Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 166 to 180 of 198
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε εμενα. Το έχω πει γύρω στις δέκα εκατομμύρια φορές.

    Και σε καρδιογράφημα έτυχε να κάνει σπασμούς ο οισοφαγος μου και να φαίνονται σαν παράσιτα στο καρδιογράφημα.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Καλα ναι αλλα σ εμενα τοσα χρονια πηγαιναν και ερχονταν 10-20 την ημερα, οχι 2-3 το λεπτο :P
    Τι έγινε τελικά; Σου πέρασαν;

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι από Δευτέρα αραιωσαν και σταμάτησαν εντελώς μέχρι και σήμερα . Επειδή αναφέρθηκε, στη κίνηση του οισοφάγου που παρομοιάζεται σαν έκτακτη τι νιώθετε ακριβώς?

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ μπορεί να το νιώσω σαν φτερούγισμα στο κέντρο ή στο πλάι του στήθους και να είναι οισοφαγος ή έντερο. Και κενο έχω νιώσει και ήταν αέρας στον οισοφάγο γιατί μετά μου ήρθε να ρεχτω.

    Μου έχει τύχει και σε χολτερ και σε καρδιογράφημα.

    Κάποιες φορές πάντως μπορεί να σου κάνουν και πραγματικές έκτακτες το στομάχι ή ο οισοφαγος γιατί επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την καρδιά.


    Επίσης εγω αισθανομουν την αναπνευστικη αρρυθμια (sinus arrhythmia) ως εκτακτες.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Ναι από Δευτέρα αραιωσαν και σταμάτησαν εντελώς μέχρι και σήμερα . Επειδή αναφέρθηκε, στη κίνηση του οισοφάγου που παρομοιάζεται σαν έκτακτη τι νιώθετε ακριβώς?
    Το έχω νιώσει κι εγώ αυτό. Νιώθεις ακριβώς όπως οι έκτακτες ένα κενό στο στήθος αλλά μετά δεν νιώθεις να χτυπάει δυνατά η καρδιά.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Αναπνευστική αρρυθμια τι εννοείς?

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Αναπνευστική αρρυθμια τι εννοείς?

    Αρρυθμία με την αναπνοή. Είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο. Έχω κάνει γύρω στα 500+ καρδιιγραφηματα τα τελευταία τρία χρόνια, συχνά μου το ανέφεραν ή το έγραφε ως διάγνωση ο καρδιογράφος. Εγώ το νόμιζα για έκτακτη γιατί αλλάζει ελαφρώς ο χτυπος αλλά μου εξήγησε ο καρδιολόγος ότι δεν είναι και ότι πρόκειται για "φυσιολογική" αρρυθμία.


    Εγώ το παθαίνω και αυτό τις ημέρες που δεν κοιμάμαι καλά. Σε αλλα καρδιογραφηματα δεν μου βγαίνει. Έχω κάνει τα τελευταία 2.5 χρόνια πανω απο 500 καρδιογραφηματα, αλλά αρκετά από αυτά ήταν στα επείγοντα ή στον φορητό του γιατρού μου και δεν μπορώ να συγκρίνω γιατί δεν έχω το πορισμα. Από όσα έχω στη διάθεσή μου εμφανίζεται σε αρκετά. Έκτακτες από την άλλη δεν έτυχε να πιάσει καρδιογράφημα μου, μόνο σε χολτερ.

  8. #173
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Γεια σας. Κάποιους από εσάς σας διαβάζω και είναι σαν να περιγράφουν την κατάσταση μου. Είμαι 42 χρονών και από μικρό παιδί έμαθα να ζω με το αίσθημα παλμών. Τα τελευταία χρόνια πήρα κάποια κιλά... και άρχισαν οι έκτακτες... λίγες, πολύ λίγες και για λίγη ώρα. Σημειωτέον ότι το άγχος γενικά χτυπάει κόκκινα. Έχω πάει στο νοσοκομείο περίπου 10-20 φορές τα τελευταία χρόνια με κρίση πανικού. Αυτό που μου συμβαίνει όμως τώρα είναι πρωτοφανές. Από την Μ. Παρασκευή, ξεκίνησαν να με ενοχλούν έντονα οι έκτακτες. Την πρώτη ημέρα για αρκετή ώρα...πήγα στον καρδιολόγο, έκανα υπέρηχο, καρδιογράφημα τπτ...όλα φυσιολογικά. Καπάκι πήγα στο νοσοκομείο...τα ίδια. Μου είπαν ότι είναι αθώες κτλ κτλ. Πριν μια εβδομάδα πήγα σε άλλο νοσοκομείου και έκανα τεστ κοπώσεως...καμμία έκτακτη. Ο καρδιολόγος μου είπε να παίρνω μισό ιντεραλ το πρωί και μισό το βράδυ. Μου είπε να πάω σε γαστρεντερολογο γιατί μπορεί να προέρχονται από το στομάχι. Τις επόμενες ημέρες χαλάρωσα...ελάχιστες έκτακτες αλλά καθημερινά. Πριν 3 ημέρες πήγα σε γαστρεντερολογο, μου έγραψε να κάνω υπέρηχο και μου είπε ότι πάσχω από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Μου συνέστησε δίαιτα και μου έδωσε ένα ακόμα χαπακι, Peptan. Από προχθές αρχίζει το μαρτύριο μου... Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω όλα καλά. Αν περπατάω.... απανωτές έκτακτες. Τραγική η κατάσταση. Τρίτη ημέρα σήμερα τα ίδια....περπατάω και νιώθω ότι σε κάθε φυσιολογικό παλμό κάνω και μια έκτακτη. Δεν ξέρω τι να κάνω...

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Vag View Post
    Γεια σας. Κάποιους από εσάς σας διαβάζω και είναι σαν να περιγράφουν την κατάσταση μου. Είμαι 42 χρονών και από μικρό παιδί έμαθα να ζω με το αίσθημα παλμών. Τα τελευταία χρόνια πήρα κάποια κιλά... και άρχισαν οι έκτακτες... λίγες, πολύ λίγες και για λίγη ώρα. Σημειωτέον ότι το άγχος γενικά χτυπάει κόκκινα. Έχω πάει στο νοσοκομείο περίπου 10-20 φορές τα τελευταία χρόνια με κρίση πανικού. Αυτό που μου συμβαίνει όμως τώρα είναι πρωτοφανές. Από την Μ. Παρασκευή, ξεκίνησαν να με ενοχλούν έντονα οι έκτακτες. Την πρώτη ημέρα για αρκετή ώρα...πήγα στον καρδιολόγο, έκανα υπέρηχο, καρδιογράφημα τπτ...όλα φυσιολογικά. Καπάκι πήγα στο νοσοκομείο...τα ίδια. Μου είπαν ότι είναι αθώες κτλ κτλ. Πριν μια εβδομάδα πήγα σε άλλο νοσοκομείου και έκανα τεστ κοπώσεως...καμμία έκτακτη. Ο καρδιολόγος μου είπε να παίρνω μισό ιντεραλ το πρωί και μισό το βράδυ. Μου είπε να πάω σε γαστρεντερολογο γιατί μπορεί να προέρχονται από το στομάχι. Τις επόμενες ημέρες χαλάρωσα...ελάχιστες έκτακτες αλλά καθημερινά. Πριν 3 ημέρες πήγα σε γαστρεντερολογο, μου έγραψε να κάνω υπέρηχο και μου είπε ότι πάσχω από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Μου συνέστησε δίαιτα και μου έδωσε ένα ακόμα χαπακι, Peptan. Από προχθές αρχίζει το μαρτύριο μου... Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω όλα καλά. Αν περπατάω.... απανωτές έκτακτες. Τραγική η κατάσταση. Τρίτη ημέρα σήμερα τα ίδια....περπατάω και νιώθω ότι σε κάθε φυσιολογικό παλμό κάνω και μια έκτακτη. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    Το ιντεραλ δεν βοηθάει καθόλου? Το σταματήσατε?

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε καταλαβαίνω τόσο πολυ. Εχω ακριβώς το ίδιο θέμα και παιδευομαι ένα χρόνο και ακόμα εχω θέμα. Θα κάνει καιρό να σε αφήσει και πρεπει να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου. Εμένα ακόμα με πιανουν κάθε μέρα και ειδικά αν νιώθω το στομάχι χάλια πραγμα που έχει να κάνει με τη διατροφή μας. Μόνο αν εχω άψογη και το εννοώ άψογη διατροφή δεν με ενοχλεί κάτι. Και αυτό είναι αρκετά δυσκολο γιατί είμαι λιχουδω. Κάνε υπομονή και άριστη διατροφή και θα δεις πως θα ηρεμήσεις. Θέλει χρόνο!! Θα το λέω ξανά κ ξανά

  11. #176
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Πιστεύω ότι το ιντεραλ βοηθάει λίγο γιατί κάθε φορά που το παίρνω και αφού περάσουν 1-2 ώρες ηρεμώ για λίγο. Όχι δεν το σταμάτησα το συνεχίζω. Σήμερα είναι με χολντερ. Έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας, όλα καθαρά. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μου το κάνει πάντα όταν σηκώνομαι η περπατάω. Μόλις κάτσω η ξαπλώσω, σε 1 λεπτό έχουν σταματήσει. Και αυτό επίσης που παρατήρησα είναι ότι ενώ σε ήρεμη κατάσταση καθιστός έχω 60-70 παλμούς, όταν σηκώνομαι έχω 80-95. Άρα, συμπεραίνω ότι οι έκτακτες έρχονται με την αύξηση των παλμών. όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η αύξηση που περιγράφεις στους παλμούς σε όρθια θέση είναι φυσιολογική. POTS διαγιγνωσκουν όταν υπάρχει πάνω από 30+ αύξηση και πάνε πάνω από 100. Βέβαια εφόσον αυτές οι μετρήσεις είναι με το ιντεραλ σημαίνει ότι χωρίς αυτό ίσως να ήταν υψηλότεροι.

  13. #178
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η αύξηση που περιγράφεις στους παλμούς σε όρθια θέση είναι φυσιολογική. POTS διαγιγνωσκουν όταν υπάρχει πάνω από 30+ αύξηση και πάνε πάνω από 100. Βέβαια εφόσον αυτές οι μετρήσεις είναι με το ιντεραλ σημαίνει ότι χωρίς αυτό ίσως να ήταν υψηλότεροι.
    Όχι τόσοι είναι πάντα. Το γνωρίζω ότι είναι φυσιολογικοί, απλά παρατήρησα ότι οι έκτακτες έρχονται με την αλλαγή των παλμών. Σήμερα έβγαλα το Χόλντερ. Τελικά είναι κοιλιακές έκτακτες. 1500 περίπου το 24ωρο. Αν και το τεστ κοπώσεως βγήκε πεντακάθαρο, μου έγραψε να κάνω αξονική τομογραφία για να βεβαιωθούμε.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Vag έχω το ίδιο ακριβώς . Σπάνια να νιώσω καθιστή . Στο περπάτημα, στην άσκηση, ακόμα και στο να σηκωθώ απλα από το κρεβάτι εμφανίζονται. Δυστυχώς απάντηση δεν έχω λάβει σχετικά με το γιατι συμβαίνει αυτό, οι γιατροί δεν μου δίνουν σημασία παρόλο που πέρυσι ειχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να πάω ουτε από το κρεβάτι στο καναπέ.Καπου διάβασα ότι έχει να κάνει με την πίεση του αίματος. Ζοριζομαστε, αυξάνεται η πίεση, εμφανίζονται οι έκτακτες. Αλλα πραγματικά δεν ξέρω. Ελπίζω μόνο στο ότι κάποια στιγμή θα βγει μια θεραπεία με 100% αποτελέσματα για αυτο το βάσανο

  15. #180
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Vag έχω το ίδιο ακριβώς . Σπάνια να νιώσω καθιστή . Στο περπάτημα, στην άσκηση, ακόμα και στο να σηκωθώ απλα από το κρεβάτι εμφανίζονται. Δυστυχώς απάντηση δεν έχω λάβει σχετικά με το γιατι συμβαίνει αυτό, οι γιατροί δεν μου δίνουν σημασία παρόλο που πέρυσι ειχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να πάω ουτε από το κρεβάτι στο καναπέ.Καπου διάβασα ότι έχει να κάνει με την πίεση του αίματος. Ζοριζομαστε, αυξάνεται η πίεση, εμφανίζονται οι έκτακτες. Αλλα πραγματικά δεν ξέρω. Ελπίζω μόνο στο ότι κάποια στιγμή θα βγει μια θεραπεία με 100% αποτελέσματα για αυτο το βάσανο
    Αχ αυτές οι έκτακτες συστολές ! Με πιάνουν και εμενα συνέχεια αλλά πλέον βεβαιώθηκα ότι είναι σκέτο άγχος ! Είχα τις τελευταίες μέρες συνέχεια μέχρι π ανακάλυψα άλλο πρόβλημα πάνω μ (πρησμένος λεμφαδενας !!!! Προτιμώ τις έκτακτες συστολές ) και τις ξέχασα τελείως…. Αναρωτιέμαι αν ποτέ σταματήσει η νοσοφοβια μου δεν αντέχω άλλο ! Όπως και να έχει άγχος είναι εφόσον ο γιατρός δεν βρίσκει τίποτα στην καρδιά σου.
    Υπομονή μόνο και κουράγιο !!

Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •