Ανησυχώ για το "'δεν θα ξαναασχοληθώ"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 1 of 1
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    6

    Ανησυχώ για το "'δεν θα ξαναασχοληθώ"

    Θυμήθηκα ότι πριν 2.5 χρόνια είχα έναν ψυχαναγκασμό και πιθανότατα για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην ξανακάνει την τελετουργία, να σκέφτηκα/είπα στον Χριστιανικό Θεό (σαν ανεξελεγκτες σκέψεις) περι τιμωριών και ότι δεν θα ξανασχοληθώ με αυτό. Νομίζω κατα λάθος ενω προχωρούσα μπροστά, κοίταξα προς τα πίσω και είδα τον ψυχαναγκσμό και άρχισα να ανησυχώ ότι έσπασα την υποσχεση.


    Δεν είμαι σίγουρος αν έγινε αυτό αλλά θυμάμαι ότι όταν στο δρόμο άλλη φορα. έβλεπα κάτι που το προσπερνούσαα και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να το τσεκαρω, ανησυχούσα ότι δεν έπρεπε να ξαναγυρίσω πίσω. Ένα "δεν πρέπει".


    Αυτές τις μέρες, θυμήθηκα το original περιστατικό αλλα δεν θυμάμαι αν έκανα κάποια αληθινή υπόσχεση. Μιλάμε για κάτι πριν 2.5 χρόνια. Απλά, θυμάμαι έντονο άγχος. Μπορεί να ήταν απλά ανεξελεγκτες σκεψεις περι υπόσχεσης. Ανησυχώ όμως λόγω αυτού του άγχους, μήπως έκανα αληθινή προσευχή για υπόσχεση και την ξέχασα. Ανησυχώ μηπως δέχτηκαν την υπόσχεση άλλοι Θεοί σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν υπάρχει.


    Ανησυχώ ότι τα λόγια μου μπορεί να ήταν ότι δεν θα ξαναασχοληθώ με αυτό (τον ψυχαναγκασμό) και ενώ έφευγα κατα λάθος να κοίταξα πίσω και επειδή είδα τον ψυχαναγκασμό να άρχισα να αγχώνομαι γιατι μπορεί να μέτρησε σαν να ξαναασχολήθηκα ξανακοιτώντας το από μακρυά. Ανησυχώ ότι μπορεί να είπα η υπόσχεση θα μετράει αφού φύγω από το σημείο. Δεν θυμάμαι να έκανα κάποιον σταυρό αρα μάλλον ήταν σκέψεις απλά.


    Το ξαναθυμήθηκα το περιστατικό προχθές, και ανησυχώ μήπως έσπασα την υποτιθέμενη υπόσχεση επειδή προσπάθησα να θυμηθώ αν έκανα υπόσχεση. Ανησυχώ αν είπα ότι δεν θα ξανασχοληθώ, οτι και μονο αν προσπάθησα να θυμηθώ ή γράφοντας το στο reddit μπορεί να έσπασε την υποτιθέμενη υπόσχεση. Βέβαια, σε καμια περιπτωση δεν θα ήθελα να σπαει η υπόσχεση μονο και μονο επειδη το σκέφτομαι. Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοούσα όταν/αν είπα οτι δεν θα ξανασχοληθώ. Μάλλον ότι δεν θα ξανακάνω την τελετουργία και ότι δεν θα ξανασκεφτώ να την ξανακάνω. κάτι τέτοιο. Δεν το διευκρίνησα.
    Last edited by Moser; 12-02-2021 at 11:49.

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •