Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 14 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 198
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ναι συμφωνώ ότι κάνουν όλοι έκτακτες απλά άλλοι τις νιώθουν και άλλοι όχι και άλλοι έχουν πολλές και άλλοι λίγες. Όμως αυτοί οι παράγοντες γιατί επηρεάζουν κάποιους πολύ και άλλους όχι αφού η καρδιά τους είναι φυσιολογική;

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι κάποιους τους επηρεάζουν περισσότερο κι άλλους λιγοτερο; Πώς ξέρεις εσύ πόσες έκτακτες κάνει ο καθενας;
    Απλώς κάποιοι τις νιώθουν και δίνουν σημασία και κάποιοι άλλοι όχι.

    Ανισορροπία ηλεκτρολυτων μπορεί να οδηγήσει και σε θανασιμη αρρυθμία υγιούς καρδιάς δεν είναι καθόλου ανάλογα με το άτομο. Αλλά σε ηπιες καταστάσεις διαφορετικός ο οργανισμός ο καθένας άρα διαφορετικά επηρεάζεται και διαφορετικά αντιλαμβάνεται τα εκάστοτε ερεθισματα.
    Προσωπικα έχω δύο ακίνδυνα φυσήματα. Η καρδιά μου θεωρείται φυσιολογική αλλά σε σχέση με μια καρδιά που δεν έχει καθόλου φυσήματα, εγώ έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνω έκτακτες. Άρα ακόμα και ο όρος φυσιολογική καρδιά, είναι σχετικός.
    Σε ένα χολτερ δεν είχα καμία, σε άλλο χολτερ αισθάνθηκα και τις οκτώ που κατέγραψε και σε άλλο δεν αισθάνθηκα καμια και έκανα 38.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Και το άλλο περίεργο είναι αν η σκέψη και μονο μπορεί να πυροδοτήσει έκτακτες. Δηλαδή να λες ωχ τώρα θα με πιάσουν και όντως να σε πιάνουν..

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν νομίζω ότι είναι δυνατό αυτό. Ταχυπαλμια μπορεί αν αγχωθείς γιατί προκαλείται από το νευρικό σύστημα. Εκτακτες δεν νομίζω. Εκτός κι αν ταραχθείς πολύ ίσως. Εμενα δεν μου έχει συμβεί οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά, αλλά δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό. Έχω πάθει απειρες κρίσεις πανικού πάντως και δεν ένιωσα ποτέ έκτακτες κατά τη διάρκεια.

    Απλώς είναι φυσιολογικό μια καρδιά που χτυπάει συνέχεια, να χάνει χτύπους. Και παύσεις έχουμε ολοι, κάτω από 2 δευτερόλεπτα δεν είναι παθολογικό. Η καρδιά είναι ένα όργανο που δουλεύει ακούραστα για δεκαετίες, είναι λογικό επακόλουθο.

    Μια φορά με φόβισε πολύ έκτακτη γιατί είχα 170 παλμούς, στο περιστατικό που με έπιασε η ταχυπαλμία λόγω της ζέστης και φοβήθηκα μήπως λόγω ταχυπαλμιας κάνω καμία επικίνδυνη αρρυθμία αλλά ευτυχώς μόλις έπεσαν οι παλμοί δεν ξαναειχα.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Δεν μπορώ να ξέρω πόσες έκτακτες κάνει ο καθένας αλλά απο προσωπική εμπειρία και από τους κοντινούς μου ανθρώπους κάνενας δεν έχει παραπονεθει για κάτι τέτοιο. Και όταν το συζητάω και λέω το αίσθημα και ρωτάω αν το έχουν νιώσει απαντάνε όχι. Μόνο εγώ έχω παραπονεθεί για κάτι τέτοιο από το περιβάλλον μου. Γιαυτό λέω ότι κάποιοι παράγοντες επηρεάζουν ένα άτομο αλλά το άλλο μπορεί να μην το επηρεάσουν και να μην κάνει έκτακτες.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Δεν μπορώ να ξέρω πόσες έκτακτες κάνει ο καθένας αλλά απο προσωπική εμπειρία και από τους κοντινούς μου ανθρώπους κάνενας δεν έχει παραπονεθει για κάτι τέτοιο. Και όταν το συζητάω και λέω το αίσθημα και ρωτάω αν το έχουν νιώσει απαντάνε όχι. Μόνο εγώ έχω παραπονεθεί για κάτι τέτοιο από το περιβάλλον μου. Γιαυτό λέω ότι κάποιοι παράγοντες επηρεάζουν ένα άτομο αλλά το άλλο μπορεί να μην το επηρεάσουν και να μην κάνει έκτακτες.
    Δεν τις νιώθουν ή δεν ξέρουν τι είναι. Δεν υπάρχει καρδιά που δεν κάνει παύσεις και δεν έχει έκτακτες.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Κι αυτό που λες για ηλεκτρολύτες όταν έπαθα κάποια επεισόδια με έκτακτες δηλαδή είχα συνεχόμενες έκτακτες που δεν το είχα ξαναπάθει παλιότερα μου κοίταξαν το νάτριο και το κάλιο και ήταν φυσιολογικά. Γιαυτό δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχονται.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ηλεκτρολυτες είναι το κάλιο, το ασβέστιο, το νάτριο, το μαγνήσιο και το χλώριο. Οπότε εφόσον δεν τους κοίταξες όλους, δεν μπορείς να ξέρεις. Κυρίως το μαγνήσιο, το κάλιο και το ασβέστιο κάνουν τις αρρυθμίες. Επίσης ακόμα και στα φυσιολογικά όρια να είναι, αν είναι κοντά στο κατώτατο φυσιολογικό να θεωρείς ότι έχεις έλλειψη, τα αποτελέσματα των εργαστηρίων δεν είναι πάντα ακριβή. Εμένα όλοι οι καρδιολογοι που πήγα (και έχω πάει σε παρά πολλους) πρότειναν μαγνήσιο.

    Τόσους παράγοντες σου είπαμε, δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι δεν καταλαβαίνεις. Πού είναι το μυστήριο δηλαδή; εσύ που θεωρείς ότι οφείλονται;

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ηλεκτρολυτες είναι το κάλιο, το ασβέστιο, το νάτριο, το μαγνήσιο και το χλώριο. Οπότε εφόσον δεν τους κοίταξες όλους, δεν μπορείς να ξέρεις. Κυρίως το μαγνήσιο, το κάλιο και το ασβέστιο κάνουν τις αρρυθμίες. Επίσης ακόμα και στα φυσιολογικά όρια να είναι, αν είναι κοντά στο κατώτατο φυσιολογικό να θεωρείς ότι έχεις έλλειψη, τα αποτελέσματα των εργαστηρίων δεν είναι πάντα ακριβή. Εμένα όλοι οι καρδιολογοι που πήγα (και έχω πάει σε παρά πολλους) πρότειναν μαγνήσιο.

    Τόσους παράγοντες σου είπαμε, δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι δεν καταλαβαίνεις. Πού είναι το μυστήριο δηλαδή;
    Νομίζω οτι αυτό που δεν καταλαβαινει η Irini23 είναι γιατι ενω ολοι μπορει να κανουμε εκτακτες μονο εμεις τις καταλαβαινουμε.Επειδη νομιζω κανενας καρδιολογος δεν μπορει να δωσει σιγουρη εξηγηση.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Νομίζω οτι αυτό που δεν καταλαβαινει η Irini23 είναι γιατι ενω ολοι μπορει να κανουμε εκτακτες μονο εμεις τις καταλαβαινουμε.Επειδη νομιζω κανενας καρδιολογος δεν μπορει να δωσει σιγουρη εξηγηση.
    Ευχαριστώ που κατάλαβες τι εννοώ. Άρα δεν τα γράφω κινέζικα.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν τα γράφεις κινέζικα, αφελώς τα γραφεις.

    Επειδή δηλαδή ρώτησε η Ειρήνη γνωστούς της και δεν το νιώθουν ή δεν το εχουν αντιληφθεί σημαίνει ότι άλλοι άνθρωποι εκτός από εμάς τους τέσσερις ή γενικα το συγκεκριμένο φόρουμ ή γενικά τους αγχώδεις,δεν τις καταλαβαίνουν; Γιατί εγώ ξέρω πολλούς που έχουν και ή δεν ξέρουν τι είναι ή δεν δίνουν σημασία. Πχ η γιαγιά μου έλεγε ότι νιώθει το στομαχι τη περίεργο και σαν να λαχανιαζει. Της εκανα καρδιογράφημα από τον καρδιογραφο τσέπης και έπιασε έκτακτες συστολές.

    Μπορεί να εξαρτάται από το οτιδήποτε, όπως και με κάθε όργανο το σώματος. Κάποιες φορές μπορεί να κάνεις διάρροια και να μην νιώσεις την παραμικρή ενόχληση, άλλες μπορεί να νιώσεις. Δεν είναι κάποιο ιατρικό μυστήριο. Μπορεί πχ με γεμάτο στομάχι να τις νιωθεις πιο εύκολα ή το αντίθετο.

    Εγω για παράδειγμα νιώθω οποιαδήποτε αλλαγή στο ρυθμό της καρδιάς μου γιατί είμαι λεπτός και έχω μικρό θώρακα. Κάποιες φορές η αρρυθμία δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή από εμάς παρά μόνο ως αίσθημα παλμών.

    Τέλος τα φυσηματα είναι λόγος για να τις αισθάνεται κάποιος, εκτός από το ότι προκαλούν έκτακτες. Γενικά είναι χαζό να ασχολείστε με έκτακτες εκτός κ αν είναι πολλές σε αριθμό και μπορεί έτσι να προκαλέσουν σοβαρές αρρυθμιες. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα. Κι εγώ πριν πάθω όσα έπαθα με τέτοιες βλακείες ασχολιομουν.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το πολλές σε αριθμό πως το ορίζεις?

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Το πολλές σε αριθμό πως το ορίζεις?

    Αυτά οι καρδιολόγοι τα αποφασίζουν ανάλογα και με το ιστορικό του ασθενούς. Συνήθως μερικές χιλιάδες θεωρούνται αρκετές. Αλλά πολλοί παίρνουν χάπι και όταν κανουν κάτω από χίλιες γιατί τους ενοχλούν.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εδώ μέσα πάντως έχω δει περιπτώσεις με 11.000, 15.000, 20.000 ακόμα και με 30.000 και δεν είχαν τίποτα παθολογικο οι άνθρωποι..

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Εδώ μέσα πάντως έχω δει περιπτώσεις με 11.000, 15.000, 20.000 ακόμα και με 30.000 και δεν είχαν τίποτα παθολογικο οι άνθρωποι..
    Ναι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάθουν κάτι άμεσα, αλλά σε τόσες πολλές συνήθως προτείνεται περαιτέρω διερεύνηση για να γίνει καυτηριασμός, αν δεν αντιμετωπιζονται με αντιαρρυθμικο. Αυτά ο εκάστοτε καρδιολόγος τα ξερει, ανάλογα με τον ασθενή, την ηλικία, το ιστορικό κλπ.

    Κι εγώ της τελευταίες μέρες νιώθω δύο τρεις την ημέρα. Δεν δίνω σημασία. Έχω διακόψει και το χάπι για την ορθοστατική ταχυπαλμια και περιμένω να δω πώς τα πάω χωρίς αυτό.

Page 7 of 14 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 14:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 02:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 18:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •