6 χρόνια με ψυχοφάρμακα , αποτελέσματα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127

    6 χρόνια με ψυχοφάρμακα , αποτελέσματα..

    Μετά από μια 6ετία θεραπειών και επιμονής, άρχισα να δρέπω τους πρώτους καρπούς. Δε θα πολυλογήσω, πάνω κάτω είχα ότι έχουν όλοι, κρίσεις πανικού, αποπροσωποποίησης, ψυχωτικά επεισόδια κτλ. Έπιασα πρόσφατα δουλειά, έχω μπει σε ένα καλό πρόγραμμα ύπνου και συνεχίζω εννοείται την αγωγή αντικαταθλιπτικό το πρωί και το βράδυ αντιψυχωσικό -σε χαμηλές δόσεις και τα 2-. Για κάποιον που είναι ακόμα στην αρχή καταλαβαίνω ότι λέξεις όπως δουλειά , ξύπνημα κτλ θεωρούνται αδιανόητα όσο παρανοϊκά μού φαίνονταν κι εμένα. ΑΚόμα κι ένα απλό περπάτημα έξω. Όμως ο άνθρωπος έχει τσαγανό μέσα του που πρέπει να ξεκλειδωθεί σιγά σιγά μέσα στα χρόνια, και να καταλάβει ότι τίποτα δεν τελειώνει έτσι απλά, όλες οι μάχες έχουν νόημα. Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με τα φάρμακα έβγαλα το εξής συμπέρασμα: Για να αγγίξει μια φαρμακευτική αγωγή την ύψιστη και την τέλεια δράση της ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβεις ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχεις μέσα στην ψυχή σου κάνοντας πρωτίστως μια ενδελεχή έρευνα στο παρελθόν σου. Όταν το εντοπίσεις αυτόματα ξεκολλάει από πάνω σου το 70% όλης της θλίψης. Θα παλέψεις για το υπόλοιπο 30% έχοντας στο πλευρό σου την αγωγή. Δε σας λέω πράγματα επιστημονικής φαντασίας, πάλεψα 6 χρόνια κι επιτέλους μπορώ να μπω μέσα στο μετρό, δουλεύω, κοιμάμαι σωστά και ευχαριστιέμαι ρε φίλε τη ζωή. Φτιάχνω τον καφέ μου και βάζω 2 κομματάκια στο Youtube και τα ακούω χωρίς άγχος. Αυτά για την ώρα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    δεν είναι επιστημονική φαντασία, όπως τα βλέπω εγώ, είναι αποτέλεσμα πίστης και επιμονής. μπράβο σου και καλή συνέχεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Μπράβο κι από μένα. Είναι σωστή η νοοτροπία σου γι'αυτό και είδες αποτέλεσμα. Τα απλά πράγματα που έχεις αρχίσει να χαίρεσαι είναι σημαντικότερα απ'όσο νομίζουμε. Καλή δύναμη να έχουμε.

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Τα φαρμακα σε φτανουν σε ενα πολυ καλο σημείο αν πεσεις σε καλο γιατρο/γιατρους ,συμφωνω και η ασθενεια μπορει να κανει υφεση αν δουλεψεις με τον εαυτο σου ισως να την ξεπερασεις. 1 στους 30, ενας στους 200 παντως θελω να πιστευω οτι υπαρχουν δυνατοι ανθρωποι και με ψυχικες ασθενειες που το ξεπερνανε.

  5. #5
    garfield
    Guest
    Το προβλημα ειναι οτι παω να φτιαξω κατι και χαλαει κατι αλλο.
    Π.χ. επαιρνα το ladose για χρονια και απο αυτο επαθα ψυχωτικο επεισοδιο (ετσι λεει ο γιατρος μου) μετα πηρα το ρισπελεν που μου προκαλεσε εμμονες ιδεες και βιαιες ιδεες (ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη νομιζω λεγεται αυτο) το σταματησα κι αυτο και τωρα παιρνω abilify και κοιμαμαι πεντε ωρες με το ζορι κι αυτες με αγχολυτικο και μελατονινη.
    Εν τελει αυτο που θελω να πω ειναι οτι με βοηθησαν μονο τα αγχολυτικα δηλαδη οι βενζοδιαζεπινες και αυτα δεν πρεπει να τα παιρνουμε για πολυ καιρο.
    Αδιεξοδο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Τα φαρμακα σε φτανουν σε ενα πολυ καλο σημείο αν πεσεις σε καλο γιατρο/γιατρους ,συμφωνω και η ασθενεια μπορει να κανει υφεση αν δουλεψεις με τον εαυτο σου ισως να την ξεπερασεις. 1 στους 30, ενας στους 200 παντως θελω να πιστευω οτι υπαρχουν δυνατοι ανθρωποι και με ψυχικες ασθενειες που το ξεπερνανε.
    οντως , Ελενα , κανει υφεση η κτθλψη με τα αντικαταθλιπτικα , το να βαφτισεις κτθλψη μια εντονη μια στεναχωρια η αντιξοοτητα της ζωης , ειναι ευκολο, υπαρχει ομως κι η ασθενεια κτθλψη , που το παγκοσμιου φημης ινστιτουτο max planck προσανατολιζεται σε γονιδιακη θεραπεια , κατι ξερουν αυτοι .......υπαρχουν 350 εκατομ. πασχοντες παγκοσμιως , πες οτι οι 300 ειναι δηθεν κτθλιπτικοι , τα αλλα 50 εκατομ. ? μηπως πασχουν απο την ασθενεια κτθλψη ? ειναι θεμα αδυναμιας ? εχω εντοπισει εδω και χρονια τα αιτια της κτθλψης μου , που την πυροδοτησαν , οχι οτι την προκαλεσαν , πες οτι ' μιμουμαι ' τα συμπτωματα της κτθλψης , που την εχω 15 χρονια , μιμουμαι και αδυναμια να συγκεντρωθω , σε ενα απλο περιοδικο απο το 2008 ( δεν μπορω να το διαβασω , ουτε μια νεα ταινια στην τηλεοραση δεν μπορω να δω , χανω τον ειρμο ) , δλδ. εμαθα εκ των υστερων οτι η αδυναμια συγκεντρωσης ειναι συμπτωμα κτθλψης , κι αυτο μιμουμαι ? δεν ξερω ........

    ειναι σαν να μου λενε , εχεις γριππη ? ελα , ξεπερασε το .......

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:11.

  8. #8
    garfield
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Δεν ξερω δεν το εχω δοκιμασει θα τον ρωτησω αλλα αυτος αν δεν πιασει το abilify θελει να μου δωσει λεπονεξ το οποιο δεν προκειται να παρω γιατι εχω διαβασει διαφορα εδω μεσα.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:11.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Δεν ξερω δεν το εχω δοκιμασει θα τον ρωτησω αλλα αυτος αν δεν πιασει το abilify θελει να μου δωσει λεπονεξ το οποιο δεν προκειται να παρω γιατι εχω διαβασει διαφορα εδω μεσα.
    Leponex?? O Χριστός! Αυτό το φάρμακο απ' όσα ακούω εδώ μέσα είναι η ύστατη λύση, δηλαδή όταν έχεις δοκιμάσει τα πάντα και δε σε πιάνει τίποτα. Ούτε καν ρε

  10. #10
    garfield
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Leponex?? O Χριστός! Αυτό το φάρμακο απ' όσα ακούω εδώ μέσα είναι η ύστατη λύση, δηλαδή όταν έχεις δοκιμάσει τα πάντα και δε σε πιάνει τίποτα. Ούτε καν ρε
    Ναι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω λεπονεξ εξαλλου αγχος με ψυχωτικα στοιχεια εχω, δεν εχω νοσηλευτει ποτε δεν νιωθω οτι χρειαζομαι κατι τοσο βαρυ. Το αμπιλιφαι δεν ειναι κακο φαρμακο αν εξαιρεσεις τον υπνο. Ειμαι ομως ακομα στην αρχη θα δειξει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Ναι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω λεπονεξ εξαλλου αγχος με ψυχωτικα στοιχεια εχω, δεν εχω νοσηλευτει ποτε δεν νιωθω οτι χρειαζομαι κατι τοσο βαρυ. Το αμπιλιφαι δεν ειναι κακο φαρμακο αν εξαιρεσεις τον υπνο. Ειμαι ομως ακομα στην αρχη θα δειξει.
    Δεν το έχω πάρει ποτέ το abilify αλλά είναι πιο εξελιγμένο και λογικά θα έχιε λιγότερες παρενέργειες, έτσι πάει συνήθως με τις νέες γενιές. Κόβουν ράβουν και βελτιώνουν. Φαντάζομαι σε καμιά 10ετία από σήμερα θα έχουν φτιάξει το τέλειο αντιψυχωσικό, πλησιάζουμε...

  12. #12
    garfield
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Δεν το έχω πάρει ποτέ το abilify αλλά είναι πιο εξελιγμένο και λογικά θα έχιε λιγότερες παρενέργειες, έτσι πάει συνήθως με τις νέες γενιές. Κόβουν ράβουν και βελτιώνουν. Φαντάζομαι σε καμιά 10ετία από σήμερα θα έχουν φτιάξει το τέλειο αντιψυχωσικό, πλησιάζουμε...
    Το ελπιζω κι εγω αυτο που λες.

Similar Threads

  1. Αποτελέσματα αναλύσεων
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-10-2020, 23:35
  2. Ψυχολόγος και αποτελέσματα
    By valia.valia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2016, 19:15
  3. Θετικά αποτελέσματα !
    By Aphelia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2016, 01:06
  4. Πανελλήνιες-Αποτελέσματα
    By anna12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 29-06-2013, 20:46
  5. Αποτελέσματα δακτυλίου!!!
    By sad_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 05-03-2006, 17:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •