Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 20 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 292
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Το μηχανικό κομμάτι του σεξ κανονικά λειτουργεί, λειτουργεί με την τριβή ενός κώλου πάνω στον τέτοιο σου από μία τυχαία,σε ένα μπαρ στον άντρα, με πρωινές στύσεις, με την πίεση από το νερό του ντουζ στην γυναίκα, με χίλιους τρόπους. Μετά επειδή είμαστε διαφορετικά ζώα, επιλέγουμε υποτίθεται με ποιόν θα κάνουμε σεξ και είμαστε το μόνο ζώο που κάνει σεξ για ευχαρίστηση.

    Το ερωτικό τι σημαίνει δηλαδή, αυτή που θες να θέλει κοινή ζωή μαζί σου ? Να επικοινωνεί με συγκεκριμένο τρόπο μαζί σου ?
    Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και συμφωνώ ως ένα βαθμό, αλλά ίσως είναι καλό να γίνει ένας διαχωρισμός μεταξύ του "σεξουαλικού" και του "ερωτικού". Δεν είναι ταυτόσημες έννοιες. Δλδ μπορεί να υπάρχει το σεξουαλικό χωρίς το ερωτικό (πχ η ***** με την οποία περνάς πολύ ωραία και γουστάρεις κάργα αλλά δεν την ερωτεύεσαι). Νομίζω ότι ο θεματοθέτης αναζητά το δεύτερο, αναζητά να ερωτευτεί και όχι απλά να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές του ανάγκες.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Αυτό έκανε και ο Χαικάλης και βγήκε υπουργός στο τέλος, δεν ξέρεις ποτέ που θα σε βγάλει μία κατάσταση.
    Τι έκανε ο Χαϊκάλης? Αυτοικανοποιουταν η εριχνε κλανιές στον άνεμο? Τόσο εύκολο είναι να γίνεις υπουργός ας πούμε????

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω ενα φιλο που εχω που χωρισε ετσι σαν κι εσενα προβληματα πολυτελειασ ειχε κι αυτο που του ειπαν ειναι οτι ο χωρισμοσ ειναι για πλουσιουσ οι αλλοι καθονται κ τρωνε στη μαπα ο ενασ τον αλλον
    Ενώ αν έμενε και αποκτούσε ψυχολογικά θα ήταν καλύτερα? Βρε παιδιά, τι μου λέτε? Επίσης μήπως ο φίλος σου δεν έδινε διατροφές και τα λοιπά? Η μήπως είχαν κληρονομικά θέματα? Εγώ ξέρω αρκετά ζευγάρια που έχουν χωρίσει, χωρίς να είναι πλούσιοι.
    Σόρρυ, δηλαδή τι προτείνετε στο θεματοθετη? Να κάτσει με μια γυναίκα που δεν αγαπάει, δεν βλέπει ερωτικά, δεν επικοινωνεί μαζί της, και δεν την αντέχει, για να μη δώσει ένα ποσό για να βγάλει διαζύγιο???

    Τι να πω ρε παιδιά. Είναι η ποψη σας προφανώς, αλλά διαφωνω

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Υugim μια είναι η βάση καλό μου !
    Η βάση είναι ο γάμος ,όλα τα άλλα πάνε και έρχονται ,αυτο λέμε .
    Πάνω στο γάμο θα χτιστεί η ζωή σου από εδώ και πέρα με ότι συνεπάγεται αυτό .
    Τέλος το εγώ ,από εδώ και πέρα είναι το εμείς !
    Ανάλογα λοιπόν με το τι έρχεται ενεργής.
    Δεν είναι επιστήμη ,ειναι παραπάνω από απλά κάποια πράγματα .
    Εμείς έχουμε την τάση να τα μπερδεύουμε μεσα στο μυαλό μας....Ίσως επειδή πρώτη φορά τα αντιμετωπίζουμε και πελαγωνουμε ..
    Καθαρό μυαλό σε όλα συζήτηση και ηρεμία χρειάζονται ,τα πάντα !
    Όντως, καθαρό μυαλό χρειάζεται. Για να δεις ότι σε κάποιες καταστάσεις δεν πάει άλλο και να τις λύσεις. συμφωνούμε.

    Και όπως λέει και ένας φιλόσοφος του μεσαίωνα, η απλούστερη εξήγηση είναι συνήθως και η πιο σωστή.

    Στο θέμα εδώ είναι ότι δεν ταίριαζαν οι δύο αυτοί άνθρωποι. Έπρεπε να το δουν, δεν το είδαν, λάθος τους, δεν θα τους κρεμάσουμε κιόλας. Από εδώ και πέρα πρέπει να πάρουν τη λιγότερο επώδυνη απόφαση, να χωρίσουν δηλαδή. Και στη συνέχεια να διδαχτούν από το λάθος τους αυτό και να πάνε παρακάτω.

    Επίσης, Μαριλου, μήπως τ εμείς καμιά φορά γινεται εύκολα εγώ?

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Όντως, καθαρό μυαλό χρειάζεται. Για να δεις ότι σε κάποιες καταστάσεις δεν πάει άλλο και να τις λύσεις. συμφωνούμε.

    Και όπως λέει και ένας φιλόσοφος του μεσαίωνα, η απλούστερη εξήγηση είναι συνήθως και η πιο σωστή.

    Στο θέμα εδώ είναι ότι δεν ταίριαζαν οι δύο αυτοί άνθρωποι. Έπρεπε να το δουν, δεν το είδαν, λάθος τους, δεν θα τους κρεμάσουμε κιόλας. Από εδώ και πέρα πρέπει να πάρουν τη λιγότερο επώδυνη απόφαση, να χωρίσουν δηλαδή. Και στη συνέχεια να διδαχτούν από το λάθος τους αυτό και να πάνε παρακάτω.

    Επίσης, Μαριλου, μήπως τ εμείς καμιά φορά γινεται εύκολα εγώ?
    η ανθρωπότητα είναι γεμάτη από απλουστευμένες ερμηνείες της πραγματικότητας, οι οποίες συνήθως είναι εκτός πραγματικότητας ή που μπορεί να παραβλέπουν άλλες σημαντικές πτυχές του ζητήματος. Και αυτό διότι αυτό που συμβαίνει δεν το καθορίζει μόνο ένας παράγοντας αλλά πολλοί που μπορεί να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Γι αυτό, ας μην είμαστε τόσο σίγουροι για τις απλές εξηγήσεις.

  6. #186
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    (πχ η ***** με την οποία περνάς πολύ ωραία και γουστάρεις κάργα αλλά δεν την ερωτεύεσαι).ς.
    Βλέπω γνωρίζεις την πρώην γυναίκα μου.

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Βλέπω γνωρίζεις την πρώην γυναίκα μου.
    χαχα, αυτό που σκέφτομαι είναι ότι όταν μια σχέση την κρατάμε μόνο για να περνάμε καλά σεξουλικά, συνήθως δεν πληγωνόμαστε (όσο ***** και να είναι) γιατί δεν έχουμε επενδύσει συναισθηματικά και δεν έχουμε αγκιστρωθεί συναισθηματικά. Αν πονέσουμε τότε υπάρχει και κάτι άλλο.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Όντως, καθαρό μυαλό χρειάζεται. Για να δεις ότι σε κάποιες καταστάσεις δεν πάει άλλο και να τις λύσεις. συμφωνούμε.

    Και όπως λέει και ένας φιλόσοφος του μεσαίωνα, η απλούστερη εξήγηση είναι συνήθως και η πιο σωστή.

    Στο θέμα εδώ είναι ότι δεν ταίριαζαν οι δύο αυτοί άνθρωποι. Έπρεπε να το δουν, δεν το είδαν, λάθος τους, δεν θα τους κρεμάσουμε κιόλας. Από εδώ και πέρα πρέπει να πάρουν τη λιγότερο επώδυνη απόφαση, να χωρίσουν δηλαδή. Και στη συνέχεια να διδαχτούν από το λάθος τους αυτό και να πάνε παρακάτω.

    Επίσης, Μαριλου, μήπως τ εμείς καμιά φορά γινεται εύκολα εγώ?
    Καλημερα !

    Ανετα γινεται ,ευκολα ,γρηγορα και αβιαστα που λενε .
    Αυτο ειναι και η μεγαλη πληγη σε ολες τις σχεσεις οχι μονο μεσα σε ενα γαμο ..

    Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο τον εγωκεντρισμο σε εναν ανθρωπο .Ειναι το κυριο χαρακτηριστικο που προσπαθεις να καταλαβεις αν υπαρχει .Αν το διακρινεις τοτε οχι μονο σχεση μην κανεις μαζι του αλλα ουτε σε φιλικο επιπεδο να προσπαθησεις να τον εχεις ..

    Οι ανθρωποι σε οποια ηλικία και να ειναι παντα πρεπει να αφηνουν ενα περιθωριο λαθους στον ευατο τους .Αυτο νομιζω ειναι αυτο που τους καθοριζει στην πορεια τους και στις σχεσεις τους ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Ενώ αν έμενε και αποκτούσε ψυχολογικά θα ήταν καλύτερα? Βρε παιδιά, τι μου λέτε? Επίσης μήπως ο φίλος σου δεν έδινε διατροφές και τα λοιπά? Η μήπως είχαν κληρονομικά θέματα? Εγώ ξέρω αρκετά ζευγάρια που έχουν χωρίσει, χωρίς να είναι πλούσιοι.
    Σόρρυ, δηλαδή τι προτείνετε στο θεματοθετη? Να κάτσει με μια γυναίκα που δεν αγαπάει, δεν βλέπει ερωτικά, δεν επικοινωνεί μαζί της, και δεν την αντέχει, για να μη δώσει ένα ποσό για να βγάλει διαζύγιο???

    Τι να πω ρε παιδιά. Είναι η ποψη σας προφανώς, αλλά διαφωνω
    Τιποτα δεν ειχε ο φιλοσ μου ωραιοσ αυτοσ ωραια η γυναικα του λεφτα μικρομεσαιοσ προσ τα πανω κανενα 30αρι χιλιαρικα αλλα ηθελε να ξενογαμησει και σου λεει με τα λεφτα που βγαζω μπορω να βρω αλλη ουτε τα παιδια σκεφτηκε ουτε τιποτα να κατσει να φαει στη μαπα τη γυναικα του και να ηρεμησει κι ασ βγαλει ψυχολογικα δε θα παθει τιποτα εμεισ τι παθαμε δηλαδη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Τι διαφωνεισ εσυ υποστηριζεισ οτι ολα γινονται με λεφτα δεν γινονται ολα με λεφτα ειναι κ τα παιδια γι αυτο παμε κατα διαολου γτ οσοι εχουν λεφτα νομιζουν οτι μπορουν να κανουν τα παντα δεν ειναι ετσι αυτα πληρονωνται αλλιωσ τα παιδια δεν εξαγοραζονται μεχρι τα 25 μετα αλλοτριωνονται απο την κοινωνια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Ελπιζω να ξερετε τι γινεται με τα λεφτα πωσ τα κλεβουν κλπ και κανουν τουσ πλουσιουσ και δεν το μαθαινει κανεισ μεχρι να πεθανουν αμα εισαι γιατροσ να εισαι πονηρη οι πλουσιοι ειναι πολυ λιγοτεροι απο οτι φαινονται δε θελω να σου πω αλλα ,αλλα δε λυνονται ολα με τα λεφτα τα παιδια δεν ειναι ποσα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #192
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Διαβάζω τις απαντήσεις σας κ πραγματικά απορώ..προς τι τόση ανάλυση;Ο καθένας έχει τα δικά του όρια..δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές..Κ είναι ξεκάθαρο ότι ο θεματοθετης ξέρει πολύ καλά τι θέλει..έχει ήδη αποφασίσει..Τον τρόπο ψάχνει ο άνθρωπος να το κάνει όσο πιο ανώδυνα γίνεται..

  13. #193
    Quote Originally Posted by Maria36 View Post
    Διαβάζω τις απαντήσεις σας κ πραγματικά απορώ..προς τι τόση ανάλυση;Ο καθένας έχει τα δικά του όρια..δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές..Κ είναι ξεκάθαρο ότι ο θεματοθετης ξέρει πολύ καλά τι θέλει..έχει ήδη αποφασίσει..Τον τρόπο ψάχνει ο άνθρωπος να το κάνει όσο πιο ανώδυνα γίνεται..
    Ισχύει. Αλλά Μακάρι να ήμουν σίγουρος για αυτό που θέλω. Το άγνωστο με φοβίζει. Αλλά εδώ δεν μπορώ να κάτσω για πολύ ακόμα.
    Σε άλλα νέα σήμερα έκανα την πρώτη μου συνεδρία με ψυχολόγο ψυχοθεραπεύτρια. Δεν έχω άσχημη εντύπωση. Θα δείξει στις επόμενες συνεδρίες.
    Πάντως μου έκανε εντύπωση πως μιλούσα πάρα πολύ με κάποιες παρεμβολές δικές της. Στο τέλος τη ρώτησα. Αφού στα είπα όλα όσα ήθελα να σου πω στην επόμενη συνεδρία μάλλον δε θα έχω πολλά να πω. Πως θα λειτουργήσει; Μου είπε ότι στις πρώτες θεραπείες παίρνει ιστορικό και μετά αναλαμβάνει αυτή. Πάντως απ αυτά που είπε δεν βλέπει να υπάρχει φως στο γάμο μου. όχι ότι περίμενα ψυχολόγο να μου το πει... απλά σκεφτόμουν μήπως κάνω λάθος

  14. #194
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Ισχύει. Αλλά Μακάρι να ήμουν σίγουρος για αυτό που θέλω. Το άγνωστο με φοβίζει. Αλλά εδώ δεν μπορώ να κάτσω για πολύ ακόμα.
    Σε άλλα νέα σήμερα έκανα την πρώτη μου συνεδρία με ψυχολόγο ψυχοθεραπεύτρια. Δεν έχω άσχημη εντύπωση. Θα δείξει στις επόμενες συνεδρίες.
    Πάντως μου έκανε εντύπωση πως μιλούσα πάρα πολύ με κάποιες παρεμβολές δικές της. Στο τέλος τη ρώτησα. Αφού στα είπα όλα όσα ήθελα να σου πω στην επόμενη συνεδρία μάλλον δε θα έχω πολλά να πω. Πως θα λειτουργήσει; Μου είπε ότι στις πρώτες θεραπείες παίρνει ιστορικό και μετά αναλαμβάνει αυτή. Πάντως απ αυτά που είπε δεν βλέπει να υπάρχει φως στο γάμο μου. όχι ότι περίμενα ψυχολόγο να μου το πει... απλά σκεφτόμουν μήπως κάνω λάθος
    Πολύ καλά έκανες κ ξεκίνησες ψυχοθεραπεία!!Εχεις ανάγκη να μιλήσεις κ να ακουστείς!!
    Εγώ από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι είσαι σίγουρος για την απόφαση σου την οποία πήρες μετά από πολύ σκέψη..Πήρες το χρόνο σου..ζύγισες τα πράγματα κ κατέληξες σε ένα συμπέρασμα..Απλά έχεις την ανάγκη να σου επιβεβαιώσουν κ οι άλλοι ότι κανεις το σωστό..Να μην κουβαλάς μέσα σου τύψεις..Κάτι που για μένα σε καθιστά άνθρωπο υπεύθυνο.
    Εύχομαι να κανεις το καλύτερο για σένα!!

  15. #195

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by Maria36 View Post
    Πολύ καλά έκανες κ ξεκίνησες ψυχοθεραπεία!!Εχεις ανάγκη να μιλήσεις κ να ακουστείς!!
    Εγώ από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι είσαι σίγουρος για την απόφαση σου την οποία πήρες μετά από πολύ σκέψη..Πήρες το χρόνο σου..ζύγισες τα πράγματα κ κατέληξες σε ένα συμπέρασμα..Απλά έχεις την ανάγκη να σου επιβεβαιώσουν κ οι άλλοι ότι κανεις το σωστό..Να μην κουβαλάς μέσα σου τύψεις..Κάτι που για μένα σε καθιστά άνθρωπο υπεύθυνο.
    Εύχομαι να κανεις το καλύτερο για σένα!!
    Nαι. Επίσης ο πόνος που θα προκαλέσω με εμποδίζει

Page 13 of 20 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 00:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 16:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 00:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •