Στερητικό σύνδρομο ηρωίνης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    5

    Στερητικό σύνδρομο ηρωίνης

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ, που μοιράζομαι γενικώς πράγματα με ανθρώπους που δεν γνωρίζω. Δεν ξέρω καν αν θα το διαβάσει κάποιος αυτό αλλά θεωρώ οτι πρέπει να το κάνω και επίσης σκέφτομαι ότι ίσως κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή.
    Ο σύντροφος μου χθες μου είπε ότι όσο καιρό ειμαστε μαζί (1, 5 χρόνο) κάνει χρήση ηρωινης από την μύτη. Ξεκινήστε σταδιακά και το τελευταίο καιρό έκανε καθημερινά. Μέσα σε κάποια δευτερόλεπτα όλος ο κόσμος μου γκρεμίστηκε. Είμαι πάρα πολύ δυνατός άνθρωπος, αλλά στην παρούσα φάση αυτό είναι πάνω από τις δυνάμεις μου. Νιώθω θυμό γιατί υποτίθεται με αγαπάει, γιατί κάναμε όνειρα, γιατι πλέον μένουμε μαζί, γιατί δεν είμαστε πιτσιρίκια αλλά κοντεύουμε τα 40, γιατί τον γνωρίζω χρόνια και το μόνο που μου είχε πει είναι ότι έκανε κάποτε τσιγάρο αλλά έχει ξεκοψει. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να καταστρέφεις τον εαυτό σου ενω είσαι ευτυχισμένος όπως έλεγε και έδειχνε. Αισθάνομαι εντελώς ηλιθια που δεν το κατάλαβα τόσο καιρο. Μου είπε τόσα ψέμματα. Ήμουν με εναν άνθρωπο, πέρναγα στιγμές μαζί του, είχα μια ζωή μαζί του και τώρα νιώθω ότι ζούσα σε μια φούσκα που έσπασε, ότι ποτέ δεν ήμουν πραγματικά μαζί του αλλά με κάτι από εκεινον. Ξέρω ότι δεν ήταν μικρό παιδί για να παρασυρθεί, αλλά τον βλέπω να υποφέρει και θελω να βγάλω τα μάτια σε αυτούς που μου τον κατάντησαν έτσι.
    Συγγνώμη που κούρασα, το ζήτημα μου τώρα δεν είμαι εγώ αλλά εκείνος και πως θα τον βοηθήσω, απλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου γιατί με πνίγουν και πρέπει να είμαι δυνατή για να μπορέσω να σταθώ δίπλα του.
    Ζητάω μια συμβουλή γιατί δεν έχω ιδεα από ναρκωτικά. Ότι έμαθα το μαθα τις τελευταίες ώρες από το ίντερνετ.
    Από χθες δεν έχει πάρει τίποτα κλείνει σήμερα 48ωρο. Έχω πάρει ήδη τηλέφωνο στο κεθεα και στο 18 άνω, οι μεν μου παν να του πάρω παυσίπονα και οι άλλοι να τον πάω στο νοσοκομείο αν χειροτερεψουν τα συμπτώματα. Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία; Κατάφερε κάνεις να το αντιμετωπίσει αυτό σπίτι χωρίς φάρμακα; Και αν ναι πόσο κράτησε η άσχημη φάση; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να απαλυνω τον πόνο του; Ξέρω ότι όταν περάσει αυτό πρέπει να το αποφασισει μόνος του να πάει σε κάποιο πρόγραμμα. Εσείς ποιο θα προτείνατε; Μου χει πει ότι είναι η πρώτη φορά που κανει (δεν είμαι σίγουρη ότι το πιστεύω).
    Εάν κάποιος το διάβασε ευχαριστώ πραγματικά για τον χρόνο του. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε όποιον αντιμετωπίζει οποιαδήποτε εξάρτηση να μπορέσει να σταθεί στα πόδια του και να την ξεπεράσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Hlektra79 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ, που μοιράζομαι γενικώς πράγματα με ανθρώπους που δεν γνωρίζω. Δεν ξέρω καν αν θα το διαβάσει κάποιος αυτό αλλά θεωρώ οτι πρέπει να το κάνω και επίσης σκέφτομαι ότι ίσως κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή.
    Ο σύντροφος μου χθες μου είπε ότι όσο καιρό ειμαστε μαζί (1, 5 χρόνο) κάνει χρήση ηρωινης από την μύτη. Ξεκινήστε σταδιακά και το τελευταίο καιρό έκανε καθημερινά. Μέσα σε κάποια δευτερόλεπτα όλος ο κόσμος μου γκρεμίστηκε. Είμαι πάρα πολύ δυνατός άνθρωπος, αλλά στην παρούσα φάση αυτό είναι πάνω από τις δυνάμεις μου. Νιώθω θυμό γιατί υποτίθεται με αγαπάει, γιατί κάναμε όνειρα, γιατι πλέον μένουμε μαζί, γιατί δεν είμαστε πιτσιρίκια αλλά κοντεύουμε τα 40, γιατί τον γνωρίζω χρόνια και το μόνο που μου είχε πει είναι ότι έκανε κάποτε τσιγάρο αλλά έχει ξεκοψει. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να καταστρέφεις τον εαυτό σου ενω είσαι ευτυχισμένος όπως έλεγε και έδειχνε. Αισθάνομαι εντελώς ηλιθια που δεν το κατάλαβα τόσο καιρο. Μου είπε τόσα ψέμματα. Ήμουν με εναν άνθρωπο, πέρναγα στιγμές μαζί του, είχα μια ζωή μαζί του και τώρα νιώθω ότι ζούσα σε μια φούσκα που έσπασε, ότι ποτέ δεν ήμουν πραγματικά μαζί του αλλά με κάτι από εκεινον. Ξέρω ότι δεν ήταν μικρό παιδί για να παρασυρθεί, αλλά τον βλέπω να υποφέρει και θελω να βγάλω τα μάτια σε αυτούς που μου τον κατάντησαν έτσι.
    Συγγνώμη που κούρασα, το ζήτημα μου τώρα δεν είμαι εγώ αλλά εκείνος και πως θα τον βοηθήσω, απλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου γιατί με πνίγουν και πρέπει να είμαι δυνατή για να μπορέσω να σταθώ δίπλα του.
    Ζητάω μια συμβουλή γιατί δεν έχω ιδεα από ναρκωτικά. Ότι έμαθα το μαθα τις τελευταίες ώρες από το ίντερνετ.
    Από χθες δεν έχει πάρει τίποτα κλείνει σήμερα 48ωρο. Έχω πάρει ήδη τηλέφωνο στο κεθεα και στο 18 άνω, οι μεν μου παν να του πάρω παυσίπονα και οι άλλοι να τον πάω στο νοσοκομείο αν χειροτερεψουν τα συμπτώματα. Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία; Κατάφερε κάνεις να το αντιμετωπίσει αυτό σπίτι χωρίς φάρμακα; Και αν ναι πόσο κράτησε η άσχημη φάση; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να απαλυνω τον πόνο του; Ξέρω ότι όταν περάσει αυτό πρέπει να το αποφασισει μόνος του να πάει σε κάποιο πρόγραμμα. Εσείς ποιο θα προτείνατε; Μου χει πει ότι είναι η πρώτη φορά που κανει (δεν είμαι σίγουρη ότι το πιστεύω).
    Εάν κάποιος το διάβασε ευχαριστώ πραγματικά για τον χρόνο του. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε όποιον αντιμετωπίζει οποιαδήποτε εξάρτηση να μπορέσει να σταθεί στα πόδια του και να την ξεπεράσει.
    Πρέπει να πάει σε ψυχιατρο για να τον βοηθήσει να περάσει τα στερητικά να του δώσει κάποια φαρμακα μέχρι να βρει πρόγραμμα να μπει άμεσα δηλαδη αύριο κιόλας και αν δεν τον βλέπεις κιόλας να πονάει μετα απο τοσο καιρο δεν πιστεύω πως στο 48ωρο δεν πήρε. Θα σφαδάζε από τους πόνους. Εισαι βεβαιη 100% πως αυτό το 48ωρο δεν έχει πιει τιποτα; Εσύ δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα οτι κανει μονος του.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα συμφορμητισσα.
    Προσωπικα ειμαι απο τους ατυχους οπου μπορω να σου πω πολλα για το θεμα σου διοτις γνωριζω πολλα αφου δυστυχως σχεον η πιο πολυ ζωη μου ειναι σχετικη με τα ναρκωτικα και με την ηρωινη.
    Φιλτατη Ηλεκτρα, πρωτα απο ολα πρεπει να καταλαβεις κατις πολυ σημαντικο για τον ανδρα σου, δεν ειναι κατις που το κανει για χαβαλε, δεν πηγε δλδ με μια κοπελα αλλη σε κερατοσε που λεμε, το εκανε δλδ μια ορα και ηταν ξεκαθαρα με συνειδηση, εδω εαν βεβαια το κανει καθε μερα ,διοτις πρεπει να μαθεις επακριβως το χρωνικο πλαισιο, εαν λοιπον ο φιλος σου εχει θεμα εξαρτησης σωματικης και ψυχολογικης με την ουσια αυτη τοτες μιλαμε για ΑΡΡΩΣΤΙΑ! , ξερω οτι δεν μπορεις να καταλαβεις το τι εννοω, εξαλου δε εισαι η μονη ,εχει γινει μεγαλος αγωνας τεραστιες ερευνες και ακομα και σημερα υπαρχουν γιατροι που δεν παραδεχοντε οτι ειναι αρρωστια αλλα οτι ειναι μια κακη επυλογη , οτι ειναι κακη συνηθεια. Αφιερωνω μεγαλη ωρα σε αυτο διοτις εαν μπορεσεις να καταλαβεις την διαφορα θα μπορεσεις και να αντιμετοπισεις με πιο καλο τροπο το προβλημα.
    Προσωπικα ειχα και εγω προβλημα με οποιοδοι ναρκωτικα, δυστυχως ειναι τα χειρωτςρα απο ολα ,λογο του οτι εκτως απο την κλασικη φρικη που προκαλουν ως ναρκωτικα φερνουν και μια ακομα μοναδικη.Ο ανθρωπινος οργανισμος εχει μεσα στον εγκεφαλο οποιωηδεις υποδοχεις οπου ενεργοποιουντε οταν για παραδηγμα υπαρξει ενα δυνατο τρακαρυσμα και σπασουμε κατι, τοτες για να μπορεσουμε να λειτουργησουμε κι να βγουμε απο το αμαξι ο οργανησμος μας ενεργοποιει αυτους τους υποδοχεις,ειναι λοιπον η μοναδικη ναρκωτικη ουσια οπου υπαρχουν αδενες και υποδωζεις στον εγκεφαλο μας, αυτος ειναι ο λογος οπου οταν υπαρχει χρηση αυτης της ουσιας δεν υπαρχει αντιδραση οπως σε ολατα αλλα τα ναρκωτικα αλλα και ο λογος οπου υπαρχει τοσο μεγαλη εξαρτηση σε αντιθεση με κοκαινη η αλλες ουσιες .
    Αγαπητη Ηλεκτρα θα ειμαι αληθεινος απεναντι σου ,συγνωμη αλλα νομιζω οτι ετσι πρεπει. Ειναι δυσκολο να κοψει κανεις την ηρωινη , ειναι το πιο δυσκολο ναρκωτικο που υπαρχει , εαν μαλιστα υπαρχει εξαρτηση σε αυτο πανω απο 1 χρονο τα πραματα ειναι οντως δυσκολα, οσο πιο μεγαλος εισαι τοσο πιο δυσκολο ειναι αλλα οσο πιο μεγαλος εχεις αρχησει να πινεις τοσο πιο ευκολο να ξεκολησεις ειναι.
    Η αγαπη ολα τα νικα και ολα τα κερδιζει, δεν υπαρχει εμποδιο που να μη το ξεπερναει!! σαν δυο ψυχες ερωτευθουν ! σαν δυο κορμια απο αγαπη και απο την μαγεια του ερωτα γινουν ενα !! δεν θα μπορεσει να βρεθει εμψυχη ποσο μαλον αψυχη αφορμη αυτην την μαγεια να δυαλυση!!
    Τα παραπανω λογια - στο περιπου μου τα ελεγε συνεχως μια κοπελα οπου ειχαμε σχεση πριν χρονια, και οπου ειχε βαλει στοχο και σκοπο ζωης της να με κανει να κοψω τα ναρκωτικα!, το πιστευαι πραγματικα Ηλεκτρα, και εγω. Οπως και εγενιτω, τα καταφεραμαι να σταματησω την ηρωινη.Αλλα δυστυχως οχι για πολυ, ετσι και χωρησαμε,βεβαια αυτη δεν μπορεσαι πωτε να δεχτει οτι ειναι ασθενεια , νομιζε οτι ειναι συνειδητη επυλογη μου.
    Ηλεκτρα, εαν αποφασησεις να βοηθησεις τον αγαπημενο σου να ξεκωψει αυτο που κανει , εαν αυτος θελει ναξεκωψει θα πρεπει να γνωριζετε και οι δυο σας οτι δεν θα ειναι ευκολος ο δρομος σας, απο την αλλη ομως ειναι πολυ καλυτερα τα πραματασε σχεση με το παρελθον, υπαρχοουν πλεον και φαρμακα αλλα και πολλες πετυχημενες πρακτηκεςψυχοθεραπειας. Ηλεκτρα τα ποσωστα ανθρωπων οπου κοβουν τα οποιουχα τα τελευταια 10 χρονια εχουν αυξηθει οσο πωτε!! αυτο ειναι πολυ θετικο για εσας.Αρκει βεβαια να το θελει .
    Μια τελευταια συμβουλη που εχω να σου πω Ηλεκτρα, ειναι η εξεις, αυτη η ασθενεια οπου και λεγετε ασθενεια απο την στιγμη οπου εχει συγκεκριμενα και κοινα χαρακτηριστικα συμπτωματων ,ενα απο αυτα ειναι τα ψεματα και οι ιστοριες οπου πλαθουν οι χρηστες ωστε να γινουν πιστευτει κι να πανε για χρηση κρυφα, να ξερεις οτι στα ψεματα δεν παιζωντε,δυστυχως η αρρωστια σου δινει την ικοανωτητα να μπορεις να πλαθεις απιστευτες ιστοριες οπου γινοντε πιστευτες ,θα ακουσεις λοιπον ψεματα λογικα ,αλλα δεν το κανει απο κακια.
    Ηλεκτρα οτι ερωτηση εχεις πολυ ευχαρηστως να στην απαντησω, οτι θες ρωτα, μακαρι να μπορουσα ,να υπηρχε η απαντηση στην θεραπεια μονομιας, αλλα δεν υπαρχει,προσωπικα καταφερα να απεξαρτηθω μετα απο πολλα χρονια, μετα απο πολλα πισωγυρησματα! μετα απο χρηματικες καταστροφες μου, μετα απο αγαπες που εχασα απο διπλα μου. Να ξες οτι υπαρχει ομως περιπτωση τα ονειρα σας να ειναι αληθεινα .

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    5
    Mindcrime καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες. Είμαι βέβαιαη ναι, είμαι συνέχεια μαζί του εδώ και δύο 24ωρα. Πονάει πολύ και έχει και άλλα συμπτώματα, τρέμει, παράμιλαει, κάνει εμετό. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να είμαι δίπλα του, να του λέω ότι τον θαυμάζω γιατι προσπαθεί και να κρύβομαι για να μην καταλάβει ότι έχω πλανταξει στο κλάμα. Μάλλον το έχει πάρει απόφαση γιατι μου είπε από μόνος του ότι κάνει χρήση πριν αρχίσει την προσπάθεια. Αν δεν μου το έλεγε δεν θα το είχα καταλάβει ίσως ακόμα. Απλά φοβάμαι και δεν ξέρω αν τα καταφέρει. Αν περάσουν οι μέρες και τα καταφέρει εύχομαι να είναι έτοιμος να πάει σε κάποιο κέντρο. Θα κανω ότι μπορώ για να τον πείσω αλλά ξέρω ότι είναι δική του απόφαση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    5
    Γιώργο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησαν τα λόγια σου και θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο μέσα από την ψυχή μου που κατάφερες να ξεκοψεις. Δεν ξέρω πως γράφουν σε φόρουμ, ενώ τα καταφέρνω στα πιο σύγχρονα δεν έχω γράψει ποτε σε φόρουμ και μάλλον δεν το κάνω σωστά. (λογικά υπάρχει κάποιο κουμπί που απαντάς στην απάντηση, δεν το έχω βρει) Για ένα περίεργο λόγο ξέρω ότι είναι άρρωστος δεν το είδα ποτέ αλλιώς. Έτυχε να έχω εμπειρία από αρρώστιες του μυαλού στην ζωή μου, από δικούς μου ανθρώπους οπότε μπορώ να το καταλάβω. Απλά θυμώνω γιατί ήμασταν μια ζωή στην ίδια ομάδα, έχουμε περάσει τόσα πράγματα μαζί και έπρεπε να μου πει από την πρώτη στιγμή ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο για να τον προφύλαξω όπως μπορώ. Δεν ξερω πως θα πάει η σχέση μας από δω και πέρα, το μόνο που ξέρω είναι ότι θα σταθώ δίπλα του και ελπίζω να τα καταφέρει. Είναι πάνω από χρόνο και τώρα έχει κανονικο συνδρομο στέρησης. Με όλα τα συμπτώματα που δεν ήξερα και διάβασα στο ίντερνετ. Ελπίζω να τα καταφέρει γιατί είναι ένα από τα πιο όμορφα άτομα που έχω στη ζωή μου, του αξίζει κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που περνάει τώρα. Δεν ήξερα, δεν μπορούσα να φανταστώ το κακό που υπάρχει δίπλα μου πριν μου χτυπήσει την πόρτα. Ήμουν τόσο χαζή που νόμιζα ότι δεν θα μου τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Αφού μπόρεσες όμως εσύ σίγουρα μπορεί και κάποιος άλλος. Ευχαριστώ για το κουράγιο που μου έδωσες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Hlektra79 View Post
    Mindcrime καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες. Είμαι βέβαιαη ναι, είμαι συνέχεια μαζί του εδώ και δύο 24ωρα. Πονάει πολύ και έχει και άλλα συμπτώματα, τρέμει, παράμιλαει, κάνει εμετό. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να είμαι δίπλα του, να του λέω ότι τον θαυμάζω γιατι προσπαθεί και να κρύβομαι για να μην καταλάβει ότι έχω πλανταξει στο κλάμα. Μάλλον το έχει πάρει απόφαση γιατι μου είπε από μόνος του ότι κάνει χρήση πριν αρχίσει την προσπάθεια. Αν δεν μου το έλεγε δεν θα το είχα καταλάβει ίσως ακόμα. Απλά φοβάμαι και δεν ξέρω αν τα καταφέρει. Αν περάσουν οι μέρες και τα καταφέρει εύχομαι να είναι έτοιμος να πάει σε κάποιο κέντρο. Θα κανω ότι μπορώ για να τον πείσω αλλά ξέρω ότι είναι δική του απόφαση.
    Μπες στο ηδικα να του κλείσεις ενα ραντεβού με ψυχιατρο να του γράψει κανα ηρεμιστικό να τη βγαλει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ηλεκτρα, πρωτα απο ολα ,σχετικα με τη λειτουργια του φορου για να μπορεσεις να επικοινωνησεις με καπιο μελος μεσω προσωπικων μηνυματων θα πρεπει να εχεις συμπληρωσει ενα μεγαλο αριθμο απλον μηνυματων εδω σε αυτα τα μηνυματα , αρα θελεις καποιο χρονο ακομα γι να μπρουμε να επικοινωνησουμε σε προσωπικο επιπεδο οπου θα ηταν καλυτερο διοτις θα ηθελα να σου γραψω καποι πραματα που θα πρεπει να γνωριζεις , αλλα αν δε βιαζεσαι σε λιγο καιρο θα μπορεις.
    Ολοι μπορουν να κανουν τα παντα! και οπως σωστα ειπες αφου καταφερα εγω , ειδικα εγω οπου εχω συνοσυροτητα, δλδ ειχα δυο ασθενειες ταυτοχρωνα ,μαλιστα η καταθλιψη μου προυπηρξε της τοξικομανιας μου αρα ηταν ακομα πιο δυσκολα.Αυτο θα σου ελεγα να το ελεξετε και εσεις, θα πρεπει δλδ να πατε σε καποιον ψυχολογο καποια φαση βεβαια για να γινει αυτο πρεπει να μην εχει συνδρομο στερησης , και καλυτερα θα ειναι να εχει ξεκοψει.
    Κοιτ ,τις πρωτες μερες μολις φυγουν τα σωματικα προβληματα θα εχει ψυχολογικα, θα νιωθει ενα ειδος βαριας καταθλιψης οπου προκυπτει απο ενα ειδος αβιταμηνοσης λογο των οποιουχων , δεν κραταει πολυ καιρο μερες, αλλα θα μπορουσατε να παρετε συμπληροματα διατροφης δεν λεω για φαρμακα και τετοια, δλδ το να παρει Β κομπλεξ οι βιταμηνες οπου βοηθουν τον εγκεφαλο θα ειναι κατις πολυ καλο ,προσωπικα και οχι μονο εμενα σε οσα κεντρα αποτωξινωσης πηγαινα μας τις εδιναν για τις πρωτες μερες. Σημαντικο ειναι να τρεφεται σωστα , λογικα δεν θα εχε ορεξει για φαγητο , αλλα αν θες πιεζετον λιγακι οχι πολυ, να τρωει αλλα σημαντικο πολυ ειναι να πινει νερο και φυσηκους χημους. Να γνωριζεις οτι η ηρωινη προκαλει ελειψει στο καλιο, νατριο , στις πρωτεινες απο γαλακτωκομικα ,αλλα και γενικα θα παρατηρησεις οτι απο μονος τοτυ θα θελει να τρωει γλυκα, οπου καλο ειναι να μην τρωει με ποροση.
    Ηλεκτρα, ευχομαι να πανε ολα καλα, μην στεναχωριεσαι που δεν σου ειχε πει τυποτα ,ετσι ειμαστε εμεις οι ανδρες νομιζουμε οτι ειναι ευθινη μας να σας προσφερουμε μια ζωη οσο το δυνατων με λιγοτερο αγχος , θελουμε να σς πλασουμε ενα ασφαλες περιβαλον οπου να μην χρειαστει να βγειτε εξω απο αυτο εσεις , παρα μονο εμεις σαν υπαρχει ο κυνδηνος.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Να ξες οτι δεν υπαρχουν στο δημοσιο γιατροι οπου θ αναλαβουν να ασχοληθουν , αυτο που σου λεει απο πανω ο συμφορμητης δλδ ειναι σπανιο αρκετα.Μεσα απο ραντεβου δλδ με τους γιατρους του ΕΟΠΥΥ .Με ιδιοτικους θα βρεις, αλλα και παλυ οχι ευκολα, ομως υπαρχουν αλλα "δαγκωνουν" λιγακι, αλλα εκει υπαρχουν .Ο λογος που δεν ασχολουντε ευκολα ειναι πρωτα απο ολα η αγνοια τους και δευτερον οτι πανε εκει οι ασθενεις δλδ οι τοξικομανεις οι για να τους γραψουν φαρμακα να βγαλουν τα στεριτικα αλλα για να τους γραψουν ναρκωτικα φαρμακα, οπως υπνοστεντον κ.α. τετοια και το κανουν με απυλητικο τροπο ,οι γιατροι φοβουντε και το αποτελλεσμα ειναι πλεον πολυ δυσκολα να μας δεχοντε οταν αναφερουμε προβλημα ναρκωτικων.
    Θα σε ρωτησω κποια πραματα αν θεςαπαντα ωστε να σου πρωτεινω μερικες λυσεις. Αν βεβαια σας βολευουν και αν υπαρχουν ετσι οπως εχει γινει η χωρα.
    Δουλευει ο φιλος σου?
    Μενετε σε μεγαλη πολη? ,αθηνα , η σαλονικη?
    Οικονομικα σε τι φαση ειστε? θελω να πω θα μπορουσατε να δαπανησετε καθε μηνα ενα ποσο γυρο στα 2-3 χιλιαδες ευρο για 1 χρονο ? για παραδηγμα?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    και μερικες πληροφοριες σχετικα με αυτα που περνατε τωρα, δλδ τα στερητικα του φιλου σου.Πρωτα απο ολα δεν ειναι αναγκη να σφαραζει στους πονους για μια εβδομαδα! ,εαν τελευταιες μερες πριν κοψει ειχε σταδιακα ριξει την ποσωτητα οπου επινε ,εαν το εκανε σωστα ενδεχετε να εχει πολυ λιγα στερητικα. Απο την αλλη θα μπορουσε να παρει καποια βοηθηματα ολοι αυτο καναμε, δεν ειναι κακο ! δεν ειναι εκει το προβλημα ! το να μην πονας ειναι καλο, δεν ειναι να τον τιμορισουμε τον ανθρωπο!
    Ηλεκτρα πρωτεινε του να κανει μπανιο, ξερω οτι σαν του το πεις θα σε κοιταξει με ματια γουρλομενα! αλλα ενα ζεστο μπανιο οσο κι αν ειναι δυσκολο τα πρωτα δευτερολεπτα θα του μειωσει κατα πολυ τις ωρες ταλαιποριας! Μαυρο τσαι καθε βραδυ εαν εχετε, χαμομυλι και αφου εκανε χρηση απο μυτη καλο θα ειναι να παρετε ενα φυσιολογικο ορο να κανει κθαρισμους στην μυτη του, η θα μπορουσαι και με διαφορα βοτανα που τα βραζεις σε νερο και αναπνενεις τον ατμο,καλο ειναι να το κανει διοτι οι σκονες που εβαζε στη μυτη του τοσο καιρο ,δεν ηταν οτι πιο καθαρο και επειδη ολα αυτα καταληγουν σε δυαφορα σημεια του ΩΡΛ συστηματος που δεν καθαριζοντε ευκολα καλο ειναι πριν καταλαγιασουν να τα εμποδιζει, και να τα καθαρησει οσο προλαβαινει και οσο μπορει.
    Ειναι πολλα που μπορεις να κανεις να τον βοηθησεις απο πλευρας πρακτικης και σωματικης.Απο πλευρας ομως πνευματικης και ψυχολογικης δεν υπαρχουν πολλα ειναι λιγα και καλα! ειναι να τον βοηθησεις να βρει σωστα κινητρα για την μετεπειτα ζωη του! οι σωστοι στοχοι ειναι που θα το κανουν να πρεπει να ειναι υγειες ! αρα και μακρια απο την κολο πρεζα! θα πρεπει λοιπον να βρειτε στοχους , εφυκτους ομως, οχι κατι τρελο! που αν δε το καταφερει να νιωσει αποτυχημενος! να βρειτε στοχους που να ειναι σταδιακα εξελησημοι ωστε να μπορεσει να νιωθει αν χρονικα δυαστηματα το αισθημα της επιτηχειας! αρα το αισθημα της χρησημοτητας του ως καθαρος !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    5
    Γιώργο δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω. Ξέρω οτι ότι μου λες είναι από την εμπειρία σου και αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα. Θα κάνω όσα μου είπες, πιστεύω ότι όπως και να χει θα βοηθήσουν. Δυστυχώς δεν είμαστε καλά οικονομικά για να απευθυνθώ σε ιδιώτη γιατρό. Εκείνος είναι άνεργος, τον απέλυσαν πρόσφατα και εγώ είμαι σε αναστολή. Έχουμε καινούριο σπίτι που έχουμε νοικιάσει μαζί. Οπότε δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να απευθυνθώ σε ιδιώτη. Αν ήξερα βέβαια ότι θα τον βοηθήσει παραπάνω θα το εκανα και ας μην πλήρωνα έναν λογαριασμό η και ας πειναγα ακόμα.δεν με απασχολεί. Σκέφτομαι να αρχίσουμε με το 18 άνω. Μου άρεσαν καλύτερα όπως μου μίλησαν στο τηλέφωνο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα Ηλεκτρα .Δεν παιζουν τοσο σημαντικο ρολο τα λεφτα στην Ελλαδα οσο αφορα αυτο το προβλημα, στο εξωτερικο ναι ,αλλα εδω οχι τοσο, θελω να ω οτι μπορεις να βρεις πολυ καλες υπηρεσιες δωρεαν οπως πολυ σωστα λες το 18ανω, εχω παει προσωπικα και εχω να πω οτι ειναι απο τα καλυτερα εαν οχι το καλυτερο στο ειδος αυτης της θεραπειας.
    Ομως ηλεκτρα θα σου πω κατι, οι θεραπειες ολες ειναι το εξεις,θα στο παρομοιωσω σαν να ειμαστε στο Φαληρο και να θελουμε να παμε στο Παγκρατι! αν ειμαστε σκεφτηκει να παμε τοτες το πως θα παμε ειναι ενα παιχνιδι που κοροιδευουμε τον εαυτο μας, παρομοιαζω το ταξιδι αυτο με το ταξιδι απο την απολυτη εξαρτηση και χρηση με το Παγκρατι οπυ ειναι η απολυτη απεξαρτηση. Εαν ομως εχουμε αποφασησει να παμε οτι και να γινει! οπως και να ειναι , ειτε με τα ποδια δλδ, το να παμε στο παγκρατι με τα λεωφορια λοιπον ειναι μια μεγαλυτερη ανεση απο το να παμε με τα ποδια! καπως ετσι ειναι και τα προγραματα, ειναι μια βοηθεια ωστε να εκπληρωσουμε πιο ευκολα κι πιο γρηγορα τον στοχο μας! δεν ειναι αυτοσκοπος τα προγραματα και αυτο ειναι που κανει λαθος πολυ κοσμος!
    Θα πρεπει Ηλεκτρα να κατσεις και να συζητησεις με τον φιλο σου, να του ζητησεις να σου ανοιξει την καρδια του. Ομως θα πρεπει να εισαι ετοιμη να ακουσεις πολυ περιεργα πραγματα και ιστοριες εαν θελεις να μαθεις την αληθεια ετσι, διοτις η ζωη μεσα στην χρηση ειναι πολυ περιεργη κι για καποιον που ειναι εκτος θα ακουστει πολυ ασχημη και πολυ αλοκοτη. Πρεπει να γινει αυτο Ηλεκτρα ,πρεπει για να μπορεις να ξερεις απο εδω κι περα ποιες στιγμες ειναι επικυνδηνες για τον φιλο σου πωτες θα του ερχετε ο "δυαλος" στην σκεψη, μπορει να ειναι κοινες στους πιο πολλους αλλα καθε ανθρωπος λογο χαρακτηρα αντιδραει και φερεται καπως μοναδικα.Προσωπικα οπωτες το εκανα αυτο και μιραζομουνα με τη συντροφο μου αυτες τις λεπτομεριες ηταν τεραστια η βοηθεια οπου δεχομουν αν και μοιαζει με ελεγχο ,ομως αν υπαρχει η αγαπη στην μεση και καλη διαθεση δεν θα υπαρχει παρεξηγηση, απεναντιας αν δεις οτι δεν το θελει αυτο λυπαμαι αλλα μαλον για να το αποφευγει παει να πει οτι θελει να πινει κριφα απο εσενα.
    Θα σου πω 2-3 τροπους να καταλαβεις πωτε ειναι υπο την επιρια καποιος. Συνηθως οι κορες των ματιων του μικρενουν ανεξαρτητα απο το φως ,κατι που φυσιολογικα θα επρεπε να ειναι αναλογα με το φως. Ενα αλλο ειναι η εντονη φαγουρα στο σωμα του χωρις να υπαρχει λογος. Υπαρχουν και συνηθειες οπως η υπερβολικη ορεξη για κουβεντα αλλα αυτο δεν μπορω να πω οτι ειναι δεδομενο ,εχει να κανει και με το ανθρωπο αλλα και με τα ποσα χρονια ειναι στην χρηση .Κατι αλλο που λογικα δεν θα μπορεις να το διακρηνεις επειδη τον βλεπεις καθε μερα ειναι η οχλοτητα , το να γινετε χλωμος στο προσωπο να χανει δλδ την ζωντανια του ροδοπου προσωπου αφου τα οποιουχα ριχνουν κατα πολυ την πιεση στην καρδια, αλλα αυτο οταν εισαι με καποιον συνεχως ενδεχετε να μην μπορεις να καταλαβεις την αλλαγη. Ενα τελευταιο ειναι η φωνη, οπου αλλαζει και γινεται πιο βραχνη ,χανει δλδ την λεπτοτητα της.
    Οτι αποροια εχεις μπορεις να με ρωτας , θα ειναι χαρα μου να βοηθησω στο να ξεμπλεξετε και να ζησετε ελευθερα και μακρια απο αυτη τη καταρα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    5
    Καλησπέρα Γιώργο. Από όλα αυτά τα συμπτώματα που μου είπες μόνο την βραχνή φωνή είχα καταλάβει τώρα που προσπαθώ να θυμηθώ, αλλά νόμιζα ότι ήταν από το τσιγάρο. Επίσης είχε και θέματα με το στομάχι του κατά καιρούς, έκανε εμετούς, πόναγε η κοιλιά του και νόμιζα ότι απλά είχε συνδρομο ευερεθιστου εντέρου η κάτι τέτοιο. Θέλω πολύ να μιλήσω μαζί του απλά δεν νομίζω ότι είναι ακόμα σε φάση να μιλήσει, θα περιμένω μερικές μέρες να ηρεμήσει. Μακάρι να θέλει. Σήμερα είναι κάπως καλύτερα, μειώθηκε λίγο ο πόνος. Θα πάω και εγώ σε αυτό το πρόγραμμα, υπάρχει και βοήθεια για φίλους και συγγενείς, οπότε μάλλον θα με βοηθήσουν να το αντιμετωπίσω καλύτερα. Είναι δύσκολο και για μένα γιατί εκτός από αυτά τα συναισθήματα που νιώθω και πρέπει να αντιμετωπίσω για να είμαι καλά πρέπει να διαχειριστώ και το περιβάλλον μας, φίλους και συγγενείς. Ειδικά οι γονείς μας δεν πρέπει να μάθουν κάτι γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι με πολλά προβλήματα. Σε ευχαριστώ και πάλι. Να ξέρεις ότι αυτό που κάνεις, το να δίνεις δηλαδή αυτές τις συμβουλές που βοηθούν κάποιους ανθρώπους, είναι πολύ σημαντικό και μπορείς να το κάνεις γιατί τα κατάφερες. Να είσαι υπερήφανος γι αυτό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Hlektra79 View Post
    Καλησπέρα Γιώργο. Από όλα αυτά τα συμπτώματα που μου είπες μόνο την βραχνή φωνή είχα καταλάβει τώρα που προσπαθώ να θυμηθώ, αλλά νόμιζα ότι ήταν από το τσιγάρο. Επίσης είχε και θέματα με το στομάχι του κατά καιρούς, έκανε εμετούς, πόναγε η κοιλιά του και νόμιζα ότι απλά είχε συνδρομο ευερεθιστου εντέρου η κάτι τέτοιο. Θέλω πολύ να μιλήσω μαζί του απλά δεν νομίζω ότι είναι ακόμα σε φάση να μιλήσει, θα περιμένω μερικές μέρες να ηρεμήσει. Μακάρι να θέλει. Σήμερα είναι κάπως καλύτερα, μειώθηκε λίγο ο πόνος. Θα πάω και εγώ σε αυτό το πρόγραμμα, υπάρχει και βοήθεια για φίλους και συγγενείς, οπότε μάλλον θα με βοηθήσουν να το αντιμετωπίσω καλύτερα. Είναι δύσκολο και για μένα γιατί εκτός από αυτά τα συναισθήματα που νιώθω και πρέπει να αντιμετωπίσω για να είμαι καλά πρέπει να διαχειριστώ και το περιβάλλον μας, φίλους και συγγενείς. Ειδικά οι γονείς μας δεν πρέπει να μάθουν κάτι γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι με πολλά προβλήματα. Σε ευχαριστώ και πάλι. Να ξέρεις ότι αυτό που κάνεις, το να δίνεις δηλαδή αυτές τις συμβουλές που βοηθούν κάποιους ανθρώπους, είναι πολύ σημαντικό και μπορείς να το κάνεις γιατί τα κατάφερες. Να είσαι υπερήφανος γι αυτό.
    Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια, ειναι το λιγοτερο οπου μπορω να κανω ,οπωτε μου εχει δωθει η ευκερια το κανω ,βεβαια οσο πιο διακριτικα μπορω σε φασεις που ειναι εδω,εξω εκτως φορουμ εννοω διοτις καταλαβαινεις ειναι αλλιως δεν υπαρχει η ανωνυμια .
    Λοιπον Ηλεκτρα, πρωτα απο ολα ,σχετικα με τους γυρο σας και το προγραμα για συγγενεις και φιλους.Πολυ καλα θα κανετε να μην μαθευτει σε αλλους εκτως εαν ειναι τεραστια αναγκη. Δεν πρεπει διοτι ο κοσμος δυστυχως το αντιλαμβανετε αλλιως, δεν μπορει να το δει ως ασθενια, νομιζει οτι ο φιλος σου το κανει επειδη του αρεσει συνειδητα! Λες και του αρεσει δλδ να χαλαει τα λεφτα του, την υγεια του! , να πικρενει εσενα ! , λες και υπαρχει ομορφια στο να παιζει με ασθενιες , να καταρακωνει το μελον του! Αλλα ο κοσμος ,δυστυχως εχει τα κομπλεξ του.Λοιπον το 18ανω αλλα και το ΚΕΘΕΑ εχουν βοηθεια για γυναικες και συγγενεις χρηστων. Προσωπικη μου εμπειρια δεν ηταν καλη αλλα μη σε επιρεαζω διοτις ειναι και πολλα χρονια πισω αλλα και η κοπελα μου ηταν πολυ μικρη ,ηταν και απο επαρχια με αποτελεσμα να της την "πεσουν" οι μαναδες και οι μεγαλυτερες γυναικες χρηστων λεγωντας της οτι ειναι κοροιδο που ειναι μαζι μου, οτι την εκμεταλευομαι λογο την οικονομικη της κατασταση -ηταν οικογενειακα ευκαταστατη - , της ελεγαν οτι θα πρεπει σιγα σιγα να σκεφτει να με αφησει, οτι το μελον μαζι μου θα ειναι μαυρο. Μαλιστα επειδη συμμετηχαι ενεργα εκαναν καποιο ειδος σαν εργασιες ,και λογο του οτι ηταν η μικροτρη με διαφορα απο τις αλλες την εβαζαν να μαζευει τα πραγματα που εκαναν, τα χαρτια ,τις καρεκλες ακομα και να σκουπισει μια φορα θυμαμαι, βεβαια εμενα δυστυχως δεν μου τα ελεγε αυτα, πολλες φορες που πηγαινα και την επερνα διοτις οι ωρες μας ηταν ιδιες ,δλδ την ωρα οπου εγω τελειωνα απο το δικο μου προγραμμα το ιδιο και αυτη, σαν εμπαινε λοιπον στο αμαξι πολλες φορες την ειχα δει να ειναι κλαμενη. ΟΛμως αυτο το κορητσι ειχε την κακη αυτη συνηθεια να μην μιλαει να μην λεει τους αληθεινους λογους ,ετσι επρεπε να βρω μονος μου τον λογο .Εσυ δεν εχεις τετοιο φοβο αφου ουτε απο επαρχια νομιζω οτι εισαι αλλα ουτε και 2 χρονων εισαι οπως ηταν η τοτες κοπελα μου.
    Ομως το παραδηγμα αυτο ηθελα να στο γραψω οχι μονο για τον εμφανης λογο, αλλα και για να καταλαβεις οτι μπαινετε σε εναν κοσμο εσυ και ο φιλος σου οπου η ζηλια και ο φθονος υπαρχει λογο του οτι υπαρχει ο θανατος σου η ζωη μου! και υπαρχει και στους καθαρους , στους συγγενεις των τοξικομανων,εξαλου δεν θα ειναι απο τις καλυτερες οικογενειες οσων αφορα μητερες για να εχει μπλεξει ο γιος της στα ναρκωτικα ε?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    1
    Καλησπέρα Ηλέκτρα ταυτίζομαι απόλυτα με τα συναίσθηματα σου ζω αυτή την κατάσταση με τον άντρα μου τελικά τι έγινε?

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 06-04-2019, 12:53
  2. xanax στερητικό σύνδρομο
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 24-08-2013, 23:26
  3. Στερητικο συνδρομο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-10-2012, 03:02
  4. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  5. στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-08-2009, 02:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •