Ισως η δυσκολότερη απόφαση μου - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 20 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast
Results 226 to 240 of 292
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Θα προτιμούσα να μη μπω σε λεπτομέρειες. Οι εντάσεις είχαν να κάνουν και με εμάς και τρίτα πρόσωπα(σε καμία περίπτωση κέρατο εκατέρωθεν).Όσον αφορά τον έρωτα, και από τις δυο πλευρές αλλά η αλήθεια είναι ότι έδινα πάρα πολλά. Νομίζω ότι μέχρι ένα βαθμό την είχα κακομάθει. Δεν πειράζει, γιαυτό μίλησα και εγώ εδώ(αν και να ομολογήσω μου ήταν πολύ δύσκολο!).
    Τρίτα πρόσωπα εννοείς συγγενείς;Συγγνώμη που ρωτάω αλλά και η δίκη μου περίπτωση είναι παρόμοια..

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Ούτε Σαν σκέψη δεν θα υπήρχε στο μυαλό μου να παραμείνω ετσι
    Καλημέρα

    Τι απάντηση σου την έδωσες ήδη οπότε ξέρεις πολύ καλά από πού θα ξεκινήσεις όλο αυτό που πλέον είσαι κατασταλαγμένος ότι θέλεις .

    Βρες την δύναμη και ξεκινα ,μόνο αυτό θα σταματήσει την ψυχολογική σου φθορά πριν παγιωθεί και έχεις και άλλα μέτωπα μετά να αντιμετωπίσεις ,πολύ πιο δύσκολα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #228
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Τρίτα πρόσωπα εννοείς συγγενείς;Συγγνώμη που ρωτάω αλλά και η δίκη μου περίπτωση είναι παρόμοια..
    Αν ισχύει μιλάμε για πλήρη ομοιοπαθεια.

  4. #229
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Αν ισχύει μιλάμε για πλήρη ομοιοπαθεια.
    Πως πηγές με την ψυχολόγο;

  5. #230
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Πως πηγές με την ψυχολόγο;
    1 συνεδρια εκανα οπου μιλουσα 1 ώρα σχεδον αποκλειστικά. Στα επομενα θα αξιολογήσω καλυτερα την συνεδρία κτλ

    Eντωμεταξύ εγώ ήμουν και είμαι ακόμη και τώρα πλήρως αντίθετος με τους ψυχολόγους γενικά. Και της το είπα κιόλας
    Θεωρώ ότι δεν μπορεί ποτέ κανένας ο οποίος δεν βιώνει την κατάστασή σου να σου δώσει λύση μέσω της θεωρίας. Το ότι πήγα εγώ σε ψυχολόγο ίσως φανερώνει την αδυναμία μου.
    Τέσπα , θα δείξει.

  6. #231
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    1 συνεδρια εκανα οπου μιλουσα 1 ώρα σχεδον αποκλειστικά. Στα επομενα θα αξιολογήσω καλυτερα την συνεδρία κτλ

    Eντωμεταξύ εγώ ήμουν και είμαι ακόμη και τώρα πλήρως αντίθετος με τους ψυχολόγους γενικά. Και της το είπα κιόλας
    Θεωρώ ότι δεν μπορεί ποτέ κανένας ο οποίος δεν βιώνει την κατάστασή σου να σου δώσει λύση μέσω της θεωρίας. Το ότι πήγα εγώ σε ψυχολόγο ίσως φανερώνει την αδυναμία μου.
    Τέσπα , θα δείξει.
    Η δουλειά του ψυχολόγου δεν ειναι να σου δώσει λύση στα προβλήματά σου αλλά να σε βοηθήσει ώστε να δώσεις εσύ την λύση. Κανείς δεν μπορεί να λύσει τα προβλήματα των άλλων.

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    1 συνεδρια εκανα οπου μιλουσα 1 ώρα σχεδον αποκλειστικά. Στα επομενα θα αξιολογήσω καλυτερα την συνεδρία κτλ

    Eντωμεταξύ εγώ ήμουν και είμαι ακόμη και τώρα πλήρως αντίθετος με τους ψυχολόγους γενικά. Και της το είπα κιόλας
    Θεωρώ ότι δεν μπορεί ποτέ κανένας ο οποίος δεν βιώνει την κατάστασή σου να σου δώσει λύση μέσω της θεωρίας. Το ότι πήγα εγώ σε ψυχολόγο ίσως φανερώνει την αδυναμία μου.
    Τέσπα , θα δείξει.
    Κοίταξε και εγώ στο κομμάτι ότι αλλο να ζεις μια κατάσταση και άλλο η πράξη αλλά...εγώ αυτό που διαπίστωσα είναι ότι 1.η ψυχολόγος με βοήθησε να κατανοήσω κάποια πράγματα καλύτερα και να συνειδητοποιήσω γιατί δεν μιλάω εκείνη την ώρα και μαζεύω και απλά όταν είμαι μόνη ξεσπάσω σε κλάματα και 2.δεν ένιωσες πιο χαλαρός και ίσως λίγο καλύτερα που είχες κάποιον άνθρωπο απέναντι σου και εξέφρασε τις σκέψεις σου χωρίς να αγχώνεσαι για καυγάδες ή μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα σου;Εγώ προσωπικά ένιωσα καλύτερα.Τπυλαχιστον δεν είναι το μυαλό μου συνέχεια εκεί και δεν κλαίω έτσι τόσο.Βέβαια οφείλω να ομολογήσω πως με την απόφαση για το θέμα μου ούτε και εγώ βοηθήθηκα γιατί με ρωτάει πολλά πράγματα και εκτός αυτού όποτε δεν ξέρω.

  8. #233
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σεβαστό και κατανοητή η δυσκολία εκδιλωσης ένα τόσους λεπτού θέματος .
    Να θυμάσαι όμως ότι εδώ δεν σε ξέρει κανένας απολύτως και μπορείς να πεις το οτιδήποτε .

    Οπότε μέσα σε αυτό τον γάμο είσασταν παραπάνω από δύο εφόσον υπηρχαν και εξωτερικές παρεμβάσεις (οποίες ήταν αυτές )που επηρέαζαν την σχέση σας και από εκεί μάλλον πηγάζει το γεγονός ότι έκανες πολύ μεγάλη υπομονή όπως μας είπες .
    Μήπως όμως αυτή η υπομονή που έδειχνες ,κοινός το γεγονός ότι καταπινες πράγματα χωρίς να τα δεχεσαι και να τα αφομοιώνεις ήταν η αιτία για αυτή την ψυχολογική φθορά?
    Νομίζεις αν δεν υπήρχαν αυτές οι παρεμβάσεις θα ήταν πιο νορμάλ η ζωή σας και δεν θα έφτανε να επηρεάσει και το ερωτικό σας κομμάτι ?
    Κοινώς όλη αυτή η κατανόηση και η υπομονή 'ευνουχισε" κατά κάποιο τρόπο ή καλύτερα καταπατουσε το θέμα του αντρισμου σου ή της "κυριαρχίας" σου μέσα στην οικογένεια σου?
    Αυτά να ξέρεις έχουν άμεση σχέση για το πόσο μπορεί ένας άντρας να λειτουργήσει ερωτικά μέσα σε μια σχέση .
    Δεν υπήρχαν εξωτερικές παρεμβάσεις. Υπήρχαν εγωισμοί και καταπίεση ως προς τις σχέσεις με τρίτους ανθρώπους.
    Σίγουρα επηρέασε και αυτό και ήταν το κύριο θέμα που στάθηκε και η ψυχολόγος ώστε να γίνει σωστά αυτή η προσπάθεια να μαζευτεί ότι μαζεύεται. Αλλά το ερωτικό θέμα δεν νομίζω ότι έφυγε κυρίως λόγω αυτού. Αν ήτανε έτσι, η σύζυγος θα έπρεπε να με προσεγγίζει αφού η ίδια δεν πιεζότανε.

  9. #234
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Τρίτα πρόσωπα εννοείς συγγενείς;Συγγνώμη που ρωτάω αλλά και η δίκη μου περίπτωση είναι παρόμοια..
    Κυρίως συγγενείς αλλά και παρέες. Δεν είχαμε παρεμβάσεις ούτε λόγια. Απλά εγωισμούς και παράλογες απαιτήσεις.

  10. #235
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Κοίταξε και εγώ στο κομμάτι ότι αλλο να ζεις μια κατάσταση και άλλο η πράξη αλλά...εγώ αυτό που διαπίστωσα είναι ότι 1.η ψυχολόγος με βοήθησε να κατανοήσω κάποια πράγματα καλύτερα και να συνειδητοποιήσω γιατί δεν μιλάω εκείνη την ώρα και μαζεύω και απλά όταν είμαι μόνη ξεσπάσω σε κλάματα και 2.δεν ένιωσες πιο χαλαρός και ίσως λίγο καλύτερα που είχες κάποιον άνθρωπο απέναντι σου και εξέφρασε τις σκέψεις σου χωρίς να αγχώνεσαι για καυγάδες ή μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα σου;Εγώ προσωπικά ένιωσα καλύτερα.Τπυλαχιστον δεν είναι το μυαλό μου συνέχεια εκεί και δεν κλαίω έτσι τόσο.Βέβαια οφείλω να ομολογήσω πως με την απόφαση για το θέμα μου ούτε και εγώ βοηθήθηκα γιατί με ρωτάει πολλά πράγματα και εκτός αυτού όποτε δεν ξέρω.
    Αυτό ακριβώς ισχύει και στην περίπτωσή μου.

  11. #236
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Αυτό ακριβώς ισχύει και στην περίπτωσή μου.
    Εσυ της μίλησες;

  12. #237
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Εσυ της μίλησες;
    Της γυναίκας μου;
    Ότι έχω γράψει εδώ της τα έχω πει.

  13. #238

    Cool

    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Αυτό ακριβώς ισχύει και στην περίπτωσή μου.
    Νομίζω εμεις οι 3 (λινα ταδε και εγω...) πρεπει να συναντηθουμε να κλαψουμε παρεα....

  14. #239
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by blackrabbit View Post
    Νομίζω εμεις οι 3 (λινα ταδε και εγω...) πρεπει να συναντηθουμε να κλαψουμε παρεα....
    Χαχαχα θα μπορούσε :Ρ
    Όπως και να έχει θα ήθελα αν κάποια στιγμή υπάρξει κάποια εξέλιξη στην δική σας περίπτωση να το γράψετε αν θέλετε εδώ.
    Ίσως ο ένας δώσει θάρρος στον άλλο. Εγώ πχ με τη βοήθεια του ψυχολόγου, κάθε φορά που μιλάω ανακαλύπτω όλο και περισσότερο τι μας έφερε ως εδώ.

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Tade View Post
    Χαχαχα θα μπορούσε :Ρ
    Όπως και να έχει θα ήθελα αν κάποια στιγμή υπάρξει κάποια εξέλιξη στην δική σας περίπτωση να το γράψετε αν θέλετε εδώ.
    Ίσως ο ένας δώσει θάρρος στον άλλο. Εγώ πχ με τη βοήθεια του ψυχολόγου, κάθε φορά που μιλάω ανακαλύπτω όλο και περισσότερο τι μας έφερε ως εδώ.
    Θα έρθω να συμφωνήσω και εγώ θα ήθελα αν υπάρξει κάποια εξέλιξη να μαθαίνω για να παίρνω κουράγιο

Page 16 of 20 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απόφαση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2017, 00:48
  2. Αποφαση
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 05-10-2015, 16:32
  3. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  4. αποφαση!!!!!
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 08-02-2011, 00:18
  5. ΑΠΟΦΑΣΗ
    By ekimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 13-03-2010, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •