλύψεις μέρη του εαυτού σου που θα σε προχωρήσουν μπροστά και θα σε βοηθήσουν; Είσαι στην φάση πανικού και άρνησης ίσως.
    Μα θέλω να πάω αλλά φοβάμαι στο που θα πέσω. Βρήκα ένα σαιτ, τους ανώνυμους υπερφαγους κ θα πάρω τηλέφωνο αργότερα..
    Ξέρω ότι χρειάζομαι ψυχοθεραπεία,ψυχανάλυση...ξ ερεις που λένε δεν είναι παχος είναι αγχος .απλά αυτή την περίοδο είμαι φουλ πιεσμενη και ξεσπάω στο φαΐ.
    Απλά θα ήθελα να χάσω έστω 5 κιλα γρηγορα να μπορέσω να χωρέσω και στις άλλες φόρμες που έχω η να βρεθώ με καμια φίλη μου και να αλλάξει λίγο η ψυχολογία μου.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Και όταν θα χάσεις τα πέντε κιλά θα έχεις την ανασφάλεια μήπως δεν φαίνεται εμφανισιακά, αν οι άλλοι σε θεωρούν πως δεν έχεις χάσει κοκ. Είναι ένας φαύλος κύκλος αυτό.
    Γιατί δεν ψάχνεις απλά ψυχολόγους με ειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές; Έχουν και βαθμολογία πια από δίπλα, αξιολογήσεις, τίτλους σπουδών.

  5. #155
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Και όταν θα χάσεις τα πέντε κιλά θα έχεις την ανασφάλεια μήπως δεν φαίνεται εμφανισιακά, αν οι άλλοι σε θεωρούν πως δεν έχεις χάσει κοκ. Είναι ένας φαύλος κύκλος αυτό.
    Γιατί δεν ψάχνεις απλά ψυχολόγους με ειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές; Έχουν και βαθμολογία πια από δίπλα, αξιολογήσεις, τίτλους σπουδών.
    Συνολικά έχω πάρει 10 κιλά. Οταν είχα πάρει 5, χωρούσα σε όλες τις φόρμες μου ακόμα κ σε μια ολόσωμη που έχω η οποία κρύβει πολλά κιλά. Οποτε δε φαίνονται τα 5 κιλά παραπάνω τόσο. Απλά δε χωραω στα τζιν ,που τώρα με το μπουφάν σιγά το πράγμα. Με τα 10 όμως μου μπαίνει μόνο μια φόρμα παλιά που έχω.
    Και άλλο είναι να έχεις μετά να χασεις 5 κιλά που τα χάνεις και σε βάθος χρόνου χωρίς άγχος....αυτό εννοώ. Οτι με τα 10 αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα παντού.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το θέμα δεν είναι να κρύψεις τα κιλά σου ούτε να κουκουλώνεις τα προβλήματά σου. Στα λέω με πολλή αγάπη όλα αυτά. Δεν σου κάνουν οι παλιές φόρμες; Δεκτό. Αγόρασε μια στο ενδιάμεσο να μπορείς να εξυπηρετηθείς.

  7. #157
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Το θέμα δεν είναι να κρύψεις τα κιλά σου ούτε να κουκουλώνεις τα προβλήματά σου. Στα λέω με πολλή αγάπη όλα αυτά. Δεν σου κάνουν οι παλιές φόρμες; Δεκτό. Αγόρασε μια στο ενδιάμεσο να μπορείς να εξυπηρετηθείς.
    Αν αγοράσω τι θα γίνει? Θα παραδεχτω πόσο χάλια δείχνω, ότι αποδέχομαι ότι είμαι μια χοντρή και πως δε με νοιάζει να φοράω τεράστιο νούμερο. Σκέψου και την ψυχολογία μου με τα παλιά ρούχα, πολλά αφορετα ακόμα λόγω πανδημίας, να πρέπει να τα πετάξω για να αγοράσω αλλα. Να επαναπαυτω στην τρεχουσα κατάσταση.
    Και εκεί στο δοκιμαστήριο να βλέπω ότι ζηταω μεγάλο νούμερο φόρμας ...Δε θέλω να αγοράσω τεράστιο νούμερο. Θέλω να μπω στα δικά μου ρούχα που τα έχω μια ζωή. Αυτό είναι το νούμερο μου . Είναι σαν να ηττηθηκα, αν πάω να αγοράσω ρούχα. Και εμείς οι γυναίκες κιόλας δεν είμαστε σαν τους άντρες που φοράμε πλατιά κτλ. Πρέπει να μου αρέσει κιόλας πάνω μου για να την πάρω. Απιθανο δηλαδή. Γιατί μετά θα δοκιμάζω θα δοκιμαζω κ φόρμα δε θα βρίσκω να μου αρέσει.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Μόλις έκανα βουλιμικο επεισόδιο....έφαγα σήμερα, αφού έδωσα το μάθημα, έναν κόσμο! Το στομάχι μου δεν άντεξε ...

    Δε μπορώ άλλο. Από τη μια δε θέλω να τρώω, από την άλλη βαριέμαι τη ζωή μου και δεν έχω τι να κάνω, οπότε τρώω.
    Απογοήτευση....χαμένος κόπος τόσες μέρες...όλα στο κενό..
    Έχεις δίκιο ότι πρέπει να αλλάξω τη ζωή μου. Είμαι συνέχεια μέσα στο σπίτι να διαβάζω. Δε ξέρω...θέλω βοήθεια...
    Καλημέρα !

    Rosie άσε τα κιλά,της ζυγαριές και τα ρούχα και δες πως θα δουλέψεις με το μυαλό σου και την ψυχή σου .
    Αν δεν κατάφερες να ελέγξεις κορίτσι μου τις ποσότητες που τρως καμία προσπάθεια σου δεν θα έχει τα αποτελέσματα που θα θέλεις .

    Βρες ένα ψυχολόγο που να ειδικεύεται στις διατροφικές διαταραχές και παράλληλα με αυτόν και ένα διατροφολόγο παλι για τέτοιες περιπτώσεις γιατί εσυ χρειάζεσαι άλλη αντιμετώπιση.
    Δεν μπορείς να ακολουθήσεις πρόγραμμα που ακολουθεί ένα άτομο που απλά κάνει μια διατροφή για να χάσει κιλά .
    Έχεις θέμα με την αντίληψη και τις ποσότητες που πρέπει να καταναλώνεις .
    Και σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο οι ειδικοί μπορούν να "εκπαιδεύσουν"και να σε κατευθεινουν ....

    Μπορώ άνετα να μπω και να σε χαιδεψω και να σου πω αχ τι περνάς ,πίστεψέ με δεν θα σε βοηθήσει .
    Κινητοποιήσου λιγάκι και πεισμωσε σε παρακαλώ .
    Νέο παιδί και έχεις γίνει όμηρος μιας καταστάσεις που δυστηχως όσο θέληση και να έχεις δεν μπορείς εδώ που έφτασες να την αντιμετωπίσεις μόνη σου .

    Ξοδεύεις του κόσμου τα χρήματα στο φαγητό έτσι?
    Θύμωσε λιγάκι με αυτό το θέμα ...
    Γιατί δεν ξοδεύεις αυτά τα χρήματα ώστε να βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους για να σε βγάλουν από όλο αυτό ?

    Και σωστή καθοδήγηση θα έχεις και ψυχολογική συμπαράσταση και είμαι σίγουρη το αποτέλεσμα που θα βλέπεις όχι μόνο στα κιλά σου ,αλλά στην ψυχή σου ,θα σου δίνει απίστευτο κουράγιο για να συνεχίσεις !!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Καταλαβαίνω την ταραχή που αισθάνεσαι, αλλά θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία για να κάνεις μια νέα αρχή στην ζωή σου με περισσότερη αγάπη στον εαυτό σου και συνειδητότητα.

  10. #160
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Καταλαβαίνω την ταραχή που αισθάνεσαι, αλλά θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία για να κάνεις μια νέα αρχή στην ζωή σου με περισσότερη αγάπη στον εαυτό σου και συνειδητότητα.
    Αυτό είναι η λύση στο πρόβλημα μου. Αν δεν κάνω επιτέλους κάτι δραστικό, τα 12, θα γίνουν περισσότερα ...

  11. #161
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Rosie άσε τα κιλά,της ζυγαριές και τα ρούχα και δες πως θα δουλέψεις με το μυαλό σου και την ψυχή σου .
    Αν δεν κατάφερες να ελέγξεις κορίτσι μου τις ποσότητες που τρως καμία προσπάθεια σου δεν θα έχει τα αποτελέσματα που θα θέλεις .

    Βρες ένα ψυχολόγο που να ειδικεύεται στις διατροφικές διαταραχές και παράλληλα με αυτόν και ένα διατροφολόγο παλι για τέτοιες περιπτώσεις γιατί εσυ χρειάζεσαι άλλη αντιμετώπιση.
    Δεν μπορείς να ακολουθήσεις πρόγραμμα που ακολουθεί ένα άτομο που απλά κάνει μια διατροφή για να χάσει κιλά .
    Έχεις θέμα με την αντίληψη και τις ποσότητες που πρέπει να καταναλώνεις .
    Και σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο οι ειδικοί μπορούν να "εκπαιδεύσουν"και να σε κατευθεινουν ....

    Μπορώ άνετα να μπω και να σε χαιδεψω και να σου πω αχ τι περνάς ,πίστεψέ με δεν θα σε βοηθήσει .
    Κινητοποιήσου λιγάκι και πεισμωσε σε παρακαλώ .
    Νέο παιδί και έχεις γίνει όμηρος μιας καταστάσεις που δυστηχως όσο θέληση και να έχεις δεν μπορείς εδώ που έφτασες να την αντιμετωπίσεις μόνη σου .

    Ξοδεύεις του κόσμου τα χρήματα στο φαγητό έτσι?
    Θύμωσε λιγάκι με αυτό το θέμα ...
    Γιατί δεν ξοδεύεις αυτά τα χρήματα ώστε να βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους για να σε βγάλουν από όλο αυτό ?

    Και σωστή καθοδήγηση θα έχεις και ψυχολογική συμπαράσταση και είμαι σίγουρη το αποτέλεσμα που θα βλέπεις όχι μόνο στα κιλά σου ,αλλά στην ψυχή σου ,θα σου δίνει απίστευτο κουράγιο για να συνεχίσεις !!
    Μιλάς πολύ σωστά. Σε όλα. Ντροπή μου που έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο. Απλά με την εξεταστική δύσκολο να ψάξω ψυχολογικά. Σε 10 ημέρες τελειώνω κ ξεκινάω δράση. Δε γίνεται να αλλάξω μια κατάσταση πολεμώντας με τα ίδια όπλα που έχουν χάσει στη μάχη. Πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής κ αντίληψης

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Μιλάς πολύ σωστά. Σε όλα. Ντροπή μου που έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο. Απλά με την εξεταστική δύσκολο να ψάξω ψυχολογικά. Σε 10 ημέρες τελειώνω κ ξεκινάω δράση. Δε γίνεται να αλλάξω μια κατάσταση πολεμώντας με τα ίδια όπλα που έχουν χάσει στη μάχη. Πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής κ αντίληψης
    Καλημέρα !

    Όχι κορίτσι μου δεν είναι ντροπή σου και μην το βλέπεις έτσι .
    Και γενικά όταν μιλάμε για ψυχικές ή παθολογικές ασθένειες ή λέξη ντροπή ,ενοχή και γενικά ότι έχει σχέση με ευθιξία δεν έχει θέση να το ξέρεις .

    Εστιασου τώρα στην εξεταστική σου να μην σε επηρεάσει και εκεί αυτό το γεγονός και έχεις και από εκεί απωλειες και μόλις τελειώσεις να γίνει σκοπός σου να βρεις την κατάλληλη ομάδα για να σε βοηθήσει όχι μόνο κα πετύχεις τον στόχο σου ,αλλά.ολο αυτό να γίνει τρόπος ζωής σου .

    Εγώ είμαι εδώ ότι χρειαστείς ότι συμπαράσταση και να θες να νοιώσεις .Έστω και έτσι !
    Να ξέρεις βοηθάει πολύ !Θα ρουφήξεις στην κυριολεξία από παντού ,από όπου σου δωθεί η ευκαιρία την θετικοτητα και την συμπαράσταση !

    Ένα σου λέω ,το να αλλάξεις όλη την φιλοσοφία σου πάνω σε αυτό ,το να γίνει τρόπος ζωής μια συγκεκριμένη διατροφή δεν είναι καθόλου εύκολο .
    Το μόνο που θα έχεις όταν ξεκινήσεις θα είναι πείσμα και αποφασιστικότητα .
    Όλα τα άλλα θα τα αφήσεις στα χέρια της ομάδας σου .
    Γιατί έτσι πρέπει να το βλέπεις τους ανθρώπους που θα επιλέξεις ,σαν ομάδα .
    Εγω μόνο όταν είδα τους γιατρούς μου σαν ομάδα που σαν κοινό σκοπό είχαν μόνο το καλό μου κατάφερα και τους εμπιστευτικά και το κυριότερο δεν θυμωνα μαζί τους ακόμα και όταν με γκαζωναν στην κυριολεξία γιατί έπεφτα ψυχολογικά και δεν ακολουθούσα το πρόγραμμα .
    Να ξέρεις χαιδεματα και καλοπιασματα σε μια προσπάθεια τόσο δύσκολη αφού μιλάμε πλέον για παθολογικές καταστάσεις δεν έχουν θέση .
    Όταν ξεκινήσεις θα έχεις κοντά σου άτομα που και να σε στηρίζουν αλλά και να σε μαλώνουν όταν σε βλέπουν να παρεκλεινεις .
    Δεν θα τους θυμώνεις , σημαντικότατο και δεν θα αφήνεις όλο αυτό να σε ρίχνει .

    Και το κυριότερο κορίτσι μου καλό .
    Στο λέω ειλικρινά πετα από πάνω σου αυτό το άγχος ,αυτή την κατάσταση που σου τρώει το μυαλό και την ψυχή.

    Στα λέει ένας άνθρωπος που μακάρι να πετούσε και εκείνος όσο ήταν νωρίς το άγχος και την στεναχώρια από πάνω του πριν του εμφανιστεί και ένα αυτοάνοσο που Παρ όλο ότι έχει περάσει καιρός από όλη αυτή την περίοδο ακόμα και σήμερα δεν έχει σταματησει να βγάζει σωματικά και όπως μου είπε πρόσφατα η γιατρός μου ,είχες φτάσει την ψυχή σου στα όρια της και τώρα πλέον και η παραμικρή στεναχώρια θα σου εκδηλώνεται με κάτι σωματικό ...
    Κοινός τελείωσαν οι ψυχικές μου αποθήκες και παρόλο που τώρα πλέον έχω μάθει να διαχειρίζομαι καταστάσεις η ψυχή δεν έχει αλλά περιθώρια να αφομοίωση το άγχος και την στεναχώρια σε οτιδήποτε προκυπτει στην ζωή μου και κατευθείαν το σωματοποιω ....
    Ετσι απλά ...Για αυτό σου λέω είσαι πολύ μικρή και θα σου πω αυτό που μου λέει η γιαγιακα μου .
    Κοριτσάκι μου κράτα και κάτι για μετά ,για την περίοδο που η ηλικία σου και το σώμα σου δεν θα είναι τόσο δυνατά .Κοινός κράτα κάτι για τα 'γεραματα " ,γιατί όταν είμαστε μικροί ούτε καν τα σκεφτόμαστε .

    Τώρα σκοπός σου η εξεταστική ,μετά ,σκοπός σου η ψυχή και το σώμα σου και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και το κυριότερο χωρίς πίεση και άγχος .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    1 σουβλακι ολη μερα, ημουν μετα απο χειρουργειο
    [I]Love...[/I]

  14. #164
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Όχι κορίτσι μου δεν είναι ντροπή σου και μην το βλέπεις έτσι .
    Και γενικά όταν μιλάμε για ψυχικές ή παθολογικές ασθένειες ή λέξη ντροπή ,ενοχή και γενικά ότι έχει σχέση με ευθιξία δεν έχει θέση να το ξέρεις .

    Εστιασου τώρα στην εξεταστική σου να μην σε επηρεάσει και εκεί αυτό το γεγονός και έχεις και από εκεί απωλειες και μόλις τελειώσεις να γίνει σκοπός σου να βρεις την κατάλληλη ομάδα για να σε βοηθήσει όχι μόνο κα πετύχεις τον στόχο σου ,αλλά.ολο αυτό να γίνει τρόπος ζωής σου .

    Εγώ είμαι εδώ ότι χρειαστείς ότι συμπαράσταση και να θες να νοιώσεις .Έστω και έτσι !
    Να ξέρεις βοηθάει πολύ !Θα ρουφήξεις στην κυριολεξία από παντού ,από όπου σου δωθεί η ευκαιρία την θετικοτητα και την συμπαράσταση !

    Ένα σου λέω ,το να αλλάξεις όλη την φιλοσοφία σου πάνω σε αυτό ,το να γίνει τρόπος ζωής μια συγκεκριμένη διατροφή δεν είναι καθόλου εύκολο .
    Το μόνο που θα έχεις όταν ξεκινήσεις θα είναι πείσμα και αποφασιστικότητα .
    Όλα τα άλλα θα τα αφήσεις στα χέρια της ομάδας σου .
    Γιατί έτσι πρέπει να το βλέπεις τους ανθρώπους που θα επιλέξεις ,σαν ομάδα .
    Εγω μόνο όταν είδα τους γιατρούς μου σαν ομάδα που σαν κοινό σκοπό είχαν μόνο το καλό μου κατάφερα και τους εμπιστευτικά και το κυριότερο δεν θυμωνα μαζί τους ακόμα και όταν με γκαζωναν στην κυριολεξία γιατί έπεφτα ψυχολογικά και δεν ακολουθούσα το πρόγραμμα .
    Να ξέρεις χαιδεματα και καλοπιασματα σε μια προσπάθεια τόσο δύσκολη αφού μιλάμε πλέον για παθολογικές καταστάσεις δεν έχουν θέση .
    Όταν ξεκινήσεις θα έχεις κοντά σου άτομα που και να σε στηρίζουν αλλά και να σε μαλώνουν όταν σε βλέπουν να παρεκλεινεις .
    Δεν θα τους θυμώνεις , σημαντικότατο και δεν θα αφήνεις όλο αυτό να σε ρίχνει .

    Και το κυριότερο κορίτσι μου καλό .
    Στο λέω ειλικρινά πετα από πάνω σου αυτό το άγχος ,αυτή την κατάσταση που σου τρώει το μυαλό και την ψυχή.

    Στα λέει ένας άνθρωπος που μακάρι να πετούσε και εκείνος όσο ήταν νωρίς το άγχος και την στεναχώρια από πάνω του πριν του εμφανιστεί και ένα αυτοάνοσο που Παρ όλο ότι έχει περάσει καιρός από όλη αυτή την περίοδο ακόμα και σήμερα δεν έχει σταματησει να βγάζει σωματικά και όπως μου είπε πρόσφατα η γιατρός μου ,είχες φτάσει την ψυχή σου στα όρια της και τώρα πλέον και η παραμικρή στεναχώρια θα σου εκδηλώνεται με κάτι σωματικό ...
    Κοινός τελείωσαν οι ψυχικές μου αποθήκες και παρόλο που τώρα πλέον έχω μάθει να διαχειρίζομαι καταστάσεις η ψυχή δεν έχει αλλά περιθώρια να αφομοίωση το άγχος και την στεναχώρια σε οτιδήποτε προκυπτει στην ζωή μου και κατευθείαν το σωματοποιω ....
    Ετσι απλά ...Για αυτό σου λέω είσαι πολύ μικρή και θα σου πω αυτό που μου λέει η γιαγιακα μου .
    Κοριτσάκι μου κράτα και κάτι για μετά ,για την περίοδο που η ηλικία σου και το σώμα σου δεν θα είναι τόσο δυνατά .Κοινός κράτα κάτι για τα 'γεραματα " ,γιατί όταν είμαστε μικροί ούτε καν τα σκεφτόμαστε .

    Τώρα σκοπός σου η εξεταστική ,μετά ,σκοπός σου η ψυχή και το σώμα σου και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και το κυριότερο χωρίς πίεση και άγχος .
    Ντροπή μου που στηρίχτηκα πάνω μου και δεν πήγα από την αρχή σε ειδικό. Πάντα κατάφερνα μόνη μου τα πάντα αλλά πως είναι δυνατόν να έχω εξεταστική και να μην τρώω?
    Κανονικά πρέπει όλο αυτό να γίνει με χαρά, με άθληση, με σωστή διατροφή. Όχι να κλατάρω ψυχολογικά, γιατί στην πραγματικότητα τα βουλιμικα δεν τα έκανα από την πείνα αλλά από τη βαρεμαρα.
    Έχω ακόμα 2 μαθήματα και μετα ξεκινάω φια 2 εβδομάδες την ακόμα πιο πιεστικη δουλειά μου που είμαι σε ένα γραφείο όλη μέρα. Ξυπνάω 7 το πρωι και γυρνάω 9 η 10 στο σπιτι το βράδυ πτώμα. Τότε ήταν που έκανα και κάθε μέρα βουλιμικα επειδή ήμουν κομμάτια και ήθελα να βγάλω την ένταση και την πίεση όλης της ημέρας . Τώρα θα προσπαθήσω να κρατάω έστω 15 λεπτά μέσα στη μέρα να τρώω κάτι υγιεινό και να μη μου τρώνε το διάλειμμα μου για να εξυπηρετηθουν όλοι.
    Ευχαριστώ για τη στήριξη πάντως! Είναι πολύ σημαντικό!
    Γενικα δεν είμαι αγχώδης αλλά αυτό τον καιρό περνάω την πιο πιεστικη περιοδο της ζωής μου....θα το ρυθμίσω και αυτό σιγά σιγά...
    Μα κ εγώ έχω ήδη υψηλή κακή χοληστερόλη και αθηρωματικο δείκτη. Θα πάθω κανενα έμφραγμα τόσο νέα. Έχω όλες τις προδιαγραφές.
    Έχει απόλυτο δίκαιο η γιαγιά σου και θέλω να μου πεις κ εσύ τώρα....τη Δευτέρα δίνω μάθημα και την Πέμπτη το ίδιο. Πως να κρατησω κάτι για εμένα? Μετά ξεκινάω 2 εβδομάδες, να δουλεύω συνέχεια ακόμα και τα Σάββατα. Και μετά πάλι έχω κάποιες ανακαινίσεις στο σπίτι που επείγουν και τις έχω κανονίσει αλλά πρέπει να βρω εργάτες αμεσα για να προλάβω πριν ξαναφύγω για τη δουλειά. Οι ρυθμοί δε σε αφήνουν να δεις τον εαυτό σου . Αλλά εδώ πρέπει να αποδείξω ότι θα τα καταφερω. Για στο νομιζα οτι στην εξεταστική θα μπορούσα. Μετά με περιμένουν χειροτερα. Έπρεπε ήδη να έχω πάει σε ομάδα....τελοσπαντων. τώρα ότι έγινε έγινε...θα σχολιασουν τα κιλά μου κ στη δουλειά, θα μου πέσει η ψυχολογία ...και πάλι από την αρχή. Φαύλος κύκλος.
    Πολλά είπα αλλά ουσία?
    Μένω στην αναζήτηση βοήθειας για να μπορέσω να πετύχω το στόχο μου ...

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Ντροπή μου που στηρίχτηκα πάνω μου και δεν πήγα από την αρχή σε ειδικό. Πάντα κατάφερνα μόνη μου τα πάντα αλλά πως είναι δυνατόν να έχω εξεταστική και να μην τρώω?
    Κανονικά πρέπει όλο αυτό να γίνει με χαρά, με άθληση, με σωστή διατροφή. Όχι να κλατάρω ψυχολογικά, γιατί στην πραγματικότητα τα βουλιμικα δεν τα έκανα από την πείνα αλλά από τη βαρεμαρα.
    Έχω ακόμα 2 μαθήματα και μετα ξεκινάω φια 2 εβδομάδες την ακόμα πιο πιεστικη δουλειά μου που είμαι σε ένα γραφείο όλη μέρα. Ξυπνάω 7 το πρωι και γυρνάω 9 η 10 στο σπιτι το βράδυ πτώμα. Τότε ήταν που έκανα και κάθε μέρα βουλιμικα επειδή ήμουν κομμάτια και ήθελα να βγάλω την ένταση και την πίεση όλης της ημέρας . Τώρα θα προσπαθήσω να κρατάω έστω 15 λεπτά μέσα στη μέρα να τρώω κάτι υγιεινό και να μη μου τρώνε το διάλειμμα μου για να εξυπηρετηθουν όλοι.
    Ευχαριστώ για τη στήριξη πάντως! Είναι πολύ σημαντικό!
    Γενικα δεν είμαι αγχώδης αλλά αυτό τον καιρό περνάω την πιο πιεστικη περιοδο της ζωής μου....θα το ρυθμίσω και αυτό σιγά σιγά...
    Μα κ εγώ έχω ήδη υψηλή κακή χοληστερόλη και αθηρωματικο δείκτη. Θα πάθω κανενα έμφραγμα τόσο νέα. Έχω όλες τις προδιαγραφές.
    Έχει απόλυτο δίκαιο η γιαγιά σου και θέλω να μου πεις κ εσύ τώρα....τη Δευτέρα δίνω μάθημα και την Πέμπτη το ίδιο. Πως να κρατησω κάτι για εμένα? Μετά ξεκινάω 2 εβδομάδες, να δουλεύω συνέχεια ακόμα και τα Σάββατα. Και μετά πάλι έχω κάποιες ανακαινίσεις στο σπίτι που επείγουν και τις έχω κανονίσει αλλά πρέπει να βρω εργάτες αμεσα για να προλάβω πριν ξαναφύγω για τη δουλειά. Οι ρυθμοί δε σε αφήνουν να δεις τον εαυτό σου . Αλλά εδώ πρέπει να αποδείξω ότι θα τα καταφερω. Για στο νομιζα οτι στην εξεταστική θα μπορούσα. Μετά με περιμένουν χειροτερα. Έπρεπε ήδη να έχω πάει σε ομάδα....τελοσπαντων. τώρα ότι έγινε έγινε...θα σχολιασουν τα κιλά μου κ στη δουλειά, θα μου πέσει η ψυχολογία ...και πάλι από την αρχή. Φαύλος κύκλος.
    Πολλά είπα αλλά ουσία?
    Μένω στην αναζήτηση βοήθειας για να μπορέσω να πετύχω το στόχο μου ...
    Ολα αυτα που λες κοριτσι μου ειναι θεματα που πρεπει να τα συζητησεις με τον ειδικο ωστε να μαθεις να τα διαχειριζεσαι .
    Παντα στην ζωη μας τρεχουμε οταν αναλαμβανουμε ευθυνες .
    Δεν υπαρχει ανθρωπος αυτη την στιγμη που να ειναι χαλαρος δυστηχως ....

    Ειδικα οι γυναικες ειναι απο την φυση τους εκαπιδευεμνες μπορω να πω να κανουν παραλληλα πολλα πραγματα .
    Δουλεια ,σπιτι ,παιδια και μεσα σε ολα αυτα να βρισκουν και χρονο και για τον ευατο τους αλλα και για να απολαυσουν την συντροφικοτητα .
    Αλλες μπορουν και το βρισκουν απο μονες τους και αλλλες επειδη αγχώνονται παραπανω καπου το χανουν και απλα χρειαζεται να απευθυνθουν καπου ωστε να τους δειξει τον τροπο οτι ολα μπορουν να γινουν, οχι ομως ταυτοχρονα και το κυριοτερο οχι κατω απο συνεχεις πιεστικες φασεις .

    Μαθε απο μονη σου να βαζεις ορια και προγραμμα στην καθημερινοτητα σου .
    Εχεις του κοσμου τις υποχρεωσεις λες και ολες πρεπει να γινουν καθαρα απο εσενα και μονο με την σκεψη πελαγώνεις ...
    Πως να λειτουργησεις ?

    Παρε χαρτι και μολυβι και ξεκινα να γραφεις τις υποχρεωσεις της επομενης μερας ακομα και της επομενης εβδομαδας οταν φτασεις σε ενα ικανοποιητικο σημειο και μπορεις και τα ελεγχεις ολα.
    Επειτα κανε πλανο ποιες απο ολες αυτες πρεπει αμεσα να τακτοποιηθουν και σε ποιες χωράει μια αναβολη ...

    Εχε καθημερινο σου στοχο τουλαχτον ενα ή δυο απο ολα αυτα αναλογα τα χρονικα σου περιθωρεια να τα κανεις .

    Απο την ημερα που ξεκινησα να γραφω και να κανω αυτο το προγραμμα ακομα και για το φαγητο που πρεπει να εχω για ολη την εβδομαδα ,ακομα και για τα ψωνια του σουπερ μαρκετ ,τις υποχρεωσεις των παιδιων οταν ηταν μικρα, καταφερα να εχω ενα μπουσουλα να το πω απλα στην καθημερινοτητα μου .

    Οταν αργοτερα μπηκε και στο παιχνιδι η δουλεια και τα μαθηματα παραλληλα με τα παιδια εκει να φανταστεις ειχα βαλει προγραμμα ακομα και τις δουλειες του σπιτιου ωστε να μην αφηνω ή να αναβάλλω κατι απο αυτες και στο τελος εχανα την μπαλα .

    Οργανωνε παντα το εβδομαδιαιο σου προγραμμα καθε σαβατοκυριακο .Βαζε αμεσα σε προτεραιοτητα τις δουλεεις που πρεπει να γινουν καθημερινα και αυτες που σε αγχωνουν .
    Στοχος σου ειναι να τις τακτοποιησεις και να τις διωξεις οσο το γρηγοροτερο δυνατο απο το πλανο σου ωστε να διωξεις αυτοματα και ολο αυτο το αγχος απο επανω σου που εσενα σε οδηγει σε αλλες καταστασεις .

    Χαρτι και μολυβι απο εδω και περα ,προγραμμα ,ορια και πολυ δουλεια με τον ευατο σου .
    Μονο καλο θα σου κανει ολο αυτο θα το δεις .
    Και το σωμα σου θα φτιαξεις αλλα το πιο σημαντικο θα μαθεις να οργανωνεις την ζωη σου με τετοιο τροπο ωστε να αποφευγεις στρεσογονες καταστασεις .
    Και ακομα το πιο σημαντικο θα αγαπησεις τον ευατο σου ,τα οποια σου κιλα ,πολλα ή λιγα ,την οποια σου εμφάνιση γιατι θα εχεις ηρεμήσει και ετσι θα σε αγαπησουν και ολοι οι αλλοι αδιαφοροντας πλεον για το πως εισαι ,αφου εσυ η ιδια θα εχεις αποδεχτει και θα εχεις αγαπησει τον ευατο σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Similar Threads

  1. Τι εννοούμε όταν λέμε ..
    By turtle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 68
    Last Post: 13-10-2015, 23:17
  2. ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ;
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-11-2013, 01:41
  3. Εχουμε κ λεμε.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 31-07-2013, 18:40
  4. Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΟΠΗΚΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?
    By mariosss_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 19:27
  5. ΠΑΕΙ ΤΟ ΧΑΣΑ ΛΕΜΕ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-01-2010, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •