Σας φοβίζει ο θάνατος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    3

    Σας φοβίζει ο θάνατος?

    Μερικές φορές σκέφτομαι ότι αγαπημένα πρόσωπα που έχουν φύγει από την ζωή μπορεί να μην τα ξαναδω. Σκέφτομαι σκέψεις τύπου:

    1) Αν μετά το θάνατο, υπάρχει κάτι σαν κόλαση, είτε εισαι καλός είτε κακος?

    2) Αν δεν υπάρχει κάποια Ανωτέρη Δύναμη που κάνει κουμάντο και όλα είναι τυχαία, με αποτέλεσμα να είμαστε σε ένα μαύρο σκοτάδι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν πιστευω οτι υπαρχει κολαση , πιστευω οτι ειναι σαν να εχεις πεσει σε κωμα ( εχω πεσει, και δεν ειδα κατι, ουτε θυμαμαι κατι ) .........μια βδομαδα ειχα χασει επαφη με την πραματικοτητα , ουτε δυσαρεστο ηταν , ουτε ευχαριστο, αδιαφορον ηταν ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ErudinamPal View Post
    Μερικές φορές σκέφτομαι ότι αγαπημένα πρόσωπα που έχουν φύγει από την ζωή μπορεί να μην τα ξαναδω. Σκέφτομαι σκέψεις τύπου:

    1) Αν μετά το θάνατο, υπάρχει κάτι σαν κόλαση, είτε εισαι καλός είτε κακος?

    2) Αν δεν υπάρχει κάποια Ανωτέρη Δύναμη που κάνει κουμάντο και όλα είναι τυχαία, με αποτέλεσμα να είμαστε σε ένα μαύρο σκοτάδι?
    Δεν ξέρω τι υπάρχει μετά, αλλά ο θάνατος όχι, δεν με φοβίζει. Έτσι κι αλλιώς θα πεθάνω και δεν ξέρω πότε, οπότε γιατί να φοβάμαι από τώρα?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Έτσι κι αλλιώς θα πεθάνω και δεν ξέρω πότε, οπότε γιατί να φοβάμαι από τώρα?
    Καλο αυτο !! καλη φιλοσοφια , κι ομως υπαρχουν πολλοι που φοβουνται εκ των προτερων τον θανατο....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ο θάνατος όχι. Ο τρόπος που μπορεί κάποιος να πεθάνει ναι. Το πριν δηλαδή. Άλλο να πεθάνεις στον ύπνο σου και άλλο πχ να είσαι στο τελικό στάδιο του καρκίνου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλο αυτο !! καλη φιλοσοφια , κι ομως υπαρχουν πολλοι που φοβουνται εκ των προτερων τον θανατο....
    Ισχύει. Ξέρω και εγώ πολλούς που φοβούνται. Πιστεύω ότι εξαρτάται από το πώς βλέπει ο καθένας μας τη ζωή.
    Όπως έχει πει μια ψυχή (νομίζω ο Ρεμαρκ), καλύτερα να πεθάνεις όταν θέλεις να ζήσεις, παρά να ζήσεις μέχρι το σημείο να θέλεις να πεθάνεις....
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Όπως έχει πει μια ψυχή (νομίζω ο Ρεμαρκ), καλύτερα να πεθάνεις όταν θέλεις να ζήσεις, παρά να ζήσεις μέχρι το σημείο να θέλεις να πεθάνεις....

    αληθεια ειναι αυτο , ισχυει ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    1. η κολαση και ο παράδεισος πιστεύω είναι ένα τέχνασμα της θρησκείας για να ελέγχει τις μάζες.
    προσωπικά, δε μου λέει κάτι αυτή η εξέλιξη.
    2. και να μην υπάρχει κανείς να κάνει κουμάντο και να είμασττε στο μαύρο σκοτάδι, ποιός σου λέει εσένα οτι σταματάει η ιστορία εκεί; κι αν ξεκινάς να έχεις εσύ κουμαντο; μήπως υπάρχει η ψυχή για πάντα στο σύμπαν;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Δεν φοβάμαι τον θάνατο τουλάχιστον για εμένα θα ήταν καλό να συμβεί τώρα έτσι κ αλλιώς μια ζωή άχρηστος θα είμαι. Πιστεύω πως υπάρχει ο παράδεισος κ η κόλαση αλλά σίγουρα εγώ έχω φύγει για την κόλαση.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το ερωτημα σου φιλε μου ειναι αυτο που δημιουργησε την φιλοσοφια! χαχα, ερωτημα ενδιαφερον και χωρις απαντηση.
    Ο θανατος ειναι ισως οτι πιο κουμουνηστικο μπορει να υπαρξει στην υπαρξιακη αναζητηση, διοτις οποιος κι αν εισαι φτωχος η ζαπλουτος εκεινες τις στιγμες με τον ιδιο πανω κατω τροπο θα σου ερθει ο φοβος ιδιος θα σου ειναι.
    Η θεωλογια τον βλεπει ως μεταβαση,, αναλωγος την βρησκεια βεβαια ,για την δικη μας ειναι η αρχη , ειναι η ανασταση η λυτρωση απο εναν κοσμο οπου τον χαλασαμε με το πατροπαρτορικο αμαρτυμα και εγινε ενας κοσμος ηδωνης αδικιας και κακιας και περιμενουμε λοιπον μεσα σε αυτον τον κοσμο να μας "τεσταρει" κατα καποιο τροπο οΘεος και σαν παιθανουμε και αναστηθουμε αναλωγα με τον τροπο που ζησαμε θα ειναι και η αιωνια ζωη μας.
    Ως χριστιανος ειμαι υποχρεωμενος να το δεχτω ειδαλος αφορησμος , και δεν θα με διαβασουν στην κηδεια μου, αρα εαν υπαρχει καποια ελπιιδα να υπαρχει αυτα που λεει ο χριστιανησμος ,θα πρεπει να ακολουθουμε την εκκλησια διοτις αυτοι εχουν το μαχαιρι ,,,,αυτοι και το...
    Προσωπικα δεν μπορω να ξερω το τι υπαρχει, μειτε πιστευω στις μεταθανατιες εμπειριες , προσωπικα πριν πολλα χρονια μετα απο υπερβολικη ρηση ηρωινης επαθα οβερντοους, θυμαμαι οτι απ ενα σκωτεινο μερος επανηλθα σε ενα ασθενοφορο! με μια κιτρινη συριγγα με ναλαξονη οπου κανουν σε τετοιες περιπτωσης, τα οποια δευτερολεπτα υπηρξα χωρις παλμους συμφωνα με τους γιατρους, ευτηχως δεν προλαβαν να μου φερουν μονιμη βλαβη, αλλα προσωπικα περα απο καποια φωτα ενα δυνατο βουιτο στα αυτια κι μια δυνατη αισθηση σαν να με χαιδευουν με φτερω απαλα απαλα δλδ εντως του σωματος μου δε ξερω ενα πολυ περιεργο συναισθημα ουτε ομορφο ουτε ασχημο αλλα ηταν λιγο ενοχλητικο διοτι ηθελα να ξυστο σαν σνηλθα και δεν μπορουσα να ξυσω τα εντωσθια μου!! χαχα , παντς αν "ψωφαγα
    " εκεινη την στιγμη δεν νομιζω να πηγαινα στον παραδησω διοτις απο ναρκωτικα,,,,,

Similar Threads

  1. Θανατος
    By oubna1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 17-06-2020, 03:25
  2. ΤΙ ΣΑΣ ΦΟΒΙΖΕΙ ;
    By maria eleni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 89
    Last Post: 16-06-2016, 15:59
  3. θανατος
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 29-12-2013, 00:53
  4. Θάνατος....
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 05:22
  5. Τι σας φοβίζει?
    By m.monkey in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 13-09-2011, 17:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •