Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 198
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252

    Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές

    Καλημέρα σας. Ειχα πολυ καιρο να γραψω. Οι κρισεις πανικου εμφανιστηκαν σ εμενα την ανοιξη του 18 οπου περασα 3 δυσκολους μηνες. Απο τοτε μεχρι και την προηγουμενη παρασκευη καθε φορα βελτιωνομουν ειχα επιστρεψει σχεδον στο 100 τοις εκατο, με αθληση και πολλες δραστηριοτητες. Ακομα και εκτακτες που εκανα απο μικρο παιδι μπορει να μην ειχα για μηνες ή αν εκανα να ηταν μια την ημερα. Απο την παρασκευη ομως δεν ξερω τι εχει. Λοιπον, Παρασκευη γυριζω απο τρεξιμο και με πιανει ενα μισαωρο επεισοδιο με απανωτες εκτακτες, φοβηθηκα πολυ αλλα μου περασε. Την Κυριακη ξανα το ιδιο για 3 ωρες σε κατι δουλειες που εκανα στον κηπο. Τη δευτερα ξανα το ιδιο οπου ηρθε η χθεσινη μερα οπου για κανενα δεκαωρο σωρι εκανα παρα πολλες εκτακτες, μπορεις και 3-4 το λεπτο εχασα τη μπαλα γενικα οπου το βραδυ το πραγμα καλμαρε και κοιμηθηκα σαν να μη τρεχει τιποτα. Απο σημερα το πρωι ξανα κανω αλλα οχι καθε λεπτο. Αυριο εχω κλεισει το πρωι να παω στον καρδιολογο.

    Υ.Γ: Καθε χρονο κανω καρδιολογικο και αιματολογικο ελεγχο, και δεν μου εχει βρεθει ποτε κατι παθολογικο. Αντιθετως ολα καλα γιατι ασχολουμαι και με αθλητισμο. Holter δεν ειχε κρινει απαραιτητο να βαλουμε ο καρδιολογος μου αλλα αυριο θα το ζητησω. Εννοειται οτι τη περιοδο αυτη που μιλαμε υπαρχουν καποια πραγματα που με αγχωνουν ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αχ αυτές οι έκτακτες μεγάλο βάσανο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις. Είχα κι εγω έτσι σαν εσένα 3 επεισόδια με έκτακτες τον Ιανουάριο που κράτησαν ώρες. Τι να πω λένε ότι είναι αθώες αλλά δεν παύει να είναι ενοχλητικές και πολύ τρομακτικές. Είναι κάποιοι που τις νιώθουν όπως εμείς και άλλοι τυχεροί που δεν τις νιώθουν καθόλου. Καλά έκανες που έκλεισες ραντεβού και θα βάλεις χόλτερ για να δεις τι γίνεται. Εύχομαι να βγουν καλές οι εξετάσεις σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Έκανες κ εσύ τόσες έκτακτες το λεπτό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ναι έκανα αρκετές. Τις έχω χρόνια αλλα ποτέ δεν με είχαν πιάσει έτσι παλιότερα και τρόμαξα πολυ. Μου είχε δώσει ο γιατρός ένα χάπι για να παίρνω όταν με πιάνουν. Το πήρα ησύχασα λίγο μετα ξεκίνησαν πάλι αλλά όχι με την ίδια ένταση. Και ξέρεις όταν φοβάσαι ανεβάζεις πάλμους και οι έκτακτες γίνονται περισσότερες. Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και τις παθαίνουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι και εμένα κάπως έτσι.. Αντε σε εξάρσεις να έκανα 5-10 την ημέρα όχι 4 το λεπτό.. Τι να πω, γενικά υποσυνείδητα αυτό το διάστημα με αγχώνουν και σκέφτομαι και πολλά οπότε ίσως να ξεσπάει.. Θα δείξει.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Το άγχος παίζει σημαντικό ρόλο. Είχα μια περίοδου πολύ άγχους τους μήνες Οκτώβριο, Νοέμβριο μέχρι αρχές Δεκεμβρίου και μετά τον Ιανουάριο ξέσπασε σε μένα αυτό το ήδη υπάρχον θέμα που είχα με τις έκτακτες και το έκανε χειρότερο. Σίγουρα παίζει ρόλο το άγχος και σε σένα προσπάθησε να χαλαρώσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Μπορείς να μου πεις αν γνωρίζεις κτλ στο περίπου πόσες έκανες το 24ωρο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εγώ έχω φοβηθεί και έξτρα επειδή διάβαζα όλη μέρα στο ίντερνετ πάνω στο θέμα. Κάπου είδα ότι αν συμβαίνουν έξι έκτακτες η παραπάνω το λεπτό πρέπει να σε δει γιατρός και από τότε έχω φοβηθεί ακόμη πιο πολύ με αποτέλεσμα να τις μετράω και αν είναι 6 να με πιάνει πανικός δεν ξέρω.. Να σημειωθεί ότι δεν νιώθω κάτι άλλο ούτε ταχυκαρδία ούτε ζάλη ούτε τπτ. Απλά έκτακτες που θα τις νιώσω με δύο τρόπους, είτε σαν να κλωτσάει η καρδιά είτε με το στιγμιαίο κενό και μετά ένα δυνατό γντουπ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Δεν ξέρω πόσες ακριβώς ήταν εκατοντάδες φαντάζομαι όχι χιλιάδες. Μη διαβάζεις στο ίντερνετ γιατί θα γίνεις χειρότερα. Κι εγώ έτσι διαβάζω και η ψυχολογία μου είναι χάλια. Έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Κι εγώ νιώθω μόνο έκτακτες τίποτα άλλο ούτε ζάλη ούτε πόνο ούτε τάση λιποθυμίας. Αυτό μου είπαν ότι είναι καλό σημάδι ότι είναι αθώες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Δεν ξερω, αν εκανες και εσυ τοσες το λεπτο θα ηταν χιλιαδε και οχι εκατονταδες :P Αντε να περασει η μερα να παω στο γιατρο αυριο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Πόσo χρονών είσαι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το Νοέμβρη που μας περάσε έκλεισα τα 27.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπερα ελπίζω να είστε όλοι καλά!! Gl08 πες μας τι έγινε στο γιατρό!! Όλα οκ? Τώρα πως εισαι? Και εγω ταλαιπωρουμαι αρκετά καιρό τώρα ξεκίνησε με γαστριτιδα και με πηρε η κάτω βόλτα κρίσεις πανικου πολλες και ειδικά το βράδυ στον υπνο μου και μετά παλινδρομηση και μόλις έκοψα την αγωγή για το στομάχι να σου και οι έκτακτες. Στην αρχή πολλες και μετά ηρεμησε λίγο αλλα ειναι παντα εκεί να φέρνουν τις άσχημες σκέψεις και διάθεση. Ειδικά αν ξαπλώσω από την αριστερή μεριά με πιανουν και είναι πολυ τρομακτικές. Εσυ γενικα τις νιώθεις στον υπνο? Επίσης με το στομάχι σου πως είσαι? Γιατί παρατηρω όλοι σχεδόν όσοι έχουν έκτακτες έχουν και θέμα με το στομάχι τους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Πήγα στο γιατρό χθες το πρωί.. Ότι νιώθω το είχα και κατά τη διάρκεια της εξέτασης,δηλαδη πολλές έκτακτες το λεπτό, τις είδε όλες στο καρδθογραφημα και δεν έκρινε απαραίτητο να βάλουμε Holter. Μου είπε η καρδιά μου είναι μια χαρά και στην ανατομία και στη φυσιολογία της, μάλιστα μου χαρακτήρισε το κλασμα εξωθησης εξαιρετικο. Μου έδωσε ένα χαπάκι για να σταματήσουν αλλά θα χρειαστεί 1-3 μερες υπομονή μου είπε.. Βελτίωση δεν έχω δει, κάνω πολλές έκτακτες το λεπτό. Το βράδυ είτε θα σταματάνε τελείως είτε θα είναι πιο αραιές και απ το πρωί αντε πάλι το σερί. Παρόλο που αποκλείστηκε το παθολογικο εγώ είμαι αρκετά down, είναι άσχημο το συμαισθημα... Το στομάχι μου καλά το νιώθω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Kακως δεν έβαλες χολτερ. Ανεξάρτητα από το αν τις είδε ή οχι στο καρδιογράφημα, έπρεπε να βάλεις για να δεις πόσες είναι το 24ωρο.
    Αλλά οκ, εφόσον σου έγραψε χάπι ξεκινά το και περίμενε να σε πιάσει, θα σταματήσουν σιγά σιγά. Ποιο σου εδωσε; Ιντεραλ;

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •