Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 14 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 198
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν ειναι πολυ δυσκολο, οι λεμφαδένες ειναι μικροί, αν αγγίζεις σχετικά μεγάλο γρομπαλακι είναι μάλλον διόγκωση. Περνάς κάποιο κρύωμα; Αλλά όπως είπα δεν είμαι σίγουρος για ποια περιοχή μιλάς.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Στο αριστερό μέρος της βάσης του λαιμού πάνω απ το κόκκαλο της κλειδας,ελπιζω να το περιέγραψα καλά. Σχετικά μεγάλο δεν νομίζω ότι είναι γιατί δεν το βρίσκω και αμέσως κάποιες φορές. Όχι δεν έχω συμπτώματα κρυολογηματος.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά εγώ είμαι γεμάτη τέτοια γρομπαλακια εκεί το εχω ψάξει αρκετά και δεν είναι κάτι καλό είναι βέβαια παντα να τσεκάρεις αν δεις κάτι τέτοιο αλλά νομίζω μόνο αν είναι κάτι που θα δεις ξέρω γω να μεγαλώνει πολυ μα πολυ όμως να ανησυχησεις.

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Θα ηθελα να ρωτηση κατι αν γνωριζει καποιος ν απαντησει. Υπαρχει πιθανοτητα αν παιρνεις συστηματικα για καιρο ενα χαπι σαν το concor να δημιουργησει καποιο μονιμο προβλημα στην καρδια; Ειναι μια σκεψη που μου ηρθε απ το πουθενα :P Εχω ξανα μια εξαρση απο εκτακτες και μου φαινεται οτι θα το αρχισω ξανα αν δεν σταματησουν. Το μονο θετικο σε ολο αυτο ειναι οτι εχω εντοπισεις τις σκεψεις που με στρεσσαρουν και μου τις προκαλουν γιατι και τωρα παλι τα ιδια σκεφτομουν με οταν το ειχα ξαναπαθει...

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αυτές είναι ερωτήσεις που πρέπει να ρωτας Το γιατρό σου. Απο οσο ξερω υπαρχουν καποιες παρενεργειες long term , σε όλα τα χάπια υπάρχουν, αλλα μιλάμε για μεγάλες δόσεις και πολλά χρόνια χρήση. Αυτό που μου είχε πει και ο δικός μου καρδιολόγος όταν τον ρώτησα είναι ότι κάποια από αυτά τα φάρμακα που μειωνουν τους παλμους, αλλάζουν μακροπρόθεσμα το ηλεκτρικό σύστημα της καρδιάς και έτσι δεν ανεβάζεις τους παλμούς που θα έπρεπε κατά την άσκηση. Αλλά μου είπε πως αφορά μακροπρόθεσμη χρήση. Ελέγχεται με stress test.

    Σε κάθε περίπτωση, εγώ στους 4 μήνες χρήσης, έβαλα χολτερ , αυτός ειναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να δεις 1. Αν είναι αποτελεσματική μια αγωγή 2. Αν σου δημιουργεί κάποιες παρενέργειες όπως υπερβολικη βραδυκαρδια στον ύπνο, κλπ.
    Όλα ήταν εντάξει

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εγω τη προηγουμενη φορα για 1,5 μηνα πηρα το concor και το holter δεν εδειξε κατι περα απο εκτακτες και στον υπνο το χαμηλοτερ μου ηταν 50 παλμοι. Εγινε διακοπη του (ειχαν εξαφανιστει οι εκτακτες για 20+ μερες) και στη 1 εβδομαδα εχω παλι εκτακτες, ποτε καθε λεπτο οπως παλια ποτε αραιωμενες κτλ.. περιμενω 2-3 μερες να δω και θα επικοινωνησω με γιατρο και το κοβω να το αρχιζω ξανα δυστυχως...

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όπως έχω αναφέρει ξανά τους b αναστολείς μπορείς να τους παίρνεις και περιστασιακά ανάλογα με τα συμπτώματα αλλά αν βλέπεις ότι ξεκινάνε πάλι συνεχόμενα , παρτο συνεχόμενα για ένα διάστημα, ώστε να φύγει το μυαλό σου από το θέμα των έκτακτων και μετά το κόβεις σταδιακά. Δεν θα σου προκαλέσει τίποτα εκτός από χαμηλή πίεση, αν έχεις ήδη χαμηλή.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι αλλα ετσι δεν μπαινεις σε μια διαδικασια Long term χρησης που ανεφερες? Επισης με παραξενευει οτι 1 εβδομαδα αντεξα μονο χωρις το concor?

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Ναι αλλα ετσι δεν μπαινεις σε μια διαδικασια Long term χρησης που ανεφερες?
    Long term μιλάμε για δέκα χρόνια συνεχους χρήσης. Ολα τα χαπια εχουν παρενέργειες, αλλά σε μικρές δόσεις, σπάνια. Και για έναν χρόνο συνέχεια να το παίρνεις δεν θα πάθεις τίποτα, αλλά πρέπει πάντα να το κόβεις σταδιακά για το απότομο σταμάτημα μπορεί να σου κάνει ταχυκαρδία.

    Εγώ είμαι υπερκαρδιοφοβικος και παίρνω χαπι που μπορεί να κάνει κολπική μαρμαρυγή . Είναι σπάνια περίπτωση αλλά έχει καταγραφεί στις παρενέργειες. Δεν είναι τόσο εύκολο να σου παρουσιαστεί παρενέργεια.

    Ζητα περαιτέρω διευκρινίσεις απο το γιατρο σου για το αν μπορεις να το παίρνεις κατ' επίκληση τις ημέρες που είσαι συμπτωματικος, αν δεν θες να το παίρνεις κάθε μέρα.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι καταλαβα, μου ειχε πει ο γιατρος να μην το φοβαμαι και οτι δεν δημιουργει παρενεργεις στη χρηση που κανουμε. Μαλιστα μου ανεφερε οτι το δινει σε αρκετα νεαρα ατομα που ταλαιπωρουνται απο παρομοια θεματα και μου ανεφερε χαρακτηριστικα το παραδειγμα της κορης του που το επαιρνε σε περιοδο εξεταστικης λογω ταχυκαρδιων που ειχε.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εγώ δεν έχω πάθει κάτι στην καρδιά από το χάπι που παίρνω μέχρι στιγμής. Ο μπαμπας μου παίρνει χάπια πιο βαριά για την καρδιά καθημερινά εδώ και 10 χρόνια επειδή έπαθε κολπική μαρμαρυγή δεν έπαθε κάτι η καρδιά του. Έκανε υπέρηχο πρόσφατα και ήταν όλα φυσιολογικά και ίσα ίσα αισθάνεται καλύτερα.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το παίρνεις συστηματικά ή περιστασιακά όταν παρουσιάζεις συμπτωματολογία?

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής).
    Last edited by Aeon; 29-03-2021 at 10:39.

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Όταν κάνεις 2-3 έκτακτες το λεπτό δεν είναι πολύ εύκολο να μην ασχολείσαι. Ναι μεν δεν φοβάμαι πλέον τόσο αλλά είναι αρκετά ενοχλητικό

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Όταν κάνεις 2-3 έκτακτες το λεπτό δεν είναι πολύ εύκολο να μην ασχολείσαι. Ναι μεν δεν φοβάμαι πλέον τόσο αλλά είναι αρκετά ενοχλητικό
    Συμφωνώ είναι πολύ ενοχλητικό. Αυτό που έπαθες εσύ δεν ήταν καθόλου εύκολο και ήταν λογικό να πάρεις χάπι. Το καλό είναι όπως είπες ότι ξέρεις το λόγο που σου προκαλούνται. Αυτό είναι το πιο δύσκολο να βρεις.

Page 10 of 14 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 14:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 02:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 18:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •