Ο ανθρωπος δεν αλλαζει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Ο ανθρωπος δεν αλλαζει...

    Γεια σας!
    Λοιπον η τελευταια ψυχιατρος μου εβγαλε την διαγνωση οτι ειμαι οριακος..
    ο πρωτος ψυχιατρος βασικα με αυτα που με ρωταγε το ελεγα ναι.. μου λεει ακους φωνες? και του λεω ναι.. αλλα θεωρω οτι ηταν σκεψεις.. εντονες... αυτο συμβαινει και σημερα ακομα που παιρνω και φαρμακα..μου εβγαλε λοιπον ο πρωτος ψυχιατρος την διαγνωση μη οργανικη ψυχωση..
    η τελευταια λοιπον ψυχιατρος μου λεει για να παρεις καποιο επιδομα να σου βγαλω μια διαγνωση τις "προκοπης" !
    λεει οτι στους οριακους δεν υπαρχει θεραπεια... ετσι εχει διαμορφωθει ο χαρακτηρας...

    με λιγα λογια παιρνω φαρμακα ενω δεν τα χρειαζομαι...γιατι δεν ακουω και δεν βλεπω τιποτα... απο φωνες κτλ..

    επειδη λαθος η σωστο μπαινω με την μανα μου μεσα στην ψυχιατρο, και ακουει ολες τις συζητησεις.
    αυτο το κανω γιατι ξερει την καθημερινοτητα μου η μανα μου και ετσι ας πουμε και μια ομαδικη θεραπεια...
    αυτο που τονιζει η ψυχιατρος ειναι οτι ο ανθρωπος δεν αλλαζει..
    θελει να πει οτι δεν αλλαζω. ετσι ειμαι...
    δηλαδη θα ειμαι μια ζωη ετσι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    ο χαρακτηρας μενει ιδιος αλλα οταν υπαρχει θεληση μπορουν να γινουν πολλες αλλαγες ωστε να ζεις τοσο καλα οσο ολοι οι αλλοι που αλλωστε και αυτοι εχουν τον δικο τους χαρακτηρα. για αυτο μξην πολυ κολλας στις ταμπελες δεν θα βγαλεις ακρη

  3. #3
    nikos2, δηλαδή ο ανθρωπος φέρνει το χαρακτήρα του μαζί του με τη γέννηση του κι έπειτα απλά τον βελτιώνει αλλά δεν τον μπορει να τον αλλάξει?

    hlias1988, μηπως με τον καιρό οι διαγνωσεις, σου εγιναν σαν εξάρτηση κι ετσι η ταμπελα πάθησης που σου βγαζουν στις διαγνώσεις γίνεται, ως εαν αυτό να συμβαινει αυτοματα, τοσο σημαντική για σένα λες και αποτελεί το ειναι σου με το οποίο κινεισαι στη ζωή? Γιατί δεν κοιτάς κατ ευθειαν στην ουσία, στο πως αλλαζεις εσένα με συνεχή βήματα στην καθημερινότητα του μεχρι να εξοικειωθείς με νεες συμπεριφορες και τρόπο σκέψης? Διότι η αλλαγή έρχεται με την εξοικείωση.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!! συμφωνω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    nikos2, δηλαδή ο ανθρωπος φέρνει το χαρακτήρα του μαζί του με τη γέννηση του κι έπειτα απλά τον βελτιώνει αλλά δεν τον μπορει να τον αλλάξει?
    καλησπερα, νομιζω οτι ο χαρακτηρας χαρασσετε τα πρωτα χρονια της ζωης μας. μετα δεν αλλαζει, αλλα ο καθενας αμα εχει θεληση, μπορει να προσαρμοστει στο περιβαλλον αναλογα με τις αναγκες του αρκετα καλα για να επιβιωσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ο χαρακτηρας του ανθρωπου ποτε δεν αλλαζει, βλεπω τον εαυτο μου στα 59+ χρονα , ιδιος ειμαι στα βασικα με 20χρονων . , βλεπω και τον 95 χρονο πατερα μου, ολοιδιο με τοτε που ηταν 55 , στα βασικα ειναι ιδιος , ουτε γινεσαι πιο σοφος , οπως λεει και το ανοητο συνοδευτικο τραγουδακι της τουρτας γενεθλιων .......μονο εμπειρια αποκτας ....
    το μονο που μπορω να πω , ειναι οτι δεν καταλαβα ποτε εφτασα σχεδον 60 , βολιδα περασε ο χρονος ....
    συμφωνω με τον niko2 ............

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ο χαρακτηρας του ανθρωπου ποτε δεν αλλαζει, βλεπω τον εαυτο μου στα 59+ χρονα , ιδιος ειμαι στα βασικα με 20χρονων . , βλεπω και τον 95 χρονο πατερα μου, ολοιδιο με τοτε που ηταν 55 , στα βασικα ειναι ιδιος , ουτε γινεσαι πιο σοφος , οπως λεει και το ανοητο συνοδευτικο τραγουδακι της τουρτας γενεθλιων .......μονο εμπειρια αποκτας ....
    το μονο που μπορω να πω , ειναι οτι δεν καταλαβα ποτε εφτασα σχεδον 60 , βολιδα περασε ο χρονος ....
    συμφωνω με τον niko2 ............
    να δοξαζεις τον θεο που εφτασες τοσο χρονων...! αλλοι πεθαινουν νεοι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αλλαζει ο ανθρωπος , οπως αλλαζουν ολα. Μαλιστα επειδη λογικα θα αναφερεστε στον χαρακτηρα μας αφου αυτο ειναι που μετραει και αντιμετοπιζουμε στος συνανθρωπους μας ,οι ιδιοι οι ψυχολογοι πλεον αναφερουν ξεκαθαρα οτι η ψυχοσυνθεση ενος ενηλικου - διοτι ενος ανηλικου αλλαζει οτι και να γινει - λοιπον αλλαζει αναλογα με το περιβαλον το οποιο ειναι, εαν ειναι αμετακλητο και σταθερο ενδεχετενα μην υπαρξουν αλλαγες στον χαρακτηρα του .Αν ομως ενας ενηλικας αλλαξει ειτε περιβαλον,περιοχη δλδ η αλλαξει παραστασεις , ανθρωπους γυρο του τοτες ειναι σχεδον βεβαιο πως θα αλλαξει και αυτος ,αφου ο χαρακτηρας μας εξαρτατε και λειτουργει συμφωνα με τα ερεθησματα του εξωτερικου περιβαλον στο οποιο ζει και επικοινωνει .
    Μετα υπαρχουν και οι εθελημενες αλλαγες, οπως οταν καποιος προσπαθησει να μονασει για παραδηγμα, η εαν καποιος βαλει σκοπο απο προτερο παρανομο και φιληδονο βιο προσπαθησει να γινει εναρετος ,σωστος ,χωρις σαρκηκες επιθημιες να τον οδηγουν .Μια τετοια εναρετη αλλαγη χαρακτηρα οπου θα τον παει στο δρομο του Θεου δλδ ειναι αλλαγη χαρακτηρα επιθυμητη ,σε αντιθεση με καποια αλλαγη που θα τον απομακρινει απο τον Θεο.

  9. #9
    Elenia781
    Guest
    Αν θελεις να αλλαξεις θα το καταφερεις μεσα σε 66 μερες.Τοσο χρειαζεται κατι για να σου γινει συνηθεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Αν θελεις να αλλαξεις θα το καταφερεις μεσα σε 66 μερες.Τοσο χρειαζεται κατι για να σου γινει συνηθεια.
    καλα σε 66 ακριβως , ουτε +1 , -1 ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    να δοξαζεις τον θεο που εφτασες τοσο χρονων...! αλλοι πεθαινουν νεοι...
    ο πατερας μου η εγω ?

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ο πατερας μου η εγω ?

    Για σενα το λεω!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    @nikos2 Θα διαφωνήσω μαζί σου!!Τον χαρακτήρα μας τον διαμορφώνουν οι άνθρωποι που έχουμε κοντά μας,οι συνθήκες στις οποίες ζούμε έχοντας ως βάση αυτό με το οποίο γεννηθήκαμε.Ειχα διαφορετικό χαρακτήρα σαν παιδί,διαφορετικό σαν έφηβη,διαφορετικό στα 20 κ διαφορετικό στα 36..Όπως πχ κ ο πατερας μου,αλλιώς ήταν στα 55 αλλιώς στα 72..Όσο μεγαλώνουμε αλλάζει κ ο τρόπος που βλέπουμε κ αντιμετωπίζουμε τα πράγματα,αλλάζουν τα θέλω κ οι ανάγκες μας.Ναι παντα θα υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά στο χαρακτήρα σε διαφορετικές φάσεις της ζωής μας..Χαρακτηριστικά που κληρονομήσαμε..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    αλλάζει ο ανθρωπος

Similar Threads

  1. Αλλάζει ο ναρκισσος;
    By Laila in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 06-10-2023, 23:46
  2. Αλλάζει ο άνθρωπος;
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 02-05-2016, 16:54
  3. αλλάζει μια ζωή;
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2014, 02:37
  4. Αλλάζει ο άνθρωπος ή δεν αλλάζει?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-01-2014, 14:23
  5. αλλαζει ο ανθρωπος?
    By debbie73 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2011, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •