Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 20 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 292
  1. #1

    Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου

    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Είμαι σε ένα γάμο τα τελευταία 15 χρόνια με 2 παιδιά σε μικρή ηλικία. Η σχέση μου με τη μητέρα των παιδιών μου έχει τελματώσει. Πλέον απλώς συγκατοικούμε. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χωρίσω και μάλλον θα το κάνω απλά υπάρχουν κάποια σοβαρά προβλήματα για αυτή μου την απόφαση.
    Θέμα συναισθηματικό ως προς τα παιδιά μου. Δεν ξέρω ούτε εγώ πως θα διαχειριστώ το να είμαι μακριά τους, ούτε αυτά πως θα το πάρουν όλο αυτό.
    Επίσης οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλες μου τις υποχρεώσεις πλήρως.
    Όμως δεν μπορώ να μείνω σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να δω ερωτικά τον άνθρωπο που έχω παντρευτεί. Τα τελευταία 4 χρόνια δεν υπάρχει καμία απολύτως ερωτική - σεξουαλική επαφή μεταξύ μας. Αλήθεια πώς γίνεται να αντέξω κάτι τέτοιο; Πλέον έχω αδειάσει. Δεν ξέρω οργανικά πλέον αν θα ανταπεξέθω σε κάποιο ερωτικό της κάλεσμα. Επίσης ελάχιστη επικοινωνία μεταξύ μας. Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά μόνο για τα παιδιά. Και δεν κατηγορώ μόνο εκείνη. Και εγώ έχω κάνει λάθη σίγουρα. Αλλά είμαι νεός ακόμα για να νιώθω 75χρονών. Θέλω από τη μία να ζήσω, από την άλλη σκέφτομαι και τα παιδιά μου.
    Πολλές φορές κάθομαι τα βράδυα και κλαίω βρίζοντας με για το πόσο σκατά τα έχω κάνει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Είμαι σε ένα γάμο τα τελευταία 15 χρόνια με 2 παιδιά σε μικρή ηλικία. Η σχέση μου με τη μητέρα των παιδιών μου έχει τελματώσει. Πλέον απλώς συγκατοικούμε. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χωρίσω και μάλλον θα το κάνω απλά υπάρχουν κάποια σοβαρά προβλήματα για αυτή μου την απόφαση.
    Θέμα συναισθηματικό ως προς τα παιδιά μου. Δεν ξέρω ούτε εγώ πως θα διαχειριστώ το να είμαι μακριά τους, ούτε αυτά πως θα το πάρουν όλο αυτό.
    Επίσης οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλες μου τις υποχρεώσεις πλήρως.
    Όμως δεν μπορώ να μείνω σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να δω ερωτικά τον άνθρωπο που έχω παντρευτεί. Τα τελευταία 4 χρόνια δεν υπάρχει καμία απολύτως ερωτική - σεξουαλική επαφή μεταξύ μας. Αλήθεια πώς γίνεται να αντέξω κάτι τέτοιο; Πλέον έχω αδειάσει. Δεν ξέρω οργανικά πλέον αν θα ανταπεξέθω σε κάποιο ερωτικό της κάλεσμα. Επίσης ελάχιστη επικοινωνία μεταξύ μας. Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά μόνο για τα παιδιά. Και δεν κατηγορώ μόνο εκείνη. Και εγώ έχω κάνει λάθη σίγουρα. Αλλά είμαι νεός ακόμα για να νιώθω 75χρονών. Θέλω από τη μία να ζήσω, από την άλλη σκέφτομαι και τα παιδιά μου.
    Πολλές φορές κάθομαι τα βράδυα και κλαίω βρίζοντας με για το πόσο σκατά τα έχω κάνει.
    Αλήθεια, μόνο εσυ τα έκανες σκατα? Σίγουρα όχι. Ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας. Τώρα, να σε ρωτήσω πώς φτάσατε εδώ, μάλλον δεν έχει νόημα. Τα 4 χρόνια είναι πολλά. Δεν νομίζω ότι μπορεί να μικρύνει το χάσμα μεταξύ σας. Αλλά και να μικρύνει, χάσμα θα παραμείνει.
    Για ποιο πράγμα θέλεις συμβουλή? Τα παιδια σου πάντως δεν θα είναι ούτε τα πρώτα ούτε τα τελευταία που θα μεγαλώνουν με χωρισμενους γονείς.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Είμαι σε ένα γάμο τα τελευταία 15 χρόνια με 2 παιδιά σε μικρή ηλικία. Η σχέση μου με τη μητέρα των παιδιών μου έχει τελματώσει. Πλέον απλώς συγκατοικούμε. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χωρίσω και μάλλον θα το κάνω απλά υπάρχουν κάποια σοβαρά προβλήματα για αυτή μου την απόφαση.
    Θέμα συναισθηματικό ως προς τα παιδιά μου. Δεν ξέρω ούτε εγώ πως θα διαχειριστώ το να είμαι μακριά τους, ούτε αυτά πως θα το πάρουν όλο αυτό.
    Επίσης οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλες μου τις υποχρεώσεις πλήρως.
    Όμως δεν μπορώ να μείνω σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να δω ερωτικά τον άνθρωπο που έχω παντρευτεί. Τα τελευταία 4 χρόνια δεν υπάρχει καμία απολύτως ερωτική - σεξουαλική επαφή μεταξύ μας. Αλήθεια πώς γίνεται να αντέξω κάτι τέτοιο; Πλέον έχω αδειάσει. Δεν ξέρω οργανικά πλέον αν θα ανταπεξέθω σε κάποιο ερωτικό της κάλεσμα. Επίσης ελάχιστη επικοινωνία μεταξύ μας. Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά μόνο για τα παιδιά. Και δεν κατηγορώ μόνο εκείνη. Και εγώ έχω κάνει λάθη σίγουρα. Αλλά είμαι νεός ακόμα για να νιώθω 75χρονών. Θέλω από τη μία να ζήσω, από την άλλη σκέφτομαι και τα παιδιά μου.
    Πολλές φορές κάθομαι τα βράδυα και κλαίω βρίζοντας με για το πόσο σκατά τα έχω κάνει.
    Ίσως δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για να σου δώσω συμβουλές, ωστόσο έτσι όπως το περιγράφεις είναι όντως δύσκολο και γνωρίζω αρκετούς φίλους που έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση. Οπότε να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος σε αυτό...χιλιάδες κόσμος το τραβάει. (Αφενός)

    Αφετέρου...μπορεί να μην υπάρχει έλξη μεταξύ σας γιατί έχετε αναλωθεί στα παιδιά και οι 2 και χάσατε την μεταξύ σας επαφή (θα μου πεις τώρα τι μου το λες αυτό για νεο...ναι δίκιο έχεις) ωστόσο πέραν της επαφής μπορεί να υπάρχει μεταξύ σας αγάπη. Δες μέσα σου και να νιώθεις ακόμα αγάπη για την σύζυγό σου μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια να επισκευτείτε κάποιον ειδικό ή να βρείτε κάποιον μέσω skype.
    Αν πάλι το έχεις δοκιμάσει και δεν βγαίνει πουθενά ή το έχεις προτείνει και βρίσκεις τοίχο...πιστεύω ότι είναι καλύτερα τα παιδιά να σας βλέπουν ευτυχισμένους αν και χώρια παρά μαζί και μίζερους. Τα παιδιά έχουν μία τάση να νομιζουν ότι φταίνε αυτά...Σε κάθε περίπτωση είτε μαζί είτε χώρια...ένας ειδικός ψυχολόγος θα βοηθούσε πολύ.

    Βέβαια αναφέρεις και το οικονομικό...εκεί σκέψου ότι μπορεί να χρειαστεί να ζοριστείς λιγάκι στην αρχή αλλά εν τέλει όταν σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό τους θα παίρνεις κουράγιο.

    Δεν νομίζω να σε βοήθησα και πολύ γιατί είμαι σίγουρος ότι τα ξέρεις λίγο πολύ όλα αυτά....ωστόσο θέλει αποφασιστηκότητα και κουράγιο...βάλτα κάτω, ζυγισέ τα και πάρε την απόφαση που νομίζεις ότι ταιριάζει καλύτερα...γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα την οικογένεια σου από όλους μας εδώ μέσα.

  4. #4
    Η μητέρα των παιδιών μου δεν επιθυμεί να χωρίσουμε.
    Πριν κάνα χρόνο που κάναμε αντίστοιχη κουβέντα το σταμάτησα την επόμενη μέρα.
    Εσείς τι θα κάνατε; Θα δίνατε τέλος; (αυτή τη συμβουλή θέλω. )
    Στενοχωριέμαι που θα την πληγώσω αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Δεν μπορώ άλλο. Υπόψιν θέλω να χωρίσω πολιτισμένα. Χωρίς καβγάδες και κλαμα

    Νιώθω ότι ό,τι απόφαση και να παρω θα είναι λάθος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Είμαι σε ένα γάμο τα τελευταία 15 χρόνια με 2 παιδιά σε μικρή ηλικία. Η σχέση μου με τη μητέρα των παιδιών μου έχει τελματώσει. Πλέον απλώς συγκατοικούμε. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χωρίσω και μάλλον θα το κάνω απλά υπάρχουν κάποια σοβαρά προβλήματα για αυτή μου την απόφαση.
    Θέμα συναισθηματικό ως προς τα παιδιά μου. Δεν ξέρω ούτε εγώ πως θα διαχειριστώ το να είμαι μακριά τους, ούτε αυτά πως θα το πάρουν όλο αυτό.
    Επίσης οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλες μου τις υποχρεώσεις πλήρως.
    Όμως δεν μπορώ να μείνω σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να δω ερωτικά τον άνθρωπο που έχω παντρευτεί. Τα τελευταία 4 χρόνια δεν υπάρχει καμία απολύτως ερωτική - σεξουαλική επαφή μεταξύ μας. Αλήθεια πώς γίνεται να αντέξω κάτι τέτοιο; Πλέον έχω αδειάσει. Δεν ξέρω οργανικά πλέον αν θα ανταπεξέθω σε κάποιο ερωτικό της κάλεσμα. Επίσης ελάχιστη επικοινωνία μεταξύ μας. Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά μόνο για τα παιδιά. Και δεν κατηγορώ μόνο εκείνη. Και εγώ έχω κάνει λάθη σίγουρα. Αλλά είμαι νεός ακόμα για να νιώθω 75χρονών. Θέλω από τη μία να ζήσω, από την άλλη σκέφτομαι και τα παιδιά μου.
    Πολλές φορές κάθομαι τα βράδυα και κλαίω βρίζοντας με για το πόσο σκατά τα έχω κάνει.
    Καλησπέρα θεματοθετη.

    Τι ηλικία έχουν τα παιδιά? Εσύ και η γυναίκα σου σε τι ηλικία είστε? Δεν εργάζεσαι ώστε να μπορείς πχ να δίνεις κάποια διατροφή?

    Μου φαίνεται βρίσκεσαι σε μια σύγχυση. Από τη μια μας λες ότι έχεις κάνει κι εσύ τα λάθη σου. Από την άλλη μας λες κλαίς επειδή τα έχεις κάνει σκατα. Τι από τα δύο ισχύει. Με αυτό που λες στο τέλος εννοείς προφανώς ότι έχεις μόνο εσύ μερίδιο ευθύνης.

    Επίσης, απ' ότι φαίνεται είσαι αποφασισμένος να πάρεις διαζύγιο. Επομένως, δεν έχω κάτι να σου πω εγώ προσωπικά. Απλά, δεν είναι ξακαθαρος τόσο πολυνο λόγος για τον οποίο γράφεις.

    Τα παιδιά σου πάντως δεν ειναι απαραιτητο ότι θα χάσουν. Εννοείται ότι θα τα βλέπεις. Και ίσως να είναι καλύτερα για αυτά κιόλας. Αν έχετε θέματα με τη σύζυγό σοβαρά, και πχ τσακωνεστε

  6. #6
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Καλησπέρα θεματοθετη.

    Τι ηλικία έχουν τα παιδιά? Εσύ και η γυναίκα σου σε τι ηλικία είστε? Δεν εργάζεσαι ώστε να μπορείς πχ να δίνεις κάποια διατροφή?

    Μου φαίνεται βρίσκεσαι σε μια σύγχυση. Από τη μια μας λες ότι έχεις κάνει κι εσύ τα λάθη σου. Από την άλλη μας λες κλαίς επειδή τα έχεις κάνει σκατα. Τι από τα δύο ισχύει. Με αυτό που λες στο τέλος εννοείς προφανώς ότι έχεις μόνο εσύ μερίδιο ευθύνης.

    Επίσης, απ' ότι φαίνεται είσαι αποφασισμένος να πάρεις διαζύγιο. Επομένως, δεν έχω κάτι να σου πω εγώ προσωπικά. Απλά, δεν είναι ξακαθαρος τόσο πολυνο λόγος για τον οποίο γράφεις.

    Τα παιδιά σου πάντως δεν ειναι απαραιτητο ότι θα χάσουν. Εννοείται ότι θα τα βλέπεις. Και ίσως να είναι καλύτερα για αυτά κιόλας. Αν έχετε θέματα με τη σύζυγό σοβαρά, και πχ τσακωνεστε
    Τα παιδιά μου είναι ηλικίας 6 και 8 χρονών. και οι 2 μας ειμαστε 40 χρονων. Εργάζομαι αλλά τα χρήματα που παίρνω δεν θα φτάνουν σίγουρα για όλα τα απαραίτητα έξοδα.
    οχι δεν θεωρώ ότι έχω μόνο εγώ μερίδιο ευθύνης. Απλά λυπάμαι για όλα αυτά.
    Ξεκάθαρος για το διαζύγιο είμαι αλλά φοβάμαι μήπως το μετανιώσω ή μήπως τα παιδιά μου μου γυρίσουν την πλάτη αύριο μεθαύριο.
    Δεν τσακωνόμαστε πλέον με τη σύζυγο. Για να τσακωθείς με κάποιον πρέπει να υπάρχει επικοινωνία

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Τα παιδιά μου είναι ηλικίας 6 και 8 χρονών. και οι 2 μας ειμαστε 40 χρονων. Εργάζομαι αλλά τα χρήματα που παίρνω δεν θα φτάνουν σίγουρα για όλα τα απαραίτητα έξοδα.
    οχι δεν θεωρώ ότι έχω μόνο εγώ μερίδιο ευθύνης. Απλά λυπάμαι για όλα αυτά.
    Ξεκάθαρος για το διαζύγιο είμαι αλλά φοβάμαι μήπως το μετανιώσω ή μήπως τα παιδιά μου μου γυρίσουν την πλάτη αύριο μεθαύριο.
    Δεν τσακωνόμαστε πλέον με τη σύζυγο. Για να τσακωθείς με κάποιον πρέπει να υπάρχει επικοινωνία
    Νομίζω αν το χειριστείτε σωστά, δεν θα έχουν θέμα τα παιδιά. Επίσης, αν και δεν έχω εμπειρία σε αυτά, νομίζω τι το ποσό της διατροφής θα είναι αντίστοιχο του επίσημου εισοδήματος σου. Πχ αν παίρνεις εξακόσια ευρώ, δεν θα δίνεις τα πεντακόσια ενενήντα για διατροφή. Προβλέπεται ένα αξιοπρεπές πόσο για να ζεις. Μήπως εννοείς τα χρήματα που παίρνεις δεν φτάνουν για να πας να νοικιάσεις ένα σπίτι μόνος σου πχ?

    Το ότι λυπάσαι είναι λογικό. Αλλά από αυτά που μα όλες και από το ύφος που γράφεις νομίζω είσαι δυστυχισμένος. Επίσης, νομίζω έχεις πάρει την απόφαση σου. Και νομίζω και η γυναίκα σου θα το έχει σκεφτεί σίγουρα.

    Αν συνεχίζεις να αγαπάς και να ασχολείσαι εμ τα παιδιά σου, δεν θα σου γυρίσουν την πλάτη. Μην έχεις αγωνία για αυτό.

    Επίσης, αν το μετανιώσεις, οκ είναι θέμα. Αλλά μήπως έχεις μετανιώσει ήδη που παντρεύτηκες? Μήπως έχεις μετανιώσει που μένεις? Ως άγνωστος και κρίνοντας από αυτά που λες, εγώ αυτά έχω καταλάβει. Τη γνώμη μου σου λέω

    Ειδικά το τελευταίο που λες ότι δεν έχετε καν επικοινωνία, νομίζω είναι η χαριστική βολή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Η μητέρα των παιδιών μου δεν επιθυμεί να χωρίσουμε.
    Πριν κάνα χρόνο που κάναμε αντίστοιχη κουβέντα το σταμάτησα την επόμενη μέρα.
    Εσείς τι θα κάνατε; Θα δίνα3τε τέλος; (αυτή τη συμβουλή δ σθέλω. )
    Στενοχωριέμαι που θα την πληγώσω αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Δεν μπορώ άλλο. Υπόψιν θέλω να χωρίσω πολιτισμένα. Χωρίς καβγάδες και κλαμα

    Νιώθω ότι ό,τι απόφαση και να παρω θα είναεε δι λάθος
    Δεν θέλει να χωρίσει? Και τότε πώς ήρθε αυτό το χάσμα 4 χρόνων?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οκ εσύ ερωτικά επαφή, με τη γυναίκα σου δεν έχεις με άλλη εχεις; Εισαι 4 χρονια χωρίς σεξ; Εκεινη; Δεν την ενδιαφέρει πως έχετε να κάνετε σεξ 4 χρονια ή πιστεύεις πως έχει στραφεί αποκλειστικά στα παιδιά της; Στο σπιτι ακόμα και αν δεν κάνετε σεξ ειστε δυο μουγγοι;

    Εγώ θα ψαχνομουν να δω αν θα υπήρχε περίπτωση επανασύνδεση, αν όχι τότε θα κοιτούσα οικονομικά αν θα μπορούσα, αν έβλεπα πως δεν μπορούσα θα εμενα εκει δεν θα χώριζα γιατι μετα η ζωή θα ήταν μαρτυριο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Η μητέρα των παιδιών μου δεν επιθυμεί να χωρίσουμε.
    Πριν κάνα χρόνο που κάναμε αντίστοιχη κουβέντα το σταμάτησα την επόμενη μέρα.
    Εσείς τι θα κάνατε; Θα δίνατε τέλος; (αυτή τη συμβουλή θέλω. )
    Στενοχωριέμαι που θα την πληγώσω αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Δεν μπορώ άλλο. Υπόψιν θέλω να χωρίσω πολιτισμένα. Χωρίς καβγάδες και κλαμα

    Νιώθω ότι ό,τι απόφαση και να παρω θα είναι λάθος
    Δεν είχα διαβάσει αυτό το ποστ σου. Προσωπικά, ναι, θα χώριζα. Και νομίζω κι εσύ έχεις πάρει την απόφαση σου. Και εφόσον αυτό έχει συμβεί, πρέπει να πιστεύεις στις αποφάσεις σου.

    Επίσης, είστε σαραντα χρόνων. Είστε πολύ νέοι ακόμα για να τελματώσει σε τέτοιο βαθμό η σχέση. Μάλλον δεν είστε ο ένας για τον άλλον. Πολύ απλά κάποιες φορές το άτομο α με το άτομο β είναι φτιαγμένοι για να είναι μαζί μέχρι ενός σημείου. Εσύ με τη γυναίκα σου ήσασταν γιαγυρω στα δέκα χρόνια. Με άλλη μπορεί να ήσουν μαζί δέκα μέρες και μετά να μην αντέχεις. Με άλλη μπορεί να αντεχατε και πενήντα χρόνια. Πάντως από αυτά που μα λες με τη γυναίκα σου μάλλον μέχρι εκεί ήσασταν.

    Επίσης είστε ακόμα νέοι. Δεν είναι κρίμα και για τους δύο να μένετε σε μια σχέση στην οποία κανείς δεν περνάει καλά? Μήπως είναι καλύτερα να χωρίσετε και όσο είστε ακόμα νέοι να ξαναφτιαξετε τις ζωές σας με ανθρώπους που θα ταιριάζετε πραγματικά και θα περνάτε καλά?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας.
    Είμαι σε ένα γάμο τα τελευταία 15 χρόνια με 2 παιδιά σε μικρή ηλικία. Η σχέση μου με τη μητέρα των παιδιών μου έχει τελματώσει. Πλέον απλώς συγκατοικούμε. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να χωρίσω και μάλλον θα το κάνω απλά υπάρχουν κάποια σοβαρά προβλήματα για αυτή μου την απόφαση.
    Θέμα συναισθηματικό ως προς τα παιδιά μου. Δεν ξέρω ούτε εγώ πως θα διαχειριστώ το να είμαι μακριά τους, ούτε αυτά πως θα το πάρουν όλο αυτό.
    Επίσης οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε όλες μου τις υποχρεώσεις πλήρως.
    Όμως δεν μπορώ να μείνω σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να δω ερωτικά τον άνθρωπο που έχω παντρευτεί. Τα τελευταία 4 χρόνια δεν υπάρχει καμία απολύτως ερωτική - σεξουαλική επαφή μεταξύ μας. Αλήθεια πώς γίνεται να αντέξω κάτι τέτοιο; Πλέον έχω αδειάσει. Δεν ξέρω οργανικά πλέον αν θα ανταπεξέθω σε κάποιο ερωτικό της κάλεσμα. Επίσης ελάχιστη επικοινωνία μεταξύ μας. Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά μόνο για τα παιδιά. Και δεν κατηγορώ μόνο εκείνη. Και εγώ έχω κάνει λάθη σίγουρα. Αλλά είμαι νεός ακόμα για να νιώθω 75χρονών. Θέλω από τη μία να ζήσω, από την άλλη σκέφτομαι και τα παιδιά μου.
    Πολλές φορές κάθομαι τα βράδυα και κλαίω βρίζοντας με για το πόσο σκατά τα έχω κάνει.
    Καλημέρα!

    Τι ακριβώς θέλεις να ακούσεις ?
    Θέλεις να σου πούμε τον" καλύτερο "τρόπο για να προχωρήσεις σε ένα διαζύγιο ώστε να είναι τα παιδιά σου καλά και εσύ καλά ?

    Καταλαβαίνεις ότι με το να κλαίς μόνο καλό στην ψυχολογία σου δεν κάνει .
    Επομιζεσαι ολο το βάρος μόνος σου για μια απόφαση που κατά τα λεγόμενα των πράξεών σας οδηγείσται με μαθηματική ακρίβεια στο χωρισμό .
    Τέσσερα ολοκληρα χρόνια κρατάει όλο αυτό .

    Αυτά τα χρόνια έχει γίνει προσπάθεια προσέγγισης της γυναίκας σου ή και το αντίθετο για να δείτε τελικά τι είναι αυτό που δεν σας αφήνει να το λύσετε και να πάρετε μια ξεκάθαρη απόφαση?

    Τέσσερα χρόνια χωρίς ερωτικές επαφες?
    Απορώ πως δεν υπάρχει απιστία ειλικρινά και μπράβο σας ,γιατί νέοι άνθρωποι είστε και οι δύο και το σώμα είναι ακόμα ζωντανό και είναι απαραίτητο αυτό το κομμάτι ακόμα .
    εκτός και αν μου πεις ότι γίνεται σποραδικά και καθαρά για βιολογικούς λόγους .....

    Τώρα όσο αφορά τα παιδιά γιατί έχεις την εντύπωση ότι αν χωρίσεις θα πάψεις να είσαι και ο πατέρας που πρέπει να έχουν .
    Ίσα ίσα αν φύγεις από κάτι που δεν το θες και δεν σε καλύπτει πλέον θα είσαι πολύ πιο καλά συναισθηματικά και σίγουρα θα νοιωθεις και πολύ πιο καλά και αυτό θα εισπράττουν τα παιδιά από εσένα .
    Όπως και βάση του εισοδήματος σου θα δίνεις και την ανάλογη διατροφή .Μην νομίζεις ότι όλος ο μισθός σου θα πηγαίνει εκεί .
    Και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις προκειμένου να είσαι καλά και εσύ και τα παιδιά δεν είσαι διατεθημενος να κάνεις και μια δεύτερη δουλειά ?

    Λύσεις υπάρχουν πολλές και βρίσκονται αρκεί αυτές να σε κάνουν προτιστως να είσαι καλά με τον ευατο σου και μετά με τα παιδιά .

    Πριν προχωρήσεις όμως στο οτιδήποτε σιγουρεψου ότι όντως είναι αυτό που θες ,ότι έχεις εξάντληση όλα τα περιθώρια να λυθούν τα θέματα σας ώστε να είστε μαζί όπως πρέπει .
    Το γεγονός ότι η γυναίκα σου θέλει μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?
    Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να ζει μια κατάσταση τόσα χρόνια μέσα στο γάμο της και να θέλει να συνεχιστεί ...

    Το κυριότερο θέλει ψυχραιμία και λογική σε αυτή την φάση .
    Χαρτί και μολύβι πλέον για τις οικονομικές σου υποχρεώσεις και να βρεις τον τρόπο που θα τις καλύπτεις και μια σοβαρή συζήτηση πλέον με την γυναίκα σου χωρίς πείσματα και ότι άλλο υπάρχει για να βάλετε κάτω όλα τα θέματα σας και να δείτε τελικά ότι αξίζει,μπορουν να λυθούν ή δεν γίνεται και πρέπει να δείτε πως θα προχωρήσετε με βάση το καλό των παιδιών ;

    Στην ανάγκη αν πάρεις την απόφαση και χωρίσεις συμβουλεύσου και μια παιδοψυχολογο ώστε να γίνει όλη αυτη η μετάβαση με τρόπο και να είστε όλοι καλά .
    Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος αυτό να το θυμάσαι .

    Ψυχραιμια μόνο χρειάζεται για αυτό προσπάθησε να μείνεις ήρεμος και όλα θα γίνουν ,να το ξέρεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    17
    Για μενα πριν κανεις το οτιδηποτε ...φυγε μια βδομαδα...πηγαινε στους γονεις σου...παρε το χρονο σου....δες τα λιγο τα πραγματα...προσπαθησε να την πλησιασεις ...να δεις αν θα ξανανιωσεις οπως τοτε...αν οχι...τοτε μην καταδικαζετε τις ζωες σας.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!

    Τι ακριβώς θέλεις να ακούσεις ?
    Θέλεις να σου πούμε τον" καλύτερο "τρόπο για να προχωρήσεις σε ένα διαζύγιο ώστε να είναι τα παιδιά σου καλά και εσύ καλά ?

    Καταλαβαίνεις ότι με το να κλαίς μόνο καλό στην ψυχολογία σου δεν κάνει .
    Επομιζεσαι ολο το βάρος μόνος σου για μια απόφαση που κατά τα λεγόμενα των πράξεών σας οδηγείσται με μαθηματική ακρίβεια στο χωρισμό .
    Τέσσερα ολοκληρα χρόνια κρατάει όλο αυτό .

    Αυτά τα χρόνια έχει γίνει προσπάθεια προσέγγισης της γυναίκας σου ή και το αντίθετο για να δείτε τελικά τι είναι αυτό που δεν σας αφήνει να το λύσετε και να πάρετε μια ξεκάθαρη απόφαση?

    Τέσσερα χρόνια χωρίς ερωτικές επαφες?
    Απορώ πως δεν υπάρχει απιστία ειλικρινά και μπράβο σας ,γιατί νέοι άνθρωποι είστε και οι δύο και το σώμα είναι ακόμα ζωντανό και είναι απαραίτητο αυτό το κομμάτι ακόμα .
    εκτός και αν μου πεις ότι γίνεται σποραδικά και καθαρά για βιολογικούς λόγους .....

    Τώρα όσο αφορά τα παιδιά γιατί έχεις την εντύπωση ότι αν χωρίσεις θα πάψεις να είσαι και ο πατέρας που πρέπει να έχουν .
    Ίσα ίσα αν φύγεις από κάτι που δεν το θες και δεν σε καλύπτει πλέον θα είσαι πολύ πιο καλά συναισθηματικά και σίγουρα θα νοιωθεις και πολύ πιο καλά και αυτό θα εισπράττουν τα παιδιά από εσένα .
    Όπως και βάση του εισοδήματος σου θα δίνεις και την ανάλογη διατροφή .Μην νομίζεις ότι όλος ο μισθός σου θα πηγαίνει εκεί .
    Και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις προκειμένου να είσαι καλά και εσύ και τα παιδιά δεν είσαι διατεθημενος να κάνεις και μια δεύτερη δουλειά ?

    Λύσεις υπάρχουν πολλές και βρίσκονται αρκεί αυτές να σε κάνουν προτιστως να είσαι καλά με τον ευατο σου και μετά με τα παιδιά .

    Πριν προχωρήσεις όμως στο οτιδήποτε σιγουρεψου ότι όντως είναι αυτό που θες ,ότι έχεις εξάντληση όλα τα περιθώρια να λυθούν τα θέματα σας ώστε να είστε μαζί όπως πρέπει .
    Το γεγονός ότι η γυναίκα σου θέλει μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?
    Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να ζει μια κατάσταση τόσα χρόνια μέσα στο γάμο της και να θέλει να συνεχιστεί ...

    Το κυριότερο θέλει ψυχραιμία και λογική σε αυτή την φάση .
    Χαρτί και μολύβι πλέον για τις οικονομικές σου υποχρεώσεις και να βρεις τον τρόπο που θα τις καλύπτεις και μια σοβαρή συζήτηση πλέον με την γυναίκα σου χωρίς πείσματα και ότι άλλο υπάρχει για να βάλετε κάτω όλα τα θέματα σας και να δείτε τελικά ότι αξίζει,μπορουν να λυθούν ή δεν γίνεται και πρέπει να δείτε πως θα προχωρήσετε με βάση το καλό των παιδιών ;

    Στην ανάγκη αν πάρεις την απόφαση και χωρίσεις συμβουλεύσου και μια παιδοψυχολογο ώστε να γίνει όλη αυτη η μετάβαση με τρόπο και να είστε όλοι καλά .
    Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος αυτό να το θυμάσαι .

    Ψυχραιμια μόνο χρειάζεται για αυτό προσπάθησε να μείνεις ήρεμος και όλα θα γίνουν ,να το ξέρεις !
    Αρχικα να σας ευχαριστησω για τις απαντήσεις σας.
    Ως προς το αν εγινε καμία προσπαθεια προσέγγισης αυτά τα χρόνια. Εγιναν 2 και η τελευταία πριν ένα χρόνο αλλα δεν απέδωσαν. Για καμια βδομαδα ημασταν καλά και μετα πάλι τα ίδια. Δεν μπορώ να τη δω ερωτικά πια. Νιώθω ότι συγκατοικώ με την αδερφή μου.
    Ως προς την απιστία ξέρω ότι απο την πλευρά μου δεν υπάρχει όπως επίσης πιστεύω όυτε από την πλευρά της. Το πρόγραμμα της είναι τέτοιο που δεν βγαίνει και ποτέ από το σπίτι για βόλτα. Είναι δουλειά σπίτι και καμιά έξοδο με τα παιδιά και φίλους κι εμένα μαζί
    Ως προς το οικονομικό κομμάτι έχω μιλήσει με δικηγόρο φίλο μου και μου είπε το εξής περιστατικό: Άνδρας που ήθελε να χωρίσει και να μην πληρώνει διατροφή, παραιτήθηκε από τη δουλειά του για να δείχνει άπορος, δικηγόρο του διόρισε το κράτος και παρόλα αυτά το δικαστήριο τον υποχρέωσε να πληρώνει ότι προβλέπεται κρίνοντας ότι η ζωή των παιδιών έχει μεγαλύτερη αξία απ΄τη δική του. Σαν μέσος όρος πάει 250 με 300 το παιδι και γενικά το δικαστήριο δεν παρεκκλίνει αυτής της κατεύθυνσης. Μάλιστα, αν ο πατέρας δεν πληρώσει τη διατροφή, η γυναίκα μπορεί να τον πηγαίνει κάθε μέρα αυτόφωρο. Εντάξει, η δικιά μου δεν είναι τρελή για να μου το κάνει αυτό και δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσουμε αρχικά στο οικονομικό κομμάτι.
    Επίσης φυσικά και είμαι διατεθειμένος να βρω κι άλλη δουλειά αλλά το που δεν ξέρω απ τη στιγμή που α)η μαύρη εργασία απαγορεύεται και β)γενικά ο κλάδος μου απαγορεύει την έξτρα απασχόληση.


    Μου γράφεις πιο πάνω
    το ότι η γυναίκα σου θέλει μήπως σημαίνει κάτι άλλο;

    Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να είναι αυτό το άλλο. Αν θέλεις εξήγησέ το μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    ενα διαζυγιο να ξερεις οτι πρωτα θα το πληρωσουν τα παιδια σου συναισθηματικα και μετα εσυ οικονομικα. η συζυγος να εισαι σιγουρος οτι θα σε στιψει σαν λεμονι οσο της το επιτρεπει η ισχυουσα νομοθεσια με προσχημα τις οικονομικες αναγκες των παιδιων. εσυ θα πρεπει να εργαζεσαι συνεχως για τις υποχρεωσεις σου προς τα παιδια και την ιδια και αν θελεις να εχεις αλλη γυναικα θα αναγκαστεις να μπλεκεις συνεχως με διαζευγμενες με παιδια, η διαφορες απλα γκομενες εαν βεβαια σου περισσευουν χρηματα πραγμα για το οποιο αμφιβαλλω.

    θελω να πω οτι η ζωη σου δεν θα αλλαξει προς το καλυτερο, το μονο που θα μπορεσεις να κανεις ειναι προσκαιρα περισσοτερο σεξ η να καταφερεις να παντρευτεις μια 40ρα δηλαδη μια γυναικα στην δυση της, η οποια νομιζεις οτι θα σου αρεσει σεξουαλικα και στα επομενα 10 χρονια αλλα δεν θα συμβει ετσι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Αρχικα να σας ευχαριστησω για τις απαντήσεις σας.
    Ως προς το αν εγινε καμία προσπαθεια προσέγγισης αυτά τα χρόνια. Εγιναν 2 και η τελευταία πριν ένα χρόνο αλλα δεν απέδωσαν. Για καμια βδομαδα ημασταν καλά και μετα πάλι τα ίδια. Δεν μπορώ να τη δω ερωτικά πια. Νιώθω ότι συγκατοικώ με την αδερφή μου.
    Ως προς την απιστία ξέρω ότι απο την πλευρά μου δεν υπάρχει όπως επίσης πιστεύω όυτε από την πλευρά της. Το πρόγραμμα της είναι τέτοιο που δεν βγαίνει και ποτέ από το σπίτι για βόλτα. Είναι δουλειά σπίτι και καμιά έξοδο με τα παιδιά και φίλους κι εμένα μαζί
    Ως προς το οικονομικό κομμάτι έχω μιλήσει με δικηγόρο φίλο μου και μου είπε το εξής περιστατικό: Άνδρας που ήθελε να χωρίσει και να μην πληρώνει διατροφή, παραιτήθηκε από τη δουλειά του για να δείχνει άπορος, δικηγόρο του διόρισε το κράτος και παρόλα αυτά το δικαστήριο τον υποχρέωσε να πληρώνει ότι προβλέπεται κρίνοντας ότι η ζωή των παιδιών έχει μεγαλύτερη αξία απ΄τη δική του. Σαν μέσος όρος πάει 250 με 300 το παιδι και γενικά το δικαστήριο δεν παρεκκλίνει αυτής της κατεύθυνσης. Μάλιστα, αν ο πατέρας δεν πληρώσει τη διατροφή, η γυναίκα μπορεί να τον πηγαίνει κάθε μέρα αυτόφωρο. Εντάξει, η δικιά μου δεν είναι τρελή για να μου το κάνει αυτό και δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσουμε αρχικά στο οικονομικό κομμάτι.
    Επίσης φυσικά και είμαι διατεθειμένος να βρω κι άλλη δουλειά αλλά το που δεν ξέρω απ τη στιγμή που α)η μαύρη εργασία απαγορεύεται και β)γενικά ο κλάδος μου απαγορεύει την έξτρα απασχόληση.


    Μου γράφεις πιο πάνω
    το ότι η γυναίκα σου θέλει μήπως σημαίνει κάτι άλλο;

    Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να είναι αυτό το άλλο. Αν θέλεις εξήγησέ το μου.
    Θεματοθετη καλησπέρα. Προσωπικά βλέπω ότι η σχέση σου με τη γυναίκα σου έχει λήξει ουσιαστικά και πάτε όπως πατέ από κεκτημένη ταχύτητα. Επομένως, επειδή απ' ότι καταλαβαινω έχεις πάρει την απόφαση σου, καλό θα είναι να πιστέψεις σε αυτήν και να προχωρήσεις. Δεν έχει νόημα να το καθυστερείς αλλο.

    Τώρα αυτό με το δικαστήριο του φίλου σου που λες μου φαίνεται πολύ κουλό πάντως. Να μην έχει δουλειά και να δίνει τριακόσια ευρώ για κάθε παιδί. Μωρέ μπας και το ψυλλιαστηκα οι δικαστές ότι έκανε λαμόγια και παράτησε τη δουλειά του? Η μήπως ήταν άστα να πάνε ο δικηγόρος που του έδωσε το κράτος? Περίεργο μου φαίνεται, όπως και να έχει.

    Δηλαδή σόρρυ αν δεν έχεις δουλειά και η γυναίκα σου παιρνει τρία χιλιάρικα το μήνα, εσύ πάλι πρέπει να δίνεις λεφτά? Και το αντίστροφο, αν ένας άντρας έχει την επιμέλεια των παιδιών και βγάζει πολλά λεφτά, ενώ η πρώην σύζυγος τους είναι άνεργη, θα πληρώνει τόσα λεφτά η σύζυγος? Προσωπικά το βλέπω περίεργο. Βέβαια δεν είμαι δικηγόρος ούτε έχω εμπειρία από διαζύγια. Αν υπάρχει κάποιος πιο σχετικός ας μας διαφωτίσει.

    Όπως μας τα περιγράφεις παντως ο χωρισμός θα είναι πολιτισμένος επομένως δεν νομίζω να επηρεαστούν τα παιδιά

Page 1 of 20 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 01:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 17:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 01:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •