Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 20 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 91 to 105 of 292
  1. #91
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Θεματοθετη, διάβασα μια φορά εν τάχει την όλη συζήτηση στο θέμα σου. Ήθελα να σε ρωτήσω, δεν κοιμαστε μαζί πια με τη γυναίκα σου? Στο ίδιο κρεβάτι? Ε τότε βρε παιδί μου έχετε γίνει απλοί συγκάτοικοι, οι οποίοι όμως έχουν κάνει και δύο παιδιά μαζί. Η γυναίκα σου δεν έχει σεξουαλική επιθυμία? Καθόλου? Δεν το έχετε συζητήσει? Μήπως πριν τον κοβιντ είχε κάποια εξωσυζυγική σχέση? Μου φαίνεται περίεργο τέσσερα χρόνια τίποτα να μην κάνετε και να μην έχει θίξει καν το θέμα. Τι να σου πω...
    Έχουμε χρονια να κοιμηθούμε στο ίδιο κρεβάτι.
    Απλώς συγκάτοικοι είμαστε ακριβώς. Δε γνωρίζω αν έχει σεξουαλική επιθυμία Γιατί δεν μου την εκδηλώνει. Ειμαι ΣΧΕΔΌΝ σίγουρος ότι δεν έχει υπάρξει άλλος στη ζωή της Γιατί δεν προλαβαίνει λόγω του προγράμματος της. Ειναι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Δεν βγαίνει έξω ούτε για καφέ ουτε για τίποτα. Σε αυτά τα 4 χρόνια έχει βγει όλο κι όλο 2 φορές.Αν γίνεται κάτι στη δουλειά που αλλάζει συνέχεια εργασιακό περιβάλλον δεν το γνωρίζω. Στην τελική δεν ξέρω αν θα με πείραζε πλέον.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Δεν κάνει ότι δεν καταλαβαίνει , απλά έχει αποδεχτεί αυτή την κατάσταση και ζει μέσα σε αυτή. Εσύ από την άλλη όμως πνίγεσαι δενναντεχεις άλλο έτσι ούτε δευτερόλεπτο.
    Καλά κάνεις και σκέφτεσαι τα παιδιά σου, το κακό είναι ότι αυτά είναι μικρά δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους και να πουν ε!!! Τι πάτε να κάνετε να χωρίσετε είμαστε και εμείς εδώ !!! Οπότε το βάρος πέφτει σε εμάς τους μεγάλους. Και αποφασίζουμε και για αυτά αλλά χωρίς αυτά.

    Μην ψάχνεις τώρα ευθύνες δεν είναι ώρα για αυτό, ψάξε και δες εάν σώζεται τίποτα από τον γάμο . Εάν δεν προχωρά και μην φοβάσαι !!!
    Και προς θεού μην σκέφτεσαι εάν θα τα βγάζεις πέρα οικονομικά με διατροφές και τέτοια !!! Η ευτυχία σου η προσωπική και μετά των παιδιών σου δεν κοστολογείται.
    Άμα δεν είσαι εσύ καλά δεν είναι και τα παιδιά σου . Τόσο απλά!!!
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Eνοχές φίλε μου υπάρχουν. Αλλά πιο πολύ για τα παιδιά.
    Άλλωστε για να φτάσουμε εδώ δεν είναι μόνο δικιά μου ευθύνη....
    Το παλαβό ξέρεις ποιο είναι; Παρόλο που είμαστε σκατά, παρόλο που πριν καμιά 20αρια μέρες της είπα ότι το σκέφτομαι να το τερματίσουμε (για να μπαίνει στο νόημα σιγά σιγά), παρόλο που με βλέπει ότι ουσιαστικά είμαι ¨απών¨ πλέον, σήμερα με ρώτησε αν θα πάμε διακοπές το Πάσχα αν λήξει η καραντίνα. Είναι αυτό που έλεγα νωρίτερα. Κάνει πως δεν καταλαβαίνει...

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Έχουμε χρονια να κοιμηθούμε στο ίδιο κρεβάτι.
    Απλώς συγκάτοικοι είμαστε ακριβώς. Δε γνωρίζω αν έχει σεξουαλική επιθυμία Γιατί δεν μου την εκδηλώνει. Ειμαι ΣΧΕΔΌΝ σίγουρος ότι δεν έχει υπάρξει άλλος στη ζωή της Γιατί δεν προλαβαίνει λόγω του προγράμματος της. Ειναι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Δεν βγαίνει έξω ούτε για καφέ ουτε για τίποτα. Σε αυτά τα 4 χρόνια έχει βγει όλο κι όλο 2 φορές.Αν γίνεται κάτι στη δουλειά που αλλάζει συνέχεια εργασιακό περιβάλλον δεν το γνωρίζω. Στην τελική δεν ξέρω αν θα με πείραζε πλέον.
    Θεματοθετη νομίζω δεν έχει νόημα να στο παλεύεις πλέον. Νομίζω καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος τι γίνεται και έχεις πάρει τις αποφάσεις σου. Επομένως, ότι και να σου πούμε εμείς, δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Αν μου λες κιόλας ότι δεν σε νοιάζει αν έχει γκόμενο η γυναίκα σου, το θέμα έχει πάρει άλλη τροπή. Και θεωρώ θα είναι λάθος να καθυστερείς να εφαρμόσεις τις αποφάσεις που ήδη έχεις πάρει.

    Σε δικηγόρο πηγές να ρωτήσεις τι παίζει για το διαζύγιο?

  4. #94
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Σεβαστή η γνώμη σου αλλά διαφωνώ.
    Και με την αδερφή μου αν μέναμε στο ίδιο σπίτι και συνεννοούμασταν για τις καθημερινές ασχολίες θα ήταν γυναίκα μου?
    Και ποιο ακριβώς είναι το παρτακικο? Ότι είμαι δυστυχισμένος και θέλω να νιώσω καλά?
    Πιθανον Στις περιπτώσεις που λες ισχύει αυτό που σκεφτεσαι αλλα Όχι εδώ. Αλλιώς θα χώριζα εδώ και πολύ καιρό και δε θα έκανα υπομονή και θα το προσπαθούσα ελπίζοντας...

    Τι να πω ρε φίλε, λάθος μου. Συγνώμη.

    Αλλά κρίμα να είσαι δυστυχισμένος. Τα παιδιά δεν σας ανεβάζουν;

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Έχουμε χρονια να κοιμηθούμε στο ίδιο κρεβάτι.
    Απλώς συγκάτοικοι είμαστε ακριβώς. Δε γνωρίζω αν έχει σεξουαλική επιθυμία Γιατί δεν μου την εκδηλώνει. Ειμαι ΣΧΕΔΌΝ σίγουρος ότι δεν έχει υπάρξει άλλος στη ζωή της Γιατί δεν προλαβαίνει λόγω του προγράμματος της. Ειναι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Δεν βγαίνει έξω ούτε για καφέ ουτε για τίποτα. Σε αυτά τα 4 χρόνια έχει βγει όλο κι όλο 2 φορές.Αν γίνεται κάτι στη δουλειά που αλλάζει συνέχεια εργασιακό περιβάλλον δεν το γνωρίζω. Στην τελική δεν ξέρω αν θα με πείραζε πλέον.
    Θεματοθέτη καλημέρα!

    Εφόσον δεν έχετε εντάσεις,πως προέκυψε όλη αυτή απόσταση;Από το σεξ,την επικοινωνία;Αν θέλεις απαντάς..από την ρουτίνα πχ;Γιατί και στη δίκη μου περίπτωση συμβαίνει αυτό αλλά εμείς από τους πολλούς καυγάδες πλέον δεν μιλάμε για να μην τσακωνόμαστε

  6. #96
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Θεματοθέτη καλημέρα!

    Εφόσον δεν έχετε εντάσεις,πως προέκυψε όλη αυτή απόσταση;Από το σεξ,την επικοινωνία;Αν θέλεις απαντάς..από την ρουτίνα πχ;Γιατί και στη δίκη μου περίπτωση συμβαίνει αυτό αλλά εμείς από τους πολλούς καυγάδες πλέον δεν μιλάμε για να μην τσακωνόμαστε
    Εντάσεις υπήρχαν για οποιοδηποτε λογο συνήθως σοβαρό. Δεν έχουμε εδώ κι ένα χρόνο περίπου. Αλλα το γυαλί ράγισε.

  7. #97
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Τι να πω ρε φίλε, λάθος μου. Συγνώμη.

    Αλλά κρίμα να είσαι δυστυχισμένος. Τα παιδιά δεν σας ανεβάζουν;
    Τα παιδιά δεν μας ανεβάζουν σαν ζευγάρι. Αυτό ειναι που μου λείπει. Ένας άνθρωπος να έχω δίπλα μου. Νιώθω μόνος. Νέος είμαι ακόμα...

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Σ Ευχαριστώ θερμά.
    Ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω λόγο να μείνω σ αυτό τον γάμο? Μακάρι να έβρισκα κάτι. Το έχω ξαναπεί. Ειμαι άδειος πια
    Kαλημερα!

    Οποτε με τον ψυχολογο τι ευελπιστεις να βρεις ?
    Θες να πας για να κανεις το "χατηρι" της γυναικας σου που σου μιλαει για καταθλιψη ή θες να πας για να σε βοηθησει να βρεις την ψυχικη δυναμη για να προχωρησεις στον χωρισμο .
    Γιατι να ξερεις δεν ειναι ευκολα και αυτα .....Σπιτια θα χωρισετε με την γυναικα σου ,οταν υπαρχουν παιδια πρεπει να εχεις πολυ συχνη και καλη επικοινωνια μαζι της .
    Θελεις να βρεις τον τροπο που θα τον εχεις ή θες να διρθωσεις πραγματα σε εσενα ?


    Αυτα ειναι θεματακια που πρεπει να σκεφτεις και να δωσεις απαντησεις ωστε να βρεις και το καταλληλο ψυχολογο.Ολοι δεν κανουν για ολες τις περιπτωσεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Kαλημερα!

    Οποτε με τον ψυχολογο τι ευελπιστεις να βρεις ?
    Θες να πας για να κανεις το "χατηρι" της γυναικας σου που σου μιλαει για καταθλιψη ή θες να πας για να σε βοηθησει να βρεις την ψυχικη δυναμη για να προχωρησεις στον χωρισμο .

    Γιατι να ξερεις δεν ειναι ευκολα και αυτα .....Σπιτια θα χωρισετε με την γυναικα σου ,οταν υπαρχουν παιδια πρεπει να εχεις πολυ συχνη και καλη επικοινωνια μαζι της .
    Θελεις να βρεις τον τροπο που θα τον εχεις ή θες να διρθωσεις πραγματα σε εσενα ?


    Αυτα ειναι θεματακια που πρεπει να σκεφτεις και να δωσεις απαντησεις ωστε να βρεις και το καταλληλο ψυχολογο.Ολοι δεν κανουν για ολες τις περιπτωσεις .
    οχι, δεν χρειαζεται να τα λυσει μονος του ΓΙΑ να βρει τον καταλληλο ψυχολογο.
    ακριβως επειδη ειναι μπερδεμενος πρεπει να παει στον ψυχολογο.
    δεν υπαρχει ψυχολογος καταθλιψης και ψυχολογος διαζυγιου...
    αν το λυσει μονος του αν χειαζεται διαζυγιο, θα πηγαινε σε δικηγορο, οχι σε ψυχολογο.
    εφοσονε ιναι σε αδιεξοδο, οταν βρει εναν καλο ψυχολογο θα δουν ΜΑΖΙ, αν η δικη του κακη διαθεση τον εχει κανει αρνητικο ωστε να μην μπορει να λειτουργησει, η αν οι αντικειμενικες συνθηκες ειναι ετσι και δεν υπαρχει πια λυση παρα να απομακρυνθει...

    και δεν κανει "το χατηρι της γυναικας του", δεν βρισκεταισ ε ανταγωνισμο με την γυναικα του ποιος θα πει την μεγαλυτερη εξυπναδα. ισα ισα που ετσι θα πεισθει και η γυναικα του οτι το προβλημα δεν ειναι καποιας δικης του παθησης, εφοσον εχει εναποθεσει τις ελπιδες της εκει.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Έχουμε χρονια να κοιμηθούμε στο ίδιο κρεβάτι.
    Απλώς συγκάτοικοι είμαστε ακριβώς. Δε γνωρίζω αν έχει σεξουαλική επιθυμία Γιατί δεν μου την εκδηλώνει. Ειμαι ΣΧΕΔΌΝ σίγουρος ότι δεν έχει υπάρξει άλλος στη ζωή της Γιατί δεν προλαβαίνει λόγω του προγράμματος της. Ειναι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Δεν βγαίνει έξω ούτε για καφέ ουτε για τίποτα. Σε αυτά τα 4 χρόνια έχει βγει όλο κι όλο 2 φορές.Αν γίνεται κάτι στη δουλειά που αλλάζει συνέχεια εργασιακό περιβάλλον δεν το γνωρίζω. Στην τελική δεν ξέρω αν θα με πείραζε πλέον.
    παντως, ο βασικος λογος της απομακρυνσης σας, ειναι σιγουρα η ελλειψη επικοινωνιας.
    δεν μπορει επι 4 χρονια να υπαρχει αυτη η πληρης σεξουαλικη απομακρυνση και να μην ξερεις αν εχει σεξουαλικη διαθεση, επειδη δεν την εχει δειξει σε σενα.
    ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕΣ;;;;
    τοτε τι συζητηση εχεις κανει για διαζυγιο;;;
    δεν της ειπες ποτε "ειμαστε νεοι ανθρωποι, εγω δεν μπορω να ζω ανεραστος. εσυ μπορεις;;; εχεις σεξουαλικες ορμες η οχι; μηπως δενε χεις και δεν σε προβληματιζει; μηπως τις εχεις καλυψει με αλλον τροπο και δεν σε προβληματιζει; γιατι δεν σε προβληματιζει;;;. ετσι θα ζησουμε, απο εδω και περα, νεοι ανθρωποι;"
    γινεται να μην τα εχεις πει, αυτα και να μην ξερεις τις απαντησεις;
    προφανως, δεν ειναι πιθανο να σου πει αν υπαρχει αλλος, αλλα αν εχει ακομα σεξουαλικες διαθεσεις, δεν θα στο εκρυβε... ουτε το τι προτεινει να κανετε γι αυτο..

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, δεν χρειαζεται να τα λυσει μονος του ΓΙΑ να βρει τον καταλληλο ψυχολογο.
    ακριβως επειδη ειναι μπερδεμενος πρεπει να παει στον ψυχολογο.
    δεν υπαρχει ψυχολογος καταθλιψης και ψυχολογος διαζυγιου...
    αν το λυσει μονος του αν χειαζεται διαζυγιο, θα πηγαινε σε δικηγορο, οχι σε ψυχολογο.
    εφοσονε ιναι σε αδιεξοδο, οταν βρει εναν καλο ψυχολογο θα δουν ΜΑΖΙ, αν η δικη του κακη διαθεση τον εχει κανει αρνητικο ωστε να μην μπορει να λειτουργησει, η αν οι αντικειμενικες συνθηκες ειναι ετσι και δεν υπαρχει πια λυση παρα να απομακρυνθει...

    και δεν κανει "το χατηρι της γυναικας του", δεν βρισκεταισ ε ανταγωνισμο με την γυναικα του ποιος θα πει την μεγαλυτερη εξυπναδα. ισα ισα που ετσι θα πεισθει και η γυναικα του οτι το προβλημα δεν ειναι καποιας δικης του παθησης, εφοσον εχει εναποθεσει τις ελπιδες της εκει.

    Καλημερα

    Εχεις δει τελειως λαθος ολα αυτα που ειπα.......

    Και νομιζω θα ηταν προτιμότερο να απαντησει ο ιδιος στις ερωτησεις που του εκανα γιατι μονο εκεινος ξερει τον λογο που θελει να παει και οχι εμεις .Προς αποφυγη λαθος εντυπωσεων και ερμηνειων ....


    Φυαικα και υπαρχει ψυχολογος που θα πας να διαχειριστής μια καταθληψη ,ενα τραυματικο γεγονος ,μια μετατραυματικη κατασταση που μπορει να προηλθε απο αυτυχημα ή παθολογικα αιτια και ψυχολογος ο οποιος ειδικευεται σε θεματα υπστηριξης σε περιπτωσεις διαζυγειων και σε θεματα διαχειρίσεις των παιδιων κυριος.

    Θα πρεπει να αρχιζει να σκεφτεται και την υποστηριξη σε ολο αυτο ακομα και παιδοψυχολογου .Δεν ειναι ευκολο οταν υπαρχουν παιδια σε ενα γαμο .
    Τα παιδια ειναι σφουγγαρια στην κυριολεξια ειδικα στις μικρες ηλικιες .Εχουν την ικανοτητα να απορροφούν οτιδηποτε κυριαρχει αυτη την στιγμη μεσα σε ενα σπιτι και να το αφομοιωνουν .Το πως θα αντιληφθουν ενα διαζυγιο εξερταται καθαρα απο τον τροπο που θα το πλασαρουν οι γονεις τους .
    Ανετα εχουν την ικανότητα να προσαρμοστουν σε αυτο για να το περασουν αναίμακτα παντα με την καθοδηγηση ενος ειδικου για να εισαι απολυτος σιγουρος οτι κανεις το σωστο γι αυτα.
    Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν αφηνεις τιποτα στην τυχη του .
    Γι αυτο και ρωταω ποιος ο σκοπος που θελει να ξεκινησει ψυχοθεραπεια .Ειναι συμβουλευτικος ,ειναι αναγνωριστικος τι?
    Να μαθει να διαχειριζεται τον ευατο του ? να μαθει πως να συμπεριφερθει στην οικογενεια του και ολα αυτα τα παρεμφερή ?

    Δεν πας σε ενα οποιοδηποτε ,τουλαχισον αυτοι που εχουν κανει ψυχοθεραπεια γνωριζουν μεσα απο την εμπειρια τους οτι στον καλυτερο να πας ,αν δεν εχει εξιδικευση στο θεμα σου δεν προκειται να βοηθηθείς ....
    Δεν κανουν ολοι για ολα .

    Οταν πλεον ξεκαθαρισεις μεσα σου τι θες και φυσικα εχεις παρει τις απαραιτητες συμβουλες για το πως θα το διαχειριστεις κυριως στο θεμα των παιδιων τοτε πας και σε δικηγορο .
    Ολα μαζι δεν γινονται ,κυριως οταν θες αυτες οι μεταβασεις να ειναι ομαλες .
    Και σε δικηγορο να παει κατευθειαν αν ειναι σωστος επαγγελματιας και τον δει στην κατασταση που ειναι τωρα,εκεινος θα του πει να βρει αμεσα και ενα ψυχολογο-παιδοψυχολογο για να τον βοηθησει σε αυτη την μεταβαση .Παραληλα γινονται ολα αυτα παντα οταν θες να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα και το κυριοτερο να μην αφήσεις τραυματα στα ιδια σου τα παιδια ,που αργοτερα θα τους βγουν και θα επηρεασουν την ιδια τους την ζωη ...

    Και για να απαντησω και στο τελευταιο που αφορα την γυναικα του ,αν διαβασεις εκεινη του ειπε οτι μαλλον εχει καταθλιψη και να δει ειδικο ...Πανω σε αυτο και η ερωτηση μου .
    Και ναι υπαρχουν ατομα που κανουν το χατηρι του συντροφου τους ,στα πλαισια μιας ακόμα προσπαθειας να εχουν το αποτελεσμα που επιθυμουν οι ιδιοι .Καθολου παραξενο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #102
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παντως, ο βασικος λογος της απομακρυνσης σας, ειναι σιγουρα η ελλειψη επικοινωνιας.
    δεν μπορει επι 4 χρονια να υπαρχει αυτη η πληρης σεξουαλικη απομακρυνση και να μην ξερεις αν εχει σεξουαλικη διαθεση, επειδη δεν την εχει δειξει σε σενα.
    ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕΣ;;;;
    τοτε τι συζητηση εχεις κανει για διαζυγιο;;;
    δεν της ειπες ποτε "ειμαστε νεοι ανθρωποι, εγω δεν μπορω να ζω ανεραστος. εσυ μπορεις;;; εχεις σεξουαλικες ορμες η οχι; μηπως δενε χεις και δεν σε προβληματιζει; μηπως τις εχεις καλυψει με αλλον τροπο και δεν σε προβληματιζει; γιατι δεν σε προβληματιζει;;;. ετσι θα ζησουμε, απο εδω και περα, νεοι ανθρωποι;"
    γινεται να μην τα εχεις πει, αυτα και να μην ξερεις τις απαντησεις;
    προφανως, δεν ειναι πιθανο να σου πει αν υπαρχει αλλος, αλλα αν εχει ακομα σεξουαλικες διαθεσεις, δεν θα στο εκρυβε... ουτε το τι προτεινει να κανετε γι αυτο..
    Όχι. Δεν την ρώτησα. Όσες φορές πήγε η κουβέντα στο σεξουαλικό, η δεν μιλούσε, η έλεγε ότι ευθυνεται η κούραση και η συνεχής ενασχόληση με τα παιδιά.
    Και ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω να μου εκδηλώσει ότι θέλει να κάνουμε σεξ. Δεν Νομίζω ότι θέλω εγώ πια. Ειμαι ένας χαρακτήρας που δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν υπάρχει συναίσθημα ερωτικό. Άρα πως θα λειτουργήσω αν έρθει μια μέρα και μου πει "έλα"?

  13. #103
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Εχεις δει τελειως λαθος ολα αυτα που ειπα.......

    Και νομιζω θα ηταν προτιμότερο να απαντησει ο ιδιος στις ερωτησεις που του εκανα γιατι μονο εκεινος ξερει τον λογο που θελει να παει και οχι εμεις .Προς αποφυγη λαθος εντυπωσεων και ερμηνειων ....


    Φυαικα και υπαρχει ψυχολογος που θα πας να διαχειριστής μια καταθληψη ,ενα τραυματικο γεγονος ,μια μετατραυματικη κατασταση που μπορει να προηλθε απο αυτυχημα ή παθολογικα αιτια και ψυχολογος ο οποιος ειδικευεται σε θεματα υπστηριξης σε περιπτωσεις διαζυγειων και σε θεματα διαχειρίσεις των παιδιων κυριος.

    Θα πρεπει να αρχιζει να σκεφτεται και την υποστηριξη σε ολο αυτο ακομα και παιδοψυχολογου .Δεν ειναι ευκολο οταν υπαρχουν παιδια σε ενα γαμο .
    Τα παιδια ειναι σφουγγαρια στην κυριολεξια ειδικα στις μικρες ηλικιες .Εχουν την ικανοτητα να απορροφούν οτιδηποτε κυριαρχει αυτη την στιγμη μεσα σε ενα σπιτι και να το αφομοιωνουν .Το πως θα αντιληφθουν ενα διαζυγιο εξερταται καθαρα απο τον τροπο που θα το πλασαρουν οι γονεις τους .
    Ανετα εχουν την ικανότητα να προσαρμοστουν σε αυτο για να το περασουν αναίμακτα παντα με την καθοδηγηση ενος ειδικου για να εισαι απολυτος σιγουρος οτι κανεις το σωστο γι αυτα.
    Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν αφηνεις τιποτα στην τυχη του .
    Γι αυτο και ρωταω ποιος ο σκοπος που θελει να ξεκινησει ψυχοθεραπεια .Ειναι συμβουλευτικος ,ειναι αναγνωριστικος τι?
    Να μαθει να διαχειριζεται τον ευατο του ? να μαθει πως να συμπεριφερθει στην οικογενεια του και ολα αυτα τα παρεμφερή ?

    Δεν πας σε ενα οποιοδηποτε ,τουλαχισον αυτοι που εχουν κανει ψυχοθεραπεια γνωριζουν μεσα απο την εμπειρια τους οτι στον καλυτερο να πας ,αν δεν εχει εξιδικευση στο θεμα σου δεν προκειται να βοηθηθείς ....
    Δεν κανουν ολοι για ολα .

    Οταν πλεον ξεκαθαρισεις μεσα σου τι θες και φυσικα εχεις παρει τις απαραιτητες συμβουλες για το πως θα το διαχειριστεις κυριως στο θεμα των παιδιων τοτε πας και σε δικηγορο .
    Ολα μαζι δεν γινονται ,κυριως οταν θες αυτες οι μεταβασεις να ειναι ομαλες .
    Και σε δικηγορο να παει κατευθειαν αν ειναι σωστος επαγγελματιας και τον δει στην κατασταση που ειναι τωρα,εκεινος θα του πει να βρει αμεσα και ενα ψυχολογο-παιδοψυχολογο για να τον βοηθησει σε αυτη την μεταβαση .Παραληλα γινονται ολα αυτα παντα οταν θες να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα και το κυριοτερο να μην αφήσεις τραυματα στα ιδια σου τα παιδια ,που αργοτερα θα τους βγουν και θα επηρεασουν την ιδια τους την ζωη ...

    Και για να απαντησω και στο τελευταιο που αφορα την γυναικα του ,αν διαβασεις εκεινη του ειπε οτι μαλλον εχει καταθλιψη και να δει ειδικο ...Πανω σε αυτο και η ερωτηση μου .
    Και ναι υπαρχουν ατομα που κανουν το χατηρι του συντροφου τους ,στα πλαισια μιας ακόμα προσπαθειας να εχουν το αποτελεσμα που επιθυμουν οι ιδιοι .Καθολου παραξενο .
    Να απαντήσω λοιπόν. Σε ειδικό θα πάω για να λύσω ότι έχετε αναφέρει. Και για να ξεκαθαρισω μέσα μου και το Γιατί συνέβησαν όλα αυτά, και το πώς θα το διαχειριστώ, και το αν υπάρχει τρόπος να μην φύγω, αν και ως προς το τελευταίο δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει ότι νιώθω.κουραστηκα πια.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Να απαντήσω λοιπόν. Σε ειδικό θα πάω για να λύσω ότι έχετε αναφέρει. Και για να ξεκαθαρισω μέσα μου και το Γιατί συνέβησαν όλα αυτά, και το πώς θα το διαχειριστώ, και το αν υπάρχει τρόπος να μην φύγω, αν και ως προς το τελευταίο δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει ότι νιώθω.κουραστηκα πια.
    Οποτε εχεις πολυ δουλιτσα και κυριως οχι με εναν ψυχολογο ,εκτος και αν βρεις ενα ψυχολογο που να ειδικευεται σε ολα αυτα ακομα και σε θεματα που αφορουν τα παιδια ,αν και εκει καθαρα θα σου ελεγα να πας οταν το παρεις αποφαση σε παιδοψυχολογο για να κανεις μια συζητηση μαζι του και να σου προτεινη εκεινος την μεθοδο ανακοινωσεις και προσεγγισεις ολου αυτου .
    Η εμπειρια μου μεσα απο την παιδοψυχολογια και την συναναναστροφη μου με παιδικες ψυχες που εχω ζησει πολλες καταστασεις και γεγονοτα μου λεει πως μονο ο ειδικος θα σε κατευθυνει .
    Εχω ζησει παιδι σε προσχοληκη ηλικια που βιωνε ενα δυσκολο διαζυγιο των γονιων του και το εμαθα οταν μονο μου γνωστοποιηθηκε η δικαστηκη αποφαση που ελαβα στα χερια μου και αφορουσε την αυστηρη παραλαβη του παιδιου απο το σχολειου του μονο απο ενα γονεα και οχι απο την συμπεριφορα του .
    Ηταν ενα απολυτο φυσιολογικο και ευτυχισμενο παιδι γιατι πολυ απλα η μητερα ειχε φροντισει να ενημερωθει πρωτα απο παιδοψυχολογο και μετα απο δικηγορο .
    Φυσικα με τη συνεργσια αυτη αλλα και αργοτερα την δικη μου ως πλεον υποψιασμενη σε τυχων αλλαγη συμπεριφορας του και αμεση ενημερωση της μητερας του ,το αποτελεσμα ηταν το καλυτερο που σε αντιθετη περιπτωση παλι που βιωσα μεσα απο την τοτε δουλεια μου ηταν το ακρως αντιθετο ....
    Εκει εγω καταλαβα οτι κατι δν παει καλα στο σπιτι του παιδιου γιατι πολυ απλα απο εκει που στην αρχη της σχολικης χρονιας ειχα ενα φυσιοογικο παιδι ,κατα την διαρκεια μεταμορφωθηκε στην κυριολεξια σε ενα ακρως επιθετικο παιδι .
    Αυτη η επιθετικοτητα του λοιπον ηταν αποτελεσμα ενος διαζυγίου και το εμαθα οταν ζητησα συνατηση με τους γονεις των παιδιων για να μαθω που οφειλεται ολο αυτο...
    Δεν ειχα ενα στεναχωρημενο και λυπημενο παιδι ,αλλα ενα επιθετικο ...καταλαβαινεις λοιπον πως ο καθενας αντιλαμβανεται και αντιδρα αναλογα...

    Σε πηγα σε αλλα μονοπατια τωρα ,αλλα απο μεριας μου τουλαχιστον θελω να ξερεις πως το δυσκολοτερο κομματι σε ολο αυτο δεν ειναι ουτε η γυναικα σου ,αλλα ουτε εσυ ,ειναι τα παιδια και κατα ποσο θα τους περασετε ολο αυτο .

    Γι αυτο φροντησε εσυ να βρεις τα πατηματα σου πρωτα ,να νοιωθεις ασφαλείς και σιγουρος οτι αυτο θες και απο εκει και περα δουλεψε και αυτο το κομματι με τους καταλληλους για να εχεις ενα αποτελεσμα που θα ειστε ολοι καλα .
    Μονο ετσι θα ηρεμησεις και το κυριοτερο θα βρεις επιτελους αυτο που θες σε ολους τους τομεις!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Όχι. Δεν την ρώτησα. Όσες φορές πήγε η κουβέντα στο σεξουαλικό, η δεν μιλούσε, η έλεγε ότι ευθυνεται η κούραση και η συνεχής ενασχόληση με τα παιδιά.
    Και ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω να μου εκδηλώσει ότι θέλει να κάνουμε σεξ. Δεν Νομίζω ότι θέλω εγώ πια. Ειμαι ένας χαρακτήρας που δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν υπάρχει συναίσθημα ερωτικό. Άρα πως θα λειτουργήσω αν έρθει μια μέρα και μου πει "έλα"?
    δεν χρειαζοταν να εκμαιευσεις μια επιθυμια της προς τα εσενα... μπορεις να της το πεις οτι την βλεπεις αδερφικα πλεον, δεν ειναι κακο. καθε αλλο, μαλιστα. πρεπει να καταλαβει το μεγεθος του προβληματος που εχεις στον γαμο σας.
    αν ερθει μια μερα και σου πει "ελα", θα της πεις ειλικρινα, οτι δεν θελεις πλεον....
    μπορεις να της το πεις, οτι εχεις ακομα σεξουαλικες επιθυμιες και δεν νοιωθεις σαν γέρος ανθρωπος. οτι δεν θελεις να κανεις την ευκολη λυση των ρουτινιασμενων ζευγαριων των 15-20 χρονων που τσιλιμπουρδιζουν στο ιντερνετ και οπου αλλου βρουν για να μην αντιμετωπισουν τα αδιεξοδα του γαμου τους.
    οτι εσυ δεν θελεις να γινεις ενας απο αυτους, αλλα να κανεις ερωτα με την γυναικα πουε χεις διπλα σου.
    να την ρωτησεις αν η ιδια εχει σεξουαλικες επιθυμιες. αν τις εχει για αλλους ανδρες. αν εχει η σκεφτεται να αποκτησειε ραστες..
    ΜΙΛΑ, χωριζετε. αν δεν μιλησεις τωρα, ποτε θα μιλησεις; μετα το διαζυγιο;

Page 7 of 20 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 00:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 16:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 00:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •