Arithmies... den katalavenw.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Ελπίζω να σταματήσουν

    Γεια σας παιδια και από μένα ελπίζω να είστε όλοι καλά. Θέλω να μοιραστω και εγώ με την σειρα μου τι μου συμβαίνει μπας και νιώσω καλυτερα. Από τον Σεπτέμβρη με έπιασε το στομάχι μου και έτρεχα σε γιατρους μετά από γαστροσκόπηση μου βρήκαν πανγαστριτιδα και παλινδρόμηση. Ξεκίνησα αγωγή συνήλθα λίγο και μια μέρα πριν σταματήσω τα χάπια (να σημειώσω πως τα συμπτώματα έγιναν απλά λίγο πιο υποφερτά δεν έφυγαν ποτε τελείως) ξεκίνησαν οι έκτακτες. Πολλές και δυνατές. Πήγα σε καρδιολογο και μου βρήκε τάση για προπτωση βαλβίδας και ίσως μου λέει να τις κάνει αυτό. Το τρομερό είναι ότι ακόμα και μέχρι σήμερα αν ξαπλωσω από το την αριστερή μεριά παθαινω αμέσως έκτακτες. Γυρίζω από την άλλη και τέλος. Δεν ξέρω τι φάση. Επίσης κάτι που ξέχασα είναι ότι λόγο του στομαχιού και προφανως άγχους? με επιασαν και κάτι τέλειες κρίσεις πανικου στον υπνο όπου πεταγομουν με το που πηγαινε να με παρει ο υπνος λες και δεν είχα ανάσα και έπρεπε να σηκωθώ για να ανασάνω. Η αλήθεια είναι ότι επειδή έφαγα φρίκη με όλο αυτό προσπαθησα σταδιακά να ηρεμησω και λέω δεν παθαινεις τίποτα όλα είναι οκ και εξαφανίστηκαν αυτά στον υπνο αλλά τσουπ ήρθαν οι έκτακτες. Δυο φορες εχω ξυπνήσει κιόλας νιώθοντας ένα δυνατό κτυπο της καρδιας και μάλιστα σαν να είχε σταματήσει και μετά με το που άνοιξα τα μάτια έκανε ένα δυνατό κτουπ και μετά συνήλθα. Είμαι 31χρονων. Με έπιαναν και πιο μικρή που και που έκτακτες αλλά ποτε αυτό το πράγμα. Παιδιά θα το παρακολουθω και θα σας πω τι γίνεται μπας και βοηθήσει αυτό που θα πω και κάποιον άλλο. Απλά η γνώμη μου είναι ότι πρέπει ότι και να νιώθουμε να προσπαθουμε να ηρεμουμε τον οργανισμό μας. Κάνω ότι μπορώ. Δεν έχω καπνίσει ποτε στη ζωή μου δεν τρώω τηγανιτά και βλακείες δεν πινω καφε και κοκα κολα. Ίσως αυτό που παθαινουμε είναι σοκ του οργανισμού μας σε ότι βιώνουμε γενικά. Είναι κανείς που να τις νιώθει και στον υπνο?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Γεια σας παιδια και από μένα ελπίζω να είστε όλοι καλά. Θέλω να μοιραστω και εγώ με την σειρα μου τι μου συμβαίνει μπας και νιώσω καλυτερα. Από τον Σεπτέμβρη με έπιασε το στομάχι μου και έτρεχα σε γιατρους μετά από γαστροσκόπηση μου βρήκαν πανγαστριτιδα και παλινδρόμηση. Ξεκίνησα αγωγή συνήλθα λίγο και μια μέρα πριν σταματήσω τα χάπια (να σημειώσω πως τα συμπτώματα έγιναν απλά λίγο πιο υποφερτά δεν έφυγαν ποτε τελείως) ξεκίνησαν οι έκτακτες. Πολλές και δυνατές. Πήγα σε καρδιολογο και μου βρήκε τάση για προπτωση βαλβίδας και ίσως μου λέει να τις κάνει αυτό. Το τρομερό είναι ότι ακόμα και μέχρι σήμερα αν ξαπλωσω από το την αριστερή μεριά παθαινω αμέσως έκτακτες. Γυρίζω από την άλλη και τέλος. Δεν ξέρω τι φάση. Επίσης κάτι που ξέχασα είναι ότι λόγο του στομαχιού και προφανως άγχους? με επιασαν και κάτι τέλειες κρίσεις πανικου στον υπνο όπου πεταγομουν με το που πηγαινε να με παρει ο υπνος λες και δεν είχα ανάσα και έπρεπε να σηκωθώ για να ανασάνω. Η αλήθεια είναι ότι επειδή έφαγα φρίκη με όλο αυτό προσπαθησα σταδιακά να ηρεμησω και λέω δεν παθαινεις τίποτα όλα είναι οκ και εξαφανίστηκαν αυτά στον υπνο αλλά τσουπ ήρθαν οι έκτακτες. Δυο φορες εχω ξυπνήσει κιόλας νιώθοντας ένα δυνατό κτυπο της καρδιας και μάλιστα σαν να είχε σταματήσει και μετά με το που άνοιξα τα μάτια έκανε ένα δυνατό κτουπ και μετά συνήλθα. Είμαι 31χρονων. Με έπιαναν και πιο μικρή που και που έκτακτες αλλά ποτε αυτό το πράγμα. Παιδιά θα το παρακολουθω και θα σας πω τι γίνεται μπας και βοηθήσει αυτό που θα πω και κάποιον άλλο. Απλά η γνώμη μου είναι ότι πρέπει ότι και να νιώθουμε να προσπαθουμε να ηρεμουμε τον οργανισμό μας. Κάνω ότι μπορώ. Δεν έχω καπνίσει ποτε στη ζωή μου δεν τρώω τηγανιτά και βλακείες δεν πινω καφε και κοκα κολα. Ίσως αυτό που παθαινουμε είναι σοκ του οργανισμού μας σε ότι βιώνουμε γενικά. Είναι κανείς που να τις νιώθει και στον υπνο?
    Ακριβώς αυτό. Είμαι λίγο μεγαλύτερη σου, δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου, προσέχω όσο μπορώ τη διατροφή μου και δεν πίνω καφέ και κόκα κόλα. Και απορώ γιατί να έχουμε τέτοιο θέμα με τις έκτακτες αναρωτιέμαι το γιατί. Και έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ με όλο αυτό παρόλο που το έχω χρόνια δεν μπορώ να το συνηθίσω. Τον τελευταίο μήνα που με έπιασαν 3 φορές πιο πολλές και κράτησαν ώρες με επηρέασε τόσο πολύ όλο αυτό που έχασα κιλά.

  3. #18
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Σκίουρε κι εγώ κατα 99% έχω POTS. Ενώ η καρδιά μου σε καθιστή θέση είναι στους 62-75 παλμούς, όταν σηκωθώ πάει 130 μπορεί και 140 με ζαλάδα κτλ. Στις τυπικες πολυάριθμες εξετάσεις καρδιάς που έχω κάνει όλα έχουν βγει καθαρά.
    Γενικα την παλεύεις όρθιος ή να περπατάς?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Όσον αφορά τα χάπια αν σας βοηθάνε και βελτιώνουν την ποιότητα της ζωής σας γιατί να μην πάρετε επειδή είσαστε νέοι; Άλλοι νέοι πέρνουν πιο βαριά φάρμακα για διάφορες ασθένειες. Και μπορεί να σας δώσει μικρή δόση για αρχή.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Σκίουρε κι εγώ κατα 99% έχω POTS. Ενώ η καρδιά μου σε καθιστή θέση είναι στους 62-75 παλμούς, όταν σηκωθώ πάει 130 μπορεί και 140 με ζαλάδα κτλ. Στις τυπικες πολυάριθμες εξετάσεις καρδιάς που έχω κάνει όλα έχουν βγει καθαρά.
    Γενικα την παλεύεις όρθιος ή να περπατάς?



    Η πιεση σου πού κυμαινεται; εγω είμαι υποτασικος και συχνά ζαλίζομαι λόγω αυτού.

    Πλεον μπορώ να περπατάω γιατί παίρνω φάρμακο, procolaran που δεν ρίχνει την πίεση. Και πριν αρχίσω τα φάρμακα υπήρχαν μέρες που τα συμπτώματα ήταν πιο ήπια, αλλά άλλες μέρες είχα 120 παλμούς απλά με το να στέκομαι όρθιος χωρίς να κάνω τίποτα. Τα χειρότερα τριγκερς μου είναι μετα το φαγητό και σε ζεστη/ήλιο. Την τελευταία φορά που βγήκα έξω σε ζέστη πήγαν με τη μια 170 οι παλμοί μου.

    Επηρεάζεται πολύ και από το επίπεδο ενυδάτωσης, πρέπει να τρως παραπάνω αλάτι, να παίρνεις ηλεκτρολυτες κλπ.

    Εγώ εκτός του χαπιού για τους παλμούς, παίρνω βιταμινη d και ηλεκτρολυτες σχεδόν κάθε μέρα.

    Από άθληση πώς τα πας; Εγώ πριν το πάθω πριν 1.5 χρόνο, ήμουν πολύ δραστήριος και είχα χαμηλούς παλμούς, 45 καθιστός και 85 ορθιος. Το έπαθα ξαφνικά και αρχικά νόμιζα ότι ήταν κρίσεις πανικού.

    Αν έχεις παράγοντες όπως χαμηλή αθλητική δραστηριότητα, παχυσαρκια κλπ , τότε πρέπει να λύσεις πρώτα αυτά. Αν όχι τότε μπορείς να πάρεις κάποιο αντιαρρυθμικο για να μην ταλαιπωρείσαι. Εμένα περίμεναν 8 μήνες για να μου τα γράφουν, αφού πρώτα δοκίμασα ηρεμιστικα, κάλτσες συμπίεσης κλπ.

    Στον καρδιολόγο καλό είναι να πεις ποτέ έχεις τις ταχυπαλμιες γιατί οι εξετάσεις όσων έχουν POTS είναι καθαρές μιας και δεν είναι οργανικό θέμα καρδιάς και οι ταχυπαλμιες είναι φλεβοκομβικες.

    Αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη κάνουν και TT test που δείχνει τι POTS έχεις.

    Εγώ το παίρνω 5 μήνες το φάρμακο. Το συγκεκριμένο φάρμακο κάποιες φορές θεραπεύει άτομα που είχαν IST. Στους έξι μήνες θα με δει πάλι ο καρδιολόγος και θα δούμε αν θα το συνεχίσω ή οχι. Έχω και διάφορα θέματα υγείας που προέκυψαν και το ψάχνω αλλά γενικά έχω μάθει πια να το αντιμετωπίζω και σιγά σιγά θα αυξήσω και τη δραστηριότητα μου γιατί εδώ και ένα χρόνο δεν κάνω πολλά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες και εμένα μου χαλάει τελείως η όρεξη και με κυριεύει φόβος. Να ρωτήσω προς όλους παει η ερώτηση αυτή έχεις κανεις σας παραλληλα θέμα και με το στομαχι?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Apadisi olonon Sto Arithmies-anxos
    By George1234 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-07-2013, 04:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •