Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 198
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εχω δοκιμασει να αποσπασω το μυαλο μου με διαφορα. Χθες ας πουμε πηρα το αμαξι και πηγα για φωτογραφιες επειδη ειναι το χομπυ μου. Μια χαρα τραβουσα φωτογραφιες απλα αυτες εκει δεν με αφησαν ουτε λεπτο...Μετα το βραδυ νομιζω αρχιζαν να αραιωνουν μεχρι που αποκοιμηθηκα σαν βοδι και τωρα το πρωι εχουν αρχισει παλι. Μια οικογενειακη μας φιλη που ειναι γιατρος (οχι καρδιολογος) μου ειπε οτι ξεσπαει το υποσυνειδητο μετα απο τις πολλες σκεψεις που εκανα και θα χρειαστει υπομονη απο πλευρας μου μεχρι να με αφησουν. Ειχε περασει και αυτη κατι αναλογο στο παρελθον της με πολλες εκτακτες το λεπτο. Τι να πω ρε παιδια, εγω οσο και να μου απεκλεισε ο γιατρος το κατι παθολογικο το μυαλο μου ειναι κολλλημενο γιατι οσο και να το κανεις ειναι καρδια και οχι ας πουμε το γονατο...Μεθαύριο τη Τρίτη αν δεν εχουν σταματησει κλεινω μια εβδομαδα ετσι...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Όταν με έπιασαν τα επεισόδια με τις έκτακτες είχα πολλές στο λεπτό αλλά επειδή έχω ήδη χάπι για όταν με πιάνουν και το πήρα δεν τις άφησε να συνεχίσουν για πολλές ώρες αλλιώς θα είχα όλη τη μέρα όπως εσύ. Γιαυτό πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να σε πιάσει το χάπι. Εννοείται πως παρόλο που σου λένε ότι δεν είναι κάτι παθολογικό δεν μπορείς να σταματήσεις να το σκέφτεσαι. Μάλλον έχουμε ευαίσθητες καρδιές και το άγχος μας ξεσπάει εκεί και το κακό είναι ότι το καταλαβαίνουμε.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Καταλαβαίνω, αλλά πως γίνεται να είναι στο 3ο 24ωρο θεραπείας με τι χάπι και να μην έχει δράσει?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Γιαυτό είχα πει μήπως χρειάζεσαι παραπάνω δόση επειδή είναι συχνές. Αλλά περίμενε λίγο ακόμα και ξαναμίλα με το γιατρό και πες ότι δε σε έπιασε το χάπι.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Σε επικοινωνια μαζι του μου ειπε να παιρνω και μισο το βραδυ και μου συνεστησε υπομονη! Δε ξερω, εχω φτασει και σημειο να αμφισβητω τους γιατρους (κλασσικο παραδειγμα οταν καποιος εχει πανικους)...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν εξακολουθούν για ακόμα δύο εβδομαδες ρώρα τον για άλλο χάπι, ιντεραλ , λοπρεζολ κάνουν την ίδια δουλει, μπορεί να μην σε πιάνει το συγκεκριμένο.

    Θέλει κάποιο διάστημα πάντως. Κάποιους μπορεί να τους πιάσει αμέσως ένα χάπι, άλλοι πρέπει να κάνουν επίπεδα στο αίμα. Πρόσεξε τις δοσολογίες και φρόντισε να μετράς και την πίεση σου. Επίσης μην βασίζεσαι μόνο στο χάπι, δηλαδή δες τους ηλεκτρολυτες σου και το επίπεδο ενυδάτωσης σου γιατί είναι παράγοντες για έκτακτες.

    Τέλος, διάβασε τις οδηγίες χρήσης και ψάξε στο ίντερνετ αν πρέπει να το παιρνεις με φαγητο ή χωρίς. Κάποια φάρμακα έχουν καλύτερη δραση όταν τα παίρνουμε με γεύμα.
    Last edited by Skiouros8; 14-02-2021 at 15:29.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το ανεφερες και χθες, τι εννοεις να προσεχω τις δοσολογιες και να μετραω τη πιεση μου?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αυτα τα χαπια ρίχνουν την πίεση. Αυτό μπορεί να σου φέρει διαφορά συμπτώματα. Ειδικά με ένα νέο χάπι καλό είναι να ξέρεις πώς αντιδρά η καρδιά σου. Και τους παλμούς ρίχνει το συγκεκριμένο χαπι οπότε δες για μερικές μέρες πού κυμαίνεσαι.

    Δοσολογίες εννοώ να προσέχεις πώς το κόβεις, τις ώρες που το παίρνεις και τη διαφορά μεταξύ τους. Συνήθως είναι 12 ώρες, διάβασε τις οδηγίες. Και δες αυτό για το φαγητο, κάποια δρουν καλύτερα με το φαγητο. Εμένα δεν μου το είχε αναφέρει ο γιατρός αλλά το χαπι που παίρνω πρέπει να είναι οπωσδήποτε με φαγητο και κατά προτίμηση πρωτεΐνη.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι το γνωρίζω, μου το ανέφερε και η θεία μου που είναι φαρμακοποιός.. Για πτώση πίεσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι γτ δεν νιώθω κούραση ατονία κτλ. Για παλμούς σε ηρεμία όσες φορές μετράω βρίσκομαι 60-70 όσο ήμουν δλδ και πριν μου συμβεί αυτό που περνάω.. Τώρα αν πέφτουν και λίγο κάτω από 60 δεν το ξέρω, προσπαθώ να μην μετριέται συνέχεια :P. Για φαγητό δεν έχει σχέση

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Τι έγινε με τις έκτακτες; Σταμάτησαν;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Καλησπέρα, οχι δυστυχως. Σε δυο ωρες περιπου εχω νεο ραντεβου σε καρδιολογο για μια δευτερη γνωμη...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Καλησπέρα! Συνεχίζουν με την ίδια ένταση δηλαδη; Καλα θα κάνεις να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι συνεχιζουν με 5-6 το λεπτο περιπου και μονο το βραδυ αραιωνουν και εξαφανιζονται που με παιρνει ο υπνος...Μακαρι να βγει μια ακρη απλα το θεμα ειναι οτι ολο αυτο ειναι ψυχοφθορο και τωρα εχω ξαναμπει στο τρυπακι μηπως ειναι κατι παθολογικο κτλ...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σε καταλαβαίνω και γιαυτο σε ρώτησα κιόλας πως είσαι γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολο και ψυχοφθόρο. Δε νομίζω ότι είναι κάτι παθολογικό απλά είναι πολύ ενοχλητικές.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Καλησπέρα και πάλι, γύρισα από την εξέταση. Ξανά τα ίδια. Τις είδες τις έκτακτες και live και μου είπε ότι είναι αθώες παρόλο τον υψηλό αριθμο, το τόνισε. Και ο υπέρηχος πολύ καλός και το κλασμα εξωθησης μου το χαρακτήρισε πάλι εξαιρετικό. Μου είπε να συνεχίσω το concor σε μισό το πρωί και μισό το βράδυ και βλέπουμε.. Αν συνεχίσουν στον ίδιο βαθμό θα βάλουμε και Χολτερ. Αλλά και αυτός μου είπε ότι οφείλονται σε έκκριση ορμονών τους stress και ξεσπάει έτσι. Δε ξέρω τι να πω, φαύλος κύκλος. Του ανέφερα κιόλας ότι το concor ρίχνει λίγο τους παλμούς και μου είπε το όριο μας θα είναι το 50 να φτάσουν και λίγο σκαλωσα αλλά οκ. Εγώ μέχρι 58 έχω φτάσει.. Συνήθως σε ηρεμία έχω 60-70...Μακαρι να αραιωσουν και να εξαλειφουν και να είμαι όπως ήμουν πριν 10 μέρες...

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •