Dissociative identity disorder
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Dissociative identity disorder

    http://en.wikipedia.org/wiki/Dissociative_identity_disorder

    Dissociative identity disorder (DID), as defined by the American Psychiatric Association's Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM), is a psychiatric diagnosis that describes a condition in which a single person displays multiple distinct identities or personalities (known as alter egos or alters), each with its own pattern of perceiving and interacting with the environment. The diagnosis requires that at least two personalities routinely take control of the individual's behavior with an associated memory loss that goes beyond normal forgetfulness; in addition, symptoms cannot be due to drug use or medical condition. Earlier versions of the DSM named the condition multiple personality disorder (MPD), and the term is still used by the ICD-10.

    There is a great deal of controversy surrounding the topic. There are many commonly disputed points about DID. These viewpoints critical of DID can be quite varied, with some taking the position that DID does not actually exist as a valid medical diagnosis, and others who think that DID may exist but is either always or usually an adverse side effect of therapy. DID diagnoses appear to be almost entirely confined to the North American continent,[1][2][3] adding to the possibility that DID may not be a legitimate diagnosis.

    The DSM does not provide an estimate of incidence; however the number of diagnoses of this condition has risen sharply. A possible explanation for the increase in incidence and prevalence of DID over time is that the condition was misdiagnosed as schizophrenia, bipolar disorder, or other such disorders in the past.

    ***********************************

    Δεν ξέρω πως λέγεται στα Ελληνικά .....σύνδρομο πολλαπλής προσωπικότητας μήπως? Το ερώτημα μου είναι πως ξεχωρίζουμε κάποιον που πάσχει από σχιζοφρένεια και κάποιον που πάσχει απο DSM?

    Το κείμενο αναφέρει οτι οι διαγνώσεις DSM έχουν αυξηθεί παρόλο που η ασθένεια είναι αμφισβητούμενη ως προς την εγκυρότητα της. Ακόμα και οτι εξ αρχής γίνεται λανθασμένη διάγνωση για σχιζοφρένεια...

    Μερικοί κατέχοντες του αντικειμένου ίσως να ξέρουν κάτι παραπάνω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by vince
    Δεν ξέρω πως λέγεται στα Ελληνικά .....σύνδρομο πολλαπλής προσωπικότητας μήπως? Το ερώτημα μου είναι πως ξεχωρίζουμε κάποιον που πάσχει από σχιζοφρένεια και κάποιον που πάσχει απο DSM?

    Το κείμενο αναφέρει οτι οι διαγνώσεις DSM έχουν αυξηθεί παρόλο που η ασθένεια είναι αμφισβητούμενη ως προς την εγκυρότητα της. Ακόμα και οτι εξ αρχής γίνεται λανθασμένη διάγνωση για σχιζοφρένεια...

    Μερικοί κατέχοντες του αντικειμένου ίσως να ξέρουν κάτι παραπάνω....
    vince, σαφως και δεν προκειται να σου απαντησω γιατι δεν εχω καμια απολυτως σχεση με το αντικειμενο.

    Θα θελα ομως να σχολιασω κατι κ θα θελα να μου πεις, εφοσον το θελησεις.

    Ας υποθεσουμε οτι ενας ειδικος απο εδω μεσα ή οχι μονο, σου απαντησει. Αλλα κ εκτος διαδικτύου....Αυτη η πληροφορια πώς θα σε βοηθησει στην καθημερινοτητα σου? Ή μεσα σου? Θα διαφοροποιησει την ψυχολογια σου? Αν ναι, μπορεις να μου πεις για ποιο λογο? Θα με ενδιεφερε πολυ....

    Κατι ακομα: εχεις διαπιστωσει πώς οι γνωριζοντες των πραγματων που απτονται των ενδιαφεροντων σου ή της ασθενειας σου, σού συμπεριφορονται διαφορετικα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Το ερώτημα είναι... ζω για να μάθω ή μαθαίνω από την ζωή...?

    Εσύ τι πιστεύεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγω πιστευω πώς και τα δυο ειναι το ιδιο...αλλα εσυ θα θελες να μου απαντησεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by SofiaΑς υποθεσουμε οτι ενας ειδικος απο εδω μεσα ή οχι μονο, σου απαντησει. Αλλα κ εκτος διαδικτύου....Αυτη η πληροφορια πώς θα σε βοηθησει στην καθημερινοτητα σου? Ή μεσα σου? Θα διαφοροποιησει την ψυχολογια σου? Αν ναι, μπορεις να μου πεις για ποιο λογο? Θα με ενδιεφερε πολυ....
    Μερικές φορές αισθάνομαι πως δεν θέλω να φτάσω στην κορυφή της αυτογνωσίας γιατί η πτώση απο ψηλά είναι απότομη και αδίστακτη.

    Δεν ξέρω πόσο καλό θα μου έκανε να δεχτώ κάποια διάγνωση μια και έξω. Ίσως φτάνει κάποια στιγμή στην ζωή μας, που αναρωτιόμαστε τι έχουμε κάνει ως τώρα, τι έχουμε γίνει ως τώρα και ευχόμαστε απλά να μην έχουμε γίνει κάποιο τέρας όπως αυτά που μας διαβάζανε στα παραμύθια όταν είμαστε παιδιά, λερναίες ύδρες και κέρβεροι...





    Originally posted by Sofia
    Κατι ακομα: εχεις διαπιστωσει πώς οι γνωριζοντες των πραγματων που απτονται των ενδιαφεροντων σου ή της ασθενειας σου, σού συμπεριφορονται διαφορετικα?
    Αν ήμουν τρελός σε ένα χωρίο τότε τι θα ήμουν σε ένα άλλο?

    Μήπως δεν είναι όλα τα χωριά ίδια...ή μήπως ότι θα κάνεις στο χωρίο θα κάνεις και στην πόλη?


    (Σημείωση: δεν είμαι από χωρίο...)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    vince, ειναι μεγαλη κουβεντα το να πεις δεν θελω να φτασω στην κορυφη της αυτογνωσιας...μα οσο ζουμε μαθαινουμε....κ δεν ξερω αν αντεχουμε αλλα ακομα κ αν εχουμε ολοι την ικανοτητα να φτασουμε μεχρι την κορυφη που αναφερεις.

    Ειχες αναφερει καποτε πώς κοιττουσες πολυ υποτιμητικα τους πασχοντες (ψυχικα)....τωρα νομιζω πώς ειναι σαν να εχεις βαλει τον εαυτο σου πρωτος εσυ απεναντι κ τον τιμωρεις που εισαι ενας απο μια ομαδα ανθρωπων που ποτε δεν αποδεχτηκες.

    Αληθεια ποιος ειναι τερας για σενα? Αυτος που πάσχει?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Sofia
    vince, ειναι μεγαλη κουβεντα το να πεις δεν θελω να φτασω στην κορυφη της αυτογνωσιας...μα οσο ζουμε μαθαινουμε....κ δεν ξερω αν αντεχουμε αλλα ακομα κ αν εχουμε ολοι την ικανοτητα να φτασουμε μεχρι την κορυφη που αναφερεις.

    Ειχες αναφερει καποτε πώς κοιττουσες πολυ υποτιμητικα τους πασχοντες (ψυχικα)....τωρα νομιζω πώς ειναι σαν να εχεις βαλει τον εαυτο σου πρωτος εσυ απεναντι κ τον τιμωρεις που εισαι ενας απο μια ομαδα ανθρωπων που ποτε δεν αποδεχτηκες.

    Αληθεια ποιος ειναι τερας για σενα? Αυτος που πάσχει?
    Όχι δεν θεωρώ τέρας κάποιον που πάσχει.

    Τη λέξη τέρας την χρησιμοποίησα για την διαταραγμένη ψυχή και οι ερωτήσεις μου ήταν περισσότερο ψυχολογικές, τον κέρβερο που έχει πολλά κεφάλια και την λερναία ύδρα που καταφέρνει να βγάζει δύο κεφάλια όταν χάσει το ένα.....

    Υπάρχουν και τέρατα που ακούμε συχνά στα media, που πάνε γήπεδο και βγάζουν την καφρίλα τους, που βαράνε την γυναίκα τους, που κάνουν πολέμους, που τρομοκρατούν τον κόσμο, που βαράνε τα παιδιά τους, που πάνε στον πάτο και θέλουν να πάρουν και άλλους μαζί τους.

    Και όμως αυτά τα τέρατα δεν έχουν ψυχολογικά προβλήματα...?

    Ψυχασθενείς <> Ψυχοπαθείς...

    Όλοι και απο κάτι είμαστε..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by vince
    Originally posted by SofiaΑς υποθεσουμε οτι ενας ειδικος απο εδω μεσα ή οχι μονο, σου απαντησει. Αλλα κ εκτος διαδικτύου....Αυτη η πληροφορια πώς θα σε βοηθησει στην καθημερινοτητα σου? Ή μεσα σου? Θα διαφοροποιησει την ψυχολογια σου? Αν ναι, μπορεις να μου πεις για ποιο λογο? Θα με ενδιεφερε πολυ....
    Μερικές φορές αισθάνομαι πως δεν θέλω να φτάσω στην κορυφή της αυτογνωσίας γιατί η πτώση απο ψηλά είναι απότομη και αδίστακτη.

    Δεν ξέρω πόσο καλό θα μου έκανε να δεχτώ κάποια διάγνωση μια και έξω. Ίσως φτάνει κάποια στιγμή στην ζωή μας, που αναρωτιόμαστε τι έχουμε κάνει ως τώρα, τι έχουμε γίνει ως τώρα και ευχόμαστε απλά να μην έχουμε γίνει κάποιο τέρας όπως αυτά που μας διαβάζανε στα παραμύθια όταν είμαστε παιδιά, λερναίες ύδρες και κέρβεροι...
    η διαγνωση που θα δεχοσουν για το τί εχεις ή απο τι πάσχεις, θα καθορισει κ τί μπορεις να κανεις? ή αναλογως να βαθμολογησεις το τί εχεις κανει μεχρι σημερα, αναλογα με το τί πάσχεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by vince

    Originally posted by Sofia
    Κατι ακομα: εχεις διαπιστωσει πώς οι γνωριζοντες των πραγματων που απτονται των ενδιαφεροντων σου ή της ασθενειας σου, σού συμπεριφορονται διαφορετικα?
    Αν ήμουν τρελός σε ένα χωρίο τότε τι θα ήμουν σε ένα άλλο?

    Μήπως δεν είναι όλα τα χωριά ίδια...ή μήπως ότι θα κάνεις στο χωρίο θα κάνεις και στην πόλη?


    (Σημείωση: δεν είμαι από χωρίο...)
    λενε πώς η γνωση ειναι δυναμη. συμφωνω, αλλα πολλες φορες αναρωτιεμαι πώς χρησιμοποιειται αυτη απο τους εχοντες. Πιστευω λοιπον, πώς διαχειριζεται αναλογα κ με τα υπολοιπα στοιχεια που μας συνθετουν.

    Ετσι δεν υποστηριζω πώς ο γνωστης της παθησης σου ή της οποιας αλλης παθησης μπορει να σε αντιμετωπισεις καλυτερα δλδ πιο δικαια απο καποιον που δεν γνωριζει...εχει να κανει κ με την ευαισθησια, με την γνησιοτητα κ την απλοτητα του καθε διαφορετικου ανθρωπου....

    Οπως κ να χει ομως,σημασια για μενα εχει να απενεχοποιησεις πρωτος εσυ εσενα...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    34
    συγνωμη που επεμβαινω αλλα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το αρχικο ποστ.το ατομο που πασχει απο το συνδρομο πολλαπλης προσωπικοτητας εχει επιγνωση της παθησης?εννοω υπαρχει περιπτωση να του βγαινει φυσικα,επιτηδες,αθελα..??και επιπλεον μπορουμε να χαρακτηρισουμε ετσι εναν ανθρωπο με βαση την κυκλοθυμικοτητα του?δλδ αν ειναι μια ετσι μια αλλιως....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Sofia
    λενε πώς η γνωση ειναι δυναμη. συμφωνω, αλλα πολλες φορες αναρωτιεμαι πώς χρησιμοποιειται αυτη απο τους εχοντες. Πιστευω λοιπον, πώς διαχειριζεται αναλογα κ με τα υπολοιπα στοιχεια που μας συνθετουν.
    H γνώση είναι δύναμη, όταν έχει κανείς την σοφία να την χρησιμοποιήσει σωστά.

    Ετσι δεν υποστηριζω πώς ο γνωστης της παθησης σου ή της οποιας αλλης παθησης μπορει να σε αντιμετωπισεις καλυτερα δλδ πιο δικαια απο καποιον που δεν γνωριζει...εχει να κανει κ με την ευαισθησια, με την γνησιοτητα κ την απλοτητα του καθε διαφορετικου ανθρωπου....Ακριβώς. Ενας ειδικός που δεν συνδυάζει αυτά τα στοιχεία, μπορεί, παρά τις πολλές του γνωσεις, να σε βοηθήσει εξίσου ή λιγότερο απο ότι ένας μη ειδικός που θα σου φερθεί με αποδοχή και ευαισθησία.

    Οπως κ να χει ομως,σημασια για μενα εχει να απενεχοποιησεις πρωτος εσυ εσενα...

    Εδώ αναφέρομαι σε εσένα Vince.

    Ναι, αυτό είναι που έχει σημασία. Οπως κι αν σου φερθούν οι άλλοι, καλά ή άσχημα, αν εσύ αντιμετωπίζεις με ενοχές τον εαυτό σου, το φέρσιμό τους δεν θα φτάνει σε σένα ατόφιο αλλά παραμορφωμένο απο τις ενοχές σου.
    Κι όταν θεωρείς την ψυχική ασθένεια αιτία τερατογένεσης ( το λέω κάπως συμβολικά) τότε μάλλον δεν έχεις απενοχοποιήσει ακόμα τον εαυτό σου.

    Υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που είναι λειτουργικότατοι και δυνατοί απο ψυχολογικής απόψεως και δεν έχουν την ευαισθησία που έχει ένας ψυχικά ασθενής.
    Ποιός΄είναι το τέρας στην περίπτωση αυτή?

    Και τέλος, το να νιώθει κανείς ενοχές για κάτι στο οποίο φέρει μερίδιο ευθύνης, το καταλαβαίνω.

    Το να νιώθει ενοχές για κάτι που δεν ήταν στα χέρια του, μου φαίνεται κρύβει κάτι άλλο απο πίσω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Weird, καταρχάς τα λόγια που παραθέτεις είναι της Σοφίας επομένως δεν κάνεις σαφή το μήνυμα σου ως προς ποιόν αναφέρεται και τι συμπέρασμα βγαίνει..

    Κατα δεύτερον χρησιμοποιείς την λέξη ενοχές (και η Σοφία την λέξη απενοχοποίηση προηγουμένως..). Είναι μεγάλη η κουβέντα για το θέμα ενοχές απο πολλές απόψεις. Ποιοί μας κάνουν να νιώθουμε ενοχές, τι και πως...
    Μέσα απο το δικό μου πρίσμα, βλέπω πολλές φορές τις ενοχές που κυκλοφορούν έξω στα κοινωνικά δρώμενα, ενοχές που το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν τους υπόλοιπους να αισθάνονται καλύτερα με τον εαυτό τους. Για παράδειγμα, ενοχή οτι θα πιάσουν τους καρχαρίες της Siemens ωστε η \"αγνή\" μας κοινωνία να μπορέσει να προχωρήσει με ένα ελαφρύτερο βάρος συνείδησης στις πλάτες της. Το αίσθημα της δικαιοσύνης, λίγο πολύ όλοι το έχουν. Όλοι έχουν ένα λόγο να φορτώσουν τις ευθύνες αλλού. Στην τελική όλοι έχουμε ένα δίκαιο μέσα μας. Η κατάρριψη αυτού του δικαίου είναι ότι πιο εύκολο, γιατί η αλήθεια ξεκινάει απο το μηδέν και φτάνει ως το άπειρο.

    Ενοχές μπορεί να νιώσει ο κάθε κοινωνικοποιημένος άνθρωπος. Ακόμα και ένα παιδί μπορέι να νιώσει ενοχές με μια αταξία...

    Ενοχές έχω νιώσει και εγώ πολλές φορές που μου βγήκε το όνομα χωρίς να έχω την χάρη. Για ότι πέρασα στην ζωή μου το γνωρίζω μόνο εγώ και το δικό μου δίκιο το ξέρει μόνο ένας θεός..

    Δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβει μια \"ενοχή\" όπως αυτή που παράγεται μέσα απο την επικοινωνία, ξέρω όμως πως και τον Χριστό όταν τον σταυρώσανε είχανε πολλούς λόγους να το κάνουν και δεν διατάσανε. Αυτό είναι και το μόνο εμπόδιο άλλωστε...ο δισταγμός. Εμπόδιο για τους πολλούς, με επίκεντρο την καθοδήγηση του δικαίου..

    Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι. Το δίκαιο είναι ένα κοινωνικό κατασκέυασμα αλλά για τον ίδιο τον άνθρωπο το δίκαιο δεν παύει να είναι ριζικά μεταβλητό.. ως προς τις ανάγκες του κάθε ενδιαφερόμενου.

    Ενδιαφέρον πάντως το θέμα που αναπτύχθηκε. Χρόνος να υπάρχει κουβέντα να γίνεται (και μια Siemens να οδηγέι ανήλικους στα δικαστήρια) :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by vince
    Weird, καταρχάς τα λόγια που παραθέτεις είναι της Σοφίας επομένως δεν κάνεις σαφή το μήνυμα σου ως προς ποιόν αναφέρεται και τι συμπέρασμα βγαίνει..

    Αυτό που ήθελα να σου περάσω, ήταν ότι όταν κανείς ενοχοποιεί κάτι, όπως την ασθένεια, εφόσον είναι κάτι που δεν ανάγεται καθαρά στην δικη΄του σφάιρα ευθύνης, τότε, αυτό το συναίσθημα της ενοχής είναι μάλλον μια μάσκα που φοριέται πάνω σε ένα άλλο συναίσθημα.
    .................................................. .................................................. ................. Το αίσθημα της δικαιοσύνης, λίγο πολύ όλοι το έχουν. Όλοι έχουν ένα λόγο να φορτώσουν τις ευθύνες αλλού. Στην τελική όλοι έχουμε ένα δίκαιο μέσα μας. Η κατάρριψη αυτού του δικαίου είναι ότι πιο εύκολο, γιατί η αλήθεια ξεκινάει απο το μηδέν και φτάνει ως το άπειρο.
    Η ηθική και το δίκαιο είναι έννοιες που ο καθένας αντιλαμβάνεται και νιώθει μέσα του διαφορετικά. Χωρίς αυτό να τις καταρρίπτει ως αντικειμενικά ανυπόστατες.

    Ενοχές μπορεί να νιώσει ο κάθε κοινωνικοποιημένος άνθρωπος. Ακόμα και ένα παιδί μπορέι να νιώσει ενοχές με μια αταξία...
    όλοι μπορούμε να νιώσουμε ενοχές. Το θέμα είναι, απέναντι σε ποιόν τις νιώθουμε?

    Ενοχές έχω νιώσει και εγώ πολλές φορές που μου βγήκε το όνομα χωρίς να έχω την χάρη. Για ότι πέρασα στην ζωή μου το γνωρίζω μόνο εγώ και το δικό μου δίκιο το ξέρει μόνο ένας θεός..
    Μπορεί να το ξέρουν κι άλλοι το δίκιο σου, αρκεί να τους δείχνεις ξεκάθαρα την δική σου οπτική των πραγμάτων.

    Δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβει μια \"ενοχή\" όπως αυτή που παράγεται μέσα απο την επικοινωνία, ξέρω όμως πως και τον Χριστό όταν τον σταυρώσανε είχανε πολλούς λόγους να το κάνουν και δεν διατάσανε. Αυτό είναι και το μόνο εμπόδιο άλλωστε...ο δισταγμός. Εμπόδιο για τους πολλούς, με επίκεντρο την καθοδήγηση του δικαίου..
    Η ενοχή για το επικείμενο μετά, ίσως καλλιεργήσει έναν δισταγμό, κάτι που πολλοί ωστόσο δεν σκέφτοναται παρά εκ των υστέρων. Ο δισταγμός έχει να κάνει πιστεύω, περισσότερο με τον φόβο, ή με την ευαισθησία. Οταν οι συνειδήσεις γίνονται χαλαρές και η τιμωρία φαίνεται θολή, ο δισταγμός αραιώνει την πυκνή υφή του.

    Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι. Το δίκαιο είναι ένα κοινωνικό κατασκέυασμα αλλά για τον ίδιο τον άνθρωπο το δίκαιο δεν παύει να είναι ριζικά μεταβλητό.. ως προς τις ανάγκες του κάθε ενδιαφερόμενου.
    Να διαχωρίσουμε το θετό δίκαιο ( γρατπό δίκαιο) απο το ηθικά δίκαιο.Το θετό δίκαιο εξυπηρετεί κυρίως συμφέροντα ορισμένης πλειοψηφίας, δεν είναι ουδέτερο. Το φυσικό δίκαιο, μπορεί και να ταυτίζεται με το θετό, μπορεί όμως και όχι.

    Ενδιαφέρον πάντως το θέμα που αναπτύχθηκε. Χρόνος να υπάρχει κουβέντα να γίνεται (και μια Siemens να οδηγέι ανήλικους στα δικαστήρια) :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by weird
    Αυτό που ήθελα να σου περάσω, ήταν ότι όταν κανείς ενοχοποιεί κάτι, όπως την ασθένεια, εφόσον είναι κάτι που δεν ανάγεται καθαρά στην δικη΄του σφάιρα ευθύνης, τότε, αυτό το συναίσθημα της ενοχής είναι μάλλον μια μάσκα που φοριέται πάνω σε ένα άλλο συναίσθημα.
    Με προβλημάτισε το μήνυμα σου. Υπό το πρίσμα που αναφέρεις, θα μπορούσα να υποθέσω πως η κοινωνική ευθύνη αναιρεί την ατομικότητα, εφόσον η ιδιότητα του ατόμου κατατάσσει το άτομο σε ένα ευπαθής σύνολο, μια εύθραυστη κοινωνική ομάδα. Το κρυφό συναίσθημα ποιο θα μπορούσε να είναι άραγε... κάποιο αίσθημα μειονεξίας μήπως?




    Originally posted by weird
    Η ηθική και το δίκαιο είναι έννοιες που ο καθένας αντιλαμβάνεται και νιώθει μέσα του διαφορετικά. Χωρίς αυτό να τις καταρρίπτει ως αντικειμενικά ανυπόστατες.
    Η αντικειμενικότητα είναι το κοινό συμφέρον νομίζω. Αν δεν υπήρχε μια οριοθέτηση ως προς το δικαίωμα έκφρασης τότε θα είχαμε να κάνουμε με ένα κλουβί από μαϊμούδες. Ο ένας θα αντέγραφε τον άλλο ώστε να υπάρχει η αίσθηση της αποποίησης ευθυνών. Για παράδειγμα, αφού ο Χ γελάει, ας γελάσω και εγώ. Άρα, όποιος δεν γελάει χάνει..




    Originally posted by weird
    όλοι μπορούμε να νιώσουμε ενοχές. Το θέμα είναι, απέναντι σε ποιόν τις νιώθουμε?
    Σαφώς. Αν δεν υπάρχει ερέθισμα δεν μπορούμε να μιλάμε για κοινωνία άλλωστε. Με αντικειμενικώς ηθικά κριτήρια, όταν βρισκόμαστε ανάμεσα σε τέσσερις τοίχους, τότε που αποδίδεται αυτό το ερέθισμα αν όχι κάπου αλλού εκτός από τον ίδιο μας τον εαυτό? Ακόμα και το διάβασμα ενός βιβλίου θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε συνειρμικό. Ταύτιση με τους χαρακτήρες του βιβλίου και σκέψεις που στην ουσία έχουν ύφος αυτοπραγμάτωσης.


    Originally posted by weird
    Η ενοχή για το επικείμενο μετά, ίσως καλλιεργήσει έναν δισταγμό, κάτι που πολλοί ωστόσο δεν σκέφτοναται παρά εκ των υστέρων. Ο δισταγμός έχει να κάνει πιστεύω, περισσότερο με τον φόβο, ή με την ευαισθησία. Οταν οι συνειδήσεις γίνονται χαλαρές και η τιμωρία φαίνεται θολή, ο δισταγμός αραιώνει την πυκνή υφή του.
    Με αυτή την λογική έρχεται ο ρόλος του κάθε ανθρώπου να τον καθοδηγήσει σε αυτό που θα πράξει. Το σύστημα ίσως να ανακυκλώνεται αλλά στην ουσία μένει το ίδιο και απαράλλακτο.

    Ακόμα, με τέτοια στενότητα κοινωνικής αντίληψης δεν βλέπω πως θα μπορούσε να λειτουργήσει ένα σύστημα χωρίς δυαδικές αξίες. Οι έξυπνοι και οι χαζοί, οι ευτυχισμένοι και οι δυστυχισμένοι, οι πλούσιοι και οι φτωχοί. Η ψαλίδα βεβαίως έχει κλείσει αρκετά ως προς τα μυαλά που παράγει η κοινωνία της πληροφορίας, με μια συλλεγμένη γνώση που πλέον ανήκει σε ένα άψυχο δίκτυο στην ουσία!

    Με κριτήρια πραγματικότητας...

    Σε μια κοινωνία οπού όλοι σκέφτονται σαν πλούσιοι δεν σημαίνει ότι όλοι είναι πλούσιοι...

    Originally posted by weird
    Να διαχωρίσουμε το θετό δίκαιο ( γρατπό δίκαιο) απο το ηθικά δίκαιο.Το θετό δίκαιο εξυπηρετεί κυρίως συμφέροντα ορισμένης πλειοψηφίας, δεν είναι ουδέτερο. Το φυσικό δίκαιο, μπορεί και να ταυτίζεται με το θετό, μπορεί όμως και όχι.
    Μερικά ενδιαφέρον links.

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%82_%CE%BD% CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82

    http://en.wikipedia.org/wiki/Statutory_law

    http://www.essortment.com/all/whatisstatutor_rita.htm

    Σε ελεύθερη μετάφραση. Το γραπτό δίκαιο διατηρεί την κοινωνία σαν καλή γνώση και κατανόηση της κουλτούρας μας και τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί.

    Το φυσικό δίκαιο (δίκαιο της φύσης) είναι απλά ο ρομαντισμός (η βαφή) στο άχρωμο τοπίο της κατασκευασμένης πραγματικότητας.

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%94%CE%AF% CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Απο οτι κατάλαβα μια απλή ματιά δεν θα αρκούσε για να απαντήσω!!!
    Αργότερα ;)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •