Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 14 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 198
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Έτσι είναι ακριβώς. Αν τις εμφανίσεις μια φορά θα τις έχεις. Εγώ τις έχω αρκετά χρόνια έρχονται και φεύγουν πάντα. Έχω κάνει εξετάσεις και πρόσφατα κιόλας και όλα λένε ότι είναι φυσιολογικα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχονται και για ποιο λόγο με πιάνουν. Δηλαδή εννοώ ότι μπορεί να με πιάσουν και χωρίς να έχω άγχος. Δεν έχω καταλάβει τι μπορώ να κάνω για να φύγουν τελείως.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Έτσι είναι ακριβώς. Αν τις εμφανίσεις μια φορά θα τις έχεις. Εγώ τις έχω αρκετά χρόνια έρχονται και φεύγουν πάντα. Έχω κάνει εξετάσεις και πρόσφατα κιόλας και όλα λένε ότι είναι φυσιολογικα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχονται και για ποιο λόγο με πιάνουν. Δηλαδή εννοώ ότι μπορεί να με πιάσουν και χωρίς να έχω άγχος. Δεν έχω καταλάβει τι μπορώ να κάνω για να φύγουν τελείως.
    Και σε μένα τα ίδια είπαν. Μήπως τις δημιουργούμε εμείς; εμένα ξεκίνησαν από μετατραυματικό στρες αν μπορώ να το πω έτσι... έρχονται κ φεύγουν...

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Μπορεί και εμείς να τις δημιουργούμε. Δεν έχω καταλάβει πραγματικά τόσα χρόνια.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Το θέμα είναι ότι είναι κάτι που μας φοβίζει γιατί μας πιάνει απροειδοποιήτα και ξαφνικά. Εκεί που είμαστε καλά και νιώθουμε καλά μπορεί να μας πιάσει. Πραγματικά είναι ψυχοφθόρο.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Νομιζω ναι οτι αν καποιος ξεκινησει να τις εχει θα τις εχει για ολη του τη ζωη με διαστηματα υφεσης και εξαρσης. Αλλα ενταξει το να κανεις 20 την ημερα ειναι διαχειρησιμο αρκετα σε σχεση με το να κανεις 6 το λεπτο οσο και να σου λεει ενας καρδιολογος οτι δεν ειναι παθολογικο. Σημερα εγω ξυπνησα με μια αραιωμενη συχνοτητα, περασα ενα 20 λεπτα με συνεχομενες και τωρα ειμαι σχεδον 1 ωρα χωρις να κανω καμια και ειναι ιστορικη στιγμη :P
    Δεν μας είπες τελικά έφυγαν οι έκτακτες;

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Τις τελευταίες μέρες παρατηρήθηκε μια αραίωση, υπήρχαν και διαστήματα που δεν έκανα για ώρες ή και για λεπτά, αλλά και και ανά λεπτό να έκανα θα ήταν 1-2. Σήμερα δυστυχώς άρχισα ξανά να έχω πολλές και μίλησα με τον καρδιολόγο και έβαλα χολτερ μιας και είναι η μόνη εξέταση που δεν έχει γινει. Θα του το πάω πρώτα ο Θεός τη Δευτέρα το πρωί. Μου είπε αν δεν με ενοχλεί να το κρατήσω 3 μερες. Με κονκορ συνεχίζουμε σε ολόκληρο το πρωί και μισό το βράδυ. Είμαι περίπου στις 3 εβδομάδες απ όταν άρχισαν. Ανυπομονώ όταν δεν θα ξανά νιώθω καμία και θα ισιώσω. Αν γίνει αυτό βέβαια...

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Τις τελευταίες μέρες παρατηρήθηκε μια αραίωση, υπήρχαν και διαστήματα που δεν έκανα για ώρες ή και για λεπτά, αλλά και και ανά λεπτό να έκανα θα ήταν 1-2. Σήμερα δυστυχώς άρχισα ξανά να έχω πολλές και μίλησα με τον καρδιολόγο και έβαλα χολτερ μιας και είναι η μόνη εξέταση που δεν έχει γινει. Θα του το πάω πρώτα ο Θεός τη Δευτέρα το πρωί. Μου είπε αν δεν με ενοχλεί να το κρατήσω 3 μερες. Με κονκορ συνεχίζουμε σε ολόκληρο το πρωί και μισό το βράδυ. Είμαι περίπου στις 3 εβδομάδες απ όταν άρχισαν. Ανυπομονώ όταν δεν θα ξανά νιώθω καμία και θα ισιώσω. Αν γίνει αυτό βέβαια...
    Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο. Ευτυχως όπως λες υπήρξε μια αραίωση με το χάπι θα αρχίζουν να σταματάνε σιγά σιγά ακόμα πιο πολύ. Με το χόλτερ θα δεις ακριβώς πόσες έκτακτες κάνεις το 24ωρο και γενικά τι παίζει κάνε λίγο ακόμα υπομονή. Ελπιζω να φύγουν σύντομα και να είσαι πάλι όπως ήσουν πριν.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Απλά το περίεργο είναι ότι χθες και σήμερα έχουν επιστρέψει σε υψηλή συχνότητα. Το μόνο παρήγορο είναι ότι υπάρχει το Holter τώρα που τα καταγραφεί όλα. Με το χάπι έχω κλείσει δύο εβδομάδες, δεν ξέρω πόσο θα χρειαστεί. Επίσης κάτι άλλο περίεργο είναι ότι δύο μέρες τώρα τα ξημερώματα ξυπνάω σαν να μην νυστάζω άλλο και μετά από κανένα μισάωρο αρχίζουν οι έκτακτες σαν να πατάει κουμπί κάποιος...

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Πραγματικά είναι περίεργο είπες ότι παλιότερα είχες έκτακτες αλλά όχι τόσες πολλές και τώρα σε πιάσανε πολλές σχεδόν όλη μέρα. Το χάπι μπορεί να χρειαστεί να το παίρνεις καιρό δεν πρέπει να το σταματήσεις. Όλο αυτό γενικά με τις έκτακτες είναι περίεργο γιατι μας πιάνουν. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχονται. Το μόνο που έχω σαν εξήγηση είναι ότι απλά είμαστε πιο ευαίσθητοι οργανισμοί και τις νιώθουμε.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Μακαρι να υπηρχε ενα μηχανημα (οπως ειναι το οξυμετρο) να ξεραμε καθε μερα ποσες κανουμε.μπορει και να με ηρεμουσε και να καταλαβαινε τι μου τις προκαλει.αυπνια,αφυδατωση,� �κνευρισμος????ασχημο πραγματικα να ξερεις οτι εχεις εκτακτες χωρις να τις καταλαβαινεις.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Υπάρχουν φορητοί καρδιογραφοι. Εγώ εχω. Βέβαια δεν κάνει συνέχεια μετρήσεις, οταν το βαζεις μονο. Και δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Εμένα πχ μου έβγαζε συχνά ST elevation ως διάγνωση αλλά όταν έστειλα το καρδιογράφημα στον καρδιολόγο μου είπε ότι είναι παράσιτα. Αλλά τις απλές έκτακτες τις πιανει ως missed beat και βλέπει και τη διδυμια αν κάνεις.

    Και το ρολόι της apple τις πιανει, κάνει καρδιογράφημα και σε ειδοποιει αν δεν είναι φυσιολογικό. Αλλά πρέπει να εχεις και iPhone και είναι ακριβά να τα αγοράσεις και τα δυο. Εγώ βολεύομαι με τον καρδιογράφο. Βρηκα και ενα αλλο μηχανημα που δείχνει το heart rate variability. Θα το πάρω κάποια στιγμή.
    Και το οξυμετρο μπορεί να δείξει έκτακτη πάντως. Αν το φοράς την ώρα που τη νιώθεις, συνήθως μειώνονται οι κτυποι, δείχνει δηλαδή τους μισούς για μια στιγμή.

    Έκτακτες κάνουν όλοι οι ανθρωποι. Απλώς οι αγχώδεις δίνουμε παραπάνω σημασία. Αλλά ξαναλεω για πολλοστή φορα: μην υποτιμάτε τους ηλεκτρολυτες. Εγώ έτσι έλυσα το πρόβλημα.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Υπάρχουν φορητοί καρδιαογραφοι. Εγώ εχω. Βέβαια δεν κάνει συνέχεια μετρήσεις, οταν το βαζεις μονο.

    Και το ρολόι της apple τις πιανει, κάνει καρδιογράφημα και σε ειδοποιει αν δεν είναι φυσιολογικό. Αλλά πρέπει να εχεις και iPhone και είναι ακριβά να τα αγοράσεις και τα δυο. Εγώ βολεύομαι με τον καρδιογράφο. Βρηκα και ενα αλλο μηχανημα που δείχνει το heart rate variability. Θα το πάρω κάποια στιγμή.
    Και το οξυμετρο μπορεί να δείξει έκτακτη πάντως. Αν το φοράς την ώρα που τη νιώθεις, συνήθως μειώνονται οι κτυποι, δείχνει δηλαδή τους μισούς για μια στιγμή.

    Έκτακτες κάνουν όλοι οι ανθρωποι. Απλώς οι αγχώδεις δίνουμε παραπάνω σημασία. Αλλά ξαναλεω για πολλοστή φορα: μην υποτιμάτε τους ηλεκτρολυτες. Εγώ έτσι έλυσα το πρόβλημα.
    Το συμπερασμα μου απο ολα αυτα τελικα ειναι να αγαπαμε πιο πολυ τον εαυτο μας και να το φροντισουμε.ας παψουμε να γινομαστε χιλια κομματια μονο για τους αλλους.χωρις βεβαια να αμελουμε τις ιατρικες μας εξετασεις

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Έχω και μια άλλη απορία. Αναφέρομαι στους ανθρώπους που σύμφωνα με τις εξετάσεις τους λένε ότι όλα είναι φυσιολογικά και συνεχίζουν να έχουν έκτακτες. Λένε ότι μπορεί να οφείλονται σε αυπνία, αφυδάτωση, ηλεκτρολύτες, στομάχι κτλ. ωραία όλα αυτά αλλά μπορεί και άλλοι άνθρωποι να τα έχουν όλα αυτά και να μην παθαίνουν έκτακτες. Εμείς γιατί τις παθαίνουμε αφού λένε ότι είναι όλα φυσιολογικά;

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Έχω και μια άλλη απορία. Αναφέρομαι στους ανθρώπους που σύμφωνα με τις εξετάσεις τους λένε ότι όλα είναι φυσιολογικά και συνεχίζουν να έχουν έκτακτες. Λένε ότι μπορεί να οφείλονται σε αυπνία, αφυδάτωση, ηλεκτρολύτες, στομάχι κτλ. ωραία όλα αυτά αλλά μπορεί και άλλοι άνθρωποι να τα έχουν όλα αυτά και να μην παθαίνουν έκτακτες. Εμείς γιατί τις παθαίνουμε αφού λένε ότι είναι όλα φυσιολογικά;
    Όλοι κάνουν εκτακτες. Κάποιοι πιο πολλές κάποιοι πιο λίγες. Παράγοντες είναι επίσης τα φυσήματα, ακόμα και ακίνδυνα να είναι.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το Holter πως διαβάζεται από το γιατρό? Το βάζει σε υπολογιστή και βλέπει ένα συνεχές καρδιογραφημα να το πω έτσι?

Page 6 of 14 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •