Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 20 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 211 to 225 of 292
  1. #211
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Καλημέρα!
    Ήθελα να μοιραστώ πως περνάω ακριβώς(μα ακριβώς) την ίδια κατάσταση με τον θεματοθέτη. Είμαι παντρεμένος 9 χρόνια, έχουμε ένα αγοράκι και με τη γυναίκα μου είμαστε συγκάτοικοι. Υπάρχει αγάπη(αδέρφική πλέον από πλευράς μου), επικοινωνία για τις υποχρεώσεις, το παιδί και ελάχιστα για εμάς και μηδενικό σεξ τα τελευταία 3+ χρόνια. Κάθε μέρα όλη μέρα στο μυαλό γυρνάει ότι πρέπει να τελειώσει όλο αυτό αλλά από την μια δεν μπορώ να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς να βλέπω το παιδί μου κάθε μέρα και από την άλλη δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για μια τέτοια απόφαση. Έχω κάνει κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο αλλά δεν έχω νοιώσει να αλλάζει κάτι μέσα μου ή να κατασταλάζω στην απόφαση. Πραγματικά όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο μπερδεμένος γίνομαι. Από τη μία δε θέλω να είμαι αχάριστος αφού και την υγεία μας δόξα το Θεό έχουμε και οικονομικό πρόβλημα δεν θα έλεγα ότι έχουμε. Αλλά από την άλλη το να ζούμε σαν 70χρονοι χωρίς κανένα ίχνος έρωτα, ούτε αυτό αξίζει. Φοβάμαι ότι θα περάσουν τα χρόνια και θα μετανιώνουμε που μείναμε μαζί ίσως από συνήθεια ή για το παιδί.
    Σίγουρα έχεις προσπαθήσει για το γάμο σου ζητώντας τη βοήθεια ειδικών.. Ειναι καλό που την αγαπάς(έστω αδελφικά) κ επικοινωνείτε..
    Πότε σταμάτησες να τη βλέπεις ερωτικά; Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Μετά τη γέννηση; χρόνια μετά; Έχει αλλάξει η εμφάνιση ή η συμπεριφορα της; Προσπαθείσατε μετά τη γέννηση του παιδιού να έρθετε ξανά κοντά; Να κάνετε πράγματα για σας σαν ζευγάρι..Κάποιες συνήθειες που είχατε πριν την εγκυμοσύνη..
    Αισθάνομαι ότι περιμένεις κάποια κίνηση από εκείνη..Να σε πλησιάσει ξανά ερωτικά.. Ίσως εκείνη να περιμένει το ίδιο από σένα.. Μιλήστε σχετικά με αυτό αλλά εκτός σπιτιού..
    Μακριά από το περιβάλλον που φωνάζει ότι είστε γονείς..

  2. #212
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Εντωμεταξύ και στις δύο περιπτώσεις το περίεργο είναι που οι γυναίκες σας δεν πληγώνονται από την απομάκρυνση.
    Δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε αυτό! Μπορεί να φοβούνται πως ανοίγοντας το θέμα θα έρθουν αντιμέτωπες με το πρόβλημα κ χάσουν τον άντρα τους..άλλες πάλι έχουν σκοπό ζωής να αποκτήσουν παιδί κ εγκλωβίζονται στο ρόλο αυτό αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τη γυναίκα που υπήρξε ερωτευμένη.
    Ούτε είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε κατά ποσό γερές ήταν οι βάσεις της σχέσης πριν την απόκτηση παιδιού..
    Κάποια ζευγάρια χρειάζονται κάποια χρόνια μετά τι γέννηση του παιδιού να ξαναβρούν τα πατήματα τους ο καθένας ξεχωριστά κ οι δυο ως ζευγάρι..Ο χρόνος μπορεί να είναι διαφορετικός για τον καθένα τους.

  3. #213
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Το συζητήσαμε, ειδικά μετά τη γέννηση του παιδιού ίσα που μιλούσαμε. Αποφασίσαμε να δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία και να πάμε σε σύμβουλο. Όντος πήγαμε και μετά από λίγες επισκέψεις σταμάτησε λέγοντας ότι είναι εντάξει. Εννοείται ότι δεν έχει βελτιωθεί τίποτα, απλά δεν υπάρχουν εντάσεις, συνυπάρχουμε αρμονικά(κατά κύριο λόγο) αλλά η σχέση μας σαν ζευγάρι είναι εντελώς ανύπαρκτη.
    Άρα το πρόβλημα υπήρχε πριν τη γέννηση του παιδιού....!!!Ηταν κοινή απόφαση η απόκτηση του; Πότε εμφανίστηκαν τα προβλήματα; Ποτέ ένα παιδί δεν καταφέρνει να διορθώσει μια «προβληματική» σχέση..μόνο επιδεινώνει την κατάσταση..

  4. #214
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    θες να μας πεις τι σημαινει αυτο?
    Απο την αρχη της σχεση υπομονη σε τι ακριβως?
    Καθημερινες καταστασεις ,εντασεις ή και γεγονοτα που αφορουσαν αλλα προσωπα περαν απο εσας τους δυο...........
    Ο ερωτας οπως λες ηταν και απο τις δυο πλευρες ή εσυ ησουν αυτος που εδινες τα παντα απο την αρχη?

    Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα αυτα ειναι βασικα για να καταλαβουμε
    Θα προτιμούσα να μη μπω σε λεπτομέρειες. Οι εντάσεις είχαν να κάνουν και με εμάς και τρίτα πρόσωπα(σε καμία περίπτωση κέρατο εκατέρωθεν).Όσον αφορά τον έρωτα, και από τις δυο πλευρές αλλά η αλήθεια είναι ότι έδινα πάρα πολλά. Νομίζω ότι μέχρι ένα βαθμό την είχα κακομάθει. Δεν πειράζει, γιαυτό μίλησα και εγώ εδώ(αν και να ομολογήσω μου ήταν πολύ δύσκολο!).

  5. #215
    Βρες γκόμενα. 50 Ευρώ.

  6. #216
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Maria36 View Post
    Σίγουρα έχεις προσπαθήσει για το γάμο σου ζητώντας τη βοήθεια ειδικών.. Ειναι καλό που την αγαπάς(έστω αδελφικά) κ επικοινωνείτε..
    Πότε σταμάτησες να τη βλέπεις ερωτικά; Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Μετά τη γέννηση; χρόνια μετά; Έχει αλλάξει η εμφάνιση ή η συμπεριφορα της; Προσπαθείσατε μετά τη γέννηση του παιδιού να έρθετε ξανά κοντά; Να κάνετε πράγματα για σας σαν ζευγάρι..Κάποιες συνήθειες που είχατε πριν την εγκυμοσύνη..
    Αισθάνομαι ότι περιμένεις κάποια κίνηση από εκείνη..Να σε πλησιάσει ξανά ερωτικά.. Ίσως εκείνη να περιμένει το ίδιο από σένα.. Μιλήστε σχετικά με αυτό αλλά εκτός σπιτιού..
    Μακριά από το περιβάλλον που φωνάζει ότι είστε γονείς..

    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά από πότε έπαψα να τη βλέπω ερωτικά. Η ερωτική μας ζωή έφθινε από το γάμο και μετά αλλά κατάλαβα ότι μου τελείωσε ερωτικά μετά την εγκυμοσύνη. Η εμφάνιση της δεν έχει αλλάξει καθόλου. Όπως είπα και πριν μετά τη γέννηση του παιδιού υπήρχε τόση ένταση που δεν υπήρχε καμία διάθεση προσέγγισης. Αλλά ακόμα και τους τελευταίους αρκετούς μήνες δεν υπάρχουν εντάσεις δεν υπάρχει καμία διάθεση προσέγγισης και από τις δυο πλευρές.

  7. #217
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Maria36 View Post
    Άρα το πρόβλημα υπήρχε πριν τη γέννηση του παιδιού....!!!Ηταν κοινή απόφαση η απόκτηση του; Πότε εμφανίστηκαν τα προβλήματα; Ποτέ ένα παιδί δεν καταφέρνει να διορθώσει μια «προβληματική» σχέση..μόνο επιδεινώνει την κατάσταση..
    Προφανώς προυπήρχαν αλλά μάλλον δεν ήταν τόσο εμφανή. Ήταν κοινή η απόφαση, και οι δυο το λαχταρουσαμε! Τα πολύ έντονα κατά τη διάρκεια της εγκυμωσύνης και μετά.

  8. #218
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά από πότε έπαψα να τη βλέπω ερωτικά. Η ερωτική μας ζωή έφθινε από το γάμο και μετά αλλά κατάλαβα ότι μου τελείωσε ερωτικά μετά την εγκυμοσύνη. Η εμφάνιση της δεν έχει αλλάξει καθόλου. Όπως είπα και πριν μετά τη γέννηση του παιδιού υπήρχε τόση ένταση που δεν υπήρχε καμία διάθεση προσέγγισης. Αλλά ακόμα και τους τελευταίους αρκετούς μήνες δεν υπάρχουν εντάσεις δεν υπάρχει καμία διάθεση προσέγγισης και από τις δυο πλευρές.
    Άρα σε ποιο πρόβλημα θες να δώσεις λύση; Κάποια πράγματα απλά δε γίνονται όσο κ να προσπαθούμε..Έρωτας με το ζόρι δε γίνεται!!
    Από τη στιγμή που τη νοιάζεσαι ακόμα κ βρίσκετε τροπο επικοινωνίας, τότε αυτό που έχετε να κάνετε, κατά την ταπεινή μου άποψη είναι να βρείτε λύση στο θέμα του παιδιού..

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Θα προτιμούσα να μη μπω σε λεπτομέρειες. Οι εντάσεις είχαν να κάνουν και με εμάς και τρίτα πρόσωπα(σε καμία περίπτωση κέρατο εκατέρωθεν).Όσον αφορά τον έρωτα, και από τις δυο πλευρές αλλά η αλήθεια είναι ότι έδινα πάρα πολλά. Νομίζω ότι μέχρι ένα βαθμό την είχα κακομάθει. Δεν πειράζει, γιαυτό μίλησα και εγώ εδώ(αν και να ομολογήσω μου ήταν πολύ δύσκολο!).
    Σεβαστό και κατανοητή η δυσκολία εκδιλωσης ένα τόσους λεπτού θέματος .
    Να θυμάσαι όμως ότι εδώ δεν σε ξέρει κανένας απολύτως και μπορείς να πεις το οτιδήποτε .

    Οπότε μέσα σε αυτό τον γάμο είσασταν παραπάνω από δύο εφόσον υπηρχαν και εξωτερικές παρεμβάσεις (οποίες ήταν αυτές )που επηρέαζαν την σχέση σας και από εκεί μάλλον πηγάζει το γεγονός ότι έκανες πολύ μεγάλη υπομονή όπως μας είπες .
    Μήπως όμως αυτή η υπομονή που έδειχνες ,κοινός το γεγονός ότι καταπινες πράγματα χωρίς να τα δεχεσαι και να τα αφομοιώνεις ήταν η αιτία για αυτή την ψυχολογική φθορά?
    Νομίζεις αν δεν υπήρχαν αυτές οι παρεμβάσεις θα ήταν πιο νορμάλ η ζωή σας και δεν θα έφτανε να επηρεάσει και το ερωτικό σας κομμάτι ?
    Κοινώς όλη αυτή η κατανόηση και η υπομονή 'ευνουχισε" κατά κάποιο τρόπο ή καλύτερα καταπατουσε το θέμα του αντρισμου σου ή της "κυριαρχίας" σου μέσα στην οικογένεια σου?
    Αυτά να ξέρεις έχουν άμεση σχέση για το πόσο μπορεί ένας άντρας να λειτουργήσει ερωτικά μέσα σε μια σχέση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #220
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά από πότε έπαψα να τη βλέπω ερωτικά. Η ερωτική μας ζωή έφθινε από το γάμο και μετά αλλά κατάλαβα ότι μου τελείωσε ερωτικά μετά την εγκυμοσύνη. Η εμφάνιση της δεν έχει αλλάξει καθόλου. Όπως είπα και πριν μετά τη γέννηση του παιδιού υπήρχε τόση ένταση που δεν υπήρχε καμία διάθεση προσέγγισης. Αλλά ακόμα και τους τελευταίους αρκετούς μήνες δεν υπάρχουν εντάσεις δεν υπάρχει καμία διάθεση προσέγγισης και από τις δυο πλευρές.
    ωραια.. (που λεει ο λογος)..
    το προβλημα υπηρχε ηδη και πριν το παιδι και με το παιδι, τερματισε.
    το αναγνωρισατε και οι δυο, θελατε να δειτε αν διορθωνεται, πηγατε και σε συμβουλο, σταματησαν οι καυγαδες, αλλα στο ερωτικο καμια διαφορα. ωστοσο εκεινη σου ειπε οτι της εφτασε τοση συμβουλευτικη και τωρα ειναι καλα.
    αρα, μπορουμε να συμπερανουμε οτι το δικο της το "καλα", δεν αφορουσε τα ερωτικα, αλλα την ηρεμια στον γαμο σας.
    ΕΣΥ, που ειχες μεγαλο θεμα με τα ερωτικα, δεν την επιασες να την ρωτησεις, πως ειναι ολα καλα, αφου οιε ρωτικες σας σχεσεις ειναι ακομα χαλασμενες;;;
    τι καλα ειναι αυτο;
    της κανει;
    ειναι διατεθιμενη ετσι να συνεχισει μεχρι τα γεραματα;
    δεν σκοπευει να κανει κατι γι αυτο και τι; θα βρει εραστη;;;
    γιατι δεν το συζητας, αφου για εσενα δεν λυθηκε.
    και αν εκεινη δεν θελει να το συζηταει, εσυ τι σκεφτεσαι να κανεις;
    ειπατε μια τελευταια προσπαθεια θα κανετε. αρα; την κανατε; μετα την τελετυαια προσπαθεια, τι υπαρχει;

  11. #221
    Παρατηρώ ότι τελικά σε αυτή την κατάσταση δεν είμαι ο μόνος. Ήδη μόνο μέσα από ένα μήνυμα βρέθηκαν άλλοι 2 ομοιοπαθεις. Το θέμα είναι γιατί δεν μπορούμε να απεμπλακουμε? Υποφέρουμε και καθόμαστε. 2 λύσεις υπάρχουν. Η παραμένεις εκεί που είσαι και συμβιβάζεσαι ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΆΓΕΤΑΙ η φεύγεις και κυνηγάς το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.
    Γιατί δεν μπορούμε να αποφασίσουμε γμτ? Πόση αναβλητικότητα πια....

  12. #222
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Παρατηρώ ότι τελικά σε αυτή την κατάσταση δεν είμαι ο μόνος. Ήδη μόνο μέσα από ένα μήνυμα βρέθηκαν άλλοι 2 ομοιοπαθεις. Το θέμα είναι γιατί δεν μπορούμε να απεμπλακουμε? Υποφέρουμε και καθόμαστε. 2 λύσεις υπάρχουν. Η παραμένεις εκεί που είσαι και συμβιβάζεσαι ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΆΓΕΤΑΙ η φεύγεις και κυνηγάς το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.
    Γιατί δεν μπορούμε να αποφασίσουμε γμτ? Πόση αναβλητικότητα πια....
    γιατι δεν ειναι κατι ευκολο, ενα διαζυγιο, ακομα κι αν ειναι η μονη λυση που σε καλυπτει.
    ο,τι κι αν αποφασισετε, θα πονεσει..

  13. #223
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Παρατηρώ ότι τελικά σε αυτή την κατάσταση δεν είμαι ο μόνος. Ήδη μόνο μέσα από ένα μήνυμα βρέθηκαν άλλοι 2 ομοιοπαθεις. Το θέμα είναι γιατί δεν μπορούμε να απεμπλακουμε? Υποφέρουμε και καθόμαστε. 2 λύσεις υπάρχουν. Η παραμένεις εκεί που είσαι και συμβιβάζεσαι ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΆΓΕΤΑΙ η φεύγεις και κυνηγάς το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.
    Γιατί δεν μπορούμε να αποφασίσουμε γμτ? Πόση αναβλητικότητα πια....
    Στην δικη σου περιπτωση νομιζω ειναι τα παιδια αυτο που σε κραταει σε αυτο που θες να κανεις .
    Φοβασαι μηπως διαταραχτεί η σχεση σας ...

    Δεν ξερω αν κανω λαθος ,αλλα συνηθως αυτο που τους περισσοτερους τους κραταει σε ενα γαμο-συμβιωση ειναι οταν τα παιδια τους ειναι μικρα ...
    Σιγουρα θα αντιδρουσες τελειως διαφορετικα αν δεν υπηρχαν ή αν ηταν σε μια πιο μεγαλη ηλικια .....

    Ισως απο αυτο το κομματι πρεπει να ξεκινησεις και να εξασφαλισεις την μετέπειτα σχεση μας και τοτε νομιζω θα εισαι πιο ετοιμος και σιγουρος να προχωρησεις και στο επομενο βημα σου.

    Αρκει μια μονο σου σκεψη για να καταλαβεις αν ειναι αυτο .
    Θα παρεμενες ακομα και σημερα σε αυτο αν δεν ηταν τα παιδια ?
    Αν απαντησεις σε αυτο τοτε εχεις ενα πολυ καθαρο στοιχειο για να ξεκινησεις απο καπου..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #224
    Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Στην δικη σου περιπτωση νομιζω ειναι τα παιδια αυτο που σε κραταει σε αυτο που θες να κανεις .
    Φοβασαι μηπως διαταραχτεί η σχεση σας ...

    Δεν ξερω αν κανω λαθος ,αλλα συνηθως αυτο που τους περισσοτερους τους κραταει σε ενα γαμο-συμβιωση ειναι οταν τα παιδια τους ειναι μικρα ...
    Σιγουρα θα αντιδρουσες τελειως διαφορετικα αν δεν υπηρχαν ή αν ηταν σε μια πιο μεγαλη ηλικια .....

    Ισως απο αυτο το κομματι πρεπει να ξεκινησεις και να εξασφαλισεις την μετέπειτα σχεση μας και τοτε νομιζω θα εισαι πιο ετοιμος και σιγουρος να προχωρησεις και στο επομενο βημα σου.

    Αρκει μια μονο σου σκεψη για να καταλαβεις αν ειναι αυτο .
    Θα παρεμενες ακομα και σημερα σε αυτο αν δεν ηταν τα παιδια ?
    Αν απαντησεις σε αυτο τοτε εχεις ενα πολυ καθαρο στοιχειο για να ξεκινησεις απο καπου..
    Συμφωνώ απόλυτα!! Η πιο σωστή τοποθέτηση μέχρι στιγμής κατά την άποψη μου!!
    Αν κ νομίζω κ εμείς κ οι θεματοθετες γνωρίζουμε την απάντηση..

  15. #225
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Στην δικη σου περιπτωση νομιζω ειναι τα παιδια αυτο που σε κραταει σε αυτο που θες να κανεις .
    Φοβασαι μηπως διαταραχτεί η σχεση σας ...

    Δεν ξερω αν κανω λαθος ,αλλα συνηθως αυτο που τους περισσοτερους τους κραταει σε ενα γαμο-συμβιωση ειναι οταν τα παιδια τους ειναι μικρα ...
    Σιγουρα θα αντιδρουσες τελειως διαφορετικα αν δεν υπηρχαν ή αν ηταν σε μια πιο μεγαλη ηλικια .....

    Ισως απο αυτο το κομματι πρεπει να ξεκινησεις και να εξασφαλισεις την μετέπειτα σχεση μας και τοτε νομιζω θα εισαι πιο ετοιμος και σιγουρος να προχωρησεις και στο επομενο βημα σου.

    Αρκει μια μονο σου σκεψη για να καταλαβεις αν ειναι αυτο .
    Θα παρεμενες ακομα και σημερα σε αυτο αν δεν ηταν τα παιδια ?
    Αν απαντησεις σε αυτο τοτε εχεις ενα πολυ καθαρο στοιχειο για να ξεκινησεις απο καπου..
    Ούτε Σαν σκέψη δεν θα υπήρχε στο μυαλό μου να παραμείνω ετσι

Page 15 of 20 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 01:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 17:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 01:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •