Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 14 FirstFirst ... 311121314 LastLast
Results 181 to 195 of 198
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά εγώ τις νιώθω όταν τρώω πολυ. Μα γιατι αλήθεια? Γιατί δεν σταματουν?

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν αντεχω αλλο. Είχαν αραιωσει λίγο τώρα πάλι τα ίδια. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν με ενοχλούσε το στομάχι και τώρα παλι με ενοχλεί αλλά ρε γαμωτο να είναι λόγο αυτου? Φοβάμαι για την καρδιά μου. Φοβάμαι μην έχω κάτι και δεν το έχουν βρει. Το στομάχι είχα χρόνια που είχα ταλαιπωρίες αλλά έκτακτες τοσες πολλες δεν είχα ποτε. Να είναι από αυτό όμως? Να κάνει το στομάχι τόσα προβληματα?

  3. #183
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Δεν ξέρω αν για όλους είναι το ίδιο. Ακριβώς αυτό που λες παθαίνω. Μόλις σηκωθώ... και δύο βήματα να κάνω και μετά να κάτσω ή να ξαπλώσω, θα έχω απανωτές έκτακτες για 1 λεπτό περίπου. Μετά φεύγουν. Αν συνεχίσω να περπατάω και δεν κάτσω, θα με πιάσουν πάλι. Δεν αντέχω άλλο... Κοντεύει 1,5 μήνας και πάω από το κακό στο χειρότερο. Φοβάμαι να κάνω οτιδήποτε. Κάποιες μέρες αυτό συμβαίνει την μισή ημέρα...σήμερα ολόκληρη. Σταμάτησα και το ιντεραλ, σήμερα δεν πήρα. Δεν νομίζω ότι βοηθάει πολύ αν και δεν ξέρω αν έκανα καλά. Πριν 2-3 χρόνια που με είχαν πιάσει, αλλά καμμία σχέση με τώρα... χαλαρά και ελάχιστες, έπαιρνα ένα τέταρτο blocaten και σταματούσαν. Ίσως να το δοκιμάσω...ψυχολογική κατάρευση!

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Οταν οι εκτακτες οφειλονται στο στομαχι στο χολντερ θα φαινονται???γιατι στο χολντερ που εκανα φανηκαν 600 αλλα δεν μου το διευκρινισε η καρδιολογος μου.

  5. #185
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    5
    Πριν δύο ημέρες, πάλι νοσοκομείο 23.00 η ώρα. Έλιωσα στις έκτακτες. Το καρδιογράφημα καθαρο.. Το περίεργο είναι ότι με πιάνουν όταν περπατάω. Όταν κάτσω ή ξαπλώσω σε δύο λεπτά έχουν σταματήσει. Από ότι έχω καταλάβει μόλις ανεβάζω παλμούς από 80 και πάνω, τις περισσότερες φορές με πιάνουν έκτακτες. Έστειλα όλες τις εξετάσεις μου( 4 τεστ κοπώσεως, 9 υπερήχους και καμιά 15αρια εξετάσεις αιματος) σε έναν καθηγητή καρδιολόγο- αρρυθμιολογο... δεν έχεις τίποτα η απάντηση... Ψυχοσωματικό και αν δεν χαλαρώσω θα τις έχω μια ζωή... Τι να κάνω δεν ξέρω. Δεν παλεύεται άλλο...

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σας καταλαβαίνω όλους. Εμένα με πιανουν όταν νιώσω σκατα το στομάχι μου και όταν συγχυστώ πολυ. Πριν δυο μερες μαλώναμε με το αγόρι μου και τις ένιωθα να με τρανταζουν. Πήγα σε καρδιολόγο και τη Δευτέρα θα βάλω χολτερ και τεστ κοπώσεως. Η απάντηση ήταν να πεισω τον εαυτό μου ότι δεν έχει τίποτα και ίσως φταίει ο χαμηλός σίδηρος και αιματοκριτης. Θα παω να κάνω όλες μου τις εξετάσεις και θα δω. Το αστείο είναι ότι σήμερα ανέβηκα λίγα σκαλιά και το σμαρτγουοτσ έγραψε 165 παλμους!!! Έπαθα σοκ. Μετά από ένα λεπτό έγραφε 59!!!! Γίνεται αυτό ρε παιδιά? Θα τρελαθω τελείως. Η είναι βλακείες και ανακρίβειες αυτά τα ρολόγια. Οκ ένιωθα την κουραση και την καρδιά μου να χτυπάει αλλά 165? Και μετά από ένα λεπτό 59? Πως?

  7. #187
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    5
    Αγαπητοι ευχομαι να εισαστε ολοι καλα.
    Μετα απο σχεδον 7 χρονια αυριο ξανα καρδιολογο αφου οι εκτακτες επεστρεψαν δρημιτερες !!

  8. #188
    Quote Originally Posted by Angelos1948 View Post
    Αγαπητοι ευχομαι να εισαστε ολοι καλα.
    Μετα απο σχεδον 7 χρονια αυριο ξανα καρδιολογο αφου οι εκτακτες επεστρεψαν δρημιτερες !!
    Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους μας, τι σου είπε ο καρδιολόγος ;

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Εγώ πάντως δεν τους έδινα σημασία και τις ξέχασα και πέρασαν.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα φίλοι. Άγγελε λυπάμαι που το ακούω. Και εγώ εδώ τα ίδια. Έφτιαξες λίγο το στομάχι και οκ είμαι κάπως καλύτερα αλλά πάλι έχω συνεχώς. Θα πάω για εξετάσεις αίματος γιατί σίγουρα έχω χαμηλό σίδηρο. Επίσης κόλλησα κοβιντ και άρχισαν πάλι έκτακτες. Και κόλλησα και τη μαμά μου και φοβάμαι πολύ. Δεν είμαι καλά.

  11. #191
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλησπέρα φίλοι. Άγγελε λυπάμαι που το ακούω. Και εγώ εδώ τα ίδια. Έφτιαξες λίγο το στομάχι και οκ είμαι κάπως καλύτερα αλλά πάλι έχω συνεχώς. Θα πάω για εξετάσεις αίματος γιατί σίγουρα έχω χαμηλό σίδηρο. Επίσης κόλλησα κοβιντ και άρχισαν πάλι έκτακτες. Και κόλλησα και τη μαμά μου και φοβάμαι πολύ. Δεν είμαι καλά.
    Καλησπέρα elli, κάνε τις εξετάσεις σου και κοίτα και τους ηλεκτρολύτες εγώ σήμερα έκανα εξέταση αίματος και τροπονινη και περιμένω εγώ κοιλιακες καθημερινά πάω στους 12 μήνες τώρα … μετά που πέρασα κοβιντ άρχισαν η καρδιά μετά από εξετάσεις είναι υγιείς … αλλά υποφέρω και δεν το καταλαβαίνουν οι γιατροί …. Σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση εσένα και της μαμάς σου …οι δικές σου τι μορφής είναι ;

  12. #192
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Καλησπέρα elli, κάνε τις εξετάσεις σου και κοίτα και τους ηλεκτρολύτες εγώ σήμερα έκανα εξέταση αίματος και τροπονινη και περιμένω εγώ κοιλιακες καθημερινά πάω στους 12 μήνες τώρα … μετά που πέρασα κοβιντ άρχισαν η καρδιά μετά από εξετάσεις είναι υγιείς … αλλά υποφέρω και δεν το καταλαβαίνουν οι γιατροί …. Σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση εσένα και της μαμάς σου …οι δικές σου τι μορφής είναι ;
    Καλησπέρα, και εγώ πέρασα τελευταία φορά κοβιντ το Δεκέμβρη, μετά από μερικές εβδομάδες από την ανάρρωση οι έκτακτες με έχουν πεθάνει, εννοείται και πήγα νοσοκομείο για καρδιογράφημα και εξετάσεις , ανέκαθεν τις είχα αλλά καμία σχέση κάνα 2 μέρες το μήνα και αν, με 5 τη μέρα, τώρα ειμαι κάθε μέρα με 60-80, έχω κάνει ablation πριν 4 χρόνια για παροξυσμικη υπέρκοιλιακή ταχυπαλμία αλλά ο γιατρός μου το είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή οι έκτακτες θα υπάρχουν. Ταχυπαλμία δε ξαναέκανα ποτέ δοξα το θεό.
    Εγώ τις έχω αρκετά μετά το φαγητό και για μερικές ώρες πιο έντονα, μετά κάπως ηρεμεί, έχω κάνει γαστροσκοπιση Κολονοσκοπιση και ήταν καθαρά. Τη πρώτη φορά που πέρασα κοβιντ πάλι μου ειχε αφήσει για μερικούς μήνες πόνους και φούσκωνα στο έντερο.

  13. #193
    Quote Originally Posted by ekollia85 View Post
    Καλησπέρα, και εγώ πέρασα τελευταία φορά κοβιντ το Δεκέμβρη, μετά από μερικές εβδομάδες από την ανάρρωση οι έκτακτες με έχουν πεθάνει, εννοείται και πήγα νοσοκομείο για καρδιογράφημα και εξετάσεις , ανέκαθεν τις είχα αλλά καμία σχέση κάνα 2 μέρες το μήνα και αν, με 5 τη μέρα, τώρα ειμαι κάθε μέρα με 60-80, έχω κάνει ablation πριν 4 χρόνια για παροξυσμικη υπέρκοιλιακή ταχυπαλμία αλλά ο γιατρός μου το είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή οι έκτακτες θα υπάρχουν. Ταχυπαλμία δε ξαναέκανα ποτέ δοξα το θεό.
    Εγώ τις έχω αρκετά μετά το φαγητό και για μερικές ώρες πιο έντονα, μετά κάπως ηρεμεί, έχω κάνει γαστροσκοπιση Κολονοσκοπιση και ήταν καθαρά. Τη πρώτη φορά που πέρασα κοβιντ πάλι μου ειχε αφήσει για μερικούς μήνες πόνους και φούσκωνα στο έντερο.
    Περίεργο αυτό , το είπα στον καρδιολόγο και δεν έδωσε σημασία … μέχρι τώρα έχω βρει 4 άτομα που είχαν τόσες πολλές μετά την ανάρρωση και το πέρασα ελαφρά … παίρνω β αναστολείς και πίνω πολύ κρύο νερό κάθε μέρα σχεδόν 2L… μου το πρότεινε ο παθολόγος και κάπως με ηρεμεί δοκίμασε να δεις …φούσκωμα έχω και εγώ τώρα τρώω μικρές ποσότητες φαγητού … έχουν. Μειωθεί εδώ και 4 μέρες αλλά δεν παύουν … αγανάκτηση !

  14. #194
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Περίεργο αυτό , το είπα στον καρδιολόγο και δεν έδωσε σημασία … μέχρι τώρα έχω βρει 4 άτομα που είχαν τόσες πολλές μετά την ανάρρωση και το πέρασα ελαφρά … παίρνω β αναστολείς και πίνω πολύ κρύο νερό κάθε μέρα σχεδόν 2L… μου το πρότεινε ο παθολόγος και κάπως με ηρεμεί δοκίμασε να δεις …φούσκωμα έχω και εγώ τώρα τρώω μικρές ποσότητες φαγητού … έχουν. Μειωθεί εδώ και 4 μέρες αλλά δεν παύουν … αγανάκτηση !
    Και εγώ πολύ ελαφριά το πέρασα να φανταστείς μέχρι 37,5 έκανα, τπτ σπουδαίο, πήρα και εγώ inderal κάνα 2 μέρες τώρα αλλά τπτ. Τα ίδια.νερο δεν πίνω καθόλου!! Επίσης νιώθω. Τα παγιδευμένα αέρια του εντερου και πιστεύω ότι συνδέονται αυτά τα δυο, είναι πεπεισμένη.

  15. #195
    Quote Originally Posted by ekollia85 View Post
    Και εγώ πολύ ελαφριά το πέρασα να φανταστείς μέχρι 37,5 έκανα, τπτ σπουδαίο, πήρα και εγώ inderal κάνα 2 μέρες τώρα αλλά τπτ. Τα ίδια.νερο δεν πίνω καθόλου!! Επίσης νιώθω. Τα παγιδευμένα αέρια του εντερου και πιστεύω ότι συνδέονται αυτά τα δυο, είναι πεπεισμένη.
    Το κοίταξα το θέμα γιατί πάει πολύ και κάνω κοιλιακες αλλά και πάλι δεν πειράζει μ είπαν και ας κάνω κάθε μέρα ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουν έστω και μια εβδομάδα όπως παλιά …. Να πίνεις νερό παγωμένο δοκίμασε το …υπομονή

Page 13 of 14 FirstFirst ... 311121314 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •