Εδω να λέμε τι φάγαμε εχθές - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 182
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Γενικά δεν ασχολούμαι με τις θερμίδες, από τα ρούχα το καταλαβαίνω ότι πήρα ή έχασα και μετά κοιμάμαι αγκαλιά με την ζυγαριά.
    Αλλά αν είναι να μου φύγει το κόλλημα θα το κάνω κι αυτό.
    Ε πρέπει να δεις πόσες καταναλώνεις την ημέρα σε μέσο όρο να προσθέσεις 500 επιπλέον και το όλο σύνολο να το μετατρέψεις σε φαγητό. Για τα κιλα εχω διαφορετική άποψη δηλαδη το θέμα είναι τι αρέσει στο μάτι σου και όχι τι γράφει η ζυγαρια

  2. #47
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Aκου αν καταφέρνεις να χάνεις 1,5 κιλό την εβδομάδα είναι πολύ καλά για εμένα είναι τέλεια και ένα να χάνεις παλι πολύ καλά είναι. Για εμένα η αποψη μου ειναι πως οι γυναίκες δεν πρέπει να χάνουν πάνω από 1,5 και οι άνδρες πάνω από 2.

    Έχεις την ψυχολογική δύναμη να μην έχεις καθόλου κορεσμένο υδατάνθρακες στο σπίτι και να έχεις μόνο ακορεστους και πρωτεΐνη και να μην τρως καθόλου τηγανητά και μαγειρευτά με λαδι φαγητά; Γιατι αν μπορείς να το κάνεις αυτό τότε οκ και να τρως δεν λέει κάτι γιατί θα τρως υγιεινά και είναι μεγάλο πράγμα αυτό να αντιμετωπίζει τα βουλιμικα με υγιεινή διατροφή. Μπορείς να το κανεις;
    Μπορώ να σου πω ότι καταφερα και έφαγα ότι είχα στα ντουλάπια μου και αγόραζα και έξτρα ένα σωρό λιχουδιές, ότι δε φαντάζεσαι. Για αυτό και πήρα τοσα κιλα εξάλλου.τωρα δεν έχω ξαναγορασει κάτι οπότε έχω μόνο ότι είναι να φάω προσεχώς. Και μερίδες στην κατάψυξη. Χρειάστηκε μεγάλη δύναμη ....άσε. τώρα εύχομαι να το κρατησω έτσι και να μην υποκύψω πάλι σε βουλιμικα επεισόδια. Ναι αυτό νομίζω κ εγώ ότι γύρω στο 1 με ενάμιση κιλό, στο περίπου , είναι καλά την εβδομάδα.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ε πρέπει να δεις πόσες καταναλώνεις την ημέρα σε μέσο όρο να προσθέσεις 500 επιπλέον και το όλο σύνολο να το μετατρέψεις σε φαγητό. Για τα κιλα εχω διαφορετική άποψη δηλαδη το θέμα είναι τι αρέσει στο μάτι σου και όχι τι γράφει η ζυγαρια
    Αυτο ακριβώς είναι το θέμα. Δεν μου αρέσει στο μάτι αυτό που βλέπω
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αυτο ακριβώς είναι το θέμα. Δεν μου αρέσει στο μάτι αυτό που βλέπω
    Ξεκινα το και πάρε μια μεζούρα πριν ξεκινήσεις και μετρα και το σωμα σου ανα βδομαδα να βλέπεις τη διαφορά

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ξεκινα το και πάρε μια μεζούρα πριν ξεκινήσεις και μετρα και το σωμα σου ανα βδομαδα να βλέπεις τη διαφορά
    Ναι, είμαι λίγο σε "παράνοια" γιατί η εδοκρινολιγος είναι στο "μη". Μη φας αυτό, μη φας το άλλο και εγώ είμαι στο "φάε". Φάε γιατί αν δεν φας θα χάσεις...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εχω μιλήσει αλλά και η ενδοκρινολογος και η διατροφολογος μου είπαν ότι είμαι μια χαρά. Μια χαρά γι αυτές όμως, όχι για μένα. Εγώ θέλω να πάω 60, δεν είναι τόσο τρομερό. Μπορεί όντως να είμαι κανονική και να είναι ψυχολογικό το ότι μου φαίνομαι αδύνατη. Αλλά αν το φτάσω δεν θα πάθω και τίποτα
    Αλεξια περνας σε αλλα μονοπατια πλεον και προσεχε .
    Το θεμα σου ειναι η χολιστερινη και οχι τα κιλα .
    Ο σκοπος σου ειναι να ριξεις αυτη και αν στην προσπαθεια σου να το κανεις βαλεις και τα κιλα που θελεις, που κολλας εφοσον τα θες .

    Ειναι θεμα υγειας καθαρα εδω και οχι θελω να το κανω ετσι απλα .
    Βγαλε λοιπον το θεμα κιλων αρχικα απο το μυαλο σου και ξεκινα να τρως οτι θελεις στην κυριολεξια πλην χοιρινου και ετοιμες σαλτσες και οχι μονο θα ριξεις την χολιστερινη θα βαλεις και τα κιλα που θες .

    Τρωγε ομως σωστα γευματα χωρις το αγχος των θερμιδων ,δεν εχει καμια σχεση με το θεμα υγειας σου ,μην πας να παρακαμψεις τον αρχικο στοχο σου και παρασυρεσε απο την προσωπικη σου επιθυμια για κιλα .Ανετα γιμεται αυτο που σου λενε οι γιατροι σου το κυριοτερο και παραλληλα αυτο που θελεις και εσυ .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Rosie10 View Post
    Μπραβο ,το δικαιούσαι μιας που είναι Κυριακή και ευτυχώς έφαγες μόνο ένα. Αυτό το πρωτεινουχο ρόφημα, πόσες θερμιδες έχει και πως λέγεται? Στη γεύση τι λέει?
    λεγεται herbalife και εχει 200 θερμιδες αν το ανακατεψεις με γαλα ή γιαουρτι και 100 θερμιδες με νερο
    αντικαθιστας το πρωινο και το βραδυνο με 1 ροφημα απο το herbalife για απωλεια βαρους
    εμενα με εχει βοηθησει παντως
    υπαρχει σε 9 γευσεις, εγω εχω παρει την σοκολατα και την φραουλα ειναι πολυ νοστιμο
    [I]Love...[/I]

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αλεξια περνας σε αλλα μονοπατια πλεον και προσεχε .
    Το θεμα σου ειναι η χολιστερινη και οχι τα κιλα .
    Ο σκοπος σου ειναι να ριξεις αυτη και αν στην προσπαθεια σου να το κανεις βαλεις και τα κιλα που θελεις, που κολλας εφοσον τα θες .

    Ειναι θεμα υγειας καθαρα εδω και οχι θελω να το κανω ετσι απλα .
    Βγαλε λοιπον το θεμα κιλων αρχικα απο το μυαλο σου και ξεκινα να τρως οτι θελεις στην κυριολεξια πλην χοιρινου και ετοιμες σαλτσες και οχι μονο θα ριξεις την χολιστερινη θα βαλεις και τα κιλα που θες .

    Τρωγε ομως σωστα γευματα χωρις το αγχος των θερμιδων ,δεν εχει καμια σχεση με το θεμα υγειας σου ,μην πας να παρακαμψεις τον αρχικο στοχο σου και παρασυρεσε απο την προσωπικη σου επιθυμια για κιλα .Ανετα γιμεται αυτο που σου λενε οι γιατροι σου το κυριοτερο και παραλληλα αυτο που θελεις και εσυ .
    Μα είναι σε αντιπαράθεση ρε κορίτσι. Όταν μου λένε μη φας αυτό και μη το άλλο, αναμενόμενο δεν είναι να χάσω? Δεν ξέρω, θα δείξει.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μα είναι σε αντιπαράθεση ρε κορίτσι. Όταν μου λένε μη φας αυτό και μη το άλλο, αναμενόμενο δεν είναι να χάσω? Δεν ξέρω, θα δείξει.
    Ωραια θες να τρως οτι θες .καλως !
    Αντικατεστησε ολα αυτα που σου αρεσουν με τα ειδικα προιοντα που υπαρχουν για μειωμενη χοληστερολη !

    Και το κυριοτερο στο ειπαν νομιζω ,καπνισμα ....ξερω σου ειναι δυσκολο αλλα επηρεαζει πολυ αποδεδειγμενο..
    Και αν θες να δεις τον ευατο σου πιο δεμενο,καταλαβα τι θες , παρε βιολογικη πρωτεινη και πινε ,δινει μυικη μαζα και ενω δεν παιρνεις κιλα το σωμα σου αλλαζει τελειως σε βαθμο που το κοιτας και λες πόσα πηρα ..
    Και ομως δεν παιρνεις απλα δενει το σωμα σου και αλλαζει απιστευτα αλλα θελει να την λαμβανεις μονο πριν την ασκηση ή μετα για να εχεις το αποτελεσμα που σου λεω ...

    Πιες ενα μηνα πρωτεινη ,βιολογικη παντα το τονιζω και κανε ενα προγραμματακι και δες το σωμα σου πως θα γινει !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι, είμαι λίγο σε "παράνοια" γιατί η εδοκρινολιγος είναι στο "μη". Μη φας αυτό, μη φας το άλλο και εγώ είμαι στο "φάε". Φάε γιατί αν δεν φας θα χάσεις...
    Άκου η δουλειά της ενδοκρινολογου εφόσον βλέπει μη αποδεκτά νούμερα είναι να λέει μη τρως. Το θέμα είναι ότι το μη τρως είναι η μια πλευρά του νομίσματος, η άλλη είναι τρωγε ότι θέλεις αρκεί αυτά που θες να μην επιβαρύνουν τα νούμερα.

    Επίσης αντιλαμβάνομαι πως από ψυχολογική σκοπιά και μόνο ο εγκέφαλος σου λέει φάε μέχρι να σκάσεις για να μην χάσεις και έτσι όταν τρως δεν έχεις μετρο. Επίσης πρέπει εσυ η ίδια να αποφασίσεις τι θέλεις από το σωμα σου. Για παράδειγμα λες θέλω 6 κιλά παραπάνω, αυτά τα έξι κιλά όμως ακόμα και αν δεν επιβαρύναν καθόλου τη χοληστερίνη σου υποθετικά μιλώντας θα ήταν 6 κιλά καθαρού λίπους που δεν γνωρίζεις πως θα διαμοιραστουν και σε ποια σημεία του σώματος σου θα πάνε. Οπότε στην ουσία το παίζεις λίγο στη τύχη, εκτός εάν τρως υγιεινά οπότε θα μετατραπούν σε αύξηση μάζας αλλα και πάλι δεν θα ξέρεις που θα πάνε αλλου περισσότερο αλλου λιγότερο, και εκει εισέρχεται ο παράγοντας άσκηση που γυμναζοντας συγκεκριμένες ομάδες διοχετεύεις την αυξηση στις συγκεκριμένες ομάδες.
    Οποτε συμπερασματικά πρέπει να τρως υγιεινά περισσότερο από όσο καις και να στοχευσεις σε ομάδες για να έχεις ιδανικό αποτέλεσμα.

  11. #56
    Elenia781
    Guest
    το herbal life μουφα το επαιρνα 4 μηνες. Ανακαλυψα το Molkosan του Dr A.Vogel που κανει 4-5 ευρω και κανει για μακροχρονια ληψη για διαιτες αναμεσα στα πολλα καλα που κανει

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ωραια θες να τρως οτι θες .καλως !
    Αντικατεστησε ολα αυτα που σου αρεσουν με τα ειδικα προιοντα που υπαρχουν για μειωμενη χοληστερολη !

    Και το κυριοτερο στο ειπαν νομιζω ,καπνισμα ....ξερω σου ειναι δυσκολο αλλα επηρεαζει πολυ αποδεδειγμενο..
    Και αν θες να δεις τον ευατο σου πιο δεμενο,καταλαβα τι θες , παρε βιολογικη πρωτεινη και πινε ,δινει μυικη μαζα και ενω δεν παιρνεις κιλα το σωμα σου αλλαζει τελειως σε βαθμο που το κοιτας και λες πόσα πηρα ..
    Και ομως δεν παιρνεις απλα δενει το σωμα σου και αλλαζει απιστευτα αλλα θελει να την λαμβανεις μονο πριν την ασκηση ή μετα για να εχεις το αποτελεσμα που σου λεω ...

    Πιες ενα μηνα πρωτεινη ,βιολογικη παντα το τονιζω και κανε ενα προγραμματακι και δες το σωμα σου πως θα γινει !
    Θα το δοκιμάσω. Ναι αυτό που κατάλαβες θέλω.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Άκου η δουλειά της ενδοκρινολογου εφόσον βλέπει μη αποδεκτά νούμερα είναι να λέει μη τρως. Το θέμα είναι ότι το μη τρως είναι η μια πλευρά του νομίσματος, η άλλη είναι τρωγε ότι θέλεις αρκεί αυτά που θες να μην επιβαρύνουν τα νούμερα.

    Επίσης αντιλαμβάνομαι πως από ψυχολογική σκοπιά και μόνο ο εγκέφαλος σου λέει φάε μέχρι να σκάσεις για να μην χάσεις και έτσι όταν τρως δεν έχεις μετρο. Επίσης πρέπει εσυ η ίδια να αποφασίσεις τι θέλεις από το σωμα σου. Για παράδειγμα λες θέλω 6 κιλά παραπάνω, αυτά τα έξι κιλά όμως ακόμα και αν δεν επιβαρύναν καθόλου τη χοληστερίνη σου υποθετικά μιλώντας θα ήταν 6 κιλά καθαρού λίπους που δεν γνωρίζεις πως θα διαμοιραστουν και σε ποια σημεία του σώματος σου θα πάνε. Οπότε στην ουσία το παίζεις λίγο στη τύχη, εκτός εάν τρως υγιεινά οπότε θα μετατραπούν σε αύξηση μάζας αλλα και πάλι δεν θα ξέρεις που θα πάνε αλλου περισσότερο αλλου λιγότερο, και εκει εισέρχεται ο παράγοντας άσκηση που γυμναζοντας συγκεκριμένες ομάδες διοχετεύεις την αυξηση στις συγκεκριμένες ομάδες.
    Οποτε συμπερασματικά πρέπει να τρως υγιεινά περισσότερο από όσο καις και να στοχευσεις σε ομάδες για να έχεις ιδανικό αποτέλεσμα.
    Αυτό ακριβώς μου λέει ο εγκέφαλος, φάε μέχρι να σκάσεις. Και είτε φάω υγιεινά, είτε φάω ένα γουρουνοπουλο, αν δεν σκάσω δεν μπορώ να σταματήσω. Αλλά αυτά τα 6-8 κιλά, όσο και να τα θέλω δεν έρχονται. Από τα 18 μου έχει κολλήσει η ζυγαριά στο 52 και δεν λέει να ξεκολλήσει (με εξαίρεση τις 2 εγκυμοσύνες μου)... Και βρέθηκα με μια χοληστερίνη 290. Οκ. Μάλλον πρέπει να σκάσω υγιεινά, αφού κιλά έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω.....
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #59
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    το herbal life μουφα το επαιρνα 4 μηνες. Ανακαλυψα το Molkosan του Dr A.Vogel που κανει 4-5 ευρω και κανει για μακροχρονια ληψη για διαιτες αναμεσα στα πολλα καλα που κανει
    Αυτό είναι προβιοτικο, εντελώς διαφορετικό. Αλλο το εννα άλλο το άλλο. Μήπως ένα γιαουρτάκι αγελαδας με πετσα ,να κάνει καλύτερη και πιο safe δουλειά?

  15. #60
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αυτό ακριβώς μου λέει ο εγκέφαλος, φάε μέχρι να σκάσεις. Και είτε φάω υγιεινά, είτε φάω ένα γουρουνοπουλο, αν δεν σκάσω δεν μπορώ να σταματήσω. Αλλά αυτά τα 6-8 κιλά, όσο και να τα θέλω δεν έρχονται. Από τα 18 μου έχει κολλήσει η ζυγαριά στο 52 και δεν λέει να ξεκολλήσει (με εξαίρεση τις 2 εγκυμοσύνες μου)... Και βρέθηκα με μια χοληστερίνη 290. Οκ. Μάλλον πρέπει να σκάσω υγιεινά, αφού κιλά έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω.....
    Συγγνώμη κιόλας αλλά προφανώς δεν τρως. Δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να τρώει ξεπερνώντας τις θερμίδες που καταναλωνει και να μην παχαίνει. Προσωπικά πάντα ήμουν πολύ αδύνατη και γυμναζομουν καθημερινά. Μου συνέβη κάτι και άρχισα να τρώω πολύ. Όταν λέω πολύ εννοώ μπορεί και να ξεπερνούσα τις 20.000 θερμιδες την ημέρα. Και μετά από 3 μήνες παχυνα .πήρα 12 κιλα ,όσα δεν είχα φτάσει ποτέ στη ζωή μου . Και τώρα παλεύω να τα χάσω.
    Παλια είχα μια φίλη που έλεγε ότι τρώει αλλά επειδή έβλεπα , έτρωγε ελάχιστα και νόμιζε ότι ήταν πολύ.
    Είναι μια απλή πράξη τα κιλά που είμαστε. Πόσο καίμε και πόσο λαμβάνουμε.
    Επίσης άλλο να τρως σοκολάτες και άλλο να τρως κοτόπουλο βραστό, ίδια σε θερμιδες. Θα είσαι αδύνατη και στις δύο περιπτώσεις μόνο που στην πρωτη θα έχεις και χοληστερίνη, σαν εμένα.
    Υπάρχουν άνθρωποι που όντως δεν τους αρέσει να τρώνε πολύ, έτσι είναι φτιαγμένοι. Αλλα όλοι ανεξαιρέτως θα παχυνουν, αν φάνε παραπάνω.

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι εννοούμε όταν λέμε ..
    By turtle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 68
    Last Post: 13-10-2015, 23:17
  2. ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ;
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-11-2013, 01:41
  3. Εχουμε κ λεμε.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 31-07-2013, 18:40
  4. Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΟΠΗΚΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?
    By mariosss_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 19:27
  5. ΠΑΕΙ ΤΟ ΧΑΣΑ ΛΕΜΕ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-01-2010, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •