Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 198
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα που σε επηρεάζει ψυχολογικά όλο αυτό. Το καλό είναι να σκέφτεσαι ότι δεν είναι κάτι παθολογικό και ότι οι έκτακτες είναι αθώες. Ελπίζω με το χάπι να σου περάσει και να μην τις νιώθεις. Θα το παίρνεις κάθε μέρα το χάπι ή θα το πάρεις αυτές τις μέρες και μετά θα το σταματήσεις;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Elli ,ναι σε καποιους παιζει ρολο και το στομαχι. Μπορεί να είναι και κινήσεις οισοφάγου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το concor μου εδώ 0.5mg για μια εβδομάδα να το πάρω.. Ο ίδιος ο γιατρός μου είπε ότι δεν έκρινε απαραίτητο το Holter γτ ότι του περιέγραφα το είδε live.. Κάποιες φορές κάνω 2 το λεπτό, κάποιες 6, κάποιες 10.. Όλο αυτό το είδε στην εξέταση και αυτό γίνεται όλη τη μέρα μέχρι το βράδυ που είτε θα σταματήσουν λες και κάποιος πατάει το κουμπί ή θα αραιωσουν τελείως. Τον ρώτησα κιόλας αν από τόση αρρυθμια μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα και μου απάντησε όχι... Δεν ξέρω, συνέχεια κλαίω.. Η τραγική ειρωνεία είναι ότι πριν μια εβδομάδα ήμουν άλλον άνθρωπος και φουλ δραστήριος κάνοντας τρεξιματακι κτλ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Μην ανησυχείς με το χάπι θα νιώσεις καλύτερα. Σίγουρα και με το άγχος και την αγωνία σου προκαλείς περισσότερες. Συμπάσχω μαζί σου κι εγώ τον τελευταίο μήνα έχω κλάψει αρκετές φορές γιαυτό το θέμα αλλά μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω. Εγώ το άφησα και δεν ήθελα να φάω και έχασα κιλά από το άγχος και το φόβο μου. Ο γιατρός δε σου είπε πως μπορεί να προέκυψε όλο αυτό έτσι ξαφνικά;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Έχω πάρει 4 φορές το χάπι, πρωί-βράδυ επί δύο μέρες και καμιά βελτίωση...εγώ όλο αυτό το διάστημα για 1-2 μήνες με ταλανιζαν διάφορες σκέψεις σε πολλά θέματα αλλά δεν καταλάβαινα ότι με αγχωναν γτ δεν σωματοποιουνταν.. Μάλλον έμεναν στο υποσεινηδειτο και τώρα γίνεται η "έκρηξη".. Εκεί το απέδωσε ο γιατρός....ειχες και εσύ τοσες το λεπτό?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σκέφτομαι μήπως είναι μικρή η δόση που σου έδωσε γιαυτό δε σε έπιασε μέχρι τώρα. Όλα είναι από το άγχος τελικά. Κοίτα είμαι άλλη διαφορετική περίπτωση από σένα εγώ το έχω 10 χρόνια απλά τον τελευταίο μήνα είχα 3 πιο σοβαρά επεισόδια με αρκετές έκτακτες που παλιότερα δεν με είχε πιάσει τόσο πολύ. Δεν με έχει πιάσει να έχω τόσες το λεπτό αλλά εδώ μέσα έχω διαβάσει ότι πολλοί άνθρωποι το έχουν αυτό κάθε μέρα και δεν έχουν πάθει κατι αλλά είναι ενοχλητικές. Σε σένα αυτό θα είναι προσωρινό τώρα έχεις έξαρση μετά θα ηρεμήσεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Καλά και εγώ από μικρό παιδί κάνω έκτακτες αλλά συνήθως θα ήταν 1 το μήνα, 1 την εβδομάδα μπορεί και να μην έκανα και για μήνες. Και μετά τις κρίσεις πανικού που πέρασα το 2018 σε μια κακή μέρα μου αντε να έκανα 15-20..αυτο τώρα τις τελευταίες μέρες με τόσες το λεπτό δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ.. Επίσης Ν αναφέρω ότι απλά τις νιώθω δεν έχω κάτι άλλο όπως πχ ατονία, ζαλάδα, σκοτωδυνη κτλ. Ουτε ταχυκαρδια νιωθω αντιθετως οι παλμοι μου ειναι 65-70 σε ηρεμια.. Ομολογώ και εγώ έχω διαβάσει για άτομα που είχα 15000, 30000 κτλ την ημέρα και είναι υγιείς και παίρνω λίγο δύναμη. Όσο για το χάπι μου είπε να παίρνω μισό το πρωι και 1/4 το βράδυ.. Βέβαια εγώ πιστεύω μήπως με κάνει χειρότερα γτ δεν έχω δει βλετιωση. Τι να πω, με όλα αυτά που σκέφτομαι σίγουρα το διογκωνω κ άλλο. Σκέψου έχω φτάσει σε σημείο να μετράω πόσες κάνω το λεπτό με χρονόμετρο.. Σίγουρα αυτό δεν μου κάνει καλό

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Δε σου κάνει καλό όλο αυτό προσπάθησε να κάνεις κάτι άλλο να ξεφύγει το μυαλό σου. Να ακούσεις μουσική να κάνεις ένα περπάτημα. Ξέρω είναι δύσκολο γιατί κι εγώ κάνω κακές σκέψεις μόνο και δεν προσπαθώ όσο θα έπρεπε. Δε θα σε κάνει χειρότερα το χάπι ίσως είναι καλό να πάρεις και ένα αγχολυτικό μαζί. Αφου δε νιώθεις άλλα συμπτώματα τότε είναι αθώες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εχω δοκιμασει τα παντα, απο λαπτοπ να χαζεψω, μουσικη ν ακουσω, playstation να παιξω κτλ κτλ αλλα δυστυχως δεν μπορω να παρω το μυαλου μου..σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όταν ένας ασθενής κάνει αρρυθμίες είναι απαραίτητο το χολτερ. Τουλάχιστον αυτό μου έχουν πει 12 καρδιολογοι. Ναι μεν το επιασε σε καρδιογραφημα, αλλα καλο ειναι να ξερεις ποσες κανεις το 24ωρο και ποτε ειναι πιο εντονο το φαινομενο.
    Σε κάθε περίπτωση, το φάρμακο που σου έγραψε είναι μια χαρά. Θέλει λίγο χρόνο να κάνει επίπεδα στο αίμα. Να μετράς και την πίεση σου πάντως γιατί τη ρίχνει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Τι να σου πω ρε φιλε , ειναι ο οικογενειακος μας καρδιολογος εδω και χρονια. Εφοσον εκρινε οχι για holter εγω τι να του ελεγα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο έχεις κανείς άλλος από την οικογένεια αρρυθμίες;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Η γιαγιά μου και η μητέρα μου έχουν ιστορικό με κρίσεις πανικού, αγζωδη διαταραχή κτλ...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να είστε όλοι καλά και να περασουν γρήγορα όλα αυτά που νιώθουμε. Παιδιά πιστευω πως πρεπει να είμαστε όλοι ήρεμοι. Μπορεί να μην καταλαβαίνουμε ότι αγχωνόμαστε και εν τέλη να έχουμε αρκετό άγχος που να μας επιβάρυνει σε όσα νιώθουμε. Gl08 ρε συ μην μετράς συνέχεια ποσες κανεις ξέρω πως είναι πολυ δυσκολο αλλά θα σου πω το εξής. Όταν λοιπόν έπαθα όλο το σκηνικό με το στομάχι μου έχασα κιλά και γενικά εξασθένησα αρκετά. Με αποτέλεσμα χαμηλό αιματοκριτη κλπ κλπ. Ε λοιπόν μου είχε κάνει δώρο και το αγόρι μου ένα ρολοι απο αυτα που μετράνε και σφυγμούς και δεν εκανα άλλη δουλειά. Εννοείται πως από την εξασθένηση είχα με το παραμικρο αρκετούς και εν τέλη μου καρφώθηκε πως κάτι έχω. Άφησα και το ρολοι στην άκρη και σταμάτησα. Έτσι ηρέμησα. Πρέπει να παιρνουμε ανάσες και να ηρεμουμε τον οργανισμό μας. Πάρε μια ανάσα και κάνε κάτι άλλο. Ακόμα και να περπατησεις λίγο. Ότι σε ηρεμει. Άκου λίγο μουσική και ζωγράφισε πχ. Δεν ξέρω κάτι άλλο. Μαγειρεψε. Πάρε το χρόνο σου και θα πιασει και το χάπι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Επίσης με το που με έπιασαν οι έκτακτες τα έκανα πανω μου. Πριν από αυτές είχα τέτοιες κρίσεις πανικου στον υπνο μου που είχα να κοιμηθώ μέρες. Πραγματικά γονάτισα πιστευα ότι τρελαίνομαι. Το σώμα μας ίσως ξεσπάει. Πρέπει να το ακουμε. Δώστε λίγο χρόνο και αν κάτι επιμένει πολυ εννοείται ψάξτε το αλλά ας βοηθήσουμε και εμείς τον οργανισμό μας. Εγώ ρε παιδια σκέφτομαι πως αφου πχ τα κοιτάμε και μας λένε όλα καλά ε οκ δεν θέλουν να μας πεθανουν κι όλοι ξέρω γω? Μετά με ξανά πιάνει και φοβάμαι. Θέλει ηρεμία και υπομονή. Αρκεί να σας πω πως παιδευομαι με όλα αυτά από τον Σεπτέμβριο και τα εχω δει όλα.

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •