Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 14 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 198
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Συνέχισε να παίρνεις το χάπι και θα δεις αποτελέσματα σύντομα. Απλά θέλει λίγο υπομονή. Ξέρω ότι δεν είναι κάτι ευχάριστο αλλά θα περάσει.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Καλησπέρα και πάλι, γύρισα από την εξέταση. Ξανά τα ίδια. Τις είδες τις έκτακτες και live και μου είπε ότι είναι αθώες παρόλο τον υψηλό αριθμο, το τόνισε. Και ο υπέρηχος πολύ καλός και το κλασμα εξωθησης μου το χαρακτήρισε πάλι εξαιρετικό. Μου είπε να συνεχίσω το concor σε μισό το πρωί και μισό το βράδυ και βλέπουμε.. Αν συνεχίσουν στον ίδιο βαθμό θα βάλουμε και Χολτερ. Αλλά και αυτός μου είπε ότι οφείλονται σε έκκριση ορμονών τους stress και ξεσπάει έτσι. Δε ξέρω τι να πω, φαύλος κύκλος. Του ανέφερα κιόλας ότι το concor ρίχνει λίγο τους παλμούς και μου είπε το όριο μας θα είναι το 50 να φτάσουν και λίγο σκαλωσα αλλά οκ. Εγώ μέχρι 58 έχω φτάσει.. Συνήθως σε ηρεμία έχω 60-70...Μακαρι να αραιωσουν και να εξαλειφουν και να είμαι όπως ήμουν πριν 10 μέρες...
    Και 40 να φτάσουν δεν υπάρχει πρόβλημα. Σίγουρα άλλωστε πέφτουν στον ύπνο σου κι άλλο. Εγώ και χωρίς την αγωγή που μου ρίχνει τους παλμούς έχω και 45 ξύπνιος. Με την αγωγή το χαμηλοτερο που καταγράφηκε σε χολτερ ήταν 42 οταν κοιμόμουν. Πιο παλια σε χολτερ, χωριε να οαιρνω αγωγη, ειχα 39. Η βραδυκαρδια ειναι επικίνδυνη μόνο αν πέσει κάτω από 40 και έχεις παράλληλα συμπτώματα όπως δυσπνοια ή πόνο στο στήθος.

    Αν δεν δουλέψει το κονκορ υπάρχουν κι άλλες επιλογές πάντως. Το λοπρεζολ ειναι καλό.

    Ενυδάτωση, ηλεκτρολυτες, μαγνήσιο συγκεκριμένα, βοηθάνε.

    Το χολτερ καλό είναι να το βάλεις αν συνεχιστει. Τζαπα κανείς υπέρηχους,ειδικά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Σε θέματα ρυθμου είναι το χολτερ το διαγνωστικό εργαλείο. Δεν νομίζω βέβαια να δείξει κάτι περισσότερο, απλώς ίσως βοηθήσει στη δοσολογία της αγωγής μελλοντικά.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ξεχασα να πω οτι εκανα και αιματολογικες για θυροειδη και περιμενω αυριο τ αποτελεσματα. Ναι νερο πινω αρκετο και παιρνω και μολερς γενικα...θα δουμε πως θα παει..μακαρι να εξαφανιστους γρηγορα..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Aφου έκανες ας έβλεπες και ηλεκτρολυτες. Την μονη φορα που ειχα αρκετες εκτακτες , ο καρδιολογος μου ειχε δώσει να παίρνω συμπλήρωμα για κάλλιο και μαγνήσιο. Αλλα κι αλλοι οι καρδιολογοι μου έχουν προτείνει μαγνήσιο, για αρρυθμιες παντα το προτεινουν. Αν δεις σε παλιες εξετασεις σου οτι ειναι μες στα φυσιολογικα ορια ή προς το χαμηλο, παρε απο το φαρμακειο συμπληρωμα. Απλα οι ηλεκτρολυτες αλλαζουν εύκολα, ειδικά αν ασκεισαι και ιδρώνεις. Επιμένω σε αυτό γιατί είναι η πιο συχνή αιτία των έκτακτων. Και ο θυροειδης βέβαια , αλλα σιγουρα τον εχεις ξαναδεί. Αν εχεις υποπτες τιμες , να πας σε ενδοκρινολογο για να κανεις και υπερηχο.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο..εγω περασα ενα δυμηνο με stress , το οποιο δεν σωματοποιουνταν. Τι εννοω? Δηλαδη δεν με αγχωνε κατι και μου προκαλουσε μια ταχυκαρδια ή μια υπερενταση. Απλα σκεφτομουν διαφορα πραγματα και δημιουργουσα μια εσωτερικη αγανακτηση να το πω..Ειναι δυνατο κατι τοσο στο υποσυνηδειτο να προκαλεσει τετοια συμπτωματα ?

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτό το έχω κι εγώ απορία αν μπορεί να γίνει. Μου φαίνεται περίεργο ότι μπορεί να συμβαίνει και να προκαλέσει κάτι τέτοιο και σε άλλους να συμβαίνει και σε άλλους όχι. Εγώ νομίζω ότι απλά έτσι είναι η καρδιά μας πιο ευαίσθητη και νιώθουμε το παραμικρό ενώ άλλοι δε νιώθουν τίποτα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εκτός πια αν το υποσυνείδητο είναι χειρότερο.. Εμένα μου είπε κιόλας ότι τις νιώθω γιατί έχω λεπτό θώρακα! Οι εξετάσεις του θυρεοειδή βγήκαν μια χαρά.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ωραία. Τι να πω οι αρρυθμίες γενικά είναι κάτι που τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν από που προέρχονται ούτε οι ίδιοι καρδιολόγοι. Είναι στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά πως τις αντιμετωπίζει. Εγώ φοβάμαι ακόμα και μία να έχω μου χαλάει τη διάθεση. Μειώθηκαν καθόλου οι έκτακτες;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Τι να σου πω :P.. Ψυχολογικά νιώθω καλύτερα σίγουρα.. Τώρα σωματικά τι να πω. Όσες φορές έχω μετρήσει κάνω 2-3 το λεπτό και γενικά δε νομίζω ότι κάνω 6+ το λεπτό.. Το πρωί υπήρχαν και κάτι 10λεπτα που δεν έκανα.. Τώρα είναι όντως βελτίωση ή απλά είναι το ίδιο χωρίς να τις νιώθω δε ξέρω θα δείξει

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Ωραία. Τι να πω οι αρρυθμίες γενικά είναι κάτι που τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν από που προέρχονται ούτε οι ίδιοι καρδιολόγοι. Είναι στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά πως τις αντιμετωπίζει. Εγώ φοβάμαι ακόμα και μία να έχω μου χαλάει τη διάθεση. Μειώθηκαν καθόλου οι έκτακτες;
    Οι αιτίες των έκτακτων είναι συγκεκριμένες. Σε υγιείς δομικά καρδιές παίζουν ρόλο εξωκαρδιακα αιτια (ύπνος, ηλεκτρολυτες, ορμονικα κλπ).

    Το χολτερ μπορεί να δείξει και τον αριθμό και το είδος, αλλά και να υποψιασει τον καρδιολόγο για την αιτία τους. Αν πχ συμβαίνουν κατά κανόνα στον ύπνο, μπορεί να υποδεικνύουν πρόβλημα υπνικης άπνοιας. Αν συμβαίνουν στην άσκηση, μπορεί να θέλει να το διερευνήσει περαιτέρω ο καρδιολόγος με stress test, κλπ.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Πιστεύω ότι αρχίζουν και μειώνονται και έπαιξε ρόλο και το χάπι αλλά και η ψυχολογία σου. Από εδώ και πέρα θα είσαι καλύτερα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οι αιτίες των έκτακτων είναι συγκεκριμένες. Σε υγιείς δομικά καρδιές παίζουν ρόλο εξωκαρδιακα αιτια (ύπνος, ηλεκτρολυτες, ορμονικα κλπ).

    Το χολτερ μπορεί να δείξει και τον αριθμό και το είδος, αλλά και να υποψιασει τον καρδιολόγο για την αιτία τους. Αν πχ συμβαίνουν κατά κανόνα στον ύπνο, μπορεί να υποδεικνύουν πρόβλημα υπνικης άπνοιας. Αν συμβαίνουν στην άσκηση, μπορεί να θέλει να το διερευνήσει περαιτέρω ο καρδιολόγος με stress test, κλπ.
    Άρα εγώ που έχω έκτακτες εδώ και 10 χρόνια και μου λένε ότι η καρδιά μου είναι δομικά υγιής παίζουν ρόλο εξωτερικοί παράγοντες. Δεν έχω μπορέσει να βγάλω άκρη τι παίζει πάντως όλα αυτά τα χρόνια από τι προέρχονται.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Μετά από μια εβδομάδα σχεδόν από χθες το βράδυ μέχρι και τώρα έχω παρατηρησει μια μειώση και στην συχνότητα των έκτακτων αλλά και στην ένταση (όταν λέω ένταση αναφέρομαι στο γντουπ μετά το στιγμιαίο κενό που σου δίνει ένα δυνατό χτυπο).. Μια νότα αισιοδοξίας τουλάχιστον...
    Last edited by gl08; 18-02-2021 at 13:13.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτό είναι πολύ καλό. Θα αρχίσουν να μειώνονται από εδώ και πέρα.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Μακάρι και απλά να μην είναι μια αναλαμπή

Page 4 of 14 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 14:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 02:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 18:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •