ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    1

    ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ...

    Πιστός στο κλίμα των ημερών ξεκινώ λέγοντας ότι ο ψυχίατρος εργάζεται ******ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ**** (το οποίο εξέθεσε εν αγνοία του) ******ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ**** αν προτιμάτε. Και προσωπικά υπέστη συναισθηματική κακοποίηση από αυτόν.
    Νομίζουν μερικοί ψυχοθεραπευτές όπως και ο εν λόγω κύριος ότι οι ασθενείς είναι παιχνιδάκια τα οποία εξαιτίας της ευάλωτης συγκυριακής τους θέσης μπορούν να τα χειρίζονται όπως αυτοί θέλουν μέσα σε μια σχέση εξάρτησης για να νιώθουν ανώτεροι. Άραγε για πόσο θα ανεχόμαστε αυτό το ''κράτος'' της ''λέρας'' όπου ο κάθε ειδικός κάνει ότι του καπνίσει και το οποίο θεωρείται φυσιολογική κατάσταση;
    Μια ευλογημένη μέρα λοιπόν ο εν λόγω ψυχίατρος αποφάσισε να θέσει θέμα εμπιστοσύνης. Σας ακούγεται μήπως γνωστό το έργο; Το όπλο της εμπιστοσύνης είναι η τελευταία κίνηση απελπισίας που θέτουν κάποιοι ψυχοθεραπευτές όπως και ο εν λόγω κύριος για να διατηρούν ακέραιο το ''εγώ'' τους και πάντα σε περίοπτη θέση σε σχέση με το ''εγώ'' του θεραπευόμενου. Με άλλα λόγια ενσυναίσθηση μηδέν. Η υποτιθέμενη έλλειψη εμπιστοσύνης από την μεριά μου (με πιάνουν τα γέλια και μόνο που το σκέφτομαι) προήλθε από το γεγονός (κρατιέμαι για να μην κατουρηθώ πάνω μου) επειδή δεν ακολούθησα κατά γράμμα την φαρμακευτική αγωγή που μου υπέδειξε (τα κατάφερα ουφ). Με την προϋπόθεση ότι είμαστε άνθρωποι και όχι Κλίνγκον υπάρχει έλλειψη εμπιστοσύνης όταν κάποιος δεν ακολουθεί κατά γράμμα μια φαρμακευτική αγωγή; (χαχαχαχαχαχα, δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ).

    Είπε ψέματα στον προϊστάμενό του για να καλύψει τα σπασμένα ότι εγώ σταμάτησα το cipralex. Φυσικά ο προϊστάμενός του τον στήριξε από το τηλέφωνο όταν τον πήρα για να παραπονεθώ, γιατί εξαιτίας της θέσης του δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς.

    Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης όταν ενώ λάμβανα για μήνες το cipralex και είχα ακόμη κάποια δύσπνοια να πειραματιστώ με το φάρμακο λαμβάνοντας για μερικές μόνο μέρες 10mg αντί για 20mg που έπαιρνα συνήθως; Και αυτό για να δω αν η δύσπνοια προέρχεται από το φάρμακο; Όχι, είναι ΑΓΧΟΣ. Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης που δεν το έκρυψα και του το ανέφερα και μάλιστα συνέχισα να λαμβάνω 20 mg;
    Όχι είναι ΑΓΧΟΣ και ΜΑΓΚΙΑ. Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης προς τους γιατρούς πριν αρχίσω την ψυχοθεραπεία να επισκέπτομαι αυτούς τους γιατρούς και να κάνω παρόμοιες εξετάσεις; Όχι είναι ΑΓΧΟΣ. Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης όταν αντιεπαγγελματικά άρχισε να μου κάνει ένα σωρό άσχετες με την ψυχοθεραπεία ερωτήσεις επειδή ταυτίζεται με τον ρόλο του ως σωτήρας της ψυχικής υγείας του απάντησα σε μία από αυτές ότι δεν με πείθει απόλυτα ως ψυχίατρος;
    Όχι, είναι αντίδραση στην πίεση και ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ, συμβιβασμός που δεν επέλεξα να τα ''σκάσω'' σε ιδιώτη, εκτός κι αν θεωρεί ο ίδιος ότι συγκαταλέγεται στους 10 κορυφαίους ψυχιάτρους της Ελλάδας. Θα πρέπει λοιπόν κάποιοι ψυχοθεραπευτές να καταλάβουν πως δεν είναι το κέντρο του κόσμου και αυτό που νοιάζει κυρίως τον ασθενή δεν είναι πόσο τέλειος είναι ένας ψυχοθεραπευτής αλλά κυρίως να είναι καλά.
    ******ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ****

    Φυσικά με το πρόσχημα της μη συνεργασίας που ο ίδιος αποφάσισε και με άφησε ξεκρέμαστο ενώ λάμβανα αγωγή, αρνήθηκε να μου δώσει μία βεβαίωση που ζήτησα για την δουλειά μου. Και όπως μου είπε θα έπρεπε από δω και πέρα να πάρω τηλέφωνο και να κλείσω εγώ ραντεβού μαζί του, όταν και εάν αποφασίσω να ακολουθώ 100% τις οδηγίες του.
    Δεν υπήρξε λοιπόν θέμα εμπιστοσύνης από την μεριά μου, αλλά προέκυψε από την στάση του.

    Γιατί ήμουν ''χαζός'' που εμπιστεύτηκα τα προσωπικά μου σε κάποιον που τελικά δεν το άξιζε.
    Όλα αυτά έγιναν στις δύο τελευταίες συνεδρίες και κυρίως στην τελευταία. Και για όλους τους παραπάνω λόγους δεν δικαιολογώ την οποιαδήποτε παρανόηση η λανθασμένο συμπέρασμα εκ μέρους του. Και θα μπορούσα να πω κι άλλα. Από τότε δεν ξαναπάτησα ποτέ το πόδι μου εκεί και είμαι ΚΑΛΑ. Με εξαίρεση το περιστασιακό μένος που νιώθω γι' αυτόν αλλά που θα σβήσει κι αυτό σιγά σιγά.
    Προκαταβολικά να πω πως δεν πρόκειται να απαντήσω σε οποιαδήποτε σχόλια.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    Η διαχείριση του forum δεν υιοθετεί σε καμία περίπτωση τις κρίσεις που εξάγονται για το πρόσωπο των θεραπόντων, ειδικότερα για μεροληπτικές κρίσεις χωρίς επιστημονική αξία, στις οποίες δεν υφίσταται δυνατότητα αντίλογου ή απάντησης από τον θεράποντα, διότι αυτό θα εξέθετε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του συντάκτη.
    Εξάλλου η διαχείριση του forum δεν προβαίνει σε ουδεμία ενέργεια προς επαλήθευση των γεγονότων, όπως αυτά αποτυπώνονται από τους συντάκτες.

    Παρακαλούμε πολύ τους συντάκτες των άρθρων να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να αποφεύγουν τη χρήση όρων και φράσεων που θα μπορούσαν να δυσφημίσουν το κύρος και το έργο των θεραπευτών, επισύροντας ποινικά αδικήματα.
    Last edited by Aeon; 26-03-2021 at 16:58.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Φίλε μου στην περιοχή μου υπάρχει ένας ψυχίατρος όχι ιδιώτης που δεν έχει καλή φήμη. Δεν τον έχω δει εγώ αλλά λένε πολύ φωνάζει, δέχεται ασθενείς στο γραφείο και αφήνει την πόρτα ανοιχτή. Κάποιοι ( επιβεβαιωμένο αυτό) που είχαν ραντεβού 9:00 ηωρα τους είπε εσύ θα μπείτε στο τέλος και τους δεχόταν μετά της 1:00!! Το θέμα είναι ότι τα οικονομικά μου δεν είναι καλά οπότε δεν ξέρω τι να κάνω, δεν ξέρω εάν πρέπει να πάω σε αυτόν η να συνεχίσω να παίρνω φάρμακα που έπαιρνα παλιότερα, αλλά κανείς γιατρός δεν μου ρυθμίζει την δοσολογία, είναι η ίδια που μου είχε γράψει μια ψυχίατρος και τώρα έχει φύγει από εδώ και την παίρνω την ίδια εδώ και πολύ καιρό!!

  3. #3
    Δεν βλέπω κάτι κακό από την πλευρά του ψυχοθεραπευτή. Ο νηματιθέτης δεν λέει κάποιον σοβαρό λόγο να μην εμπιστευόμαστε τον θεραπευτή.
    Μια δραματοποίηη για το τίποτα.
    Και κακώς αναφέρει ονοματεπώνυμο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Θα μπορούσε να είναι και αγχος και έλλειψη εμπιστοσύνης... δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα... το πιο συνηθισμένο για έναν που παίρνει φαρμακευτική αγωγή για ψυχιατρικής φύσεως θέμα είναι να πειραματιστεί ή ακόμα και να διακόψει το φάρμακο του οπότε οι ψυχίατροι είναι κάτι που το αναμένουν σε ένα βαθμό... το πρόβλημα έγκειται στο πώς αντέδρασε ο γιατρός, πώς επικοινώνησε την άποψη του στον ασθενή, πώς αντέδρασε ο ασθενής κλπ. με την έννοια ότι χρειάζεται μαεστρία από την πλευρά του ψυχοθεραπευτή και πολλή υπομονή και διάθεση για διεύρυνση των τρόπων σκέψης και αντίδρασης από πλευράς ασθενή. Το ονοματεπώνυμο προφανώς το αναφέρει γιατί αισθάνεται πληγωμένος και θέλει να τον φέρει στην ίδια θέση. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα έπρεπε να επιτραπεί η ανάρτηση από τη στιγμή που η καταγγελία είναι ανώνυμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Φίλε μου στην περιοχή μου υπάρχει ένας ψυχίατρος όχι ιδιώτης που δεν έχει καλή φήμη. Δεν τον έχω δει εγώ αλλά λένε πολύ φωνάζει, δέχεται ασθενείς στο γραφείο και αφήνει την πόρτα ανοιχτή. Κάποιοι ( επιβεβαιωμένο αυτό) που είχαν ραντεβού 9:00 ηωρα τους είπε εσύ θα μπείτε στο τέλος και τους δεχόταν μετά της 1:00!! Το θέμα είναι ότι τα οικονομικά μου δεν είναι καλά οπότε δεν ξέρω τι να κάνω, δεν ξέρω εάν πρέπει να πάω σε αυτόν η να συνεχίσω να παίρνω φάρμακα που έπαιρνα παλιότερα, αλλά κανείς γιατρός δεν μου ρυθμίζει την δοσολογία, είναι η ίδια που μου είχε γράψει μια ψυχίατρος και τώρα έχει φύγει από εδώ και την παίρνω την ίδια εδώ και πολύ καιρό!!
    Όλα όσα αναφέρεις πάντως δεν έχουν να κάνουν με το αν είναι καλός επιστήμονας, δηλαδή αν έχει βοηθήσει κόσμο αλλά με ιδιοτροπίες στο κομμάτι του επαγγελματία, της διαδικασίας κλπ. Το οικονομικό θέμα είναι σεβαστό, θυμάμαι που το έχουμε ξανασυζητήσει... με την αγωγή πώς είσαι; Εσύ θεωρείς ότι χρειάζεται τροποποίηση;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Όλα όσα αναφέρεις πάντως δεν έχουν να κάνουν με το αν είναι καλός επιστήμονας, δηλαδή αν έχει βοηθήσει κόσμο αλλά με ιδιοτροπίες στο κομμάτι του επαγγελματία, της διαδικασίας κλπ. Το οικονομικό θέμα είναι σεβαστό, θυμάμαι που το έχουμε ξανασυζητήσει... με την αγωγή πώς είσαι; Εσύ θεωρείς ότι χρειάζεται τροποποίηση;
    Ναι έτσι πιστεύω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ε τότε κάτι πρέπει να κάνεις. Η μετακίνηση εκτός νομού (για νοσοκομειακό γιατρό για να μην πληρώσεις που λέγαμε) για λόγους υγείας επιτρέπεται αλλά χρειάζεται ένα χαρτί εν είδει βεβαίωσης. Φαντάζομαι ότι μπορεί να στο δώσει ένας τοπικός γιατρός. Εκτός αν εμπιστευτείς τον τοπικό γιατρό.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    2
    Προσωπικά συμφωνώ στον κύριο κορμό όσων εκθέτει ο/η htfyugyff. Η στρατηγική που επέλεξε ο ψυχίατρος είναι επικίνδυνη επιχειρώντας να ταράξει τα νερά για το τίποτα... Θα μπορούσε ο/η htfyugyff να μην είχε αναφέρει καν ότι πειραματίστηκε με το cipralex και το γεγονός ότι το ανέφερε στον ψυχίατρό του δείχνει το λιγότερο καλή θέληση. Επίσης ο ψυχίατρος δεν μπορεί να χρησιμοποιεί ως μοχλό πίεσης το να ακολουθήσει πιστά ένας ασθενής την φαρμακευτική αγωγή που το προτείνει με την απειλή της διακοπής της ψυχοθεραπείας, πολύ περισσότερο δε κανείς δεν έχει το δικαίωμα να υποχρεώνει κανέναν να λάβει κάποια αγωγή και όποιος το επιβάλλει απλά είναι κακός επαγγελματίας. Από το κείμενο διακρίνω και ανασφάλεια από την μεριά του ψυχιάτρου που ίσως συνάδει και με το μικρό της ηλικίας του.
    Επίσης θεωρώ ότι η αναφορά του ονοματεπώνυμου είναι πολύ πιο ήπια πράξη σε σχέση με τις πρακτικές άλλων.
    Αισθάνομαι πως ο λόγος που επέλεξε να μην σχολιάσει ο/η htfyugyff είναι επειδή απλά την δεδομένη στιγμή ένιωσε την ανάγκη να ακουστεί και ίσως να εκφράζει με αυτόν τον τρόπο ένα βαθύτερο αίτημα να ακούγονται κάποιοι άνθρωποι που ανεμογδέρνονται από όλους μας και εμείς με την σειρά μας από άλλους στον βωμό των εύκολων και συμπερασμάτων, γνωμών και απαντήσεων απουσία ''αντανακλαστικών''.

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Η διαχείριση του forum δεν υιοθετεί σε καμία περίπτωση τις κρίσεις που εξάγονται για το πρόσωπο των θεραπόντων, ειδικότερα για μεροληπτικές κρίσεις χωρίς επιστημονική αξία, στις οποίες δεν υφίσταται δυνατότητα αντίλογου ή απάντησης από τον θεράποντα, διότι αυτό θα εξέθετε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του συντάκτη.
    Εξάλλου η διαχείριση του forum δεν προβαίνει σε ουδεμία ενέργεια προς επαλήθευση των γεγονότων, όπως αυτά αποτυπώνονται από τους συντάκτες.

    Παρακαλούμε πολύ τους συντάκτες των άρθρων να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να αποφεύγουν τη χρήση όρων και φράσεων που θα μπορούσαν να δυσφημίσουν το κύρος και το έργο των θεραπευτών, επισύροντας ποινικά αδικήματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω να προσθεσω οτι οι ψυχιατροι προς αποφυγην ειναι αυτοι που ειναι εντελως τυπικοι / ψυχροι , δεν εχουν κατι ανθρωπινο , οπως ο πρωτος μου , που ηταν ετσι, δεν μουκανουν τετοιου ειδους ανθρωποι, και τον ξαπεστειλα στον χρονο πανω .........ας ειναι οι καλυτεροι πανω στο αντικειμενο, μου ειναι αδιαφορον .......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχω να προσθεσω οτι οι ψυχιατροι προς αποφυγην ειναι αυτοι που ειναι εντελως τυπικοι / ψυχροι , δεν εχουν κατι ανθρωπινο , οπως ο πρωτος μου , που ηταν ετσι, δεν μουκανουν τετοιου ειδους ανθρωποι, και τον ξαπεστειλα στον χρονο πανω .........ας ειναι οι καλυτεροι πανω στο αντικειμενο, μου ειναι αδιαφορον .......
    Eγω όταν έψαχνα ψυχίατρο έκανα μερικά τηλεφωνήματα και μερική από αυτούς ήταν πολύ αγενής, ένας δεν μου έλεγε την τιμή της συνεδρίας, γιατί έλεγε ότι αυτά δεν λέγονται από το τηλέφωνο, και καλά να ήμουν στην ίδια περιοχή να πάω στο ιατρείο του αλλά η απόσταση ήταν 80 χιλιόμετρα, να ξοδέψω βενζίνη η στα εισιτήρια δεν αξίζει!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, η αγενεια δειχνει οτι ενας ψυχιατρος/ψυχοθεραπευτης δεν κανει γι αυτην την δουλεια , το αλλο, δεν ξερω .......αλλα 80 χλμ. ειναι πολλα για να παρεις το ρισκο.......

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    Η διαχείριση του forum δεν υιοθετεί σε καμία περίπτωση τις κρίσεις που εξάγονται για το πρόσωπο των θεραπόντων, ειδικότερα για μεροληπτικές κρίσεις χωρίς επιστημονική αξία, στις οποίες δεν υφίσταται δυνατότητα αντίλογου ή απάντησης από τον θεράποντα, διότι αυτό θα εξέθετε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του συντάκτη.
    Εξάλλου η διαχείριση του forum δεν προβαίνει σε ουδεμία ενέργεια προς επαλήθευση των γεγονότων, όπως αυτά αποτυπώνονται από τους συντάκτες.

    Παρακαλούμε πολύ τους συντάκτες των άρθρων να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να αποφεύγουν τη χρήση όρων και φράσεων που θα μπορούσαν να δυσφημίσουν το κύρος και το έργο των θεραπευτών, επισύροντας ποινικά αδικήματα.
    Υπάρχει μια παροιμία και λέει πως ''όσα περισσότερα απαγορευτικά σήματα τοποθετείς σε μια περιοχή που θες να προστατεύσεις, τόσα περισσότερα σκυλιά θα σημαδεύουν αυτήν την περιοχή για να κάνουν την ανάγκη τους''.

    ΥΓ. ''Αγαπώ τα σκυλιά''.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by htfyugyff View Post
    Πιστός στο κλίμα των ημερών ξεκινώ λέγοντας ότι ο ψυχίατρος εργάζεται ******ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ**** (το οποίο εξέθεσε εν αγνοία του) ******ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ**** αν προτιμάτε. Και προσωπικά υπέστη συναισθηματική κακοποίηση από αυτόν.
    Νομίζουν μερικοί ψυχοθεραπευτές όπως και ο εν λόγω κύριος ότι οι ασθενείς είναι παιχνιδάκια τα οποία εξαιτίας της ευάλωτης συγκυριακής τους θέσης μπορούν να τα χειρίζονται όπως αυτοί θέλουν μέσα σε μια σχέση εξάρτησης για να νιώθουν ανώτεροι. Άραγε για πόσο θα ανεχόμαστε αυτό το ''κράτος'' της ''λέρας'' όπου ο κάθε ειδικός κάνει ότι του καπνίσει και το οποίο θεωρείται φυσιολογική κατάσταση;
    Μια ευλογημένη μέρα λοιπόν ο εν λόγω ψυχίατρος αποφάσισε να θέσει θέμα εμπιστοσύνης. Σας ακούγεται μήπως γνωστό το έργο; Το όπλο της εμπιστοσύνης είναι η τελευταία κίνηση απελπισίας που θέτουν κάποιοι ψυχοθεραπευτές όπως και ο εν λόγω κύριος για να διατηρούν ακέραιο το ''εγώ'' τους και πάντα σε περίοπτη θέση σε σχέση με το ''εγώ'' του θεραπευόμενου. Με άλλα λόγια ενσυναίσθηση μηδέν. Η υποτιθέμενη έλλειψη εμπιστοσύνης από την μεριά μου (με πιάνουν τα γέλια και μόνο που το σκέφτομαι) προήλθε από το γεγονός (κρατιέμαι για να μην κατουρηθώ πάνω μου) επειδή δεν ακολούθησα κατά γράμμα την φαρμακευτική αγωγή που μου υπέδειξε (τα κατάφερα ουφ). Με την προϋπόθεση ότι είμαστε άνθρωποι και όχι Κλίνγκον υπάρχει έλλειψη εμπιστοσύνης όταν κάποιος δεν ακολουθεί κατά γράμμα μια φαρμακευτική αγωγή; (χαχαχαχαχαχα, δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ).

    Είπε ψέματα στον προϊστάμενό του για να καλύψει τα σπασμένα ότι εγώ σταμάτησα το cipralex. Φυσικά ο προϊστάμενός του τον στήριξε από το τηλέφωνο όταν τον πήρα για να παραπονεθώ, γιατί εξαιτίας της θέσης του δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς.

    Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης όταν ενώ λάμβανα για μήνες το cipralex και είχα ακόμη κάποια δύσπνοια να πειραματιστώ με το φάρμακο λαμβάνοντας για μερικές μόνο μέρες 10mg αντί για 20mg που έπαιρνα συνήθως; Και αυτό για να δω αν η δύσπνοια προέρχεται από το φάρμακο; Όχι, είναι ΑΓΧΟΣ. Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης που δεν το έκρυψα και του το ανέφερα και μάλιστα συνέχισα να λαμβάνω 20 mg;
    Όχι είναι ΑΓΧΟΣ και ΜΑΓΚΙΑ. Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης προς τους γιατρούς πριν αρχίσω την ψυχοθεραπεία να επισκέπτομαι αυτούς τους γιατρούς και να κάνω παρόμοιες εξετάσεις; Όχι είναι ΑΓΧΟΣ. Είναι έλλειψη εμπιστοσύνης όταν αντιεπαγγελματικά άρχισε να μου κάνει ένα σωρό άσχετες με την ψυχοθεραπεία ερωτήσεις επειδή ταυτίζεται με τον ρόλο του ως σωτήρας της ψυχικής υγείας του απάντησα σε μία από αυτές ότι δεν με πείθει απόλυτα ως ψυχίατρος;
    Όχι, είναι αντίδραση στην πίεση και ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ, συμβιβασμός που δεν επέλεξα να τα ''σκάσω'' σε ιδιώτη, εκτός κι αν θεωρεί ο ίδιος ότι συγκαταλέγεται στους 10 κορυφαίους ψυχιάτρους της Ελλάδας. Θα πρέπει λοιπόν κάποιοι ψυχοθεραπευτές να καταλάβουν πως δεν είναι το κέντρο του κόσμου και αυτό που νοιάζει κυρίως τον ασθενή δεν είναι πόσο τέλειος είναι ένας ψυχοθεραπευτής αλλά κυρίως να είναι καλά.
    ******ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ****

    Φυσικά με το πρόσχημα της μη συνεργασίας που ο ίδιος αποφάσισε και με άφησε ξεκρέμαστο ενώ λάμβανα αγωγή, αρνήθηκε να μου δώσει μία βεβαίωση που ζήτησα για την δουλειά μου. Και όπως μου είπε θα έπρεπε από δω και πέρα να πάρω τηλέφωνο και να κλείσω εγώ ραντεβού μαζί του, όταν και εάν αποφασίσω να ακολουθώ 100% τις οδηγίες του.
    Δεν υπήρξε λοιπόν θέμα εμπιστοσύνης από την μεριά μου, αλλά προέκυψε από την στάση του.

    Γιατί ήμουν ''χαζός'' που εμπιστεύτηκα τα προσωπικά μου σε κάποιον που τελικά δεν το άξιζε.
    Όλα αυτά έγιναν στις δύο τελευταίες συνεδρίες και κυρίως στην τελευταία. Και για όλους τους παραπάνω λόγους δεν δικαιολογώ την οποιαδήποτε παρανόηση η λανθασμένο συμπέρασμα εκ μέρους του. Και θα μπορούσα να πω κι άλλα. Από τότε δεν ξαναπάτησα ποτέ το πόδι μου εκεί και είμαι ΚΑΛΑ. Με εξαίρεση το περιστασιακό μένος που νιώθω γι' αυτόν αλλά που θα σβήσει κι αυτό σιγά σιγά.
    Προκαταβολικά να πω πως δεν πρόκειται να απαντήσω σε οποιαδήποτε σχόλια.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    Η διαχείριση του forum δεν υιοθετεί σε καμία περίπτωση τις κρίσεις που εξάγονται για το πρόσωπο των θεραπόντων, ειδικότερα για μεροληπτικές κρίσεις χωρίς επιστημονική αξία, στις οποίες δεν υφίσταται δυνατότητα αντίλογου ή απάντησης από τον θεράποντα, διότι αυτό θα εξέθετε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του συντάκτη.
    Εξάλλου η διαχείριση του forum δεν προβαίνει σε ουδεμία ενέργεια προς επαλήθευση των γεγονότων, όπως αυτά αποτυπώνονται από τους συντάκτες.

    Παρακαλούμε πολύ τους συντάκτες των άρθρων να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να αποφεύγουν τη χρήση όρων και φράσεων που θα μπορούσαν να δυσφημίσουν το κύρος και το έργο των θεραπευτών, επισύροντας ποινικά αδικήματα.
    Είμαι ο συγγραφέας του παραπάνω ποστ. Επειδή πρέπει και εγώ κάπως να αμυνθώ, σήμερα η υπεύθυνη του εν λόγω κυρίου τέλος πάντων, πήρε τηλέφωνο την γυναίκα μου, επειδή η γυναίκα μου είναι άνθρωπος «αθώος» προσπάθησε να την χειραγωγήσει και να την στρέψει εναντίον μου (αποτυχημένα φυσικά εκτός του ότι την αναστάτωσε πάρα πολύ (έκλαιγε επειδή φοβόταν ότι θα με τρέξουν στα δικαστήρια - ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ - δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελες να πετύχεις με αυτό το τηλεφώνημα ΝΑ ΜΕ ΦΟΒΕΡΙΣΕΙΣ; ΜΙΚΡΟΨΥΧΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ - ΚΡΙΜΑ - Η ΜΗΠΩΣ ΦΟΒΘΗΚΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ; ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΦΟΒΗΘΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ :) ), επειδή τον βρήκα στο fb και του είπα κάποιες αλήθειες που τον πόνεσαν (και προφανώς το ανέφερε στην υπεύθυνή του), χαχα. Γενικά σαν άνθρωπος, όταν βιώνω την αδικία τα χώνω στους άλλους, χαχα. Όλοι οι γνωστοί και φίλοι, συγγενείς κτλ δεινοπαθούν, χαχαχα, έτσι ήμουν πάντα σαν άνθρωπος, δεν μπορώ να συγκρατηθώ. Από εκεί και πέρα αυτός ο άνθρωπος το είπε στην υπεύθυνή του, το οποίο δεν είναι αξιολύπητο; και πήρε αυτή τηλέφωνο την γυναίκα μου και την ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕ και της είπε γνωρίζουμε αυτά που έχει γράψει ο άντρας σου στο forum αλλά επιλέγουμε να μην κινηθούμε νομικά και ότι πρέπει να πάρω φάρμακα και άλλες τέτοιες ιστορίες για αγρίους. Και της είπε ακόμα ότι εκείνος μου είχε δώσει ένα φάρμακο, που ανήκει στην κατηγορία των αντιψυχωτικών, επειδή είχα εμμονές. ΨΕΜΑΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΨΕΜΑΤΑ, από τον κύριο προφανώς στην υπεύθυνή του εκτός κι αν αυτή αποφάσισε να τον στηρίξει ξανά με αυτόν τον τρόπο, δεν έχω ιδέα. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ: Όντως μου είχε γράψει ένα τέτοιο φάρμακο με την ελάχιστη δόση, άλλωστε έχω την συνταγή στο email μου, γιατί έπαιρνα το cipralex με άυλη συνταγογράφηση, όμως δεν μου το έγραψε επειδή είχα εμμονές LOOOOOOOL που λένε και οι νέοι, αλλά μου το έγραψε γιατί...και μάλιστα θυμάμαι την συζήτηση: «μην σε τρομάζει η λέξη αντιψυχωτικό, σου δίνω την ελάχιστη δόση για το ΑΓΧΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΑ με το cipralex και γενικά αυτό το δίνουμε όταν κάποιος έχει πρόβλημα ύπνου αλλά εσύ δεν έχεις» ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ. Το αγόρασα το φάρμακο το πήρα κανα δυο φορές και μετά το σταμάτησα. Το βότανο rhodiola χίλιες φορές καλύτερο ηρεμιστικό είναι lol. Kαι φυσικά αντί να ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΘΕΙ ο κύριος μαζί μου, αυτός είναι ο ρόλος του ψυχιάτρου με τον «ασθενή» του, το κλιμάκωσε ενώ έπαιρνα το cipralex, με εξαίρεση τον πειραματισμό που έκανα, τα περιγράφω και στο άρθρο, το κλιμάκωσε λοιπόν στην τελευταία συνεδρία που είχαμε, αποφασίζοντας για κάποιο λόγο, το πήρε προσωπικά ποιος ξέρει; να εξαντλήσει την αυστηρότητά του λες και είμαι παιδάκι που το τιμωρούν οι γονείς του επειδή έσπασε ένα πιάτο κατά λάθος, να διακόψει την συνεργασία μαζί μου, εκτός αν εγώ έπαιρνα τηλέφωνο και ζητούσα ραντεβού. Ένιωσα τόσο άβολα εκείνη την μέρα στην τελευταία συνεδρία, γιατί δεν κατάλαβα για ποιο λόγο μου κάνει αυτός ψυχολογικό πόλεμο, γιατί αυτό ένιωσα, να μου επιτίθεται κάποιος ψυχολογικά, ένιωσα ανυπεράσπιστος, από κάποιον που εμπιστευόμουν και είχα πάρει κάποια βοήθεια. Μάλιστα μία από τις ερωτήσεις που μου έκανε στην τελευταία συνεδρία, γιατί ψυχοθεραπεία δεν γινόταν εκείνη την μέρα στο δωμάτιο, ήταν «έχετε κάτι με το κέντρο ή μαζί μου;». Όταν ο ψυχοθεραπευτής σου, σου κάνει μία τέτοια ερώτηση, τελείως άσχετη και χωρίς λόγο ή νόημα, μένεις «κάγκελο» και απογοητεύεσαι. Θύμωσα και στεναχωρέθηκα αυτό είναι όλο, γιατί είμαι και λίγο ευαίσθητος σαν άνθρωπος. Σε όλους όσους ανέφερα το περιστατικό στην τελευταία συνεδρία, φίλους, γνωστούς, στη γυναίκα μου κτλ, όλοι μα όλοι απόρρησαν γιατί φέρθηκε έτσι. Παραδέχομαι ότι από την μεριά μου θα έπρεπε να το έχω ξεχάσει, αυτό ήταν το λάθος μου, αλλά ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΘΑΝΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΒΑΡΙΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕΝΩ ΑΛΛΟΥ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, και λίγο έχασα την σειρά μου.

    ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΩ: ΟΤΑΝ ΜΕ «ΚΡΕΜΑΣΕ» ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ, ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ. Και εγώ δεν ξέρω πως το διαχειρίστηκα όλο αυτό και το ξεπέρασα μόνος μου.


    Και στα μηνύματα που του έστειλα, ούτε τον απείλησα, ούτε τίποτα παρεμφερές, δεν έχω σηκώσει χέρι σε κανέναν άνθρωπο ποτέ, εκτός ίσως από μια τρικλοποδιά που είχα βάλει σε έναν συμμαθητή μου στο δημοτικό LOL επειδή μου έκαναν λίγο bullying lol.
    Αν με διαβάζεις, προφανώς δεν συμπαθούμε καθόλου ο ένας τον άλλον, αλλά ας το λήξουμε εδώ. Enough!
    Last edited by gujuhjk; 24-03-2022 at 18:10.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    2
    Φίλε gujuhjk δυστυχώς ζούμε σε ένα κόσμο που δεν θα βρεις ποτέ το δικιό σου, γιατί όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους κι ας έχουν πτυχία και γνώσεις, γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν ψυχή. Πικρό αλλά αληθινό. Το ποστ σου μου θύμισε το πρόσφατο βιντεάκι που έβγαλε η Σοφία Μουτίδου για τον πατέρα της.
    Όταν λες την αλήθεια σε θεωρούν τρελό, αυτές είναι οι κοινωνίες μας και αυτοί που έχουν την δύναμη πάντα θα καταδυναστεύουν τους αδύναμους και θα προκαλούν την απόγνωση. Φυσικά ακόμη και ένα απλό συγγνώμη που θα ήταν αρκετό δεν πρόκειται να ακούσεις από κανέναν. Πάντα έτσι ήταν και πάντα έτσι θα ναι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 29-05-2020, 13:47
  2. ενας χωρισμος ακομη
    By kostasxx1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2013, 10:29
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΡΣΗ-ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 11-01-2013, 22:34
  4. Αποφυγη παρασπονδιων
    By elenitsa091193 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 20-06-2010, 18:19
  5. Replies: 3
    Last Post: 28-11-2007, 02:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •