Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 20 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 292
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Αρχικα να σας ευχαριστησω για τις απαντήσεις σας.
    Ως προς το αν εγινε καμία προσπαθεια προσέγγισης αυτά τα χρόνια. Εγιναν 2 και η τελευταία πριν ένα χρόνο αλλα δεν απέδωσαν. Για καμια βδομαδα ημασταν καλά και μετα πάλι τα ίδια. Δεν μπορώ να τη δω ερωτικά πια. Νιώθω ότι συγκατοικώ με την αδερφή μου.
    Ως προς την απιστία ξέρω ότι απο την πλευρά μου δεν υπάρχει όπως επίσης πιστεύω όυτε από την πλευρά της. Το πρόγραμμα της είναι τέτοιο που δεν βγαίνει και ποτέ από το σπίτι για βόλτα. Είναι δουλειά σπίτι και καμιά έξοδο με τα παιδιά και φίλους κι εμένα μαζί
    Ως προς το οικονομικό κομμάτι έχω μιλήσει με δικηγόρο φίλο μου και μου είπε το εξής περιστατικό: Άνδρας που ήθελε να χωρίσει και να μην πληρώνει διατροφή, παραιτήθηκε από τη δουλειά του για να δείχνει άπορος, δικηγόρο του διόρισε το κράτος και παρόλα αυτά το δικαστήριο τον υποχρέωσε να πληρώνει ότι προβλέπεται κρίνοντας ότι η ζωή των παιδιών έχει μεγαλύτερη αξία απ΄τη δική του. Σαν μέσος όρος πάει 250 με 300 το παιδι και γενικά το δικαστήριο δεν παρεκκλίνει αυτής της κατεύθυνσης. Μάλιστα, αν ο πατέρας δεν πληρώσει τη διατροφή, η γυναίκα μπορεί να τον πηγαίνει κάθε μέρα αυτόφωρο. Εντάξει, η δικιά μου δεν είναι τρελή για να μου το κάνει αυτό και δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσουμε αρχικά στο οικονομικό κομμάτι.
    Επίσης φυσικά και είμαι διατεθειμένος να βρω κι άλλη δουλειά αλλά το που δεν ξέρω απ τη στιγμή που α)η μαύρη εργασία απαγορεύεται και β)γενικά ο κλάδος μου απαγορεύει την έξτρα απασχόληση.


    Μου γράφεις πιο πάνω
    το ότι η γυναίκα σου θέλει μήπως σημαίνει κάτι άλλο;

    Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να είναι αυτό το άλλο. Αν θέλεις εξήγησέ το μου.

    Καλημερα!

    Ισως δεν το διατυπωσα σωστα ...

    Μας είπες σε ενα σημειο οτι η γυναικα σου δεν θελει να χωρισετε ,θελει να παραμεινει σε ενα ηδη ληγμενο γαμο για εμενα προσωπικα και συμφωνα με αυτα που μας λες .
    Δεν βρίσκω λογικη εξηγησει μια νεα γυναικα να θελει να μεινει σε ενα τετοιο γάμο ,εκτος και αν συμβανει κατι αλλο..
    Δηλαδη αν εσυ θες καθαρα και μονο να λήξει,μηπως μονο εσυ πλεον εχεις ξεκαθαρισει μεσα σου οτι τελειωσε μαζι της και εκεινη εχει ακομα καποια πραγματα και θελει να δωσει και αλλο χρονικο περιθωριο ,αν και ποσο ακομα πια ?


    Τωρα για το κομματι της διατροφης δεν ξερω πραγματικα πως το εχεις στο μυαλο σου και τι θελεις να κανεις φευγοντας απο αυτο τον γαμο.Πεσμου αν θες παραπανω το σκεπτικο σου .
    Νομιζω θες φυσικα να δινεις και εσυ ενα ποσο καθαρα και μονο για τις αναγκες των παιδιων ετσι?Δεν νομιζω να νομιζεις οτι φευγοντας απο τον γαμο θα αποποιηθείς τις οικονομικες ευθυνες που θα εχεις απεναντι τους γιατι ενταξει τις συναισθηματικες φαινεται πως ουτε καν το σκεφταισε ,ισα ισα νομιζω οτι θα εισαι σε θεση να ειναι και πιο πληρης απο την στιγμη που δεν θα εχεις και το κομματι του γαμου να σε πιεζει και σε ριχνει ψυχολογικα .

    Οποτε αυτο που σου ειπε ο δικηγορος αφορουσε καθαρα εναν ανθρωπο που ΔΕΝ ηθελε να πληρωνει διατροφη .Αρα μην σε απασχολει ,ακυρο τελειως για την περιπτωση σου .
    Τωρα απορω πραγματικα τι δικηγορος και τι εμεπειρια ειχε για να στα λεει αυτα .
    Λοιπον επειδη η νυφη μου ειναι δικηγορος και μαλιστα εχει πολλες υποθεσεις με διαζυγια(δυστηχως βλεπεις δεν εισαι ο μονος ) σε ενημερωνω οτι το ποσο τον 250 με 300 ευρω ανα παιδι ειναι τελειος ακυρο.
    Η διατροφη βγαινει καθαρα απο τις μηνιαες αποδοχες σου βαση παντα με τον μισθου σου ,αν υπαρχουν εισοδηματα απο μισθωσεις ακινητων ή καποια αλλη δραστηριοτητα και με βαση καθαρα τις προσωπικες αναγκες των παιδιων αναλογα τις ηλικιες τους .Γι αυτο και το δικαστηριο οσο ειναι ανηλικα γινεται ανα δυο ετη ή πας σε εκτακτο αν υπαρχει μεταβολη του εισοδηματος σου .
    Ακομα και πώληση προσωπικού σου αντικειμενου (αυτοκινητου ) ή σπιτιου να υπαρχει που δεν αποκτηθηκε μεσα στο γαμο δεν μπορει να ληφθει υποψην του στο ποσο της διατροφης παρα μονο οταν πας σε δικη και δεν καταθέτης καθολου ,ουτε ενα ευρω απο την καθορισμενη διατροφη.....
    Συμφωνα παντα με τον νομο η διατροφη δεν μπορει να υπερβαινει το αναλογικο σου ποσοστο βαση και με τις δικες σου βιοποριστικες σου αναγκες .
    Ναι καλλιστα η συζηγος μπορει να καταθετη μήνυση αν δεν καταβαλεις ΚΑΘΟΛΟΥ ομως διατροφη .Γιατι αν ενα μηνα δεν μπορεις να βαλεις ολο το ποσο και βαλεις εστω και ενα μικρο ποσο οταν θα πατε διακστικος θα αθωωθεις εφοσον φυσικα παρουσιασεις και τους οικονομικους λογους που σε οδηγησαν σε αυτη την κινηση .
    Εφοσον δηλαδη δεν υπαρχει δολος ..
    Οποτε δεν νομιζω η γυναικα σου να διαθετει καθε φορα 500αρια γιατι τοσο θελει πλεον μια μυνηση με κινδυνο κιολλας να τα χασει γιατι δεν θα διακιωθει στο δικαστηριο.
    Μην κολλας σε τετοια θεματα ,αν αποφασισεις να το προχωρησεις θα βρεις ενα σωστα ενημερωμενο δικηγορο και θα δεις θα σου πει αυτα τα πραγματα και μαλιστα θα σου πει ακομα περισσοτερο οσο αφορα τα παιδια και την διατροφη τους ....

    Εφοσον λοιπον εκτος απο την δουλεια σου εισαι διατεθημενος να κανεις και μια ακομα οσο στο επιτρεπουν οι συνθηκες, μην κολλάς σε αυτο το θεμα .
    Δες καθαρα τι θες εσυ πλεον ,τι μπορεις να κανεις ,εξηγησε το στην γυναικα σου, που ενταξει δεν νομιζω να μην καταλαβει τον λογο που θες να φυγεις απο ολο αυτο και πραξε αναλογα οσο ειναι καιρος και δεν σε παρασυρει ψυχολογικα ..
    Μην στεναχωριεσαι και για τα παιδια .Εγω ειμαι αυτη εδω μεσα που πρωτη λεω εξαντληστε ολα τα περιθωρια μεσα στον γαμο οταν υπαρχουν παιδια ,βαλτε στην ακρη εγωισμους και νεανικα αποθημενα που βγαινουν μεσα σε αυτων για το καλο των παιδιων ,αλλα οταν βλεπω τετοιες χρονιες πλεον καταστασεις εκει λες να κανετε οτι ειναι δυνατον καλυτερο για να ειστε ολοι καλα .
    Τα παιδια θα λαμβανουν τα ιδια και απο την μαμα και απο τον μπαμπα ασχετα αν μενετε μαζι ή οχι αρκει ομως να καταφερτε να περασετε ομαλα σε αυτη την φαση .
    Νομιζω αν και οι δυο εχετε στοχο τα παιδια αυτο θα γινει .Εσυ απο οτι καταλαβαινω το εχεις ,αν το εχει και η γυναικα σου να ξερεις την περισσοτερη δουλεια στο κομματι του διαζυγιου ηδη την έχετε κανει .

    Στο ξαναλεω ομως ηρεμια και λογικη να εχεις ,αυτα θα σε κατευθύνουν σωστα σε αυτη την μετάβαση σας.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Πήγατε ποτέ σε έναν σύμβουλο γάμου; Μήπως να το δοκιμάζατε κι αυτό; Ίσως απλά δεν ξέρετε πώς να επανασυνδεθείτε. Ένας γάμος θέλει καθημερινή προσπάθεια, ένας ψυχολόγος θα σας κατεύθυνε κατάλληλα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Πήγατε ποτέ σε έναν σύμβουλο γάμου; Μήπως να το δοκιμάζατε κι αυτό; Ίσως απλά δεν ξέρετε πώς να επανασυνδεθείτε. Ένας γάμος θέλει καθημερινή προσπάθεια, ένας ψυχολόγος θα σας κατεύθυνε κατάλληλα.
    μα δεν καταλαβες, το θεμα ειναι οτι θελει να χωρισει την γυναικα που δεν βλεπει ερωτικα, αυτο τον χαλαει και σιγουρα πολυ. δεν θελει να διασωσει τον γαμο του.
    δεν τον κατηγορω για αλλους αυτο εχει μικρη σημασια και για αλλους οπως αυτον μεγαλη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα. εγινε κατι συγκεκριμενο πριν 4 χρονια που σας απομακρυνε τοσο πολυ;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    μα δεν καταλαβες, το θεμα ειναι οτι θελει να χωρισει την γυναικα που δεν βλεπει ερωτικα, αυτο τον χαλαει και σιγουρα πολυ. δεν θελει να διασωσει τον γαμο του.
    δεν τον κατηγορω για αλλους αυτο εχει μικρη σημασια και για αλλους οπως αυτον μεγαλη
    Δε γράφει ξεκάθαρα ότι δε θέλει να διασώσει το γάμο του. Σκέφτομαι πως ένας γάμος που έφτασε σε τέλμα χωρίς κάποιο σοβαρό λόγο όπως η απιστία ή η ενδοοικογενειακή βία, έχει τη δυνατότητα με την κατάλληλη καθοδήγηση να σωθεί. Ειδικά αφού υπάρχουν μικρά παιδιά στη μέση. Και το τέλμα είναι σχετικό, γιατί σε κάθε γάμο έρχεται η αίσθηση της συνήθειας και της ρουτίνας και θέλει δουλειά και από τις δύο πλευρές για να διατηρηθεί ο ερωτισμός.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Και εγώ πιστεύω (αν και δεν μου φαίνεται πολύ πρόθυμος) ότι μπορεί να σωθεί ένας γάμος με την σωστή βοήθεια. Το χάσμα είναι μεγάλο 4 χρόνια, αλλά αν το θέλουν πραγματικά μπορούν να τα ξαναβρούν...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Είμαι σε ένα γάμο τα τελευταία 15 χρόνια με 2 παιδιά σε μικρή ηλικία. Η σχέση μου με τη μητέρα των παιδιών μου έχει τελματώσει. Πλέον απλώς συγκατοικούμε. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χωρίσω και μάλλον θα το κάνω απλά υπάρχουν κάποια σοβαρά προβλήματα για αυτή μου την απόφαση.
    Θέμα συναισθηματικό ως προς τα παιδιά μου. Δεν ξέρω ούτε εγώ πως θα διαχειριστώ το να είμαι μακριά τους, ούτε αυτά πως θα το πάρουν όλο αυτό.
    Επίσης οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλες μου τις υποχρεώσεις πλήρως.
    Όμως δεν μπορώ να μείνω σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να δω ερωτικά τον άνθρωπο που έχω παντρευτεί. Τα τελευταία 4 χρόνια δεν υπάρχει καμία απολύτως ερωτική - σεξουαλική επαφή μεταξύ μας. Αλήθεια πώς γίνεται να αντέξω κάτι τέτοιο; Πλέον έχω αδειάσει. Δεν ξέρω οργανικά πλέον αν θα ανταπεξέθω σε κάποιο ερωτικό της κάλεσμα. Επίσης ελάχιστη επικοινωνία μεταξύ μας. Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά μόνο για τα παιδιά. Και δεν κατηγορώ μόνο εκείνη. Και εγώ έχω κάνει λάθη σίγουρα. Αλλά είμαι νεός ακόμα για να νιώθω 75χρονών. Θέλω από τη μία να ζήσω, από την άλλη σκέφτομαι και τα παιδιά μου.
    Πολλές φορές κάθομαι τα βράδυα και κλαίω βρίζοντας με για το πόσο σκατά τα έχω κάνει.
    Καλημέρα θέματοθέτη!

    Βρίσκομαι περίπου σε μια παρόμοια κατάσταση το να μένεις σε ένα γάμο μόνο λόγω παιδιών είναι πολύ δύσκολη κατάσταση!Είναι λίγο σαν καταναγκαστικό έργο!Δεν ξέρω ποσό θα αντέξεις να ζεις έτσι.Για το οικονομικό κομμάτι επειδή είμαι δικηγόρος να ξέρεις ότι ένα μήνυμα παραπάνω που κάποιος αναλύει ότι βγαίνουν ανάλογα με το εισόδημα σου και αναλογιζόμενοι το δικαστήριο και εσένα να ξέρεις ότι ισχύει έτσι είναι.

  8. #23
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    μα δεν καταλαβες, το θεμα ειναι οτι θελει να χωρισει την γυναικα που δεν βλεπει ερωτικα, αυτο τον χαλαει και σιγουρα πολυ. δεν θελει να διασωσει τον γαμο του.
    δεν τον κατηγορω για αλλους αυτο εχει μικρη σημασια και για αλλους οπως αυτον μεγαλη
    Καλημέρα. Χωρίς καμία δόση ειρωνίας, υπάρχουν νέοι άνθρωποι που δεν δίνουν βάση σε αυτό; Με αυτή τη λογική γιατί δε μένουν με τα αδέρφια τους; Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά ειλικρινά απορώ.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Πήγατε ποτέ σε έναν σύμβουλο γάμου; Μήπως να το δοκιμάζατε κι αυτό; Ίσως απλά δεν ξέρετε πώς να επανασυνδεθείτε. Ένας γάμος θέλει καθημερινή προσπάθεια, ένας ψυχολόγος θα σας κατεύθυνε κατάλληλα.
    Δεν νομίζω ότι θα καταφέρουμε τίποτα. Ειλικρινά νιώθω ότι έχω αδειάσει.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Δε γράφει ξεκάθαρα ότι δε θέλει να διασώσει το γάμο του. Σκέφτομαι πως ένας γάμος που έφτασε σε τέλμα χωρίς κάποιο σοβαρό λόγο όπως η απιστία ή η ενδοοικογενειακή βία, έχει τη δυνατότητα με την κατάλληλη καθοδήγηση να σωθεί. Ειδικά αφού υπάρχουν μικρά παιδιά στη μέση. Και το τέλμα είναι σχετικό, γιατί σε κάθε γάμο έρχεται η αίσθηση της συνήθειας και της ρουτίνας και θέλει δουλειά και από τις δύο πλευρές για να διατηρηθεί ο ερωτισμός.
    Μπορεί να βρεθεί νομίζεις ο ερωτισμός μετά από τόσα χρόνια; Στην πράξη. Όχι στη θεωρία. Γιατί καλά τα λόγια, αλλά αυτόν τον διακόπτη για να δούμε κάποιον άλλον ερωτικά δεν μπορώ εγώ προσωπικά να τον γυρίσω. Δεν το κατάφερα ποτέ στη ζωή μου. Προκειμένου λοιπόν να κάτσω να την κοροιδεύω με φυσικό επακόλουθο την απιστία (μέσω παράλληλης σχέσης και όχι ξεπέτας) δεν είναι καλύτερα να δώσω τέρμα;

  11. #26
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Και εγώ πιστεύω (αν και δεν μου φαίνεται πολύ πρόθυμος) ότι μπορεί να σωθεί ένας γάμος με την σωστή βοήθεια. Το χάσμα είναι μεγάλο 4 χρόνια, αλλά αν το θέλουν πραγματικά μπορούν να τα ξαναβρούν...
    Δεν νομίζω ότι το θέλω πια. Προσπάθησα και εγώ και αυτή κατά καιρούς. Αλλά το χάναμε στη διαδρομη.... και μετά πάλι τα ίδια.

  12. #27
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Καλημέρα θέματοθέτη!

    Βρίσκομαι περίπου σε μια παρόμοια κατάσταση το να μένεις σε ένα γάμο μόνο λόγω παιδιών είναι πολύ δύσκολη κατάσταση!Είναι λίγο σαν καταναγκαστικό έργο!Δεν ξέρω ποσό θα αντέξεις να ζεις έτσι.Για το οικονομικό κομμάτι επειδή είμαι δικηγόρος να ξέρεις ότι ένα μήνυμα παραπάνω που κάποιος αναλύει ότι βγαίνουν ανάλογα με το εισόδημα σου και αναλογιζόμενοι το δικαστήριο και εσένα να ξέρεις ότι ισχύει έτσι είναι.
    Μακάρι να είναι έτσι όπως το λες. Δεν έχω προφανώς λόγο να μη σε πιστέψω.
    Ακριβώς. Καταναγκαστικό έργο. Εσύ που είσαι σε παρόμοια κατάσταση τι σκέψεις κάνεις;

  13. #28
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα. εγινε κατι συγκεκριμενο πριν 4 χρονια που σας απομακρυνε τοσο πολυ;
    Όχι. Η ρουτίνα και η κούραση μας γονάτισε. Ποτέ δεν βρεθήκαμε σαν ζευγάρι....αυτά τα 4 χρόνια. Κι όχι μόνο ερωτικά. Ούτε καν έχουμε βγει έξω οι 2 μας. Όποτε μιλάμε είναι για τα παιδιά. Άδειασα πλέον....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Μπορεί να βρεθεί νομίζεις ο ερωτισμός μετά από τόσα χρόνια; Στην πράξη. Όχι στη θεωρία. Γιατί καλά τα λόγια, αλλά αυτόν τον διακόπτη για να δούμε κάποιον άλλον ερωτικά δεν μπορώ εγώ προσωπικά να τον γυρίσω. Δεν το κατάφερα ποτέ στη ζωή μου. Προκειμένου λοιπόν να κάτσω να την κοροιδεύω με φυσικό επακόλουθο την απιστία (μέσω παράλληλης σχέσης και όχι ξεπέτας) δεν είναι καλύτερα να δώσω τέρμα;
    Άρα το έχεις αποφασίσει να χωρίσεις και τώρα αναρωτιέσαι πώς θα γλιτώσεις τη διατροφή για τα παιδιά σου που αγαπάς τόσο πολύ;

  15. #30
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Άρα το έχεις αποφασίσει να χωρίσεις και τώρα αναρωτιέσαι πώς θα γλιτώσεις τη διατροφή για τα παιδιά σου που αγαπάς τόσο πολύ;
    Οχι βεβαια. Από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα δεν ξέρω. Επίσης εγώ δεν ειρωνεύτηκα. Ποιος ο λόγος να ειρωνευόμαστε; Εκφράζω τους προβληματισμούς μου. Είπα ότι με προβληματίζει το ότι δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν τα παιδιά μου και πως θα τα καταφέρω εγώ οικονομικά. Που είπα το πως θα αποφύγω τη διατροφή; Σε παρακαλω πολύ να μην βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να ελέγξεις τι έχω γράψει; Εννοείται πως θα δίνω διατροφή.

Page 2 of 20 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 01:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 17:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 01:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •