Μπορει να μου απαντησει καποιος εγκυρα και εγκαιρα? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 59
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Προσέχουμε για να έχουμε. Η διάρκεια είναι που μετράει. Άσε τις υπερβολές και κοίτα να ξεκουράσεις το πόδι για να ξεπρηστει. Πάγο έβαλες; Όχι πάνω στο δέρμα γιατί θα πάθεις έγκαυμα. Μηνίσκος είναι στο γόνατο.

  2. #32
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Προσέχουμε για να έχουμε. Η διάρκεια είναι που μετράει. Άσε τις υπερβολές και κοίτα να ξεκουράσεις το πόδι για να ξεπρηστει. Πάγο έβαλες; Όχι πάνω στο δέρμα γιατί θα πάθεις έγκαυμα. Μηνίσκος είναι στο γόνατο.
    οκ σε ευχαριστω για την συμβουλη!!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Διατροφή, άσκηση και στόχο να αλλάξεις τρόπο ζωής. Τα κιλά δεν είναι στόχος αν νοιωθεις ότι ζορίζεσαι και κανεις υπομονή μέχρι να τα χάσεις, ώστε να επανέλθεις στις παλιές συνήθειες. Στόχος είναι να αλλάξεις τρόπο ζωής και τα κιλά θα φύγουν σιγά σιγά, μην εστιάζεις σε αυτά

  4. #34
    hlias1988
    Guest
    Καλημερα!
    Θεωρειτε οτι ειναι πολλα 80 χλμ σε 8 μερες περπατημα? ειναι δηλαδη δυο ωρες την ημερα... κανω 5 χλμ την ωρα..
    Οταν ημουν πιτσιρικας δουλευα σε καφετερια.. και καλοκαιρινη σεζον που ηταν φουλ κοσμο περπατα 8 ωρες συνεχομενα! μιλαμε για χιλιομετρα..
    επισης δουλευα διαφιμηστικα φυλλαδια περπατα 5 ωρες την ημερα.. γενικα εχω περπατησει πολυ στην ζωη μου...
    τωρα τα τελευταια 9 χρονια με τα ψυχοφαρμακα αφεθηκα.. αλλα δεν πρεπει, πρεπει να επανελθω..!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ο μηνισκος τι ακριβως ειναι και τι συμπτωματα εχει? για να δω εαν το εχω...

    στο ενα ποδι μου το δεξι κοντα στον αστον αστραγαλο εχει ψιλο πρηστει.. περπαταω και κουτσενω.. νομιζω θα περασει με την ξεκουραση.. το ειχα και τις προηγουμενες μερες αλλα δεν ηταν τοσο εντονο..
    καποιος μου ειχε πει οτι για να παω για δουλεια γενικως και να βγαλω την μερα λεει να πιεστω.. και αυτο εχω υοθετησει..
    δηλαδη εκει που δεν μπορω συνεχιζω και λεω θα περασει ειναι η αρχη ακομα.. ειναι σωστος τροπος σκεψης?

    ενταξη ειμαι τις υπερβολης του ολα η του τιποτα...θελω να χασω κιλα.. ΑΜΕΣΑ!
    την τελευταια φορα που ζυγιστικα ημουν 101 κιλα..
    μετα απο 8 μερες ζυγιζω 99 με 98 κιλα! ε πως να μην συνεχιζω!!!!

    αλλα με προβληματιζει μην τραυματιστω.. ενω θελω εχω αυτην την φοβια.! καμια συμβουλη?!
    Καλημέρα

    Σύνδεσμος στο γόνατο ο οποίος επηρεάζεται από το βάρος του σώματος και την συνεχή καταπόνηση του .
    Ειναι ο νούμερο ένα τραυματισμός ειδικά στο χώρο του αθλητισμού και από αυτό καταλαβαίνεις ότι δεν έχει να κάνεις με το πόσο καλά γυμνασμενος είσαι αλλά και με το πόσο σωστά γυμνάζεσαι και δεν τον επιβαρυνεις ..

    Ο αστράγαλος είναι άλλο θέμα ..
    Είχες πάθει ποτέ κάνα διάστρεμμα ,χτύπημα ή στραμπουλιγμα ?
    Όσο είναι πρισμενος Ηλία δεν περπατάς θα κάνεις ζημιά ...Ξεκούραση και τα τρία πρώτα 24 παγοθεραπεια ,όσο συχνά μπορείς και όσο την αντέχεις .

    Όταν υποχωρήσει το πριξημο θέλει χλιαρά μπάνια και μασάζ να υποχωρήσεη τελείως το πρήξιμο .
    Όσο είναι πρισμενος και περπατάς δεν πρόκειται να περάσει ...


    Μέχρι να πέσεις στα 90 κιλά τουλάχιστον δεν θα περπατάς παραπάνω από 45 με μια ώρα το πολύ .
    Και όταν φτάνεις σπίτι θα κάνεις διατατικες για να αποκτήσουν σιγά σιγά ελαστικότητα οι μύες σου για να πας σε άλλο επίπεδο αλλά πολύ περισσότερο να μην βγάζεις τραυματισμούς ...

    Αν έχεις θέληση τα κιλά θα τα χάσεις αλλά μην βιάζεσαι ,ότι γίνεται γρήγορα γίνεται πρόχειρα και πάντα καταλληγει σε άσχημα αποτελέσματα αυτο να το θυμάσαι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα

    Σύνδεσμος στο γόνατο ο οποίος επηρεάζεται από το βάρος του σώματος και την συνεχή καταπόνηση του .
    Ειναι ο νούμερο ένα τραυματισμός ειδικά στο χώρο του αθλητισμού και από αυτό καταλαβαίνεις ότι δεν έχει να κάνεις με το πόσο καλά γυμνασμενος είσαι αλλά και με το πόσο σωστά γυμνάζεσαι και δεν τον επιβαρυνεις ..

    Ο αστράγαλος είναι άλλο θέμα ..
    Είχες πάθει ποτέ κάνα διάστρεμμα ,χτύπημα ή στραμπουλιγμα ?
    Όσο είναι πρισμενος Ηλία δεν περπατάς θα κάνεις ζημιά ...Ξεκούραση και τα τρία πρώτα 24 παγοθεραπεια ,όσο συχνά μπορείς και όσο την αντέχεις .

    Όταν υποχωρήσει το πριξημο θέλει χλιαρά μπάνια και μασάζ να υποχωρήσεη τελείως το πρήξιμο .
    Όσο είναι πρισμενος και περπατάς δεν πρόκειται να περάσει ...


    Μέχρι να πέσεις στα 90 κιλά τουλάχιστον δεν θα περπατάς παραπάνω από 45 με μια ώρα το πολύ .
    Και όταν φτάνεις σπίτι θα κάνεις διατατικες για να αποκτήσουν σιγά σιγά ελαστικότητα οι μύες σου για να πας σε άλλο επίπεδο αλλά πολύ περισσότερο να μην βγάζεις τραυματισμούς ...

    Αν έχεις θέληση τα κιλά θα τα χάσεις αλλά μην βιάζεσαι ,ότι γίνεται γρήγορα γίνεται πρόχειρα και πάντα καταλληγει σε άσχημα αποτελέσματα αυτο να το θυμάσαι .

    σε ευχαριστω καλημερα!!!

  7. #37
    hlias1988
    Guest
    Παν μετρο αριστον! γνωστο..
    πειτε τωρα οτι επρεπε να δουλεψω για να ζησω τα παιδια μου... και ας ημουν 100 κιλα...
    θα επρεπε να περπαταω 5 ωρες την ημερα...
    θα εγκατελειπα την προσπαθεια?
    οχι
    θα δουλευα!
    οποτε με αυτην την λογικη δεν υπαρχει οριο στο περπατημα!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πώς πάει το πόδι; Ξεπρηστηκε;

  9. #39
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πώς πάει το πόδι; Ξεπρηστηκε;
    ειναι ελαχιστα πρησμενο ειναι το δεξι κοντα στον αστραγαλο... συνηθηζει σιγα σιγα!

  10. #40
    hlias1988
    Guest
    πηγα μετρησα το ζαχαρο μου μετα απο δυο ωρες περπατημα.. χωρις να εχω φαει κατι απλα ειχα πιει δυο καφεδες πρωι πρωι..
    και βγηκε 87!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    πηγα μετρησα το ζαχαρο μου μετα απο δυο ωρες περπατημα.. χωρις να εχω φαει κατι απλα ειχα πιει δυο καφεδες πρωι πρωι..
    και βγηκε 87!!
    Ο οργανισμός χρησιμοποιεί τις εφεδρείες σου, αρχικά από τα λιπώδη κύτταρα, για να μην πάθεις υπογλυκαιμία.
    Άλλαξε τη διατροφή σου, δε γίνεται να ξεκινάς τη μέρα σου με δύο καφέδες και τίποτε άλλο θρεπτικό και υγιεινό. Το περπάτημα από μόνο του δεν αρκεί για να είσαι fit.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν θυμάμαι καλά παίρνεις κάποια αγωγη; Αυτά επηρεάζουν το ζάχαρο. Αλλά οκ δεν είναι τραγική τιμή. Και μένα το ζάχαρο νηστείας μου τόσο είναι και πιο πάνω, χωρις να παίρνω φάρμακα που επηρεάζουν και χωρίς να έχω κιλά.

    Ωστόσο, αν έχεις θέμα γενικά, κάνε δοκιμασία ανοχής γλυκόζης και γλυκοζυλιωμενη.

  13. #43
    hlias1988
    Guest
    Παιδια τα ΝΕΑ μου..
    μετα απο 12 μερες ενταντικο περπατημα, 2 ωρες την ημερα και με βαρος 100 κιλα τα μπουτια μου τριφτικαν τοσο πολυ που στο εσωρουχο ειδα αιμα...
    παω στο κεντρο υγειας μπας και μου δωσουν καμια αλιφη για να συνεχισω το περπατημα... μου λεει ο γιατρος πρεπει να σε δει χειρουργος..
    πηγαινω στο κοντινοτερο νοσοκομειο της περιοχης και με βλεπει χειρουργος...
    με λιγα λογια μου λεει στοπ το περπατημα μου εδωσε μια αλιφη.. και μου ειπε μαλιστα οτι αμα ηταν χειροτερα θα ηθελε μεχρι και χειρουργικη επεμβαση!

    λοιπον για αλλη μια φορα τα ονειρα μου καταστραφηκαν.. εκει που ειχα ορεξη να αδυνατισω και να μπω σε ενα προγραμμα παλι θα καθομαι μπροστα σε εναν υπολογιστη΄...
    το μονο που μπορω να κανω ειναι οταν φυγει να περπαταω λιγοτερο ( αλλα θα αδυνατισω ποιο αργα εως και καθολου).
    η να παρω ενα κολλαν το οποιο τα μπουτια δεν τριβοντε.

    για οποιον δεν ξερει παιρνω φαρμακα που προκαλουν διαβητη...
    τι ζωη ειναι αυτη? ποτε θα παρει μπρος η ζωη μου? οτι κανω καταστρεφετε...
    ενταξη ειμαι υπερβολικος.. αλλα το ειδα στο μυαλο μου οτι απλα πρεπει να περπατησω γιατι αμα πχ εποιανα μια δουλεια που χρειαζοταν να περπατησω παλι το ιδιο θα γινοταν...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κοίτα, όταν θεραπευτεί η πληγή, αν δεν θες να τρίβονται τα μπούτια ανάμεσα να βάζεις πούδρα που βάζουν στα παιδιά πριν πας για περπάτημα και μετά το μπάνιο σου. Γενικά να ενυδατώνεις την περιοχή για να αναπλάθεται αν πληγώνεται.

  15. #45
    hlias1988
    Guest
    Ενας συγχωριανος μου που περπαταγα στο γηπεδο πιασαμε κουβεντα... και μου λεω περπαταω 1 ωρα την ημερα.. ηταν 110 κιλα.. μου λεω εχω διαβητη και παιρνω χαπια.. ειναι 52 χρονων... αδυνατος απο την μεση και κατω και με μια τεραστια κοιλια...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 13-01-2021, 09:03
  2. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτες τις ερωτήσεις?
    By Katacunia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-2020, 14:24
  3. Ας μου απαντησει καποιος επειγον
    By redwood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 15-04-2015, 22:03
  4. καποιος να μου απαντησει...please!
    By boulimia in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 14-08-2009, 13:57
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •