Εδω να λέμε τι φάγαμε εχθές - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast
Results 166 to 180 of 182
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν υπαρχουν ασχημεσ γυναικεσ υπαρχουν αντρεσ που δεν βλεπουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεν υπαρχουν ασχημεσ γυναικεσ υπαρχουν αντρεσ που δεν βλεπουν
    Δεν υπάρχουν άσχημοι αντρες, υπάρχουν άντρες που δεν βλέπονται[emoji23]

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ξυπνησεσ ανδρεα μπραβο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το κακο ξερεισ ποιο ειναι οτι θελουν κ γκομενα
    Χα χα χαχαχα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #170
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα συμφορμητισσα Rosie10 , η αποψη μου ειναι οτι το θεμα σου χωριζεται σε κατηγοριες.Αυτο που σε ενδιαφερει και σε αυτα που πρεπει να σε ενδιαφερουν. Για εμενα το σημαντικοτερο απο ολα δεν ειναι η εμφανηση σου, δεν ειναι τα ρουχα σου μειτε εαν θα αρεσεις στα γκομενακια.Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι η υγεια σου, ειναι η αποφυγη του διαβητη! πρεπει να προσεξης παρα πολυ διοτις εμφανιζεται και σε νεαρες ηλικιες ειδικα σε γυναικες μαλιστα τα αιτια του ειναι η καθιστικη ζωη ,η δημιουργια ασχετα με πιο τροπο της παχυσαρκίας, έλλειψη άσκησης και η κληρονομικότητα.Το κακο ειναι οτι στις νεαρες κοπελες ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει διαγνωση του ετσι οταν το καταλαβαινουν ειναι οταν πλεον εχει υπαρξει το προβλημα. Πρεπει να το αποφυγεις αυτο οπως και οπωςδηποτες.
    Μετα ειναι ολα τα αλλα, τα της εμφανησης, το θεμα με τα ρουχα και τα λοιπα, βεβαια ολα αυτα εχουν τον ιδιο στοχο να χασεις κιλα.
    Νομιζω οτι υπαρχουν γιατροι οπου θα μπορεσουν σχετικα γρηγορα να σου βρουν θεραπεια, διοτις πρεπει να ξεκαθαρηστει η αιτια του προβληματος σου ,εαν δλδ ειναι προβλημα που εχει να κανει με τον μεταβολισμο σου αρα θα πρεπει να ασχοληθουν με αναλογα φαρμακα, η μπορει να εχει να κανει με θυροειδη, παλυς υπαρχουν φαρμακα.Απο την αλλη ενδεχετε να ειναι ψυχολογικο,βουλιμικης φυσης προβλημα ,η να ειναι ενα θεμα με τους νευροδιαβηβαστες σου και το συστημα ανταπδωσης της ευχαριστησης.
    Οτι και να ειναι απο τα παραπανω νομιζω οτι αν βρεις χρονο να πας σε καποιον ειδικο θα ειναι οτι καλητερο, προσωπικα δεν εχω αδεια εξασκησεως επαγγελματος χαχαχα ασε που δεν ειναι πρεπον να πελατευομαι ανθρωππους ετσι, οσο και αν εχω τεραστιες γνωσεις γυρο απο τα θεματα της υγειας.! Αλλα ουτε και συμβουλες δινω σε καποιον οπου εχει προβλημα υγειας, ποσο μαλον να πρωτεινω φαρμακα η ακομα και θεραπευτικη μεθοδος κι ας ειναι κατις το αβλαβες το τελευταιο δεν επιτρεπεται ομως απο τον συλογο των ψυχολογων Ελλαδος . Αρα το μονο που μπορω και κατα καποιο τροπο επειτρεπετε να καμω ειναι να αναφερθω ειτε σε παραδηγματα αλλων συνανθρωπων μας, ειτε να πω κατις δικο μου, η τελος μπορω να αναφερω κατις εγκυρο η καποιο αρθρο απο το ιντερνετ αλλα να καταγραψω στο τελος την πυγη μου. Υπαρχει και αλλη μια περιπτωση, μπορω να γραψω μια γνωμη αλλα να αναφερω ξεκαθαρα οτι ειναι κατις δικο μου, μην επιστημονικα ελεγμενο και χωρις φαρμακα παλυς.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πρεπει να κανετε ολοι 2 -3 χρονια βαρη με περπατημα οχι ομαδικα βαρη να δυναμωσει ο οργανισμοσ απο μεσα γτ αλλιωσ κοψιμο τσιγαρα καφεδεσ ακοολ οτι φυτρωνει κλπ για να μην τα κοψεισ κανε αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #172
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλησπερα συμφορμητισσα Rosie10 , η αποψη μου ειναι οτι το θεμα σου χωριζεται σε κατηγοριες.Αυτο που σε ενδιαφερει και σε αυτα που πρεπει να σε ενδιαφερουν. Για εμενα το σημαντικοτερο απο ολα δεν ειναι η εμφανηση σου, δεν ειναι τα ρουχα σου μειτε εαν θα αρεσεις στα γκομενακια.Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι η υγεια σου, ειναι η αποφυγη του διαβητη! πρεπει να προσεξης παρα πολυ διοτις εμφανιζεται και σε νεαρες ηλικιες ειδικα σε γυναικες μαλιστα τα αιτια του ειναι η καθιστικη ζωη ,η δημιουργια ασχετα με πιο τροπο της παχυσαρκίας, έλλειψη άσκησης και η κληρονομικότητα.Το κακο ειναι οτι στις νεαρες κοπελες ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει διαγνωση του ετσι οταν το καταλαβαινουν ειναι οταν πλεον εχει υπαρξει το προβλημα. Πρεπει να το αποφυγεις αυτο οπως και οπωςδηποτες.
    Μετα ειναι ολα τα αλλα, τα της εμφανησης, το θεμα με τα ρουχα και τα λοιπα, βεβαια ολα αυτα εχουν τον ιδιο στοχο να χασεις κιλα.
    Νομιζω οτι υπαρχουν γιατροι οπου θα μπορεσουν σχετικα γρηγορα να σου βρουν θεραπεια, διοτις πρεπει να ξεκαθαρηστει η αιτια του προβληματος σου ,εαν δλδ ειναι προβλημα που εχει να κανει με τον μεταβολισμο σου αρα θα πρεπει να ασχοληθουν με αναλογα φαρμακα, η μπορει να εχει να κανει με θυροειδη, παλυς υπαρχουν φαρμακα.Απο την αλλη ενδεχετε να ειναι ψυχολογικο,βουλιμικης φυσης προβλημα ,η να ειναι ενα θεμα με τους νευροδιαβηβαστες σου και το συστημα ανταπδωσης της ευχαριστησης.
    Οτι και να ειναι απο τα παραπανω νομιζω οτι αν βρεις χρονο να πας σε καποιον ειδικο θα ειναι οτι καλητερο, προσωπικα δεν εχω αδεια εξασκησεως επαγγελματος χαχαχα ασε που δεν ειναι πρεπον να πελατευομαι ανθρωππους ετσι, οσο και αν εχω τεραστιες γνωσεις γυρο απο τα θεματα της υγειας.! Αλλα ουτε και συμβουλες δινω σε καποιον οπου εχει προβλημα υγειας, ποσο μαλον να πρωτεινω φαρμακα η ακομα και θεραπευτικη μεθοδος κι ας ειναι κατις το αβλαβες το τελευταιο δεν επιτρεπεται ομως απο τον συλογο των ψυχολογων Ελλαδος . Αρα το μονο που μπορω και κατα καποιο τροπο επειτρεπετε να καμω ειναι να αναφερθω ειτε σε παραδηγματα αλλων συνανθρωπων μας, ειτε να πω κατις δικο μου, η τελος μπορω να αναφερω κατις εγκυρο η καποιο αρθρο απο το ιντερνετ αλλα να καταγραψω στο τελος την πυγη μου. Υπαρχει και αλλη μια περιπτωση, μπορω να γραψω μια γνωμη αλλα να αναφερω ξεκαθαρα οτι ειναι κατις δικο μου, μην επιστημονικα ελεγμενο και χωρις φαρμακα παλυς.
    Ναι συμφωνώ...πρέπει να οργανωθώ. Θα συγκεντρωθω τώρα στις εξετάσεις μου και να ξεμπερδέψω με τα 2 μαθήματα που μου μένουν και μου αρκεί αυτή η πίεση. Μετά θα ασχοληθώ με τα ψυχολογικά μου και τα βουλιμικα μου επεισοδια. Θα είμαι πιο χαλαρή στη δουλειά και αυτό είναι όλο. Εξάλλου η δουλειά πρέπει να μας ευχαριστεί. Νιρβανα δηλαδη...το μόνο που πρέπει είναι γυρνώντας το βράδυ από τη δουλειά να μη σταματάω να παίρνω βλακειες να τρώω βραδιάτικα και μετά να κάνω εμετούς.
    Από τη στιγμή που παραδεχτηκα ότι χρειάζομαι ψυχολόγο ψυχίατρο, τότε όλα είναι υπό έλεγχο.
    Πάλευα τζάμπα τόσο καιρό γιατί μονη μου δε μπόρεσα.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μονοσ σου για να τα καταφερεισ πρεπει να κανεισ σκληρη γυμναστικη αλλιωσ δε γινεται τιποτα εγω που εχω σχιζο το μονο αληθινο προβλημα πρεπει να παω γιατρο γυμναστικη συμπληρωματα φαρμακα κ δουλεια για συντηρηση κ βελτιωση αν δεν τα κανω ολα αυτα δεν μπορω να παω παρακατω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #174
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μονοσ σου για να τα καταφερεισ πρεπει να κανεισ σκληρη γυμναστικη αλλιωσ δε γινεται τιποτα εγω που εχω σχιζο το μονο αληθινο προβλημα πρεπει να παω γιατρο γυμναστικη συμπληρωματα φαρμακα κ δουλεια για συντηρηση κ βελτιωση αν δεν τα κανω ολα αυτα δεν μπορω να παω παρακατω
    Η αλήθεια είναι ότι αν κάνει κανείς γυμναστική που του αρέσει, τότε έχει κάτι να περιμένει μέσα στη μέρα και δεν τρώει γιατί ξέρει ότι δε θα μπορεί να βγάλει το πρόγραμμα.
    Σήμερα έδωσα το προτελευταίο μάθημα και Πέμπτη δίνω το τελευταίο.
    Μπορώ να πω ότι ξαναπήρα ότι κιλα εχασα γιατί τρώω συνέχεια ξανά.
    Έχω πει όμως ότι την Πέμπτη θα ξεκινήσω γυμναστική.
    Εχθες έκανα μια συνέδρια με μια ψυχολόγο. Μου είπε χρήσιμα πράγματα αλλά θέλει και αυτό το χρόνο του...δε γίνεται να κάνεις συνεδρίες ενώ έχεις ένα σωρό πράγματα στο κεφάλι σου γιατί σου βάζει ασκήσεις κ σκοπός είναι να κατανοείς αυτά που σου λέει. Να αφιερώνεις χρόνο και όχι να περιμένεις απλά να περάσει η ώρα για να ξαναγυρίσεις στο διάβασμα. Επίσης σου ξύνει πληγές από την παιδική ηλικία και χρειάζεται να είσαι δυνατός για να μη σε επηρεάζει και να μην τα σκεφτεσαι στη δουλειά κτλ..

    Θέλω να οργανώσω το χρόνο μου και να εντάξω χόμπι και ώρα για τον εαυτό μου. Κουράστηκα ολο δουλειά, διάβασμα . Δε μπορώ πλέον να αποδώσω . Ντρέπομαι για την εικόνα μου.
    Δινω υπόσχεση στον εαυτό μου ότι από Πέμπτη, θα λέω όχι μόνο τι τρωω αλλά και πως περνάω τη μέρα μου .

  10. #175
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αγαπητη Rosie10 ,χερομαι οπο καταλαβες οτι εχεις βαλει πολλα στο κεφαλι σου στο ιδιο χρονικο δυαστημα και ειναι επικυνδηνο διοτις η αποτυχια τους ενδεχετε να προσφερει μια ακλονιτη δικαιολογια στο κακο υποσυνειδητο σου για να τα παρατησεις τελειως! διοτις η συνειδητη σου πλευρα να γνωριζεις οτι ειναι μεν εσυ! αλλα εαν υπαρξη μαχη με το υποσηνειδητο ειναι σαν να παιζουν ξυλο ο μαικ ταισον με τον Θωρ! καλος ο Ταισον αλλα ο αλλος ειναι μεταλλαγμενος! εχει υπερ δυναμεις χαχα. Υπαρχουν αθρωποι που εχουν κανει αυτην τν εσωτερικη διαμαχη μεσα τους και νικησαν , αλλα ειναι λιγοι και μετα απο χρονια διαλογισμου για τους γκουρου και προσευχης για τους χριστιανους. Οσοι ομως προσπαθησαν και εχασαν το τιμημα της ητας ηταν πολυ ασχημο και ας μην το ψαξεις καλητερα ,διοτις θα στεναχωρηθεις.
    Ας επιστρεψουμε ομως στην κουζινα και στο δικο σου κοσμο, προσπαθησε να κανεις κατις πολυ απλο και παρα πολυ παλιο, δεν εχει καθολου τροπο παρα μονο ποθο! ειναι το λιγο λιγο, η πιο αρχαια μεθοδος ,κι η πιο ξεκουραστη, διοτις εσυ καθοριζεις τα ορια ! ο μονος νμος αυτης της πρακτικης ειναι οτι απο την ημερα οπου θα ξεκινησεις αυτην την μεθοδο εαν θες να λες οτι την κανεις δλδ θα πρεπει απλα να μην ξεπερασεις πωτες το ποσωστο της καθε προιγουμενης ημερας!

  11. #176
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αγαπητη Rosie10 ,χερομαι οπο καταλαβες οτι εχεις βαλει πολλα στο κεφαλι σου στο ιδιο χρονικο δυαστημα και ειναι επικυνδηνο διοτις η αποτυχια τους ενδεχετε να προσφερει μια ακλονιτη δικαιολογια στο κακο υποσυνειδητο σου για να τα παρατησεις τελειως! διοτις η συνειδητη σου πλευρα να γνωριζεις οτι ειναι μεν εσυ! αλλα εαν υπαρξη μαχη με το υποσηνειδητο ειναι σαν να παιζουν ξυλο ο μαικ ταισον με τον Θωρ! καλος ο Ταισον αλλα ο αλλος ειναι μεταλλαγμενος! εχει υπερ δυναμεις χαχα. Υπαρχουν αθρωποι που εχουν κανει αυτην τν εσωτερικη διαμαχη μεσα τους και νικησαν , αλλα ειναι λιγοι και μετα απο χρονια διαλογισμου για τους γκουρου και προσευχης για τους χριστιανους. Οσοι ομως προσπαθησαν και εχασαν το τιμημα της ητας ηταν πολυ ασχημο και ας μην το ψαξεις καλητερα ,διοτις θα στεναχωρηθεις.
    Ας επιστρεψουμε ομως στην κουζινα και στο δικο σου κοσμο, προσπαθησε να κανεις κατις πολυ απλο και παρα πολυ παλιο, δεν εχει καθολου τροπο παρα μονο ποθο! ειναι το λιγο λιγο, η πιο αρχαια μεθοδος ,κι η πιο ξεκουραστη, διοτις εσυ καθοριζεις τα ορια ! ο μονος νμος αυτης της πρακτικης ειναι οτι απο την ημερα οπου θα ξεκινησεις αυτην την μεθοδο εαν θες να λες οτι την κανεις δλδ θα πρεπει απλα να μην ξεπερασεις πωτες το ποσωστο της καθε προιγουμενης ημερας!
    Ευχαριστώ πολύ, ωραία τα λες !
    Τόσο ωραία όσο οι σοκολάτες που πήρα σήμερα....πιο πριν όμως έφαγα σουτζουκάκια με ρύζι, έφτιαξα 2 καφέδες με έξτρα σοκολατα μέσα oreo (χάλια ήταν, η το ένα ή το άλλο...), μετά έδωσα το μάθημα. Με το που το έδωσα βγήκα έξω να πάρω αέρα. Πάνω στη βόλτα, αγόρασα μια πάστα φερερο, μια πάστα εκμεκ, μια πίτσα με ζαμπόν τυρί και ντομάτα και μια πίτσα με μοτσαρελα και ντομάτα....αυτά τα έτρωγα επί τόπου βγάζοντας τη μάσκα...έζησα στην παρανομία. Κάτω από το σπίτι μου άνοιξε ένα περίπτερο, οπότε πριν μπω σπίτι, έκανα μια στάση και πήρα 3 σοκολάτες. Μια νεστλε με κουκις, μια με αμύγδαλο και αλατι, και μια άλλη με καραμέλα. Τις έβαλα στο φούρνο μικροκυμάτων και τις έφαγα με το κουτάλι. Τέλειες ήταν. Είναι πλέον 4 η ώρα, και εγώ δε μπορώ να κοιμηθώ επειδή έφαγα τόσο πολύ....και έχω τόσο διάβασμα για την Πέμπτη. Είναι το πιο δύσκολο μαθημα ως τώρα κ λένε ότι κόβουν.
    Αυτά.....και αύριο έχω ραντεβού με 2 εργάτες για δύο πολύ σημαντικές επισκευές....και παράλληλα διάβασμα.
    Θα ήθελα να είμαι ελεύθερη και να πήγαινα να κάνω μια βόλτα στη θάλασσα. Η να πήγαινα να παίξω μπάσκετ μόνη μου . Η να μου χωρούσαν τα ρούχα μου και να έκανα μια βόλτα στο κέντρο χωρίς τη μπουφαναρα που καλύπτει τα 12 κιλα μου και τη φοράω πάντα μπας και δω κανένα γνωστό. Θα φτάσουμε στους 30 βαθμούς κ εγώ θα κυκλοφορώ λες και είμαι ο Μαικλ Τζάκσον.
    Ευτυχως που έχουν κλείσει όλα και ετσι δε βγαίνω, να γίνω ρεζίλι. Πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που τον βολεύει στην κατάθλιψη του αυτή η κλεισούρα.
    Γιατί αυτή η βουλιμια κρύβει και κατάθλιψη. Πλέον ακόμα και στο λίγο χρόνο που μπορώ να ξεκλεψω μέσα στη μέρα, αντί να κάνω γυμναστική, ξαπλώνω λες και είμαι 150 χρονων. Βαριέμαι τη ζωή μου....βαριέμαι και όσο βαριέμαι τόσο βαριέμαι παραπάνω...

  12. #177
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα , ευχομαι να εγραψες καλα,κι να γραψεις καλα και την εμπτη,μακαρι να πανε ολα καλα ωστε ο σημαντικοτερος στοχος σου να πετυχει ! διοτις αυτο ειναι ισως μια απο τις πολυ καλες θεραπευτικες μεθοδους εαν βεβαια την κανεις πραξη.Το ναβαζεις στοχους ,μετα τον τροπο και το πως προσπαθεις να τους καταφερεις και τελος εαν τους πετυχεις η οχι, ομως ολα αυτα πρεπει να τα κανεις σε ενα στλ ημερολογιου, να τα καταγραφεις με τετοιο τροπο ωστε η επιτυχια να ειναι κατις σαν αγωνας οχι αγωνια και να εχει σασπενς.Αυτο θα φερει μεγαλη χαρα σαν τακαταφερεις ,κι αν αποτυχεις παλυς θα πρεπει να μπορεσεις να αναλυσεις τον τροπο πουεγινε ωστε να μην ξανα γινει και οχι τοσο να σε παρει απο κατω! Ομως εμενα κατις μου λεει οτι θα περασεις! αλλα δεν θα το χαρεις πολυ λεει, διοτις δεν σε βλεπω να εχεις σασπενς! και θα ειναι κριμας να μην "πανηγυρισεις" μια τετοια μεγαλη σου επιτυχια!
    Οσο για την βουλιμια ,ρεσυ συμφορμητισσα, αν δεν καμω λαθος πρεπει να καταναλωνεις περιπου στα 30 ευρο τν ημερα σε φαγητο? χαχα, συγνωμη κιολας! Αληθεια, εχεις κανει εξετασεις αιματος, να δεις τους αριθμους της ινσουλινης στο αιμα σου? για ζαχαρο δλδ ε?
    Μην αφηνεις το υποσηνειδητο σου να σε πηγαινει ταξιδια "μακρινα" ,σε αλλους χρονους! αυτο που μας κανει , ειναι να μας βαζει μεσα στις "μαυρες τρυπες" και σαν μπουμε εκει μεσα τα πραματα ειναι παρα πολυ επικυνδηνα! προσεχε μικρη μου συμφορμητισσα, προσπαθησαι να βρεις ενα τροπο να επανρχεσαι σαν σου κανει τετοια κολπα το υποσηνειδητο σου ,διοτι οσο μπαινεις στην καταθλιψη αυτο ολο και θα δυναμωνει αρα πρεπει να βρεις τροπους να παραμενεις στο παρον και στις σκεψεις οπου εχουν να κανουν με τον απολυτος παρωντα χρονο!!

  13. #178
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα , ευχομαι να εγραψες καλα,κι να γραψεις καλα και την εμπτη,μακαρι να πανε ολα καλα ωστε ο σημαντικοτερος στοχος σου να πετυχει ! διοτις αυτο ειναι ισως μια απο τις πολυ καλες θεραπευτικες μεθοδους εαν βεβαια την κανεις πραξη.Το ναβαζεις στοχους ,μετα τον τροπο και το πως προσπαθεις να τους καταφερεις και τελος εαν τους πετυχεις η οχι, ομως ολα αυτα πρεπει να τα κανεις σε ενα στλ ημερολογιου, να τα καταγραφεις με τετοιο τροπο ωστε η επιτυχια να ειναι κατις σαν αγωνας οχι αγωνια και να εχει σασπενς.Αυτο θα φερει μεγαλη χαρα σαν τακαταφερεις ,κι αν αποτυχεις παλυς θα πρεπει να μπορεσεις να αναλυσεις τον τροπο πουεγινε ωστε να μην ξανα γινει και οχι τοσο να σε παρει απο κατω! Ομως εμενα κατις μου λεει οτι θα περασεις! αλλα δεν θα το χαρεις πολυ λεει, διοτις δεν σε βλεπω να εχεις σασπενς! και θα ειναι κριμας να μην "πανηγυρισεις" μια τετοια μεγαλη σου επιτυχια!
    Οσο για την βουλιμια ,ρεσυ συμφορμητισσα, αν δεν καμω λαθος πρεπει να καταναλωνεις περιπου στα 30 ευρο τν ημερα σε φαγητο? χαχα, συγνωμη κιολας! Αληθεια, εχεις κανει εξετασεις αιματος, να δεις τους αριθμους της ινσουλινης στο αιμα σου? για ζαχαρο δλδ ε?
    Μην αφηνεις το υποσηνειδητο σου να σε πηγαινει ταξιδια "μακρινα" ,σε αλλους χρονους! αυτο που μας κανει , ειναι να μας βαζει μεσα στις "μαυρες τρυπες" και σαν μπουμε εκει μεσα τα πραματα ειναι παρα πολυ επικυνδηνα! προσεχε μικρη μου συμφορμητισσα, προσπαθησαι να βρεις ενα τροπο να επανρχεσαι σαν σου κανει τετοια κολπα το υποσηνειδητο σου ,διοτι οσο μπαινεις στην καταθλιψη αυτο ολο και θα δυναμωνει αρα πρεπει να βρεις τροπους να παραμενεις στο παρον και στις σκεψεις οπου εχουν να κανουν με τον απολυτος παρωντα χρονο!!
    Και ξημερώνει η σημερινή μέρα, φουλ το άγχος για το αυριανό μάθημα κ εγώ αντί να διαβάσω, τρώω. Πήγα και πήρα κέικ με γέμιση ροδάκινο, κέικ με γέμιση σοκολατα, ένα ντονατ με επικάλυψη φράουλα γεμιστό με φράουλα, ένα ντονατ με επικάλυψη σοκολατα με γέμιση μπουενο, ένα κουτί μπισκότα με επικάλυψη λευκή σοκολατα με γέμιση oreo... έφαγα και ψάρι με λαχανικά και πατάτες..έχω χάσει το λογαριασμό από όσα έφαγα. Και είπα ας κάνω και γυμναστική που έχω να κάνω μια εβδομάδα και μετά πονάει η πλάτη μου που κάθομαι και διαβάζω. Που να κάνω γυμναστική...χοροπηδουσαν μέσα στην κοιλιά μου και φώναζαν βοήθεια όλα αυτά που έφαγα. Ευτυχως μου έκοψε να σταματήσω στο μισάωρο γιατί αλλιώς θα τα έβγαζα κ αυτά.
    Δε μπορώ άλλο, ζω για να τρώω. Περιμένω μόνο και μόνο να περάσει καμία ώρα για να ξαναφαω. Έχω να αισθανθώ το αίσθημα της πεινας , ούτε που θυμάμαι από ποτε...
    Όλη μου η ζωή περιστρέφεται γύρω από το φαΐ.
    Οι εξετάσεις μου δείχνουν λοιπόν ότι έχω υπερλιπιδαιμια, με υψηλή την ldl. Αυτό το διαπίστωσα πέρσι και έκανα τότε μια δοκιμή. Προσθεσα μια σαλάτα κάθε μέρα και έτρωγα γλυκο 2 φορές την εβδομάδα αντί καθημερινά. Και έπεσε στο 180 ,από 280. Οπότε φταίνε τα γλυκά. Τοτε βεβαια ήμουν αδύνατη, έτρωγα και μπορούσα να κάνω γυμναστική γιατί δεν ήμουν τραυματισμενη όπως τώρα.
    Σκέφτηκα αυτά που μου είπες και βρήκα το εξής. Χρειάζεται αλλαγή στον τρόπο ζωής μου. Να ξεκινήσω ξανά να γυμνάζομαι σοβαρά, όχι απλά να περπατάω μέχρι την κουζίνα να φάω και πάλι πίσω στο δωμάτιο να διαβάσω.
    Να βγαίνω έξω. Να βρω νέα ενδιαφέροντα. Να χαλαρώσω τους ρυθμούς με τη δουλειά...έστω να κάνω ένα διάλειμμα το μεσημέρι, να μην το πηγαίνω σερί 14ωρο.
    Έχω κατάθλιψη. Αυτό φταίει. Βαριέμαι τα πάντα. Βάζω μουσική αγαπημένα μου τραγούδια και την κλείνω στο μισό και λέω βαρέθηκα. Δεν εκτιμώ τιποτα . Και αυτό θα το πληρώσω ίσως με μια σοβαρή ασθένεια. Είναι δώρο από το Θεό το ότι απλά ζω. Κι εγω πεταω τα δευτερόλεπτα της ζωής μου τρώγοντας. Σπαταλαω τα χρήματα μου λες και μου περισσεύουν, σε ένα σωρό βλακειες ενώ θα μπορούσα να τα αξιοποιήσω σε κάτι προσοδοφόρο.
    Πως έχω καταντήσει έτσι? Και όλο χειροτερεύει αυτό... μου λείπουν πράγματα από τη ζωή μου και προσπαθώ να ξεσπάσω στο φαγητό. Μπαίνω μέσα στο σούπερ μάρκετ και με υπνωτισμενο βλέμμα σαν το Δρακουμελ, αρπαζω τα γλυκά απο τα ράφια. Μου λείπει η παλιά μου κοινωνικοτητα. Να βγω έξω με τις φίλες μου , να ντυθούμε όμορφα και να χορέψουμε. Πλεον είμαι μόνη μου με αυτή την κατάσταση που επικρατεί γενικά αλλά και με τα κιλα που αρνούμαι κάθε πρόταση, οπότε πλέον κανενας δε μου μιλάει..

  14. #179
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αγαπητη Rosie10 πρωτα απο ολα, εαν λογο των παρα πανω κιλων σου υπαρχουν φιλοι οπου σε αποφευγουν ,να! ενα καλο! απο ολη την φαση! μεσα απο αυτο μπορεις τουλαχιστον να ξεσκαρταρεις ποιοι ανθρωποι ειναι πραγματικα φιλοι-φιλες σου και ποιοι οχι! .
    Αν θες πες μας την ηλικια σου, αν κι φανταζομαι οτι πρεπει να εισαι πολυ μικρη , οπου και ειναι εκνευριστικο να σε διαβαζω να λες οτι περασαν τα χρονια σου! , μην γερασες κιολας ε? χαχαχαχα. Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι οσο πιο νεα εισαι τοσο πιο πολυ αξιζει να εκμεταλευτεις τα χρονια σου, αρα εχεις δικιο.Ομως δεν πρεπει να το βλεπεις αρνητικα διοτις δεν ειναι οτι δεν κανεις τυποτα, οτι καθεσαι σε εναν καναπε και βλεπεις Αννιτα Πανια! εσυ αξιοπιεις τον χρονο σου στο επαρκον και μαλιστα επενδητικα! δινεις εξετασεις για να πεις σε καποια σχολη! ειναι οτι πιο ειδανικο μπορει να κανει μια νεαρη κοπελα στην φαση σου! , αρα η καταθλιψη εχει "φαει" ητα κατα κρατος απο εσενα! Οτι και να λες, οσο και να προσπαθεις να περιγραψεις το προφιλ σου με ταπινοτητα,η πραγματικοτητα ξεχειλιζει δεσποινης, και δειχνει μια κοπελα εξυπνη ,δραστηρια, πολυμηχανη, με αρκετη ενεργεια οπου το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις μπορεσει να την τυθασεψεις σωστα, και μαλον αυτο θα ειναι το μελοντικο σου προβλημα στην ζωη σου που ανοιγειτε εμπρος σου μικρη μου συμφορμιτησσα.
    Δε ξερω ποιο σταδιο, ποια μορφη καταθλιψης εχεις, ευχομαι να εχεις την πιο μικρη! ,παντος το χιουμορ σου θα σε βοηθησει να την ξεπερασεις, το φαγυτο απο την αλλη οχι!, η βουλιμια σου , ενδεχετε να ειναι η συγκεκριμενη μορφη ξεσπασματος που εχεις αυτην την στιγμη, αυριο μεθαυριο μπορει να σου βγει στην καταναλωση αγαθων! ,μπορει να σου βγει στο αλκοολ! ευχομαι να το προσεξεις παρα πολυ αυτο! διοτις συμβαινουν αυτο, μπορει ομως να σου βγει και στο σεξ! χαχαχα, για φαντασου! ερε τον κακομοιρο τον συντροφο σου ! διοτις δεν σε κοβω για κοπελα που θα απατησεις το αγορι σου! δειχνεις για ηθικη προς τα αισθηματα ποσο μαλον στα συναισθηματα! αρα ενας θα ειναι ο δυσμοιρος ,οπου αυτος θα πρεπει να τρωει οσα τρως σημερα εσυ για να μπορει να ανταμπεξελθει ! χαχαχα αλλιως θα αδυνατησει κι θα λυπωθημαει καθε λιγο και λιγακι! χαχαχαχαχ .

  15. #180
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αγαπητη Rosie10 πρωτα απο ολα, εαν λογο των παρα πανω κιλων σου υπαρχουν φιλοι οπου σε αποφευγουν ,να! ενα καλο! απο ολη την φαση! μεσα απο αυτο μπορεις τουλαχιστον να ξεσκαρταρεις ποιοι ανθρωποι ειναι πραγματικα φιλοι-φιλες σου και ποιοι οχι! .
    Αν θες πες μας την ηλικια σου, αν κι φανταζομαι οτι πρεπει να εισαι πολυ μικρη , οπου και ειναι εκνευριστικο να σε διαβαζω να λες οτι περασαν τα χρονια σου! , μην γερασες κιολας ε? χαχαχαχα. Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι οσο πιο νεα εισαι τοσο πιο πολυ αξιζει να εκμεταλευτεις τα χρονια σου, αρα εχεις δικιο.Ομως δεν πρεπει να το βλεπεις αρνητικα διοτις δεν ειναι οτι δεν κανεις τυποτα, οτι καθεσαι σε εναν καναπε και βλεπεις Αννιτα Πανια! εσυ αξιοπιεις τον χρονο σου στο επαρκον και μαλιστα επενδητικα! δινεις εξετασεις για να πεις σε καποια σχολη! ειναι οτι πιο ειδανικο μπορει να κανει μια νεαρη κοπελα στην φαση σου! , αρα η καταθλιψη εχει "φαει" ητα κατα κρατος απο εσενα! Οτι και να λες, οσο και να προσπαθεις να περιγραψεις το προφιλ σου με ταπινοτητα,η πραγματικοτητα ξεχειλιζει δεσποινης, και δειχνει μια κοπελα εξυπνη ,δραστηρια, πολυμηχανη, με αρκετη ενεργεια οπου το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις μπορεσει να την τυθασεψεις σωστα, και μαλον αυτο θα ειναι το μελοντικο σου προβλημα στην ζωη σου που ανοιγειτε εμπρος σου μικρη μου συμφορμιτησσα.
    Δε ξερω ποιο σταδιο, ποια μορφη καταθλιψης εχεις, ευχομαι να εχεις την πιο μικρη! ,παντος το χιουμορ σου θα σε βοηθησει να την ξεπερασεις, το φαγυτο απο την αλλη οχι!, η βουλιμια σου , ενδεχετε να ειναι η συγκεκριμενη μορφη ξεσπασματος που εχεις αυτην την στιγμη, αυριο μεθαυριο μπορει να σου βγει στην καταναλωση αγαθων! ,μπορει να σου βγει στο αλκοολ! ευχομαι να το προσεξεις παρα πολυ αυτο! διοτις συμβαινουν αυτο, μπορει ομως να σου βγει και στο σεξ! χαχαχα, για φαντασου! ερε τον κακομοιρο τον συντροφο σου ! διοτις δεν σε κοβω για κοπελα που θα απατησεις το αγορι σου! δειχνεις για ηθικη προς τα αισθηματα ποσο μαλον στα συναισθηματα! αρα ενας θα ειναι ο δυσμοιρος ,οπου αυτος θα πρεπει να τρωει οσα τρως σημερα εσυ για να μπορει να ανταμπεξελθει ! χαχαχα αλλιως θα αδυνατησει κι θα λυπωθημαει καθε λιγο και λιγακι! χαχαχαχαχ .
    Όχι εγώ τους αποφεύγω γιατι ντρέπομαι.
    Χωρίς να τους έχω πει τον πραγματικό λόγο. Εχω μιλήσει μόνο σε μια φίλη μου.
    Δε θέλω να δώσω περισσότερα στοιχεία για εμένα. Μπήκα εδώ με το δικαίωμα της ανωνυμίας με την οποία εκφράζομαι ελεύθερα.
    Μόλις έδωσα και το τελευταίο μάθημα και ξεκινάω πρόγραμμα.
    Αρχικά θέλω να ξεκουράσω το μυαλο μου . Μέχρι 10 λεπτά πριν το μάθημα βέβαια, εγώ εκανα εμετούς με μουσακά, κέικ, κτλ κτλ.
    Θέλω ηρεμία και γαλήνη ψυχής.

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast

Similar Threads

  1. Τι εννοούμε όταν λέμε ..
    By turtle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 68
    Last Post: 14-10-2015, 00:17
  2. ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ;
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-11-2013, 02:41
  3. Εχουμε κ λεμε.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 31-07-2013, 19:40
  4. Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΟΠΗΚΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?
    By mariosss_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 20:27
  5. ΠΑΕΙ ΤΟ ΧΑΣΑ ΛΕΜΕ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-01-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •