Το γνωστό θέμα-Έκτακτες συστολές - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 14 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 198
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Το ότι να ναι που αποσκοπεί?

    Που η Ειρήνη επιμένει ότι οι καρδιολογοι δεν ξέρουν από που προέρχονται οι έκτακτες ενώ τα αιτία είναι συγκεκριμένα και επιπλέον, όλες οι καρδιές τις βιώνουν, όπως ακόμα και ένας υγιής πνεύμονας μπορεί να έχει το αντανακλαστικό του βήχα. Είναι όργανα του σώματος που δουλεύουν ακατάπαυστα και είναι φυσιολογικό να έχουν τέτοια μικρά θέματα.

    Εγώ σήμερα είχα τρεις στη σειρά. Δεν έδωσα σημασία, έκανα ένα καρδιογράφημα στον καρδιογράφο τσεπης, με ακροαστηκα και πήρα μια πίεση απλά.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι έγινε τελικα;

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το Holter έδειξε 1200 έκτακτες. Ο γιατρός μου είπε ότι τα νούμερα αυτά είναι φυσιολογικά και να συνεχίσω να κάνω ότι έκανα (τρέξιμο, μπάσκετ κτλ) . Το concor θα συνεχιστεί. Βέβαια το πράγμα έχει φθίνουσα πορεία. Είμαι σχεδόν ένα 24ωρο χωρίς να κάνω καμιά. Βλέπουμε...

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Έλεγες ότι ένιωθες πολλές όλες τις μέρες που είχες το χόλτερ και έδειξε μόνο 1200; Μια χαρά είσαι μην ανησυχείς. Πιστεύω ότι επειδή ηρέμησες από αυτά που σου είπε ο γιατρός σταμάτησαν και οι έκτακτες αυτόματα. Τελικά παίζει μεγάλο ρόλο το άγχος.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το Holter το είχα 3 μερες.. Την πρώτη μέρα είχα πολλές ενώ τις άλλες δύο ήταν πολύ χαλαρά οπότε το νούμερο είναι κατά μέσο όρο οπότε οι πολλές της πρώτης μέρας ανέβασαν το νουμερο. Γενικά ξαφνιάστηκα, ας πούμε στο περπάτημα που εγώ καταλάβαινα έκτακτες ο γιατρός μου είπε ότι δεν είχα. Μάλιστα μου είπε ότι όταν οι έκτακτες αραιώνουν ή σταματούν σε δραστηριότητα είναι σημάδι ότι προέρχονται από παράγοντες stress.. Τι να πω.. Το βασικό είναι ότι για τέταρτη σερί μέρα το πράγμα είναι σε ύφεση.. Το τελευταίο 24ωρο ειδικά αντε να έχω κάνει 4-5.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτό είναι πολύ καλό. Μπορείς να ησυχάσεις τώρα. Αφου θα συνεχίσεις το χάπι θα είσαι καλύτερα από εδώ και πέρα. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ ενοχλητικές αλλά θα το ξεπεράσεις.

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ας ελπισουμε οτι δε θα παρουσιασει καποια εξαρση ξανα..Ευχαριστω και για τις απαντησεις σας

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Που η Ειρήνη επιμένει ότι οι καρδιολογοι δεν ξέρουν από που προέρχονται οι έκτακτες ενώ τα αιτία είναι συγκεκριμένα και επιπλέον, όλες οι καρδιές τις βιώνουν, όπως ακόμα και ένας υγιής πνεύμονας μπορεί να έχει το αντανακλαστικό του βήχα. Είναι όργανα του σώματος που δουλεύουν ακατάπαυστα και είναι φυσιολογικό να έχουν τέτοια μικρά θέματα.

    Εγώ σήμερα είχα τρεις στη σειρά. Δεν έδωσα σημασία, έκανα ένα καρδιογράφημα στον καρδιογράφο τσεπης, με ακροαστηκα και πήρα μια πίεση απλά.
    Σχετικά με τον καρδιογράφο τσέπης, είχα κάνει μια έρευνα στο ίντερνετ αλλά δε βρήκα κάτι. Ό,τι βρήκα ήταν αρκετά μεγάλα και δε θεωρούνταν ''τσέπης''. Μήπως μπορείς να μου πεις ποιο μοντέλο είναι κι αν κάνει καλά τη δουλειά του;

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν γράψεις καρδιογραφοι τσεπης ή φορητοί καρδιογραφοι θα σου βγάλει στο Σκρουτζ. Προσωπικά έχω της contec.

    Όσον αφορά την αξιοπιστία τους, είναι αρκετά αξιόπιστοι σε ότι αφορά τις συστολές και τα θέματα ρυθμου. Μπορεί δηλαδή να ανιχνεύσει τις έκτακτες συστολές αλλά και την αρρυθμία. Υποτίθεται ότι ανιχνεύει και το ST elevetion και ST depression που είναι ενδείξεις πολλών καταστάσεων μεταξύ αυτων και του εμφραγματος, ωστόσο δεν νομίζω ότι σε αυτό τον τομέα είναι ακριβείς μιας και μπορεί να κάνουν παράσιτα και γενικά ως μονοκαναλοι δύσκολα θα πιάσουν κάτι τέτοιο αξιόπιστα. Είχα στείλει καρδιογράφημα με st elevetion στον καρδιολόγο μου και είχε πει ότι είναι παράσιτα. Γενικα οταν δεν νιωθω καλα και μου βγαζει κατι περιεργο το στέλνω στο γιατρό μου να το αξιολογήσει.

    Σίγουρα δεν αντικαθιστά το κανονικό καρδιογράφημα αλλά αν έχεις αρρυθμία την ανιχνεύει εστω και τυπικα χωρις ακριβή διάγνωση για το είδος της αρρυθμιας.

    Τέλος, υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό όπου αποθηκεύονται τα καρδιογραφηματα.


    Άλλες συσκευές που ανιχνεύουν με επάρκεια είναι τα apple watches, αλλά είναι πανάκριβα και πρέπει να έχεις και iPhone.

    Προσωπικά θα αγοράσω κάποια στιγμή κανονικό καρδιογράφο.
    Last edited by Skiouros8; 02-03-2021 at 23:30.

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αν γράψεις καρδιογραφοι τσεπης ή φορητοί καρδιογραφοι θα σου βγάλει στο Σκρουτζ. Προσωπικά έχω της contec.

    Όσον αφορά την αξιοπιστία τους, είναι αρκετά αξιόπιστοι σε ότι αφορά τις συστολές και τα θέματα ρυθμου. Μπορεί δηλαδή να ανιχνεύσει τις έκτακτες συστολές αλλά και την αρρυθμία. Υποτίθεται ότι ανιχνεύει και το ST elevetion και ST depression που είναι ενδείξεις πολλών καταστάσεων μεταξύ αυτων και του εμφραγματος, ωστόσο δεν νομίζω ότι σε αυτό τον τομέα είναι ακριβείς μιας και μπορεί να κάνουν παράσιτα και γενικά ως μονοκαναλοι δύσκολα θα πιάσουν κάτι τέτοιο αξιόπιστα. Είχα στείλει καρδιογράφημα με st elevetion στον καρδιολόγο μου και είχε πει ότι είναι παράσιτα. Γενικα οταν δεν νιωθω καλα και μου βγαζει κατι περιεργο το στέλνω στο γιατρό μου να το αξιολογήσει.

    Σίγουρα δεν αντικαθιστά το κανονικό καρδιογράφημα αλλά αν έχεις αρρυθμία την ανιχνεύει εστω και τυπικα χωρις ακριβή διάγνωση για το είδος της αρρυθμιας.

    Τέλος, υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό όπου αποθηκεύονται τα καρδιογραφηματα.


    Άλλες συσκευές που ανιχνεύουν με επάρκεια είναι τα apple watches, αλλά είναι πανάκριβα και πρέπει να έχεις και iPhone.

    Προσωπικά θα αγοράσω κάποια στιγμή κανονικό καρδιογράφο.
    Eixa to Apple Watch to 5ari, Kai Otan anevika kati skalia ekana kardiografima mou edeikse oti epatha kolpikh marmarigi Kai to piga ston giatro na to dei kai gelage, Kai to poulisa!

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θεωρείτε αξιόπιστο από την παγκόσμια καρδιολογική εταιρεία και ξέρω ότι στο εξωτερικό πολλοί καρδιολογοι το θεωρούν αξιόπιστο. Δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σου πω αν αυτό γίνεται λόγω διαφήμισης της Apple.
    Τις περισσότερες φορές όταν δεν κάνει καλή μέτρηση, ξέρω ότι βγάζει inconclusive ως διάγνωση, όχι afib. Μπορεί να στο έβγαλε λόγω κραδασμών.
    Για την τιμή του βέβαια, καλύτερα να πάρεις κανονικό καρδιογράφο παρά apple watch.

    Εγώ πάντως ειμαι ευχαριστημένος με τον καρδιογράφο μου, παρότι μονοκαναλος, και σκοπεύω να αγοράσω έναν κανονικό κάποια στιγμή. Έχει κάποιους σχετικά οικονομικούς.

    Υπάρχει και ένα άλλο εξαιρετικό μηχάνημα που σου δείχνει το heart rate variability και σε τι κατάσταση είναι η καρδιά σου και αν μπορεί να ανταποκριθεί στην ημέρα σου. Υπάρχει μόνο στο εξωτερικό σε λίγες εταιρείες. Ειναι σαν οξυμετρο αλλά σου προσφέρει πλήθος μετρήσεων.

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Θεωρείτε αξιόπιστο από την παγκόσμια καρδιολογική εταιρεία και ξέρω ότι στο εξωτερικό πολλοί καρδιολογοι το θεωρούν αξιόπιστο. Δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σου πω αν αυτό γίνεται λόγω διαφήμισης της Apple.
    Τις περισσότερες φορές όταν δεν κάνει καλή μέτρηση, ξέρω ότι βγάζει inconclusive ως διάγνωση, όχι afib. Μπορεί να στο έβγαλε λόγω κραδασμών.
    Για την τιμή του βέβαια, καλύτερα να πάρεις κανονικό καρδιογράφο παρά apple watch.

    Εγώ πάντως ειμαι ευχαριστημένος με τον καρδιογράφο μου, παρότι μονοκαναλος, και σκοπεύω να αγοράσω έναν κανονικό κάποια στιγμή. Έχει κάποιους σχετικά οικονομικούς.

    Υπάρχει και ένα άλλο εξαιρετικό μηχάνημα που σου δείχνει το heart rate variability και σε τι κατάσταση είναι η καρδιά σου και αν μπορεί να ανταποκριθεί στην ημέρα σου. Υπάρχει μόνο στο εξωτερικό σε λίγες εταιρείες. Ειναι σαν οξυμετρο αλλά σου προσφέρει πλήθος μετρήσεων.
    Oso asxoloume me afta, toso den Tha kseperasw poté tis ektaktes..

  13. #133
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο.. Σήμερα τυχαία στο αριστερό μέρος του λαιμού χαμηλά κοντά στα κόκαλα του ώμου έπιασα ένα γρομπαλακι μικρό. Δεν πονάει και όταν το ψηλαφιζω κουνιέται. Νομίζω ότι πιάνω ένα και στη δεξιά πλευρά σε παρόμοιο σημείο αλλά δεν είμαι και σίγουρος :P.. Το αν το είχα από πάντα δε ξέρω γτ σχεδόν ποτέ δεν είχε τύχει να ψηλαφισω τη περιοχή εκείνη.. Έχετε ανάλογες εμπειρίες?

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Λεμφαδενας λογικά. Αν παρατηρείς οτι είναι διογκωμένοι δες το με παθολόγο. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα που λες .

  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Αφενός δεν φαίνεται με γυμνό μάτι αφετέρου δεν μπορώ να κρίνω τη διόγκωση...

Page 9 of 14 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •