1.5 χρόνο πριν, ο ψυχαναγκασμός με ανάγκαζε να σπάω ψυχαναγκασμούς (που ειχαν να κάνουν με υποθετικές ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις) ή παρόμοιους ψυχαναγκασμούς για να αποδείξω ότι σπάω τους ψυχαναγκασμούς ολόκληρους και ότι δεν κοροϊδεύω σπάζοντας τους εν μέρη. Απλά ηταν μια τελετοτυργία με την οποία αποδείκνυα ότι δεν κοροιδευω και αυτό γιατί με ανάγκαζε ο ψυχαναγκασμός μου.


Επειδή είχα κουραστεί, αποφάσισα να επιλέξω κάποιους ψυχαναγκασμούς που με άγχωναν λίγο παραπάνω και εκτός από αυτούς τους συγκεκριμένους, ήθελα να θεωρηθεί ότι έσπασα (Θεωρητικά) όλους τους υπόλοιπους ψυχαναγκασμούς, με την προυπόθεση ότι είναι ψυχαναγκασμοί και ότι δεν υπάρχει κάποια τιμωρία ή υπόσχεση κλπ. Νομίζω ζήτησα και κάποια προστασία σε αυτό που έλεγα, γιατί αγχωνόμουν ότι μπορεί να κάνω κάποιο λάθος. Δεν ήθελα να θεωρηθεί ότι έσπασα τους ψυχαναγκασμούς αλλα είχα κουραστεί επειδή ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε συνέχεια ότι αν δεν σπάσω τον ταδε ψυχαναγκασμό, μπορεί να φανεί σαν κοροιδεια κλπ. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα επειδή αγχώθηκα ακύρωσα αυτό που είπα.


Την επόμενη μέρα. συνειδητοποίησα ότι ξέχασα να εξαιρέσω (από το θεωρητικό σπάσιμο) συγκεκριμένα έναν ψυχαναγκασμό που παραλίγο να ήταν αληθινή υπόσχεση. Απλά, μάλλον δεν ήταν αληθινή υπόσχεση επειδή την ακύρωσα τελευταία στιγμή. Μπορεί υποσυνείδητα να είχα συνδυάσει τον συγκεκριμένο ψυχαναγκασμό με έναν άλλον τον οποίο τον εξαίρεσα. Δηλαδή, ίσως υποσυνείδητα να τους θεωρούσα το ίδιο οπότε να τον εξαίρεσα έτσι αλλα δεν είμαι σίγουρος. Μπορεί και να πρόκειται και για 2 διαφορετικούς ψυχαναγκασμούς και εγώ να ξέχασα να εξαιρέσω τον ένα.

Και τότε ανησυχήσα αλλά και τώρα που το σκέφτηκα άρχισα πάλι να ανησυχώ. Ανησυχώ ότι επειδή μπορεί να πρόκειται για διαφορετικό ψυχαναγκασμό τον οποίο δεν ανέφερα συγκεκριμένα και επειδή, έχει να κάνει με παραλίγο υπόσχεση, (ασχετα που την ακύρωσα τελευταία στιγμή), ανησυχώ ότι μπορεί να θεωρήθηκε ότι την έσπασα. Βέβαια, είχα νομίζω είχα βάλει προυπόθεση ότι για να θεωρηθεί κάτι σπασμένο θα πρέπει να είναι ψυχαναγκασμός και όχι υπόσχεση. Δηλαδή να μην υπάρχει κίνδυνος τιμωρίας κλπ. Απλά δεν θυμάμαι αν είχα αναφέρει αυτήν την προυπόθεση την στίγμη που είπα αυτό που είπα, ή το είχα αναφέρει προηγουμένως σε άλλη προσευχή.