Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 20 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 292
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Επίσης, η γυναίκα σου δεν βλέπει ότι έχετε χάσει σχεδόν κάθε επικοινωνία? Ότι περνάτε κρίση? Ότι δεν πάτε καλά? Ότι ο γάμος σας έχει ουσιαστικά τελειώσει? Αν όχι, τότε ζει σε τελείως άλλο κόσμο από εσένα. Αν ναι, και δεν κάνει τίποτα, τότε και πάλι θα πρέπει να χωρίσετε, γιατί κι εκείνη δεν παλεύει να σώσει τον γάμο σας. Ίσως δεν την νοιάζει κιόλας. Κάτι που όμως νοιάζει εσένα απ' ότι βλέπουμε. Όχι να σώσεις το γάμο σας. Αλλά σε νοιάζει να είσσαι εσύ πιο ευτυχσιμενος

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εγώ νομίζω είναι λάθος να χωρήσεις από τη στιγμή που έχετε ήρεμη οικογενειακή ζωή κ μόνο λείπει το σεξ, την αγαπάς όπως λες, ξέρεις οι φωλιές δε χτίζονται εύκολα, νομίζω πριν πάρεις μια τόσο σημαντική απόφαση θα πρέπει να κάνεις κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο, ίσως κάνεις μεγάλο λάθος. Αν αυτή τη στιγμή τα παιδιά απολαμβάνουν μια ήρεμη οικογενειακή ζωή τότε η απόφαση σου θα είναι μεγάλο χτυπημα

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Επίσης νομίζω λες ψέμματα, από τη μια λες η γυναίκα σου δε θέλει να χωρίσετε κ από την άλλη 4 χρόνια δεν κάνετε σεξ. Είστε δηλαδή στο κρεβάτι την πλησιάζεις κ αυτή δε θέλει εδώ κ 4 χρόνια!!!!! Παράξενο. Η αυτή έχει άλλον η εσύ τότε έχεις άλλη κ γι αυτό θες να χωρησεις

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Μακάρι να είναι έτσι όπως το λες. Δεν έχω προφανώς λόγο να μη σε πιστέψω.
    Ακριβώς. Καταναγκαστικό έργο. Εσύ που είσαι σε παρόμοια κατάσταση τι σκέψεις κάνεις;
    Εμάς το θέμα μας ξεκίνησε από μεγάλους καυγάδες και φασαρίες..Και πλέον δεν υπάρχει καμία επικοινωνία..Οι σκέψεις μου είναι ότι όπου να ναι θα τελειώσει γιατί πολύ απλά δεν τραβάει..Απλά εγώ το έχω καταλάβει ενώ ο άντρας μου κάνει πως δεν το καταλαβαίνει και πιστεύω πως το κάνει για να μην μένει χωριστά από το μωρό.

  5. #50
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Επίσης νομίζω λες ψέμματα, από τη μια λες η γυναίκα σου δε θέλει να χωρίσετε κ από την άλλη 4 χρόνια δεν κάνετε σεξ. Είστε δηλαδή στο κρεβάτι την πλησιάζεις κ αυτή δε θέλει εδώ κ 4 χρόνια!!!!! Παράξενο. Η αυτή έχει άλλον η εσύ τότε έχεις άλλη κ γι αυτό θες να χωρησεις
    Αρχικα νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να λεμε ψεμματα εδω μεσα. ουτε με ξερετε ουτε σας ξερω. ΔΕΝ ειμαστε στο κρεβατι μαζι. Κοιμαται με τα παιδια. Αλλα και στο ιδιο κρεβατι να ημασταν δεν θα την πλησιαζα. Επαναλαμβανω. Δεν μπορω να τη δω ερωτικα. Και να μου ορμηξει (που λεει ο λογος γιατι δε συμβαινει αυτο) δεν νομιζω να ανταπεξελθω.
    Μην με αμφισβητειτε σε αυτο που σας λεω. Δεν εχω κανενα λογο να σας πω ψεμματα. Εδω μπηκα για να εκφρασω τους προβληματισμους μου. Προφανως αν δεν υπηρχαν δεν θα εμπαινα εδω μεσα.

    Επίσης μπορει να ειναι ήρεμη οικογενειακη ζωη σχετικα, αλλα δεν υπαρχει τίποτα άλλο πέρα από το να μην μαλωνουμε. Κυριως γιατι ο ένας (εγώ κυρίως το ομολογω) αγνοεί τον άλλον προκειμένου να μην υπάρξουν καυγαδες. Δεν καθόμαστε καν δίπλα δίπλα στον καναπέ. Μάλλον τεχνητή ηρεμία θα έλεγα που κάποια στιγμή θα σπάσει.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,700
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Έχω κάνει κίνηση να μιλήσω. Απλώς τα λέω. Συμφωνεί αλλα δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερα. Δε λέω ότι δεν προσπαθεί. Έχει βελτιωθεί η κατάσταση εδώ και ενα χρόνο ως προς τα νεύρα, την γκρίνια και τους τσακωμούς. Αλλα εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να συνεχίσω σε ένα γάμο που δεν περνάω καλά γενικά. Είναι δυστυχισμένος. Νιώθω παράλληλα ότι ο,τι απόφαση και να πάρω θα είναι λάθος.

    Θεωρώ ότι έχει ελπίδες να τα ξαναβρούμε. Και μου χει πει επίσης ότι ίσως να περνάω κατάθλιψη και να πάω σ έναν ειδικό. Ίσως Το Κάνω κι αυτό και δω τι μου φταίει. Αλλα μες στην καραντίνα δεν ξέρω, δέχονται αυτοί στα ιατρεία τους? Αν Ναι γνωρίζετε κάποιον Θεσσαλονίκη?
    καλημερα.
    μας ειπες οτι ρουτινιασατε, κουραστηκατε και εφυγε εντελως το ερωτικο στοιχειο, χωρις αλλα προβληματα, καπως σαν βελουδινο διαζυγιο.
    τωρα μιλας για γκρινιες, τσακωμους, νευρα.
    ΑΛΛΟ το ενα, αλλο το αλλο.
    γι ποιον λογο γκρινιαζετε και τσακωνεστε;; τι εχετε να λυσετε;;

    εαν εσυ θελεις να χωρισετε μονιασμενοι, εαν νοιωθεις δυστυχισμενος, ειναι πολυ καλη ιδεα να πας σε εναν ψυχοθεραπευτη, γιατι μπορει οντως να εχεις καταθλιψη. εαν δεν εχεις ομως και ειναι μια κατασταλαγμενη και συνειδητη αποφαση αυτη του χωρισμου και τοτε θα μπορεις να κανεις μια πιο σοβαρη ακομα συζητηση, να πεις οτιε συ εκανες ολες τις προσπαθειες, ψααχτηκες και ψυχικα, και ναι, ειναι ενα αδιεξοδο που δεν λυνεται ο γαμος σας και ΔΕΝ εχεις καταθλιψη οπως νομιζε.
    εχω ακουστα για ψυχολογους, αλλα δεν ξερω κανεναν προσωπικα, εννοω να ξερω την δουλεια του.
    καποιοι δεχονται κι απο σκαιπ. αλλα προτιμοτερο να βρεις καποιον καλον, παρα να βασιστεις στο τοι μιλαει στο σκαιπ.

  7. #52
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    μας ειπες οτι ρουτινιασατε, κουραστηκατε και εφυγε εντελως το ερωτικο στοιχειο, χωρις αλλα προβληματα, καπως σαν βελουδινο διαζυγιο.
    τωρα μιλας για γκρινιες, τσακωμους, νευρα.
    ΑΛΛΟ το ενα, αλλο το αλλο.
    γι ποιον λογο γκρινιαζετε και τσακωνεστε;; τι εχετε να λυσετε;;

    εαν εσυ θελεις να χωρισετε μονιασμενοι, εαν νοιωθεις δυστυχισμενος, ειναι πολυ καλη ιδεα να πας σε εναν ψυχοθεραπευτη, γιατι μπορει οντως να εχεις καταθλιψη. εαν δεν εχεις ομως και ειναι μια κατασταλαγμενη και συνειδητη αποφαση αυτη του χωρισμου και τοτε θα μπορεις να κανεις μια πιο σοβαρη ακομα συζητηση, να πεις οτιε συ εκανες ολες τις προσπαθειες, ψααχτηκες και ψυχικα, και ναι, ειναι ενα αδιεξοδο που δεν λυνεται ο γαμος σας και ΔΕΝ εχεις καταθλιψη οπως νομιζε.
    εχω ακουστα για ψυχολογους, αλλα δεν ξερω κανεναν προσωπικα, εννοω να ξερω την δουλεια του.
    καποιοι δεχονται κι απο σκαιπ. αλλα προτιμοτερο να βρεις καποιον καλον, παρα να βασιστεις στο τοι μιλαει στο σκαιπ.
    Οι γκρινιες και οι τσακωμοι μπορει να ηταν για γελοιους λογους. Σπανια ήταν για κάτι σοβαρό. Όλα αποτέλεσμα της κουρασης και της ρουτινας ηταν. Κάτι συγκεκριμένο δεν ήταν για να λυθεί. Πλέον δεν υπάρχουν αυτά. Γιατί πολύ απλά δεν δίνω σημασία.

  8. #53
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Έχω κάνει κίνηση να μιλήσω. Απλώς τα λέω. Συμφωνεί αλλα δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερα. Δε λέω ότι δεν προσπαθεί. Έχει βελτιωθεί η κατάσταση εδώ και ενα χρόνο ως προς τα νεύρα, την γκρίνια και τους τσακωμούς. Αλλα εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να συνεχίσω σε ένα γάμο που δεν περνάω καλά γενικά. Είναι δυστυχισμένος. Νιώθω παράλληλα ότι ο,τι απόφαση και να πάρω θα είναι λάθος.

    Θεωρώ ότι έχει ελπίδες να τα ξαναβρούμε. Και μου χει πει επίσης ότι ίσως να περνάω κατάθλιψη και να πάω σ έναν ειδικό. Ίσως Το Κάνω κι αυτό και δω τι μου φταίει. Αλλα μες στην καραντίνα δεν ξέρω, δέχονται αυτοί στα ιατρεία τους? Αν Ναι γνωρίζετε κάποιον Θεσσαλονίκη?
    Άρα λογικά όλα αυτά τα χρόνια έχετε περάσει από όλα τα στάδια που περνάει ένα ζευγάρι όταν έχει θέματα .
    Και διαφωνισατε και τσακωθεικατε και γενικά έχετε εκδηλώσει με διάφορους τρόπους αυτό που αισθάνεται ο καθένας μέσα στον γάμο ...

    Οπότε είναι φυσικό επακόλουθο να έχεις φτάσει πλέον στο στάδιο της αδιαφορίας αφού δεν βρίσκεις λόγο ούτε καν να τσακωθείς γιατί ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν θα βγει πουθενά ή καλύτερα ξέρεις τι θες μήπως ?
    Είσαι σίγουρος πλέον ότι θες να χωρίσεις και το έχεις χιλιοσκεφτει όλα αυτά τα χρόνια ..

    Το να περνάς κατάθλιψη μου φαίνεται πολύ φυσικό επακόλουθο όλου αυτού και εν μέρη έχει δίκιο η γυναίκα σου .
    Τόσα χρόνια ζεις σε μια τέτοια κατάσταση είναι λογικό όλο αυτό να σου έχει βγει εκεί ..

    Κάνε μια τελευταία προσπάθεια και πήγαινε σε έναν ειδικό για να σε βοηθήσει καθαρά να δεις τι ακριβώς θέλεις .
    Και αν μετά από αυτό κατασταλάξει ότι θες να χωρίσεις καντω και αν αυτό που σε κρατάει είναι τα παιδιά ,να ξέρεις ότι τα παιδιά σου θα θέλουν έναν πατέρα να είναι καλά και να νοιώθει ευτυχισμένος όπου και να είναι ..

    Αν αυτό του το προσφέρεις μετά τον χωρισμό σε ενοχλεί εσένα ?

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,700
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Οι γκρινιες και οι τσακωμοι μπορει να ηταν για γελοιους λογους. Σπανια ήταν για κάτι σοβαρό. Όλα αποτέλεσμα της κουρασης και της ρουτινας ηταν. Κάτι συγκεκριμένο δεν ήταν για να λυθεί. Πλέον δεν υπάρχουν αυτά. Γιατί πολύ απλά δεν δίνω σημασία.
    νομιζω οτι πρεπει να κανεις μερικες συνεδριες για να ξεμπερδεψεις τις σκεψεις σου, να σιγουρευτεις οτι η μονη λυση ειναι το διαζυγιο και για να διαπιστωσεις εαν η κουραση, ειναι κουραση, ΚΟΥΡΑΣΗ,ή ψυχικη κουραση, δλδ ενδεχομενως καταθλιψη, κλπ.
    ΒΕΒΑΙΩΣ, μια καταθλιψη μπορει και να την προκαλει το αδιεξοδο του γαμου, οποτε θα συνυπαρχουν και τα δυο. . .

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,700
    απο ποτε κοιμαται μαζι με τα παιδια;; απο οταν γεννηθηκαν, η απο οταν απομακρυνθηκατε οι δυο σας;

  11. #56
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Εμάς το θέμα μας ξεκίνησε από μεγάλους καυγάδες και φασαρίες..Και πλέον δεν υπάρχει καμία επικοινωνία..Οι σκέψεις μου είναι ότι όπου να ναι θα τελειώσει γιατί πολύ απλά δεν τραβάει..Απλά εγώ το έχω καταλάβει ενώ ο άντρας μου κάνει πως δεν το καταλαβαίνει και πιστεύω πως το κάνει για να μην μένει χωριστά από το μωρό.
    Αυτο το ¨κανει πως δεν καταλαβαινει¨ ισχυει και στην περιπτωση της

  12. #57
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απο ποτε κοιμαται μαζι με τα παιδια;; απο οταν γεννηθηκαν, η απο οταν απομακρυνθηκατε οι δυο σας;
    περιπου απο τοτε που γεννηθηκε το μικρο. κοντα ηταν και η περιοδος που απομακρυνθηκαμε

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Αυτο το ¨κανει πως δεν καταλαβαινει¨ ισχυει και στην περιπτωση της
    Το θέμα είναι τι κάνει αυτός που καταλαβαίνει..συγκεκριμένα εγώ έχω δει και μια ψυχολόγο-σύμβουλο γάμου αλλά δεν με καθοδηγεί ως προς το τι πρέπει να κάνω απλά με ακούει και νιώθω εγώ λίγο καλύτερα γιατί εξωτερικεύω αυτό που σκέφτομαι και όταν τα λέω στον σύντροφο μου μαλώνουμε και δεν βγαίνει άκρη..αυτή δεν σου έκανε ποτέ συζήτηση;

  14. #59
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Το θέμα είναι τι κάνει αυτός που καταλαβαίνει..συγκεκριμένα εγώ έχω δει και μια ψυχολόγο-σύμβουλο γάμου αλλά δεν με καθοδηγεί ως προς το τι πρέπει να κάνω απλά με ακούει και νιώθω εγώ λίγο καλύτερα γιατί εξωτερικεύω αυτό που σκέφτομαι και όταν τα λέω στον σύντροφο μου μαλώνουμε και δεν βγαίνει άκρη..αυτή δεν σου έκανε ποτέ συζήτηση;
    έχουμε κάνει συζήτηση. Της έχω πει ότι σκέφτομαι να το τερματίσω αλλά αυτή πιστεύει ότι έχω κατάθλιψη και να πάω σε ψυχοθεραπευτή. Οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον να πάω σε ειδικο και αν δεν αλλάξει τίποτα (που δεν βλέπω πραγματικά πως θα γυρίσει ο διακόπτης) να της πω το έκανα κι αυτό αλλά δεν άλλαξε η άποψη μου.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    έχουμε κάνει συζήτηση. Της έχω πει ότι σκέφτομαι να το τερματίσω αλλά αυτή πιστεύει ότι έχω κατάθλιψη και να πάω σε ψυχοθεραπευτή. Οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον να πάω σε ειδικο και αν δεν αλλάξει τίποτα (που δεν βλέπω πραγματικά πως θα γυρίσει ο διακόπτης) να της πω το έκανα κι αυτό αλλά δεν άλλαξε η άποψη μου.
    Μάλλον οι άνθρωποι που βλέπουν πως κάτι έχει αρχίσει να ραγίζει και να μην φτιάχνει αυτοί έχουν το θέμα.Της φαίνεται δηλαδή λογικό ότι δεν κάνετε σεξ εδώ και τέσσερα χρόνια;

Page 4 of 20 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 00:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 16:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 00:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •