Abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Abilify

  1. #1
    garfield
    Guest

    Abilify

    Καλησπερα
    Θελω να ρωτησω αν παιρνει κανει το αντιψυχωτικο abilify και αν ειδε καποια βελτιωση απο αυτο. Εχω αγχος με ψυχωτικα στοιχεια και μεχρι στιγμης εχω μονο παρενεργειες. Αυπνια, ναυτια και ελπιζω να μεινω σε αυτα. Βεβαια δεν εχω πολλες μερες που το παιρνω ισως ειναι αρχη ακομα. Θα δειξει.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    γεια σου ,εχει καλο προφιλ σαν φαρμακο και ειναι το μονο 4ης γενεας για ψυχωσικα συνδρομα το επαιρνα 7 χρονια μου εκανε, χωρις ναυτιες ,δεν ξερω αν κανει για την περιπτωση σου. Με ποσα mg ξεκινησες?

  3. #3
    garfield
    Guest
    Ξεκινησα με 5 μιλιγκραμ για δεκα μερες και μετα θα παιρνω δεκα. Το θεμα ειναι οτι απο τοτε που το ξεκινησα δεν θυμαμαι να εχω κοιμηθει πανω απο πεντε ωρες κι αυτο με τη βοηθεια αγχολυτικου του σεντρακ η μελατονινης. Ελπιζω να ειναι μονο στην αρχη αυτο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    καλησπερα
    σα γονεας αυτιστικου παιδιου 10 χρονων, ηθελα να ρωτησω το εξης. Ξεκινησαμε με risperdal στην αρχη του χρονου αλλα επειδη η προλακτινη εκτοξευτηκε η παιδοψυχιατρος μας ειπε να παρουμε abilify. Το παιδι παιρνει abilify 5 ml καθε μερα εδω κι έξι μήνες. Σκοπος ηταν με τα δυο φαρμακα να μειωθει η διασπαση προσοχης και η υπερκινητικοτητα ωστε να μπορει να συγκεντρωνεται και να μην εχει καποιες εκρηξεις. Αλλα μετα από έξι μηνες δεν έχω δει καποια βελτιωση. Ισα ισα που μολις το παιδι επαιρνε 5 ml ειχε ξεσπασματα στο σχολειο χωρις λογο. Το διακοψαμε πριν μια βδομαδα. Δεν ξερω εάν το abilfy βοηθαει. Καποιο πρωι το παιδι ανεφερε οτι ζαλιζεται. Τι να πω! Πιστευω ότι εαν ρωτησω την παιδοψυχιατρο θα μου πει να αυξησω την δοση και φοβαμαι. Εχω γραψει το ιδιο ερωτηαμ και στο σαιτ noesi αλλα χωρις να λαβω καποια απαντηση!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αυτα ταντιψυχωτικα ειναι βαρυτατα φαρμακα και τα παιρνεις μονο αν συντρεχει σοβαρος λογος , ολα εχουν σοβαρες παρενεργειες , αναλογως την δοση φυσικσ , οταν ειχα αγχος κι επαιρνα ζαναξ, με ρωτησε ο νευριλογος μου , αφου γνωριζε οτι ξερω απο φαρμακα
    - θελετε να παρετε αντιψυχωτικα ?
    -ποιο τον ρωταω ..γιατι με ρωτατε ?
    γιατι πολλοι δεν θελουν αντιψυχωτικα
    -σεροκουελ , των 100 , απαντα
    -αν ειναι σεροκουελ 100αρι, οκ......
    παρολοαυτα με ενοχλουσε το σεροκουελ το μικρο, και το σταματησα .....χωρις να τον ρωτησω ...

    και το risperdal δεν ειναι ελαφρυ ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτα ταντιψυχωτικα ειναι βαρυτατα φαρμακα και τα παιρνεις μονο αν συντρεχει σοβαρος λογος , ολα εχουν σοβαρες παρενεργειες , αναλογως την δοση φυσικσ , οταν ειχα αγχος κι επαιρνα ζαναξ, με ρωτησε ο νευριλογος μου , αφου γνωριζε οτι ξερω απο φαρμακα
    - θελετε να παρετε αντιψυχωτικα ?
    -ποιο τον ρωταω ..γιατι με ρωτατε ?
    γιατι πολλοι δεν θελουν αντιψυχωτικα
    -σεροκουελ , των 100 , απαντα
    -αν ειναι σεροκουελ 100αρι, οκ......
    παρολοαυτα με ενοχλουσε το σεροκουελ το μικρο, και το σταματησα .....χωρις να τον ρωτησω ...

    και το risperdal δεν ειναι ελαφρυ ....
    για το abilify υπαρχει εμπειρια σε παιδια εαν εχετε ακουσει

  7. #7
    Εμένα στην αρχή λίγο με ανέβαζε στα 10mg.Στα 30 mg ήταν σαν να μη το παίρνω.Δεν με βοηθησε σαν φαρμακο ενώ άκουγα πολύ καλές κριτικες

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    Σε ευχαριστω Πανο!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Καλησπερα. Τωρα πλεον εχει 14 μερες που παιρνω αμπιλιφαυ και εχουν φυγει σχεδον ολα, δηλαδη δυσφορια στο στομαχι, λιγο στην τουαλετα, κατι σκαμπανεβασματα αλλα εχουν μεινει οι ανεβασμενοι παλμοι, οχι πολυ αλλα ειναι ανεβασμενοι. Λετε να στρωσει και αυτο η θα μεινει ετσι ?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    Παντως παρατηρησαμε οτι με το abilify το παιδι ηταν πιο νευρικο στο σπιτι και στο σχολειο είχε εκρηξεις που δεν εξηγουνται. Το διακοψαμε και εκτοτε δεν ειδαμε κατι παρομοιο!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by yorgos34 View Post
    Παντως παρατηρησαμε οτι με το abilify το παιδι ηταν πιο νευρικο στο σπιτι και στο σχολειο είχε εκρηξεις που δεν εξηγουνται. Το διακοψαμε και εκτοτε δεν ειδαμε κατι παρομοιο!
    Εμενα παντως απο εχθες οχι τυχαιος θεωρω, σταματησε αυτο με τους παλμους και γενικα μου εφυγαν ολες οι παρενεργειες σιγα σιγα μερα με την μερα. Ειχα δυσφορια στο στομαχι, λιγο στην τουαλετα, αρρυθμιες, και τελευταια τωρα ανεβασμενους παλμους που και αυτοι σταματησαν μετα απο τις 15 πρωτες μερες

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by yorgos34 View Post
    Παντως παρατηρησαμε οτι με το abilify το παιδι ηταν πιο νευρικο στο σπιτι και στο σχολειο είχε εκρηξεις που δεν εξηγουνται. Το διακοψαμε και εκτοτε δεν ειδαμε κατι παρομοιο!
    Προτεινω να μιλησετε με την γιατρο και να της πειτε να το διακοψετε σιγα σιγα, τετοια φαρμακα ειδικα σε ατομα με ειδικες αναγκες ειναι επικινδυνα να διακοπτονται αποτομα.Μαλλον ειναι ακομη στον οργανισμο του παιδιου και γι'αυτο η συμπεριφορα του συνεχιζεται.Συνηθως οι γιατροι για υπερκινητικοτητα και διασπαση προσοχης ακομα και σε παιδια με αυτισμο συνταγογραφουν strattera η (αν και για νεο παιδι σπανιο επειδη ειναι stimulant) concerta. Μιληστε με τον/την γιατρο γιατι τα αντιψυχωσικα συνηθως εχουν την παρενεργεια της νευρικοτητας,και εγω την ειχα περασει με την ολανζαπινη βεβαια.Το abilify απο την αλλη επειδη ειναι νεας γενιας αντιψυχωσικο γνωριζω οτι σε μερικα μερη του εγκεφαλου ανεβαζει την ντοπαμινη οποτε ισως να ειναι ο λογος που το παιδι σας νιωθει νευρικο.Συζητηστε το παρολα αυτα με τον/την γιατρο μην φοβαστε.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by yorgos34 View Post
    Παντως παρατηρησαμε οτι με το abilify το παιδι ηταν πιο νευρικο στο σπιτι και στο σχολειο είχε εκρηξεις που δεν εξηγουνται. Το διακοψαμε και εκτοτε δεν ειδαμε κατι παρομοιο!
    Νομίζω γνωρίζω γιατί,απο'τι είδα, ξεκινήσατε με risperdal που είναι ανταγωνιστής υποδοχέων ντοπαμίνης, και λόγω του προβλήματος που αναφέρατε που είχατε με αυτο το φάρμακο σας άλλαξε ο/η γιατρός σε abilify(κακώς) που είναι και μερικώς αγωνιστής υποδοχέων ντοπαμίνης που ίσως μπορεί να εξηγεί την νευρικότητα του παιδιού σας.Μπορεί να μην είναι μόνο το συγκεκριμένο φάρμακο αλλα όλη η διαδικασία μαζι,δηλαδή απο έναν dopamine antagonist( το risperdal) να αλλαζει σε partial dopamine agonist(abilify) .Τις πληροφορίες τις βρήκα σε αυτήν την έρευνα: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17723088/ . Δυστυχώς στην Ελλάδα κάνουν βιαστικές κινήσεις και δεν σκέφτονται αρκετά την βιοχημεία και πετάνε φάρμακα στο στόμα μας.Και ετσι δημιουργούνται δίπολα,η φαρμακοφοβία και η φαρμακολατρεία,προτιμώ να είμαι στην μέση και να γνωρίζω τι μου γίνεται.Ελπίζω το καλύτερο για εσάς και την οικογένεια σας, και ειδικά για το παιδί σας.
    Last edited by Feynman; 03-03-2023 at 23:07.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    Καλημέρα Feynman
    και σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Ειχαμε μιλησει με την γιατρό πριν ένα δίμηνο για την νευρικότητα και τις εκρήξεις και μας ειπε να ανεβάσουμε την δόση σε 7.5 ml αλλα τελικά δεν την ανεβάσαμε και το διακόψαμε εδω κι ένα δίμηνο. Το παιδι όταν του λεγαμε να πιει το σιροπακι αντιδρούσε πεισματικα (λεγοντας ένα μακρύσυρτο ΟΧΙ) σα να μας έλεγε ότι δεν του κάνει καλό. Εχουμε αυτό το μηνα την ανανεωση της γνωματευσης για την ειδική αγωγη οποτε και θα το ξανασυζητήσουμε το θέμα των φαρμάκων. Μέσα σε αυτό το δίμηνο περαν απο 2 εκρληξεις που είχε στο σχολειο (και μας απειλησαν να αλλαξουμε πλαισιο φευγοντας απο εκει) το παιδί το βλέπω πιο ήρεμο. Μαλιστα του λεμε ότι ο κανονας ειναι να καθετε ήρεμος στην ταξη και το ακολουθει (δηλαδη καθεται φρονιμος στην ταξη χωρις φαρμακο, ενω με το φαρμακο πριν ειχε εκρηξεις)!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Καλησπέρα σας,
    Οπως και να εχει πιστευω ηταν λαθος διαχειριση της γιατρου της αγωγης και της μεταβασης απο risperdal σε abilify καθως των διαφορετικων τους μηχανισμων, διοτι ας μην ξεχναμε αυτα τα φαρμακα δρουν στον εγκεφαλο μας και εχουμε να κανουμε εδω με μια ειδικη περιπτωση ενος παιδιου που πασχει απο αυτισμο,οποτε θελει την 100πλασια προσοχη.Πιστεψτε με και καποιος που ειναι λιγοτερο ευαισθητος και χωρις την παθηση του παιδιου σας θα ειχε τις ιδιες ιστοριες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ABILIFY
    By joanna22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-2017, 09:59
  2. abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2013, 17:57
  3. Abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2013, 13:23
  4. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 15:15
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 01:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •