Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 20 FirstFirst ... 917181920 LastLast
Results 271 to 285 of 292
  1. #271
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Καλησπέρα σε όλους!
    Lina94 και blackrabbit έγινε καμία αλλαγή στις σχέσεις σας;
    Εγώ μια από τα ίδια, κάναμε άλλη μια φορά την ίδια κουβέντα αλλά χωρίς κανένα συμπέρασμα.
    Αλλά ακόμα δεν έχω βρει το θάρρος να πάρω πιο δραστικές αποφάσεις!

  2. #272
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Lina94 και blackrabbit έγινε καμία αλλαγή στις σχέσεις σας;
    Εγώ μια από τα ίδια, κάναμε άλλη μια φορά την ίδια κουβέντα αλλά χωρίς κανένα συμπέρασμα.
    Αλλά ακόμα δεν έχω βρει το θάρρος να πάρω πιο δραστικές αποφάσεις!
    Υπομονή, ζωή είναι, θα περάσει.

  3. #273
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για άντρες που έχουν προβλήματα στον γάμο τους έπεσα τυχαία σε αυτήν την ανάρτηση. Δυστυχώς οι ομοιότητες με τον blackrabbit τρομακτικές.37 ετών με δύο παιδιά 7 και 9 ετών και ίδια αποξένωση με την σύζυγο και πλήρη απώλεια ερωτικής διάθεσης. Θα θελα να μάθω πως προχώρησε ο γάμος σου φίλε μου και να συζητησούμε προσωπικά με μηνύματα αν θες.

  4. #274
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για άντρες που έχουν προβλήματα στον γάμο τους έπεσα τυχαία σε αυτήν την ανάρτηση. Δυστυχώς οι ομοιότητες με τον blackrabbit τρομακτικές.37 ετών με δύο παιδιά 7 και 9 ετών και ίδια αποξένωση με την σύζυγο και πλήρη απώλεια ερωτικής διάθεσης. Θα θελα να μάθω πως προχώρησε ο γάμος σου φίλε μου και να συζητησούμε προσωπικά με μηνύματα αν θες.
    Δε γράφεις και εσύ την ιστορία σου;;; Με προσωπικά μηνύματα είναι δύσκολο, και εγώ αυτό ήθελα στην αρχή.

  5. #275
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Ο γάμος μας ήρθε πολύ σύντομα και αυτό ίσως ήταν το μεγαλύτερο λάθος. Γνωριστήκαμε αφού είχα έναν δύσκολο χωρισμό( απλά σχέση) και η σύζυγός μου ήταν η σανίδα σωτηρίας για μένα.Αφησε τα πάντα και με ακολούθησε σε άλλη πόλη και εκεί συζησαμε αμέσως. Δεν πίστευα ότι μια γυναίκα θα έκανε τέτοια θυσία για μένα. Οι διαφορές στον τρόπο σκέψης και στην καθημερινότητα ήταν εμφανείς εξαρχης αλλά ένιωθα κάπως δέσμιος της απόφασής της να με ακολουθήσει.Ουσιαστικα νιώθω ότι δεν την ερωτεύτηκα ποτέ ,δεν ήρθε φυσικά δηλαδή αλλά τα συναισθήματα ήρθαν αργότερα. Αυτή με ερωτεύτηκε,το έβλεπα ,το ένιωθα και μου το δήλωσε.Εγω δεν ένιωθα ανάλογα.Εβλεπα όμως έναν άνθρωπο που με βάζει στο σωστό δρόμο αν και ήμουν ήδη ένας στρωμένος άνθρωπος(δουλειά,ήθος,χαρα� �τήρας).Βέβαια ένιωθα ότι θα ήταν η τέλεια μητέρα και δεν έπεσα έξω. Κάναμε το πρώτο μας παιδί πολύ σύντομα,έξι μήνες αφού συζησαμε και κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα. Το παιδί δεν ήρθε τυχαια,το θέλαμε αλλά βιαστηκαμε.Δεν γνωριστήκαμε πραγματικά,τα συναισθήματα από τη μεριά μου δεν ήταν ποτέ έντονα και μετά ο γάμος...Ξεκινούν τα προβλήματα για καθημερινά πράγματα,ανούσια αλλά το μωράκι μας έφερε τέτοια ευτυχία που τα προβλήματα τα κρύβαμε κάτω από το χαλί. Μετά από λίγους μήνες ήρθε και το δεύτερο παιδί μας.Εδω τα πράγματα ήταν διαφορετικά.Πολλα προβλήματα υγείας το μωράκι μας( ευτυχώς ξεπεράστηκαν ) αλλά αντί να ενωθουμε απέναντι στο πρόβλημα ,αντιθέτως όλα στην καθημερινότητα μας έγιναν χειρότερα.
    7 χρόνια τώρα διαφωνούμε καθημερινά, με διαστήματα ηρεμίας που ουσιαστικά δεν μιλάει ο ένας στον αλλον. Η απόσταση έχει γίνει τεράστια για μένα πλέον διχως γυρισμό.
    Δεν νιώθω ερωτική έλξη ενώ τόσο καιρό παρά τα προβλήματα που είχαμε πάντα με ενθουσίαζε ερωτικά μιας και είναι εντυπωσιακή εξωτερικά. Αυτή προσπαθεί να τα βρούμε, αφού της δηλωσα οτι θελω να χωρίσουμε ,αλλά δεν δέχτηκα κάτι τέτοιο.
    Ειμαστε στο ίδιο σπίτι αποκλειστικά για τα παιδιά, δεν υπάρχει επαφή ,ένα κενό.Τα λάθη μου τα γνωρίζω ,φερθηκα ανωριμα και βιαστικά ,δεν έδωσα χρόνο να εξελιχθεί η σχέση μας.
    Από παιδί οι αποφάσεις μου ήταν επιπόλαιες και ουσιαστικα δεν ήταν πραγματικά δικές μου.Εκανα ότι ήθελαν οι άλλοι αλλά νόμιζα ότι εγώ παίρνω την απόφαση.Δεν έλεγα εύκολα όχι , έκρυβα τα συναισθήματα μου για να μην πληγώσω τους άλλους,προτιμούσα να πληγωθώ εγώ. Το να κρύβω συναισθήματα και σκέψεις κάποια στιγμή οδηγούσε σε εκρήξεις και φυγή από το προβλημα.Δεν το αντιμετώπιζα απλά αποχωρούσα. Κάπως έτσι μάλλον και τωρα.
    Last edited by Sakis1984; 28-04-2021 at 11:59.

  6. #276
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    Ο γάμος μας ήρθε πολύ σύντομα και αυτό ίσως ήταν το μεγαλύτερο λάθος. Γνωριστήκαμε αφού είχα έναν δύσκολο χωρισμό( απλά σχέση) και η σύζυγός μου ήταν η σανίδα σωτηρίας για μένα. Αφησε τα πάντα και με ακολούθησε σε άλλη πόλη και εκεί συζησαμε αμέσως. Δεν πίστευα ότι μια γυναίκα θα έκανε τέτοια θυσία για μένα. Οι διαφορές στον τρόπο σκέψης και στην καθημερινότητα ήταν εμφανείς εξαρχης αλλά ένιωθα κάπως δέσμιος της απόφασής της να με ακολουθήσει. Ουσιαστικα νιώθω ότι δεν την ερωτεύτηκα ποτέ , δεν ήρθε φυσικά δηλαδή αλλά τα συναισθήματα ήρθαν αργότερα. Αυτή με ερωτεύτηκε, το έβλεπα , το ένιωθα και μου το δήλωσε. Εγω δεν ένιωθα ανάλογα. Εβλεπα όμως έναν άνθρωπο που με βάζει στο σωστό δρόμο αν και ήμουν ήδη ένας στρωμένος άνθρωπος (δουλειά, ήθος, χαρακτήρας). Βέβαια ένιωθα ότι θα ήταν η τέλεια μητέρα και δεν έπεσα έξω. Κάναμε το πρώτο μας παιδί πολύ σύντομα, έξι μήνες αφού συζησαμε και κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα. Το παιδί δεν ήρθε τυχαια, το θέλαμε αλλά βιαστηκαμε. Δεν γνωριστήκαμε πραγματικά, τα συναισθήματα από τη μεριά μου δεν ήταν ποτέ έντονα και μετά ο γάμος... Ξεκινούν τα προβλήματα για καθημερινά πράγματα, ανούσια αλλά το μωράκι μας έφερε τέτοια ευτυχία που τα προβλήματα τα κρύβαμε κάτω από το χαλί. Μετά από λίγους μήνες ήρθε και το δεύτερο παιδί μας. Εδω τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Πολλα προβλήματα υγείας το μωράκι μας ( ευτυχώς ξεπεράστηκαν ) αλλά αντί να ενωθουμε απέναντι στο πρόβλημα , αντιθέτως όλα στην καθημερινότητα μας έγιναν χειρότερα. 7 χρόνια τώρα διαφωνούμε καθημερινά, με διαστήματα ηρεμίας που ουσιαστικά δεν μιλάει ο ένας στον αλλον. Η απόσταση έχει γίνει τεράστια για μένα πλέον διχως γυρισμό. Δεν νιώθω ερωτική έλξη ενώ τόσο καιρό παρά τα προβλήματα που είχαμε πάντα με ενθουσίαζε ερωτικά μιας και είναι εντυπωσιακή εξωτερικά. Αυτή προσπαθεί να τα βρούμε, αφού της δηλωσα οτι θελω να χωρίσουμε , αλλά δεν δέχτηκα κάτι τέτοιο. Ειμαστε στο ίδιο σπίτι αποκλειστικά για τα παιδιά, δεν υπάρχει επαφή , ένα κενό. Τα λάθη μου τα γνωρίζω , φερθηκα ανωριμα και βιαστικά , δεν έδωσα χρόνο να εξελιχθεί η σχέση μας. Από παιδί οι αποφάσεις μου ήταν επιπόλαιες και ουσιαστικα δεν ήταν πραγματικά δικές μου. Εκανα ότι ήθελαν οι άλλοι αλλά νόμιζα ότι εγώ παίρνω την απόφαση. Δεν έλεγα εύκολα όχι , έκρυβα τα συναισθήματα μου για να μην πληγώσω τους άλλους, προτιμούσα να πληγωθώ εγώ. Το να κρύβω συναισθήματα και σκέψεις κάποια στιγμή οδηγούσε σε εκρήξεις και φυγή από το προβλημα. Δεν το αντιμετώπιζα απλά αποχωρούσα. Κάπως έτσι μάλλον και τωρα...
    καλημερα.
    οταν κολλας σημεια στιξης με τις λεξεις, το προγραμμα, κοβει το υπολοιπο κειμενο. αφηνε ενα κενο μετα απο καθε σημειο στιξης.

    οσο γι αυτα που διηγεισαι, η γυναικα σου, δεν εκανε καμια θυσια "για σενα". για τον εαυτο της την εκανε, για να ειναι με τον ανθρωπο που ηταν ερωτευμενη...
    προφανως και δεν παντρευομαστε καποιον για "να μας βαλει στον σωστο δρομο", εφοσον ειμαστε ενηλικοι, αλλα επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, τον αγαπαμε ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΜΕ στην συμβιωση, στον ερωτα, σε ολα...
    και προφανως, τα προβληματα που πιθανον να φερει ενα παιδι, δεν ενωνουν τα ζευγαρια, αλλα τα χωριζουν... πρεπει να ειναι πολυ ταιριαστοε να ζευγαρι για να μην απομακρυνθει συναισθηματικα και ερωτικα με τα προβληματ απου μπορει να προκυψουν απο ενα παιδι. οσοι λενε το αντιθετο , ειναι μακρια νυχτωμενοι. δεν ειναι κολλα για τους γαμους τα παιδια...

    την κατασταση την περιγραφεις πολυ σωστα και τα λαθη σου τα γνωριζεις. και το λες, και φαινεται.
    επομενως, το μονο που λειπει ειναι οι αποφασεις...
    και δεν εννοω οτι πρεπει να παρεις καποια συγκεκριμενη αποφαση. πχ να χωρισεις.
    μπορει και να μην χωρισεις.
    αλλα οποια κι αν ειναι η αποφαση, πρεπει να την παρεις εσυ. δεν μπορει αν την παρει αλλος για σενα.
    αν νοιωθεις μπερδεμενος, σου προτεινω να κανεις ψυχοθεραπεια για να ξεμπερδευτεις...

    μιλας για μεγαλη απομακρυνση, ΚΑΙ ερωτικη. εχεις/ειχες καποια αλλη ερωτικη σχεση;

  7. #277
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !

    Θα σταθώ στο γεγονός των παιδιών και θα σου πω ,πως όντως τα παιδιά ενώνουν ένα ζευγάρι όσο τίποτε άλλο .
    Καλώς ή κακώς όταν έρχονται εκείνα για κάποια φάση ο σύντροφός μας παραγκωνίζεται λιγάκι και αυτά ειναι,μέσα από τις καθημερινές τους ανάγκες και μέσα από τα δικά τους συναισθήματα μας ενώνουν .

    Σκέψου πόσα πράγματα κάνετε μαζί για χάρη τους ,σκέψου αν δεν ήταν τα παιδιά ότι αυτές τις στιγμές δεν θα τις περνούσατε μαζί .

    Άλλο είναι όμως περνάω χρόνο με τα παιδιά μου και το σύντροφό μου γιατί τους αγαπώ και τους δύο και άλλο είναι περνάω χρόνο και με τους δύο γιατί αγαπώ πολύ τα παιδιά μου και έτσι παίρνει και η μπάλα τον σύντροφό μου ..

    Ναι όντως τα παιδιά δυναμώνουν ένα ζευγάρι ειδικά όταν υπάρχουν θέματα υγείας αλλά απαραίτητη προϋπόθεση το ζευγάρι να έχει ήδη όμορφα συναισθήματα πριν αυτά .
    Δεν έχουμε φτάσει πάτο και λέμε ας κάνουμε και ένα παιδί γιατί έτσι θα ενωθουμε...
    Δεν είναι δεκανικια τα παιδιά ..

    Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνεις λίγο στην άκρη τον ρόλο του πατέρα και βάζεις λίγο μπροστά και το ρόλο του άντρα ..

    Έχεις σκεφτεί τι θέλεις πραγματικά ?
    Τι έχεις ανάγκη στην ζωή σου για να είσαι ολοκληρωμένος άντρας σε όλους τους τομείς και παράλληλα άψογος πατέρας ?

    Αργά βέβαια γιατί αυτό γίνεται πριν τα παιδιά αλλά κανείς δεν βάζει όρια σε τέτοιες περιπτώσεις ..
    Αν είσαι εσύ καλά θα είναι και όλοι οι άλλοι .
    Last edited by Marilou; 28-04-2021 at 12:10.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #278
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Γεια σου Remedy
    Eχεις δίκιο σε όσα αναφέρεις. Αυτή η θυσία που έκανε ακολουθώντας με ουσιαστικά με οδήγησε στο να προχωρήσω μαζί της. Δεν είχα τη δύναμη να πω δεν ταιριάζουμε, στο καλό,γύρνα στην πρότερη ζωή σου. Ειδικά αν αυτό συνδυάζεται με αγάπη από μέρος της το πράγμα περιπλέκεται. Και το κερασάκι προφανώς στην τούρτα ένας " άντρας" που απλά ακολουθεί τη ζωή και δεν παίρνει αποφάσεις ο ίδιος για τη δική του ζωή. Όχι δεν είχα ερωτικές σχέσεις.
    Last edited by Sakis1984; 28-04-2021 at 12:37.

  9. #279
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Θα σταθώ στο γεγονός των παιδιών και θα σου πω ,πως όντως τα παιδιά ενώνουν ένα ζευγάρι όσο τίποτε άλλο .
    Καλώς ή κακώς όταν έρχονται εκείνα για κάποια φάση ο σύντροφός μας παραγκωνίζεται λιγάκι και αυτά ειναι,μέσα από τις καθημερινές τους ανάγκες και μέσα από τα δικά τους συναισθήματα μας ενώνουν .

    Σκέψου πόσα πράγματα κάνετε μαζί για χάρη τους ,σκέψου αν δεν ήταν τα παιδιά ότι αυτές τις στιγμές δεν θα τις περνούσατε μαζί .

    Άλλο είναι όμως περνάω χρόνο με τα παιδιά μου και το σύντροφό μου γιατί τους αγαπώ και τους δύο και άλλο είναι περνάω χρόνο και με τους δύο γιατί αγαπώ πολύ τα παιδιά μου και έτσι παίρνει και η μπάλα τον σύντροφό μου ..

    Ναι όντως τα παιδιά δυναμώνουν ένα ζευγάρι ειδικά όταν υπάρχουν θέματα υγείας αλλά απαραίτητη προϋπόθεση το ζευγάρι να έχει ήδη όμορφα συναισθήματα πριν αυτά .
    Δεν έχουμε φτάσει πάτο και λέμε ας κάνουμε και ένα παιδί γιατί έτσι θα ενωθουμε...
    Δεν είναι δεκανικια τα παιδιά ..

    Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνεις λίγο στην άκρη τον ρόλο του πατέρα και βάζεις λίγο μπροστά και το ρόλο του άντρα ..

    Έχεις σκεφτεί τι θέλεις πραγματικά ?
    Τι έχεις ανάγκη στην ζωή σου για να είσαι ολοκληρωμένος άντρας σε όλους τους τομείς και παράλληλα άψογος πατέρας ?

    Αργά βέβαια γιατί αυτό γίνεται πριν τα παιδιά αλλά κανείς δεν βάζει όρια σε τέτοιες περιπτώσεις ..
    Αν είσαι εσύ καλά θα είναι και όλοι οι άλλοι .
    Γεια σου Μαριλού.
    Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να περνάω δημιουργικό χρόνο με τα παιδιά μου και όπως λες παίρνει την μπάλα και η σύντροφος.
    Ηρεμία ζητάω στη ζωή μου, συνεννόηση με τον άνθρωπό μου, να θέσω σωστές βάσεις στα παιδιά μου και πλέον να ασχοληθώ με τον εαυτό μου γιατί μέσα σε αυτό το οικογενειακό χάος τον έχω παραμελήσει.
    Όπως βλέπεις,στην εξίσωση απουσιάζει η σύζυγος.Είναι δύσκολος χαρακτήρας,που δεν κάνει φιλίες και μοναδική της φίλη είναι η αδερφή της που μένει σε άλλη πόλη.
    Αυτό την στεναχωρεί και πολλές φορές ανέφερε ότι είναι ο κύριος λόγος που είναι κακοδιαθετη και έχει νεύρα γιατί δεν έχει με κάποιον " ξένο" να μιλήσει.
    Έχω προσπαθήσει σε αυτό το κομμάτι με κοινούς φίλους αλλά δεν κούμπωσε με κανέναν.Δουλευει αλλά και εκεί κοινωνικά απομονωμένη.Μεγαλωμενη σε ένα δύσκολο, αυταρχικό , θρησκευτικό περιβάλλον ,έκανε τις πρώτες εξωοικογενειακές φιλίες στα 18 .
    Της πρότεινα πρόσφατα να μετακομίσουμε στην πόλη της αδερφής της για να νιώθει καλύτερα.
    Δεν την κατηγορώ για κάτι, απλά είμαστε τόσο διαφορετικοί,σκεφτόμαστε διαφορετικά,μεγαλώσαμε διαφορετικά και δεν δένει το γλυκό. Αργά το κατάλαβα βέβαια ,τα παιδιά μου δεν θέλω να αποκτήσουν ψυχολογικά θέματα και πρώτο μου μέλημα είναι αυτό.

  10. #280
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    Γεια σου Μαριλού.
    Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να περνάω δημιουργικό χρόνο με τα παιδιά μου και όπως λες παίρνει την μπάλα και η σύντροφος.
    Ηρεμία ζητάω στη ζωή μου, συνεννόηση με τον άνθρωπό μου, να θέσω σωστές βάσεις στα παιδιά μου και πλέον να ασχοληθώ με τον εαυτό μου γιατί μέσα σε αυτό το οικογενειακό χάος τον έχω παραμελήσει.
    Όπως βλέπεις,στην εξίσωση απουσιάζει η σύζυγος.Είναι δύσκολος χαρακτήρας,που δεν κάνει φιλίες και μοναδική της φίλη είναι η αδερφή της που μένει σε άλλη πόλη.
    Αυτό την στεναχωρεί και πολλές φορές ανέφερε ότι είναι ο κύριος λόγος που είναι κακοδιαθετη και έχει νεύρα γιατί δεν έχει με κάποιον " ξένο" να μιλήσει.
    Έχω προσπαθήσει σε αυτό το κομμάτι με κοινούς φίλους αλλά δεν κούμπωσε με κανέναν.Δουλευει αλλά και εκεί κοινωνικά απομονωμένη.Μεγαλωμενη σε ένα δύσκολο, αυταρχικό , θρησκευτικό περιβάλλον ,έκανε τις πρώτες εξωοικογενειακές φιλίες στα 18 .
    Της πρότεινα πρόσφατα να μετακομίσουμε στην πόλη της αδερφής της για να νιώθει καλύτερα.
    Δεν την κατηγορώ για κάτι, απλά είμαστε τόσο διαφορετικοί,σκεφτόμαστε διαφορετικά,μεγαλώσαμε διαφορετικά και δεν δένει το γλυκό. Αργά το κατάλαβα βέβαια ,τα παιδιά μου δεν θέλω να αποκτήσουν ψυχολογικά θέματα και πρώτο μου μέλημα είναι αυτό.
    Καταρχην ασε το αργα και το γρηγορα και δες το τωρα ετσι ?
    Ειπαμε καλο ειναι ολα αυτα να τα περναμε πριν κανουμε παιδια αλλα οταν ερχεται πλεον η βαλιτσα της ζωης μας και γεμιζει και να την πιεζουμε για να κλείσει, πρεπει να γινει ξεκαθαρισμα ωστε να υπαρξει χωρος για καινουργια πραγματα .
    Εσυ λογικα μαζευες τοσα χρονια χωρις να μπορεις να διακρινεις τι θες πραγματικα ,χωρις να πετας ουσιαστικα αυτα που δεν σου εκανα απλα τα καταπιεζες ...

    Καθε χρονο δεν κανουμε ξεκαθαρισμα στις ντουλαπες μας ?
    Κραταμε παλια και φθαρμενα ρουχα ?
    Κραταμε ρουχα που εχουν φυγει απο την μοδα ?
    Παπουτσια τα οποια μας εχουν μικραινει ?

    Για δοκιμασε να βαλεις μικρα παπαουτσια ..δεν θα σε πονεσουν ?δεν θα σε ματωσουν ?ποσο θα αντεχεις να προχωρας με αυτα ?δεν θα πεσεις καποια στιγμη κατω?

    Γιατι λοιπον στην ζωη μας να μην κανουμε ενα τετοιο ξεκαθαρισμα καθε φορα που πιεζομασται και ¨ματωνουμε ¨ψυχολογικα ?Θα μου πεις εδω μιλαμε για ζωες και συναισθηματα οχι για υλικα αγαθα ..
    Εγω θα σου πω οτι εδω επιβάλλετε, ενα περισσοτερο, να το κανουμε αυτο για να μην εχουμε αναλογα αποτελεσματα ...
    Μεγαλώνεις και αλλάζεις σαν άνθρωπος .Υποτιθεται ωριμαζεις και πετας ασχημες νοοτροπιες ...

    Ξερεις κατι? πολλες φορες οταν παντρευομαστε προσπαθουμε να αλλαξουμε στον ανθρωπο μας πολυ βασικα του χαρακτηριστικα .Νομιζουμε οτι μπορουμε και εκει παρασυρομαστε και προχωραμε .Οταν ακαλυπτουμε ομως οτι ουτε μπορουμε να τον αλλαξουμε, αλλα πολυ κυριοτερο αυτη η πιεση μας σκαει στον αλλον ειτε με νεύρα ,ειτε με εντάσεις ,ειτε ακομα και με την πληρη αδιαφορια, τοτε δυστηχως συνειδητοποιουμε την καθαρη αληθεια ..

    Δεν μπαινουμε σε ενα γαμο με σκοπο να αλλαξουμε τον αλλον ...μπαινουμε με σκοπο να συμβιμβαστουμε σε ορισμενα θελω του που σιγουρα ομως δεν ξεπερνουν τα δικα μας μπορω .

    Λοιπον ασε τι εγινε ,τι εφταιξε ,τι πηρες και τι προσπαθησες να κανεις αλλα δεν σου βγηκε .
    Στασου οτι πλεον εχεις δυο παιδια .

    Στην βαλιτσα σου αυτα θα κρατησεις μονο πλεον για αρχη ...

    Μαλλον ηρθε η ωρα σου να κανεις τον απολογισμο σου και να ξερεις σε ενα απολογισμο και σε μια προσωπικη μας κριση παντα βαζουμε ερωτηματα ..
    Ποτε ομως αυτα τα ερωτηματα δεν πρεπει να ξεκινουν με το ΓΙΑΤΙ ..

    Γιατι δεν εκανα αυτο ,γιατι εκεινο ,γιατι πιεζομαι ,γιατι δεν με θελει κ.ο.κ..

    Αυτο δεν υπαρχει ...Μια ζωη θα κανεις κυκλους και δεν θα εχεις ξεκαθαρει απαντηση πουθενα
    Αν θες να βγαλεις μια ακρη κανε ερωτησεις στον ευατο με το ΤΙ και το ΠΩΣ

    τι θελω απο εδω και περα ?
    τι θα με κανει ευτυχισμενο και χαρουμενο ανθρωπο ?
    πως θα το καταφερω?
    τι πρεπει να αλλαξω ?

    Καταρχήν καθησετε κατω και μιληστε ξεκαθαρα πλεον ..
    Πες της οτι εκτος απο πατερας εισαι και αντρας ..Εχεις αναγκες και ειναι αυτες και τις ζητας απο εκεινη ,την γυναικα σου ..
    Ακουσε και εκεινη τι θα σου πει ..
    Σε ενα γαμο ειστε δυο και εκεινη ολα αυτα τα χρονια μαζευει και μας το λες ..
    Ρωτησε την στα ισια ..Τι θελεις για να ξαναγινεις η γυναικα μου και οχι μονο η μητερα των παιδιων μου ...

    Εχεις και εσυ μεγαλο μεριδιο σε ολο αυτο ,το θεμα ομως δεν ειναι να δουμε ποιος εχει το μεγαλυτερο και το μικροτερο .
    Το θεμα ειναι, μπορειται να πατε παλι απο την αρχη παραλληλα με τα παιδια σας ?
    Last edited by Marilou; 28-04-2021 at 14:15.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #281
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    Γεια σου Remedy
    Eχεις δίκιο σε όσα αναφέρεις. Αυτή η θυσία που έκανε ακολουθώντας με ουσιαστικά με οδήγησε στο να προχωρήσω μαζί της. Δεν είχα τη δύναμη να πω δεν ταιριάζουμε, στο καλό,γύρνα στην πρότερη ζωή σου. Ειδικά αν αυτό συνδυάζεται με αγάπη από μέρος της το πράγμα περιπλέκεται. Και το κερασάκι προφανώς στην τούρτα ένας " άντρας" που απλά ακολουθεί τη ζωή και δεν παίρνει αποφάσεις ο ίδιος για τη δική του ζωή. Όχι δεν είχα ερωτικές σχέσεις.
    αυτο σε τιμα, παντως.
    οτι ψαχνεσαι να δεις αν λυνεται ή αν πρεπει να παρεις οριστικες αποφασεις, χωρις να πεσεις στην ευκολια της εξαπατησης για να κουτσοβολεψεις το σεξουαλικο σου και να μιλας παρεξω για τον "τελειο" γαμο σου, που στην πραγματικοτητα παραπεει, χωρις σεξ, χωρις επικοινωνια, με αξαπατηση και πονο ...

    οσο για το προηγουμενο κομματι, την ληψη αποφασεων που να σε εκφραζουν πραγματικα, δεν ηταν μονο το θεμα της συμβιωσης. ακολουθησε το θεμα του γαμου, ακολουθησε το θεμα του παιδιου με μια γυναικα που δεν πολυηθελες, ακολουθησε το θεμα του δευτερου παιδιου με μια γυναικα που δεν πολυηθελες...
    ηταν πολλες αποφασεις δηλαδη, δεν ηταν μια...
    καπου πρεπει να βαλεις στο ΣΤΟΠ ομως στο να κανεις κινησεις που δεν σε εκφραζουν, γιατι αν απλα ακολοθιες τις εξελιξεις της ζωης σου, μπορει να ακολουθησεο και τριτο παιδι, και να μην ακολουθησει, μπορει να ακολουθησει το γηρατιο, με εναν ανθρωπο που δεν αγαπησες ποτε, και καπως ετσι να τελειωσει μια ζωη που δεν εζησες...
    επαναλαμβανω την προταση μου για ψυχολογο, ωστε να βαλεις σε μια σειρα τις σκεψεις σου, να αφουγκραστεις τις αληθινες αναγκες σου, να βρεις τι ειναι αυτο που σε κανει να μην τολμας να διεδικεις αυτα που πραγματικα θελεις και εν τελει να αποφασισεις αν και πως θελεις να διαχειριστεις τον γαμο σου..

  12. #282
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο σε τιμα, παντως.
    οτι ψαχνεσαι να δεις αν λυνεται ή αν πρεπει να παρεις οριστικες αποφασεις, χωρις να πεσεις στην ευκολια της εξαπατησης για να κουτσοβολεψεις το σεξουαλικο σου και να μιλας παρεξω για τον "τελειο" γαμο σου, που στην πραγματικοτητα παραπεει, χωρις σεξ, χωρις επικοινωνια, με αξαπατηση και πονο ...

    οσο για το προηγουμενο κομματι, την ληψη αποφασεων που να σε εκφραζουν πραγματικα, δεν ηταν μονο το θεμα της συμβιωσης. ακολουθησε το θεμα του γαμου, ακολουθησε το θεμα του παιδιου με μια γυναικα που δεν πολυηθελες, ακολουθησε το θεμα του δευτερου παιδιου με μια γυναικα που δεν πολυηθελες...
    ηταν πολλες αποφασεις δηλαδη, δεν ηταν μια...
    καπου πρεπει να βαλεις στο ΣΤΟΠ ομως στο να κανεις κινησεις που δεν σε εκφραζουν, γιατι αν απλα ακολοθιες τις εξελιξεις της ζωης σου, μπορει να ακολουθησεο και τριτο παιδι, και να μην ακολουθησει, μπορει να ακολουθησει το γηρατιο, με εναν ανθρωπο που δεν αγαπησες ποτε, και καπως ετσι να τελειωσει μια ζωη που δεν εζησες...
    επαναλαμβανω την προταση μου για ψυχολογο, ωστε να βαλεις σε μια σειρα τις σκεψεις σου, να αφουγκραστεις τις αληθινες αναγκες σου, να βρεις τι ειναι αυτο που σε κανει να μην τολμας να διεδικεις αυτα που πραγματικα θελεις και εν τελει να αποφασισεις αν και πως θελεις να διαχειριστεις τον γαμο σου..
    Σας ευχαριστώ Remedy και Marilou για τις απαντήσεις- συμβουλές σας.Έχετε δίκιο νομίζω σε ό,τι λέτε.

  13. #283
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    37 ετών με δύο παιδιά 7 και 9 ετών και ίδια αποξένωση με την σύζυγο και πλήρη απώλεια ερωτικής διάθεσης.
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί προσπαθούμε να πάμε κόντρα στην φυσιολογική ροή των πραγμάτων....
    Τι περίεργο βρίσκεις ?

  14. #284
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί προσπαθούμε να πάμε κόντρα στην φυσιολογική ροή των πραγμάτων....
    Τι περίεργο βρίσκεις ?
    δηλαδη εσυ δεν βρισκεις περιεργο οτι ο ανθρωπος παντρευτηκε επειδη δεν βρηκε το κουραγιο να πει "οχι", ενω ηξερε εξ αρχης οτι δεν ταιριαζουν και ποτε δεν την ερωτευθηκε;

  15. #285
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Sakis1984 View Post
    Σας ευχαριστώ Remedy και Marilou για τις απαντήσεις- συμβουλές σας.Έχετε δίκιο νομίζω σε ό,τι λέτε.
    Εσύ πως είσαι όμως εφόσον αναγνωρίζεις κάποια πράγματα .
    Έχεις σκεφτεί πως θα το διαχειριστείς όλο αυτό για να είσαι καλά ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 19 of 20 FirstFirst ... 917181920 LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 01:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 17:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 01:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •