Στιγμα στην ψυχικη παθηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ο κοσμος ειναι πολυ αθλιος μερικες φορες ,ειδικα στα θεματα επικοινωνιας και παρεας η υποκρισια των ανθρωπων ειναι τεραστια! διοτι οταν βλεπουμε βιντεακια να γινοντε βαριαλ που δειχνουν παξεις αλληλεγγυης οπως καποιον ανθρωπο που ηταν στιγματησμενος ξαφνου να τον αγγαλιαζουν ολοι -προ κοροναιου- η, να δειχνουν οτι προιν φυλακισμενους τους παιρνουν στην δουλεια, κι ο κοσος συγγινειτε , κι αλλα τετοια! ταυτοχρωνα ομως οταν δεν υπαρχει καποια καμερα, οταν οι ανθρωποι ειναι στην ρουτινα τους και στην καθημερινοτητα τους εκει οπου βγαζουν το ραγματικο τους εαυτο ειναι ρατσιστες! ειναι αποτοομοι, φεροντε με αγενια, σαν ςιχα δουλεψει ταξι για καποιους μηνες ειχα παρατηρησει πολλες φορες τους ανθρωπους ποσο ασχημα φερονταν μεσα απο τις αντανακλαστηκες τους κινησεις, τις αυθορμητες τους αυτες που δειχνουν πραγματικα ποιοι ειναι και οχι αυτες που εχουν χρονο να σουλουπθουν ,να μακιγιαριστουν και να βγουν με την υποκρισια τους!
    Ανατριχιασα σαν διαβασα φιλε μου οτι λες - " πριν δεκα χρονια ειχα γνωρισει μια κοπελα,,," πριν 10 χρονια???? ,ειναι αδιανοητο , και συγουρα δεν ειναι δικη σου μονο η αιτεια, αλλα με τον καιρο θα γινεται και ειναι πολυ λογικο, οταν εναν ανθρωπο δεν τον κανουμε παρεα, οταν μας βλεπει να ειμαστε ολοι μαζι χαμογελαστοι και σαν ερχετε κοντα μας να "σπαμε" τι περιμενουμε απο αυτον μετα?
    Οταν ειμουν στην θεραπεια απεξαρτησης απο τα ναρκωτικα, θυαμαι οτι μας ελεγαν οτι ο ανθρωπος εχει αναγκη την επικοινωνια με αλλους ανθρωπους οπως τις βασικες αναγκες του, και η ελειψη αυτης του φερνει μεγαλα προβληματα υγειας! μαλιστα μεσα απο αυτην γιατρευαν την εξαρτηση μας, η μοναξια ειναι ασθενια, ειναι πολυ μεγαλη ασθενια και οταν βλεπουμε ανθρωπους να αποξενωνουν καποιον ανθρωπο ειναι σαν να ειναι καποιος με προβλημα αναπηριας στα ποδια του, η να ειναι με καροτσακι και να τον εχει παρει η κατηφορα, να κινδηνευει και εσυ να κοιτας αλλου, η χειροτερα, να τον κοιτας με απαξηωση.Ειναι ακριβως το ιδιο! οσο και αν ακουγεται υπερβολικο ειναι το ιδιο ! το ιδιο! τι ιδιο! Ντροπη λοιπον σε ολους σας! σε ολους μας! αλλα επειδη προσωπικα το εχω πολεμησει και το εχω αλλαξει αυτο! και ειμαι υπερηφανος που το εχω κανει! δεν παν να με λενε ψωνιο! ! ετσι λοιπον ντροπη σε ολους σας που αρρωστενετε τους αρρωστους!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Απο την αλλη ομως φιλε θεματοθετη επειδη θελω να ειμαι οσο μπορω παντα αντικοιμενικος η κοπελιτσα οπου αναφερες προ 10 χρονια ,ενδεχετε να υπηρξε επηφυλακτικη και να τρομαξε λογο του οτι η ασθενια οπου αναφερεις δεν ειναι μονο προς συγγενεις επικυνδηνη να υποτροποιασει ο ασθενης οταν δεν ακολουθει τις οδηγιες του γιατρου του ετσι.Αυτο πρεπει να το πουμε ομως, οτι οταν καποιος ακολουθει τα οσα του λεει ο γιατρος δεν υπαρχει προβλημα.Τα προβληματα ,η βια και τα ξεσπασματα θυμου προκυπτουν οταν ο πασχον με σχιζοφρενια ,η παρανοια η οτι αλλο σταματαει να ακουει τον γιατρο του ,ειτε επειδη νομιζει οτι εχει γνει καλα ,ειτε για αλλους λογους.Δυστυχως λοιπον οταν σταματαει τα φαρμακα ενδεχετε να γινει επικνδηνος οχι μονο στην οικογενεια του οπως σωστα γραφεις αλλα και για λογους ερωτικης αντιζηλιας η απογοητευσης.Ετσι λοιπον η κοπελα αυτη οπου παρανομα κοιταξε τα προσωπικα σου δεδομενα ,κατι το οποιο θα μπορουσες και κακος δεν το "τραβηξες" με ποιο δικαιωμα τσεκαρει το ΑΜΚΑ σου? ποια ειναι και πως το κανει? δεν καταλαβαινω μερικες φορες την λογικη των ανθρωπων επειδη τους δινεται μια δυνατοτητα ,μια μικρη εξουσια να την εκμεταλευοντε με αυτον τον αθλιο τροπο.
    Γυρναω στο θεμα μας, υπαρχουν λοιπον φιλε μου πολλες περιπτωσεις εγκληματων με κινητρο το ερωτικο παθος και με ορμιση την ασθενια που αναφεραμε πιο πριν .Τα πιο πολλα εγκληματα παθους αν δε κανω λαθος εχουν ως υπερασπιστικο αιτημα την ερευνα ψυχιατρικης ππραγματογνωμοσυνης του κατηγορουμενου ,για να δουν εαν πασχει απο σχιζοφρενεια η καποια αλλη ψυχικη ασθενια οπου του αδρανοποιησαι κατα καποιο τροπο τους ενδιασμους του κατα των εβρασμο ψυχης εκεινη την στιγμη , δεν μπορεσαι δλδλ να ενεργοποιηθει ο εσωτερικος του μηχανισμος αυτοσυγκρατισης ,κατι που θα γινοταν σε ολους εμας σε αντιστοιχες περιπτωσεις.Αυτα συμβαινουν οταν κινητρο ειναι εντονα συναισθηματα οπως ο ερωτας η το αισθημα κυριαρχιας πανω στην γυναικα οπου εχουν μερικοι σνδρες .Ετσι οταν νιωθουν οτι τους "φευγει" ειτε ως συναισθημα ,ειτε ως ιδιοκτησια η γυναικα τους ξεφευγουν.Επειδη λοιπον ειναι γεματο η Ελλαδα απο τετοια εγκληματα ,ειδικα στην επαρχια ειναι σχεδον τα 9 στα 10 των φονων οπου γινοντε ,λογικο η κοπελα να αγχωθει για οποια μελοντικη της σχεση μαζι σου.
    Ομως υπαρχουν και γυναικες που δεν μπορουν να δουν το ΑΜΚΑ σου εκει εξω φιλε μου!, γενικα αποφευγαι γυναικες που εχουν να κανουν με αστυνομια και με νοσοκομεια.

  3. #18
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    Γενικα δεν εχω φιλους ειμαι μες στην μοναξια αλλα να αναφερω ενα προσφατο παραδειγμα ειχα γνωρισει μια κοπελα στο γυμναστηριο πριν 10 χρονια φιλικα για αρχη μου ειχε δειξει ενα ενδιαφερον ερωτικο απλα εγω εκανα σαν λιγουρης και ξενερωσε ηταν και προσφατη η νοσηλεια μου τοτε στο νοσοκομειο και δεν ειχα συνελθει αρκετα.αυτη η κοπελα παρολο που βρεθηκα μια φορα μαζι της σπουδαζε τοτε φαρμακευτικη τελειωσε μετα απο χρονια που μιλαγαμε μονο απο το σαιτ κοινωνικης δικτυωσης και πηγα σχετικα προσφατα στο φαρμακειο της γειτονιας(πρωτη φορα πηγαινα στο συγκεγκριμενο) και πρεπει να δουλευε εκει δεν την αναγνωρισα αλλα ειδα μια φωτο στο προφιλ της που ηταν εντελως αγνωριστη με το μεικ απ και πηρα κατι με τον αμκα μου και μαλλον θα ειδε απο τι πασχω και με εσβησε απο το φεισμπουκ προσφατα ενω με ειχε φιλο 10 χρονια.

    Ειναι λιγο αδικο να στιγματιζεται το αμκα σου με παθησεις που προκαλουν στιγμα απο τους περισσοτερους ανθρωπους.δεν ειναι κριμα να μπαινει ο καθε γιατρος στο αμκα ή φαρμακοποιος και να βλεπει ολο το ιστορικο σου.αυτη η κοπελα ειδε απο τ πασχω και με εσβησε απο φιλο.βεβαια στο συγκεγκριμενο φαρμακειο δεν πηγα για τα φαρμακα μου αλλα για να κανω ενα εμβολιο αλλα προφανως μεσω του αμκα ειδε και τις προηγουμενες συνταγες που γραφουν σχιζοφρενεια.

    Η πιο στιγματιστικη και παρεξηγημενη νοσος παγκοσμιως ειναι η σχιζοφρενεια.Η καταθλιψη οι κρισεις πανικου γενικα οι διαταραχες διαθεσης και οι αγχωδεις διαταραχες μονες τους δεν προκαλουν καθολου στιγμα μιας και πασχεις μεγαλη μεριδα του πληθυσμου παγκοσμιως αλλα η σχιζοφρενεια μονο στο ακουσμα της λεξης προκαλει τρομο.βεβαια πασχω και απο αγχος και καταθλιψη αλλα η σχιζοφρενεια ειναι που με εχει απομονωσει απο την κοινωνια.

    βεβαια αν το καλοσκεφτεις ειναι μια ανισσοροπια στο εγκεφαλο απλα παραγουμε πολυ ντοπαμινη αυτο ειναι ολο.Οπως ενας ψυχωτικος μπορει να κανει ενα εγκλημα ετσι ενας με σωας τας φρενας μπορει να εγκληματησει.Ο ψυχωτικος οταν σκοτωνει συνηθως σκοτωνει μελη της οικογενειας τους οποτε εσεις δε κινδυνευτε οι περισσοτεροι απο τετοιους ασθενεις αν δεν τους εχετε στο σπιτι σας.Ο κατα συρροην δολοφονος ο πληρωμενος εκτελεστης δεν πασχει απο σχιζοφρενεια και σκοτωνει συνεχεια διχως μετανοια και οικτο για το θυμα του και αν μπειτε στο στοχαστρο του μπορειτε να μπειτε και σεις σαν θυμα.

    αυτη η φαρμακοποιος ειδε τον αμκα μου και με εσβησε απο φιλο στο φεισμπουκ μονο και μονο επειδη πασχω απο σχιζοφρενεια χωρις να εχω κανει καποιο εγλημα οπως ενας κατα συρροην δολοφονος βιαστης ΄σεσημασμενος ληστης η οτιδηποτε αλλο
    Αυτό είναι άδικο ρε φίλε ή απλά ή άλλη είναι ******* και ρατσιστόμουτρο; να κρίνει τη σχέση της μαζί σου από το ιατρικό σου ιστορικό; Όχι ρε φίλε!

  4. #19
    xaka10
    Guest
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις..μπραβο Πετρο που ειχες μονο μια απωλεια φιλης ενω τους ειπες απο τι πασχεις και δεν εφυγαν.αρα οι υπολοιποι φιλοι που εχεις ειναι αληθινα ατομα.δεχομαι ομως οτι αν φερομαστε καποιοι ασχημα να φευγουν απο διπλα μας αλλα οχι απο μια παθηση να φευγουν αν δεν τους εχεις κανει κατι.

    Γιωργο πανου συμφωνω οτι μπορεις ενας με προβλημα να εχει εμμονη με καποιον αλλα δεν ειναι απολυτο.

    συνηθως οι ανθρωποι οταν ακουνε απο καπιον να κανει μια κακή πραξη λενε δεν ειναι στα καλα του για να τον δικαιολογησουν και να στιγματισουν περισσοτερο τα ατομα με σοβαρες ψυχικες παθησεις που ειναι τεραστια η δυσκολια τους να τα βγαλουν περα στην καθημερινη ζωη.τωρα οσον αφορα αυτο που ειπες οτι ζητανε διενεργεια ψυχιατρικης πραγματομοσυνης μετα απο καποιο εγκλημα αυτο δεν σημαινει οτι οντως πασχουν απο ψυχικη παθηση αλλα τη ζητανε για να πεσουν στα μαλακα του νομου διοτι ενας με σοβαρη ψυχικη παθηση εχει καποια ελαφρυντικα αν τελεσει την πραξη του οντας σε ψυχωτικο σοκ συμφωνα με τον ποινικο νομο

    ειναι πολλοι που εχουν κανει αξιοποινες πραξεις και το παιζουν σοβαρα ψυχικα αρρωστοι για να ειναι σε 2 με 3 χρονια ελευθεροι.εχει αποδειχτει οτι τα ατομα με σχιζοφρενεια εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι θυματα βιας παρα θυτες.

    ναι μπρουταλ το ξερω οτι δειχνει ρατσισμο σε ατομα με ψυχικη παθηση μακαρι να αλλαξει αυτη η νοοτροπια του κοσμου και να υπαρχει ισοτητα σε ολους τους τομεις ειτε αφορα το φυλο τη θρησκεια την εθνοτητα την ασθενεια.δεν επιλεγει κανεις πως να γεννηθει δηλαδη αν γεννηθει λευκος μαυρος ανδρας γυναικα ουτε προεξοφλει οτι δεν θα αρρωστησει στο μελλον απο καποια ασθενεια.παντα να καταδικαζουμε την κακη πραξη ενος ανθρωπου και οχι να βαζουμε ταμπελες και να στιγματιζουμε τα ατομα με βαση απο τι πασχουν ή που γεννηθηκαν ή σε πιο Θεο πιστευουν.αλλα λιγο δυσκολο να γινει αυτο διοτι και σε ενα ντοκιμαντερ στην τηλεοραση ελεγε οτι ο ανθρωπος μεσω των αιωνων εχει εξελιχθει να βαζει τον κοσμο σε κατηγοριες και με βαση αυτες τις κατηγοριες να κρινει.


    για παραδειγμα εδειχνε το ντοκιμαντερ οτι οι περισσοτεροι αστυνομικοι στις ΗΠΑ μολις δουν καποιον εγχρωμο παει αμεσως το μυαλο τους οτι ειναι μελος συμμοριας οτι εχει οπλο και υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ασκησουν υπερμετρη βια σε αυτο το ατομο και ας μην υπαρχουν ενδειξεις επικινδυνοτητας.ετσι ειναι και τα ατομα με σοβαρες ψυχικες παθησεις καποια απο αυτα ειτε επειδη σταματησαν τα φαρμακα ή για διαφορους λογους κανουν μια αξιοποινη πραξη θα τους παρει ολους η μπαλα οτι ειναι ολοι επικινδυνοι και δεν πρεπει να βγαινουν απο τα ψυχιατρεια και να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους υπολοιπους.Ξεχναμε οτι ακομα και ο μεγαλος μαθηματικος john Nash εκανε οικογενεια μπορει να βασανιζοταν απο την ασθενεια απο την οποια επασχε αλλα ειχε αριστες σχεσεις με γειτονες και γενικα δεν απασχολησε ποτε την αστυνομια για οπιοδηποτε λογο με εξαιρεση τοτε που αρρωστησε και τον πηγαν στο θεραπευτηριο και παλι και τοτε δεν πειραξει καποιον ανθρωπο απλα δεν ηταν καλα.

    αν ακουσουν καποιοι για ενα φονο ενος ψυχικα πασχοντα αμεσως να πουν ολοι για ολους τους ψυχικα ασθενεις γιατι δεν ειναι κλεισμενοι στα ιδρυματα.ξεχναμε οτι το 95% των εγκληματων γινεται απο ατομα που δεν εχουν ουτε σχιζοφρενεια ουτε διπολικη διαταραχη.
    Last edited by xaka10; 14-02-2021 at 17:54.

  5. #20
    Να ξέρεις ότι υπάρχουν κι άνθρωποι που σε αγαπάνε κι άλλοι που απλά σε σέβονται. Δεν είσαι μόνος σου.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    Μετά το επεισόδιο μου λόγω αυπνίας χωρις να σκεφτω τις συνεπειες το ειπα σε καποια ατομα χωρις να σκεφτω οτι θα διαδωθει. δεν με νοιαζει καθως παντα λεγανε διαφορα για μενα καθως με ζηλευαν ανεκαθεν.

  7. #22
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Να ξέρεις ότι υπάρχουν κι άνθρωποι που σε αγαπάνε κι άλλοι που απλά σε σέβονται. Δεν είσαι μόνος σου.
    μακαρι να νιωσω την αγαπη σε ευχαριστω για τα καλα και θετικα λογια που λες....

    παρακατω βαζω ενα βιντεο με μια κοπελα που εχει και αυτη σχιζοφρενεια και εκφραζει τους προβληματισμους της που ειναι παρομοιοι με τους δικους μου οπως και σε αλλους συνασθενεις αλλωστε.βαζω το βιντεο γιατι τονιζει προς το τελος οτι τα περισσοτερα ατομα με ψυχωση ειναι καλα και ευαισθητα και οχι τερατα

    εχει μεταφραση και στα ελληνικα

    https://www.youtube.com/watch?v=7csXfSRXmZ0

  8. #23
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    μακαρι να νιωσω την αγαπη σε ευχαριστω για τα καλα και θετικα λογια που λες....

    παρακατω βαζω ενα βιντεο με μια κοπελα που εχει και αυτη σχιζοφρενεια και εκφραζει τους προβληματισμους της που ειναι παρομοιοι με τους δικους μου οπως και σε αλλους συνασθενεις αλλωστε.βαζω το βιντεο γιατι τονιζει προς το τελος οτι τα περισσοτερα ατομα με ψυχωση ειναι καλα και ευαισθητα και οχι τερατα

    εχει μεταφραση και στα ελληνικα

    https://www.youtube.com/watch?v=7csXfSRXmZ0
    Δεν προλαβαίνω να δω το βίντεο. Θα το δω το βράδυ. Ωστόσο είναι γνωστό ότι είναι ευαίσθητα άτομα όπως λες. Συμφωνούμε σε αυτό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. στίγμα ψυχικών ασθενειών στιγμα σχιζοφρενειας
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-2019, 13:02
  2. Ψέματα..πάθηση η όχι??
    By giorgos35 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 28-09-2018, 20:34
  3. Διπολική πάθηση στην οικογένεια
    By xristina85 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2013, 12:05
  4. Πάθηση παζλ...
    By λίτσα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 21-02-2009, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •