Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 20 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 292
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Επίσης κάτι άλλο. Πρέπει να ψάξω για ψυχοθεραπεία, ψυχολόγο, ψυχίατρο η κάτι που να τα συνδυάζει? Ποιο είναι το ιδανικοτερο?
    ψυχολογο με εκπαιδευση στην ψυχοθεραπεια (οχι μονο με ενα αρχικο πτυχιο).

  2. #77
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Επίσης κάτι άλλο. Πρέπει να ψάξω για ψυχοθεραπεία, ψυχολόγο, ψυχίατρο η κάτι που να τα συνδυάζει? Ποιο είναι το ιδανικοτερο?
    Πάντα ξεκινάς από ψυχολόγο και εκείνος αν κρίνει αναγκαίο σε παραπέμπει και σε ψυχίατρο καθαρά και μόνο αν χρειάζεσαι φαρμακευτική υποστήριξη .
    Στο θέμα του ψυχολόγου θα ψάχτεις πολύ ,δεν είναι εύκολο να βρεις κάποιον που να κουμπωσεις μαζί του .
    Μπορεί να πας στον καλύτερο που σου έχουν συστήσει και εσύ να νοιωθεις ότι δεν "ταιριαζεται "

    Όσους ρωτήσεις που έχουν κάνει ψυχοθεραπεία αυτό θα σου πουν .
    Μην πας σε κάποιον ,δεν δεις αποτέλεσμα και απογοητεύτεις .Και σε αυτό το κομμάτι θέλει υπομονή και το κυριότερο ότι ξεκινάς αποφασισμένος να πεις τα πάντα και να δουλέψεις μαζί του .

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ο θεματοθέτης (όπως και κάθε άνθρωπος) έχει το δικαίωμα να πάρει τις αποφάσεις που κρίνει αυτός ορθές για τη ζωή του. Προσπάθειες απόδοσης ευθύνης, ηθικολογία ή και υποδείξεις για το πως θα αναφέρεται στη σύζυγο προσωπικά δεν τις καταλαβαίνω. Ούτε προσβλητικός είναι, ούτε έχει σκοπό να εγκαταλείψει την οικογένειά του. Να χωρίσει θέλει αναλαμβάνοντας τις ευθύνες του, και ακριβώς αυτό ειναι που προκαλεί το άγχος και την αμφιβολία, το εάν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις ευθύνες αυτές, πράγμα που δηλώνει νιάξιμο και όχι αδιαφορία. Ως εκ τούτου δεν κατανοώ σχόλια περί παρτακισμού. Ο παρτάκιας δεν αγχώνεται με τέτοια. Επίσης έχει ένα ξεκάθαρο αίτημα. Δεν ζητά να συζητήσει τα αίτια της κατάστασης ή τρόπους βελτίωσης της κατάστασης, αλλά το πως θα ανταποκριθεί μετά το διαζύγιο το οποίο ουσιαστικά έχει αποφασίσει (αν κατάλαβα καλά).

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Επίσης κάτι άλλο. Πρέπει να ψάξω για ψυχοθεραπεία, ψυχολόγο, ψυχίατρο η κάτι που να τα συνδυάζει? Ποιο είναι το ιδανικοτερο?
    Θεματοθετη,δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να δεις ψυχίατρο γιατί είναι μια άλλη κατηγορία που αφορά αλλά θέματα.Εγώ σε Ό,τι περιγράφεις δεν βλέπω κάποια ψυχική ασθένεια!Η μόνη κατάσταση που θα με προβλημάτιζε αν δεν ήμουν και εγώ στην ίδια θέση με εσένα είναι το ότι δεν φεύγεις από μια κατάσταση που δεν τρΑβαει.Εγώ το έπιασα αυτό το θέμα με την ψυχολόγο μου και μου είπε αρκετά πράγματα σίγουρα ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει αλλά όχι ψυχίατρος

  5. #80
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Θεματοθετη,δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να δεις ψυχίατρο γιατί είναι μια άλλη κατηγορία που αφορά αλλά θέματα.Εγώ σε Ό,τι περιγράφεις δεν βλέπω κάποια ψυχική ασθένεια!Η μόνη κατάσταση που θα με προβλημάτιζε αν δεν ήμουν και εγώ στην ίδια θέση με εσένα είναι το ότι δεν φεύγεις από μια κατάσταση που δεν τρΑβαει.Εγώ το έπιασα αυτό το θέμα με την ψυχολόγο μου και μου είπε αρκετά πράγματα σίγουρα ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει αλλά όχι ψυχίατρος
    Οκ. Αν όμως βρω πχ ψυχοθεραπευτή αλλα Όχι ψυχολόγο?

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Οκ. Αν όμως βρω πχ ψυχοθεραπευτή αλλα Όχι ψυχολόγο?
    Νομίζω είναι οκ αλλά όχι και ψυχίατρο

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Οκ. Αν όμως βρω πχ ψυχοθεραπευτή αλλα Όχι ψυχολόγο?
    Ίσως είναι καλό να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό που να ασχολείται με συμβουλευτική ζεύγους. Στην παρούσα φάση δεν χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία αλλά έναν ειδικό που θα σε ανακουφίσει, θα σε βοηθήσει να πάρεις αποφάσεις, και θα σε κατευθύνει σωστά να διαχειριστείς ένα διαζύγιο.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ένα διαζύγιο δεν είναι απλή υπόθεση ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νοιώθεις έτσι.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Φίλε μου,

    Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία δικιά μου. Εγώ είμαι χωρισμένος περίπου 2 χρόνια και έχω παιδιά μικρά. Παντρεμένος 7 από τα συνολικά 12 της γνωριμίας μου.
    Ο χωρισμός εμένα απλα μου ανακοινώθηκε οπότε μου ήρθε σφαλιάρα, θα μου πεις δεν τι το περίμενες ?

    Ποτέ δεν περιμένεις κάτι τέτοιο και ούτε είσαι έτοιμος. Ένας γάμος έχει τα πάνω του και τα κάτω του.
    4 χρόνια είναι πολλά. Είναι χαμένος χρόνος !!!
    Και στον γάμο το κάθε δευτερολεπτο μετράει.

    Πρεπει να παλέψεις για τον γάμο σου, με νύχια και με δόντια. Και εγώ αργά το κατάλαβα, αλλά επίσης καταλαβα ότι μάλλον δεν ταιριάζω με την γυναίκα μου τόσο όσο νόμιζα πριν 10 χρόνια. Δεν είναι κακό.
    Αλλάζουμε , δεν μένουμε οι ίδιοι.
    Θα μου πεις επειδή αλλάζουμε πρέπει να χωρίσουμε ? Όχι . Αλλά κάποιες φορές δεν είναι στο χέρι σου να κάνεις κάτι όσο καλή διάθεση και να έχεις. Αποδεξου το και προχωρά.

    Πάμε στο θέμα των παιδιών , χωρισμος χωρίς πόνο δεν υπάρχει !!!

    Όλοι θα πονέσουν εσύ, η γυναίκα σου και φυσικά τα παιδιά σου.
    Τα παιδιά έχουν κάτι μαγικό που εμείς οι μεγάλοι δεν το έχουμε , προσαρμόζονται πολύ εύκολα, ειδικά τα μικρά σε ηλικία παιδιά .

    Το μόνο που θέλουν είναι να εισπράττουν αγάπη και από τους δυο τους γονεις τίποτα άλλο.

    Δεν θα τους πειράξει τόσο ο χωρισμός όσο να μην βλέπουν τους γονείς τους ευτυχισμένους μαζί .

    Αυτά σου τα λέω γιατί όπως και να έχει πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις κάθε προσπάθεια να τα ξαναβρείτε με την γυναίκα σου. Πρέπει να θυμηθείς τι ήταν αυτό που σε έκανε να την ερωτευτείς την πρώτη φορά.
    Το πάθος χάνεται με τον χρόνο φθείρεται , αλλά μένει κάτι πολύ σημαντικό σε μια σχέση. Αυτό πρέπει να ψάξεις.

    Ελπίζω να σε βοήθησα μέσα από την δικιά μου εμπειρία να σκεφτείς και να το δουλέψεις.

  10. #85
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Φίλε μου,

    Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία δικιά μου. Εγώ είμαι χωρισμένος περίπου 2 χρόνια και έχω παιδιά μικρά. Παντρεμένος 7 από τα συνολικά 12 της γνωριμίας μου.
    Ο χωρισμός εμένα απλα μου ανακοινώθηκε οπότε μου ήρθε σφαλιάρα, θα μου πεις δεν τι το περίμενες ?

    Ποτέ δεν περιμένεις κάτι τέτοιο και ούτε είσαι έτοιμος. Ένας γάμος έχει τα πάνω του και τα κάτω του.
    4 χρόνια είναι πολλά. Είναι χαμένος χρόνος !!!
    Και στον γάμο το κάθε δευτερολεπτο μετράει.

    Πρεπει να παλέψεις για τον γάμο σου, με νύχια και με δόντια. Και εγώ αργά το κατάλαβα, αλλά επίσης καταλαβα ότι μάλλον δεν ταιριάζω με την γυναίκα μου τόσο όσο νόμιζα πριν 10 χρόνια. Δεν είναι κακό.
    Αλλάζουμε , δεν μένουμε οι ίδιοι.
    Θα μου πεις επειδή αλλάζουμε πρέπει να χωρίσουμε ? Όχι . Αλλά κάποιες φορές δεν είναι στο χέρι σου να κάνεις κάτι όσο καλή διάθεση και να έχεις. Αποδεξου το και προχωρά.

    Πάμε στο θέμα των παιδιών , χωρισμος χωρίς πόνο δεν υπάρχει !!!

    Όλοι θα πονέσουν εσύ, η γυναίκα σου και φυσικά τα παιδιά σου.
    Τα παιδιά έχουν κάτι μαγικό που εμείς οι μεγάλοι δεν το έχουμε , προσαρμόζονται πολύ εύκολα, ειδικά τα μικρά σε ηλικία παιδιά .

    Το μόνο που θέλουν είναι να εισπράττουν αγάπη και από τους δυο τους γονεις τίποτα άλλο.

    Δεν θα τους πειράξει τόσο ο χωρισμός όσο να μην βλέπουν τους γονείς τους ευτυχισμένους μαζί .

    Αυτά σου τα λέω γιατί όπως και να έχει πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις κάθε προσπάθεια να τα ξαναβρείτε με την γυναίκα σου. Πρέπει να θυμηθείς τι ήταν αυτό που σε έκανε να την ερωτευτείς την πρώτη φορά.
    Το πάθος χάνεται με τον χρόνο φθείρεται , αλλά μένει κάτι πολύ σημαντικό σε μια σχέση. Αυτό πρέπει να ψάξεις.

    Ελπίζω να σε βοήθησα μέσα από την δικιά μου εμπειρία να σκεφτείς και να το δουλέψεις.
    Σ Ευχαριστώ θερμά.
    Ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω λόγο να μείνω σ αυτό τον γάμο? Μακάρι να έβρισκα κάτι. Το έχω ξαναπεί. Ειμαι άδειος πια

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Το πως αισθάνεσαι δεν θα σου το πω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος. Το ξέρεις εσύ.
    Καμία απόφαση δεν είναι εύκολη, αλλά πρέπει να την πάρεις, οποία και εάν είναι αυτή. Θα βασανιστείς θα χτυπηθείς αλλά στο τέλος θα την πάρεις.
    Αυτή την στιγμή είσαι μπερδεμένος και συγχυσμένος. Είναι η χειρότερη στιγμή να πάρεις μια σοβαρή απόφαση.
    Πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου, που βρίσκεσαι στον γάμο σε ποια θέση ?

    Ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να τα ξεμπερδεψεις και θα σου δώσει κατευθυντήριες γραμμές εάν αποφασίσεις να χωρίσεις.
    Τα παιδιά σου εάν τα αγαπάς και είσαι δίπλα τους και τους λες πάντα την αληθεις μην φοβάσαι τιποτα.

    Σκέψου ότι έχεις μόνο μια ζωή, αυτή είναι δεν υπάρχει άλλη.
    Οπότε αποφάσισε πως θες να την ζήσεις .
    Δεν είναι εύκολο να χωρίζεις, αλλά δεν είναι και εύκολο να είσαι σε έναν νεκρό γάμο.
    Κάποιες φορές ο Γόρδιος δεσμός δεν λύνεται απλά κόβεται.
    Κάθισε και σκέψου, και ξεκαθάρισε τον αχταρμα συναισθημάτων που νιώθεις. Μετά όλα θα έρθουν φυσικά ότι και εάν είναι.
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Σ Ευχαριστώ θερμά.
    Ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω λόγο να μείνω σ αυτό τον γάμο? Μακάρι να έβρισκα κάτι. Το έχω ξαναπεί. Ειμαι άδειος πια

  12. #87
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Το πως αισθάνεσαι δεν θα σου το πω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος. Το ξέρεις εσύ.
    Καμία απόφαση δεν είναι εύκολη, αλλά πρέπει να την πάρεις, οποία και εάν είναι αυτή. Θα βασανιστείς θα χτυπηθείς αλλά στο τέλος θα την πάρεις.
    Αυτή την στιγμή είσαι μπερδεμένος και συγχυσμένος. Είναι η χειρότερη στιγμή να πάρεις μια σοβαρή απόφαση.
    Πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου, που βρίσκεσαι στον γάμο σε ποια θέση ?

    Ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να τα ξεμπερδεψεις και θα σου δώσει κατευθυντήριες γραμμές εάν αποφασίσεις να χωρίσεις.
    Τα παιδιά σου εάν τα αγαπάς και είσαι δίπλα τους και τους λες πάντα την αληθεις μην φοβάσαι τιποτα.

    Σκέψου ότι έχεις μόνο μια ζωή, αυτή είναι δεν υπάρχει άλλη.
    Οπότε αποφάσισε πως θες να την ζήσεις .
    Δεν είναι εύκολο να χωρίζεις, αλλά δεν είναι και εύκολο να είσαι σε έναν νεκρό γάμο.
    Κάποιες φορές ο Γόρδιος δεσμός δεν λύνεται απλά κόβεται.
    Κάθισε και σκέψου, και ξεκαθάρισε τον αχταρμα συναισθημάτων που νιώθεις. Μετά όλα θα έρθουν φυσικά ότι και εάν είναι
    .
    Tα είπες όλα. Άντε να δω που θα καταλήξω....

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Τι να πω ρε συ , 4 χρόνια να μένεις έτσι!!!!
    Ήρωας !!! :)
    Οι περισσότεροι θα είχαν βρει γκόμενες όχι γκόμενα. Άρα την αγαπάς πολύ την γυναίκα σου και έχεις ενοχές για αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις.
    Εάν τέλειωσε και δεν σώζεται , τότε τελείωσε.
    Εάν όμως βλέπεις έστω και μια χαραμάδα φως τότε πάλεψε το.
    Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να της πεις σύντομα την απόφαση σου, γιατί θα διαλυθεί με το ξαφνικό.
    Εσυ το εχεις δουλέψει καιρο, αυτή όμως όχι.

  14. #89
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Τι να πω ρε συ , 4 χρόνια να μένεις έτσι!!!!
    Ήρωας !!! :)
    Οι περισσότεροι θα είχαν βρει γκόμενες όχι γκόμενα. Άρα την αγαπάς πολύ την γυναίκα σου και έχεις ενοχές για αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις.
    Εάν τέλειωσε και δεν σώζεται , τότε τελείωσε.
    Εάν όμως βλέπεις έστω και μια χαραμάδα φως τότε πάλεψε το.
    Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να της πεις σύντομα την απόφαση σου, γιατί θα διαλυθεί με το ξαφνικό.
    Εσυ τινεχεις δουλέψει, αυτή όμως όχι.
    Eνοχές φίλε μου υπάρχουν. Αλλά πιο πολύ για τα παιδιά.
    Άλλωστε για να φτάσουμε εδώ δεν είναι μόνο δικιά μου ευθύνη....
    Το παλαβό ξέρεις ποιο είναι; Παρόλο που είμαστε σκατά, παρόλο που πριν καμιά 20αρια μέρες της είπα ότι το σκέφτομαι να το τερματίσουμε (για να μπαίνει στο νόημα σιγά σιγά), παρόλο που με βλέπει ότι ουσιαστικά είμαι ¨απών¨ πλέον, σήμερα με ρώτησε αν θα πάμε διακοπές το Πάσχα αν λήξει η καραντίνα. Είναι αυτό που έλεγα νωρίτερα. Κάνει πως δεν καταλαβαίνει...

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Θεματοθετη, διάβασα μια φορά εν τάχει την όλη συζήτηση στο θέμα σου. Ήθελα να σε ρωτήσω, δεν κοιμαστε μαζί πια με τη γυναίκα σου? Στο ίδιο κρεβάτι? Ε τότε βρε παιδί μου έχετε γίνει απλοί συγκάτοικοι, οι οποίοι όμως έχουν κάνει και δύο παιδιά μαζί. Η γυναίκα σου δεν έχει σεξουαλική επιθυμία? Καθόλου? Δεν το έχετε συζητήσει? Μήπως πριν τον κοβιντ είχε κάποια εξωσυζυγική σχέση? Μου φαίνεται περίεργο τέσσερα χρόνια τίποτα να μην κάνετε και να μην έχει θίξει καν το θέμα. Τι να σου πω...

Page 6 of 20 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 00:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 16:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 00:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •