Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 20 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 292
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Δεν νομίζω ότι το θέλω πια. Προσπάθησα και εγώ και αυτή κατά καιρούς. Αλλά το χάναμε στη διαδρομη.... και μετά πάλι τα ίδια.
    Κοίτα, αν σου περάσει αυτό που νιώθεις για τον άλλον, σου πέρασε. Δεν ξανά γυρνάει. Η βοήθεια (ο σύμβουλος γάμου) είναι για τις περιπτώσεις που υπάρχει ακόμα κάτι ανάμεσα στο ζευγάρι.
    Αν έχει σβήσει λοιπόν, όσο και να το θέλεις με την λογική, εννοείται ότι θα ξαναγυρισετε στα ίδια και τα ίδια. Και η θα κάνεις αυτό που είπες (παράλληλη σχέση και όχι ξεπέτα) για να καλύψεις το κενό σου, ή θα φύγεις. Και είναι πολύ πιο έντιμο να φύγεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Οχι βεβαια. Από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα δεν ξέρω. Επίσης εγώ δεν ειρωνεύτηκα. Ποιος ο λόγος να ειρωνευόμαστε; Εκφράζω τους προβληματισμούς μου. Είπα ότι με προβληματίζει το ότι δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν τα παιδιά μου και πως θα τα καταφέρω εγώ οικονομικά. Που είπα το πως θα αποφύγω τη διατροφή; Σε παρακαλω πολύ να μην βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να ελέγξεις τι έχω γράψει; Εννοείται πως θα δίνω διατροφή.
    Για να σου είχε αναφέρει ο δικηγόρος το περιστατικό με τον πελάτη του που παραιτήθηκε από τη δουλειά, σημαίνει ότι τον ρώτησες σχετικά. Αλλά αν κάνω λάθος, ανέλυσε λίγο περισσότερο τους προβληματισμούς σου, αν θέλεις. Πού μπορούμε να βοηθήσουμε;

  3. #33
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Για να σου είχε αναφέρει ο δικηγόρος το περιστατικό με τον πελάτη του που παραιτήθηκε από τη δουλειά, σημαίνει ότι τον ρώτησες σχετικά. Αλλά αν κάνω λάθος, ανέλυσε λίγο περισσότερο τους προβληματισμούς σου, αν θέλεις. Πού μπορούμε να βοηθήσουμε;
    Φυσικά και τον ρώτησα σχετικά. Όπως θα Ρωτούσα πάνω στην κουβέντα οποιονδήποτε Χωρίς να αναφέρομαι σε μένα συγκεκριμένα. Απλά μου έμεινε εκείνη η απάντηση που μου έδωσε πριν 2 χρόνια.
    Νομίζω οι προβληματισμοί μου είναι ξεκάθαροι. Πώς θα την παλέψω την κατάσταση που θα δημιουργηθεί με τα παιδιά μου και πως θα τα βγάλω πέρα.
    Πίστεψε με, αν υπήρχε διακόπτης να μην χαλάσω την οικογένεια μου θα τον πατούσα. Άλλα ειλικρινά έχω αδειάσει.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Καλημέρα. Χωρίς καμία δόση ειρωνίας, υπάρχουν νέοι άνθρωποι που δεν δίνουν βάση σε αυτό; Με αυτή τη λογική γιατί δε μένουν με τα αδέρφια τους; Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά ειλικρινά απορώ.
    Σε αυτό νομίζω έχεις δίκιο. Αν χαθεί ο έρωτας σε σωματικό η πνευματικό επίπεδο και επέλθει η αδιαφορία, δεν ξέρω αν χρειάζεται να το παλέψετε. Έχετε περάσει το Ρουβίκωνα θεωρώ και δεν έχει γυρισμό. Η δύσκολα θα έχει.
    Απ' ότι βλέπω πάντως είσαι αποφασισμένος και απ' ότι καταλαβαινω έχει τελειώσει ο γάμος σας. Επομένως, πάρε βαθιά ανάσα και βουτά. Βουτά στο διαζύγιο. Από το να υποφέρετε εσύ η και οι δύο μαζί, καλύτερα να το ληξετε. Δεν θα είναι εύκολο πιστεύω. Αλλά τώρα μήπως περνάτε Χειροετρα? Μήπως σε λίγα χρόνια θα λες ευτυχώς που έκανες την μοιραία κίνηση και χώρισες?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Φυσικά και τον ρώτησα σχετικά. Όπως θα Ρωτούσα πάνω στην κουβέντα οποιονδήποτε Χωρίς να αναφέρομαι σε μένα συγκεκριμένα. Απλά μου έμεινε εκείνη η απάντηση που μου έδωσε πριν 2 χρόνια.
    Νομίζω οι προβληματισμοί μου είναι ξεκάθαροι. Πώς θα την παλέψω την κατάσταση που θα δημιουργηθεί με τα παιδιά μου και πως θα τα βγάλω πέρα.
    Πίστεψε με, αν υπήρχε διακόπτης να μην χαλάσω την οικογένεια μου θα τον πατούσα. Άλλα ειλικρινά έχω αδειάσει.
    Θεματοθετη, νομίζω αν συνεχίσεις να μένεις σε αυτό το γάμο θα δυστυχείς. Γνώμη μου, αλλά τη λέω με βάση αυτά που λες. Αν χωρίσετε φιλικά, νομίζω δεν θα έχουν πρόβλημα τα παιδιά. Αυτό νομίζω θα συμβεί, γιατί έτσι όπως είναι η κατάσταση, είμαι σίγουρος ότι και η γυναίκα σου θα έχει σκεφτεί κάτι. Η ότι και η γυναίκα σου θα καταλάβει ότι είναι καλύτερα και για τους δύο. Νέοι είστε ακόμα, μπορείτε κάλλιστα να ξαναφτιαξετε τη ζωή σας με άτομα που θα είστε ευτυχισμένοι. Σκέψου το έτσι.
    Επισης, πλέον οι επιμέλειες στα παιδιά δίνονται και στους πατεράδες. Σπάνια βέβαια και συμβαίνει σε περιπτώσεις που η γυναίκα ταξιδεύει διαρκώς για παράδειγμα, αλλά μπορείς κάλλιστα να βλέπεις τα παιδιά σου και αν έχεις μια άριστη σχέση μαζί τους.

    Και θα συ πω και κάτι σαν παιδί. Ναι, μπορεί να μου την δίνει αν χώρισαν οι δικοί μου, αλλά θα μου τηνε έδινε περισσότερο αν ήξερα ότι εξαιτίας μου μένουν μαζί και δύστυχουν. Κάποια στιγμή θα το δουν αυτό τα παιδιά σου

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Όχι. Η ρουτίνα και η κούραση μας γονάτισε. Ποτέ δεν βρεθήκαμε σαν ζευγάρι....αυτά τα 4 χρόνια. Κι όχι μόνο ερωτικά. Ούτε καν έχουμε βγει έξω οι 2 μας. Όποτε μιλάμε είναι για τα παιδιά. Άδειασα πλέον....
    δλδ, με αυτην την γυναικα εισασταν ερωτυμενοι οταν παντρευτηκατε; ειχατε ερωτα, ποθο, αγαπη σεβασμο και εφυγαν ολα πριν 4 χρονια με την κουραση και την ρουτινα;

  7. #37
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δλδ, με αυτην την γυναικα εισασταν ερωτυμενοι οταν παντρευτηκατε; ειχατε ερωτα, ποθο, αγαπη σεβασμο και εφυγαν ολα πριν 4 χρονια με την κουραση και την ρουτινα;
    Ναι. Δε θα παντρευομουν αν δεν ένιωθα όλα τα παραπάνω. Τώρα έμειναν μόνο η αγάπη και ο σεβασμός. Γι αυτό το λόγο και δεν απιστησα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Ναι. Δε θα παντρευομουν αν δεν ένιωθα όλα τα παραπάνω. Τώρα έμειναν μόνο η αγάπη και ο σεβασμός. Γι αυτό το λόγο και δεν απιστησα
    ουτε καν για ξεπετα, ή σαν απιστια λογαριαζεις μονο την παραλληλη σχεση;

  9. #39
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ουτε καν για ξεπετα, ή σαν απιστια λογαριαζεις μονο την παραλληλη σχεση;
    Ούτε ξεπετα ούτε τιποτα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Ναι. Δε θα παντρευομουν αν δεν ένιωθα όλα τα παραπάνω. Τώρα έμειναν μόνο η αγάπη και ο σεβασμός. Γι αυτό το λόγο και δεν απιστησα
    Έχεις κάνει κάποια κινηση να της μιλήσεις για το τι θες ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Ούτε ξεπετα ούτε τιποτα
    επομενως, το προβλημα σας ειναι κοινο. δεν εχει λυσει ουτε εκεινη , ουτε εσυ το ερωτικο της, ωστε να πουμε οτι κρατατε τον γαμο σας για τα ματια του κοσμου και για τα παιδια..
    εκεινη, πως σκοπευει να πορευτει στο υπολοιπο της ζωης της; ανεραστη;
    εφοσον δεν θελει να χωρισετε, τι σκεφτεται να κανετε;
    εχει ελπιδες οτι θα το ξαναβρειτε, η προτεινει να μεινετε μαζι σε εναν λευκο γαμο;

  12. #42
    Έχω κάνει κίνηση να μιλήσω. Απλώς τα λέω. Συμφωνεί αλλα δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερα. Δε λέω ότι δεν προσπαθεί. Έχει βελτιωθεί η κατάσταση εδώ και ενα χρόνο ως προς τα νεύρα, την γκρίνια και τους τσακωμούς. Αλλα εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να συνεχίσω σε ένα γάμο που δεν περνάω καλά γενικά. Είναι δυστυχισμένος. Νιώθω παράλληλα ότι ο,τι απόφαση και να πάρω θα είναι λάθος.

    Θεωρώ ότι έχει ελπίδες να τα ξαναβρούμε. Και μου χει πει επίσης ότι ίσως να περνάω κατάθλιψη και να πάω σ έναν ειδικό. Ίσως Το Κάνω κι αυτό και δω τι μου φταίει. Αλλα μες στην καραντίνα δεν ξέρω, δέχονται αυτοί στα ιατρεία τους? Αν Ναι γνωρίζετε κάποιον Θεσσαλονίκη?

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αγαπάς την γυναίκα σου; γιατί την επέλεξες για μάνα των παιδιών σου κ συζηγο σου; θυμήσου για ποιο λόγο την παντρεύτηκες κ από αυτό θα καταλάβεις αν πρέπει να χωρίσεις η όχι. Επίσης τι περιμένεις ότι θα γίνει όταν χωρήσεις; τι προσδοκίες έχεις για την ερωτική σου ζωή;;; σε περιμένει ο έρωτας εκεί έξω;

  14. #44
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Αγαπάς την γυναίκα σου; γιατί την επέλεξες για μάνα των παιδιών σου κ συζηγο σου; θυμήσου για ποιο λόγο την παντρεύτηκες κ από αυτό θα καταλάβεις αν πρέπει να χωρίσεις η όχι. Επίσης τι περιμένεις ότι θα γίνει όταν χωρήσεις; τι προσδοκίες έχεις για την ερωτική σου ζωή;;; σε περιμένει ο έρωτας εκεί έξω;
    Φυσικά και την αγαπάω αλλα Όχι σαν γυναίκα μου. Σαν αδερφή μου περισσότερο.
    Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά. Ξέρω ότι αν δεν χωρίσω δε θα μάθω ποτέ

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Θεματοθετη, όταν νιώθεις ότι και οι δύο αποφάσεις που δύνασαι να πάρεις είναι λάθος, επιλέγεις αυτήν που θα κάνει τη μικρότερη ζημιά. Κάνεις ελαχιστοποίηση απωλειών δηλαδή. Νμζιω στο θέμα σου αυτή η απόφαση είναι να το ληξετε. Άμεσα, ξεκάθαρα και χωρίς αστερίσκους. Νομίζω ούτε ψυχολόγος θα σε βοηθήσει. Ο ίδιος παραδέχεσαι ότι έχει τελειώσει η άλλη φάση. Επομένως κατά την άποψη μου, είναι λάθος να εμμένεις σε αυτήν την απόφαση. Στο λέω και από προσωπική πείρα. Νομίζω οι εσύ έχεις καταλάβει ότι το καλύτερο για όλους θα είναι να χωρίσετε. Όσο το καθυστερείς, τόσο χειρότερο και δυσκολότερο θα γίνεται νομιζω

Page 3 of 20 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 01:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 17:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 01:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •