Μπορει να μου απαντησει καποιος εγκυρα και εγκαιρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Μπορει να μου απαντησει καποιος εγκυρα και εγκαιρα?

    Παιρνω αντιψυχωσικο των 10μγ ολανζαπινης...
    ειμαι 101 κιλα με υψος 1.75.
    εδω και μια εβδομαδα εχω ξεκινησει περπατημα 1 ωρα το πρωι 1 ωρα το μεσσημερι..
    συνολικα 2 ωρες.
    ειναι γεγονος οτι αυτα τα φαρμακα βαζουν κιλα..
    εαν ομως δειξεις θεληση και αποκτησεις αυτην την συνηθεια του περπατηματος μπορεις να χασεις κιλα?
    η αναξερετος το ποσο περπαταω δεν θα χασω κιλα λογω του φαρμακου?
    πραγματικα πολυτιμη η γνωμη σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Η ολανζαπίνη ανοίγει την όρεξη και άρα εκτός από το καθημερινό περπάτημα, το οποίο είναι πολύ σημαντικό, θα πρέπει να ελέγχεις το είδος και την ποσότητα του φαγητού που τρως. Όταν σε πιάνει λιγούρα, θα τρως φρούτα, λαχανικά, ένα άπαχο γιαούρτι ή όσπρια μαγειρεμένα χωρίς λάδι. Τα όσπρια φέρνουν γρήγορα το αίσθημα του κορεσμού, περιέχουν πολλές πρωτεΐνες, σίδηρο και βιταμίνες και βοηθούν στην απώλεια βάρους αν τα καταναλώνεις καθημερινά.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Η ολανζαπίνη ανοίγει την όρεξη και άρα εκτός από το καθημερινό περπάτημα, το οποίο είναι πολύ σημαντικό, θα πρέπει να ελέγχεις το είδος και την ποσότητα του φαγητού που τρως. Όταν σε πιάνει λιγούρα, θα τρως φρούτα, λαχανικά, ένα άπαχο γιαούρτι ή όσπρια μαγειρεμένα χωρίς λάδι. Τα όσπρια φέρνουν γρήγορα το αίσθημα του κορεσμού, περιέχουν πολλές πρωτεΐνες, σίδηρο και βιταμίνες και βοηθούν στην απώλεια βάρους αν τα καταναλώνεις καθημερινά.
    Τα κανω αυτά.. οσο μπορω βεβαια.. απο junk food εχω να φαω μηνες... επιμενω στο ερωτημα. Εαν τα κανω ολα αυτα θα επανελθω στα φυσιολογικα κιλα μου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν έχω πάρει ποτέ ολανζαπινη αλλά παίρνω ρεμερον που παχαινει κι αυτό. Τα περισσότερα κιλά τα πήρα όταν έπαιρνα μεγάλη δόση, δεν περπατούσα και έτρωγα ο,τι να' ναι. Τα περισσότερα κιλά τα έχασα όταν για κάποιο διάστημα δεν έπαιρνα ρεμερον, περπατούσα και είχα κόψει τα γαλακτοκομικά. Με άλλα λόγια δεν ξέρω πόσο ακριβώς θα σε ωφελήσει αλλά αν περπατάς με σχετικά γρήγορο ρυθμό για είκοσι λεπτά συνεχόμενα τη μέρα και προσέχεις τι τρως και πόσο και δεν πίνεις πολύ αλκοόλ σίγουρα θα ωφεληθεις όχι μόνο στα κιλά αλλά και γενικότερα στην υγεία σου. Όλα μέτρο θέλουν, όχι υπερβολές ούτε προς τη μια ούτε προς την άλλη πλευρά.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Η καψαικινη μπορει να συμβαλει στο μεταβολισμο καιγοντας περισσοτερα... ενεργοποιει τον μεταβολισμο...
    η καψαικινη βρησκετε στις καυτερες πιπεριες...
    υπαρχουν και χαπια καψαικινης ως συμπληρωματα διατροφης..
    θα ηταν καλη ιδεα να το παρω?
    αλλα απο την αλλη εχω το χαπι που προκαλει μεταβολικο συνδρομο και απο την αλλη να παρω αυτο το συμπληρωμα διατροφης.. που θα τον ενεργοποιησει...
    σε συνδυασμο με διατροφη ασκηση...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν το ξέρω ως συμπλήρωμα διατροφής. Παίρνει καλές κριτικές; Ειδικά με τα συμπληρώματα διατροφής για απώλεια βάρους είμαι επιφυλακτικός. Στη θέση σου θα μου ήταν αρκετό το περπάτημα κι η διατροφή. Πειθαρχία θέλει και υπομονή. Καλύτερα να δώσεις λεφτά σε μια επίσκεψη σε διατροφολόγο παρά σε συμπλήρωμα διατροφής για τέτοιο λόγο. Συνήθως είναι αναποτελεσματικά.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν το ξέρω ως συμπλήρωμα διατροφής. Παίρνει καλές κριτικές; Ειδικά με τα συμπληρώματα διατροφής για απώλεια βάρους είμαι επιφυλακτικός. Στη θέση σου θα μου ήταν αρκετό το περπάτημα κι η διατροφή. Πειθαρχία θέλει και υπομονή. Καλύτερα να δώσεις λεφτά σε μια επίσκεψη σε διατροφολόγο παρά σε συμπλήρωμα διατροφής για τέτοιο λόγο. Συνήθως είναι αναποτελεσματικά.
    οκ σε ευχαριστω πολυ!
    Για να κανω κατι θελω κινητρο!
    Κατεβασα μια εφαρμογη στο κινητο που μετρα τις θερμιδες που εχεις καψει τα βηματα και ποσα χιλιομετρα κανεις...!
    Κανω πανω απο 10 χλμ την ημερα περπατημα!
    Βαζω και την αγαπημενη μου μουσικη και περναει η ωρα!
    Πηγαινω σε ενα γηπεδο και κανω γυρους!
    Εχω βαλει προγραμα κοιμαμε 9 η ωρα το βραδυ και ξυπναω 5! πινω το καφεδακι μου με ησυχια.
    και 7 η ωρα που δεν εχει ξυμερωσει ακομα πηγαινω στο γηπεδο! και μεχρι τις 8 εχεις ξημερωσει!
    εχω διαβασει οτι η πρωινη ασκηση ειναι οτι καλυτερο! ειναι αμαρτια απο το θεο να εχω απλετο χρονο και να μην κανω κατι για την υγεια μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Οι περισσότεροι έτσι είμαστε, δηλαδή θέλουμε κίνητρο. Η δράση βοηθάει γενικά. Μια χαρά σε βρίσκω, μπράβο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Κάτσε ρε φιλε εσυ παιρνεις τόσα χρόνια ενα φάρμακο που ρίχνει τον μεταβολισμό καπνίζεις σαν αράπης που σκοτώνει τον μεταβολισμό και θες μέσα σε μια εβδομάδα να δεις αποτελεσματα; Δεν θα δεις σε μια εβδομάδα, θα δεις στο μέλλον αν κάνεις αυτά που πρέπει και ειναι απλά κάπνισμα τέλος, λιπαρα τέλος, ζάχαρες γλυκά τέλος, τηγανιτά τέλος, ψωμιά τέλος, πολύ νερό και περπάτημα και όσο παρει. Οσο χρειαζεται ο οργανισμός για να ξυπνησει και να επανέλθει.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κάτσε ρε φιλε εσυ παιρνεις τόσα χρόνια ενα φάρμακο που ρίχνει τον μεταβολισμό καπνίζεις σαν αράπης που σκοτώνει τον μεταβολισμό και θες μέσα σε μια εβδομάδα να δεις αποτελεσματα; Δεν θα δεις σε μια εβδομάδα, θα δεις στο μέλλον αν κάνεις αυτά που πρέπει και ειναι απλά κάπνισμα τέλος, λιπαρα τέλος, ζάχαρες γλυκά τέλος, τηγανιτά τέλος, ψωμιά τέλος, πολύ νερό και περπάτημα και όσο παρει. Οσο χρειαζεται ο οργανισμός για να ξυπνησει και να επανέλθει.
    Το καπνισμα ειναι ενα θεμα... δεν μπορω να το κοψω...

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    Απο κακομαθημενος του φορουμ θα γινει αστερι!

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Απο κακομαθημενος του φορουμ θα γινει αστερι!
    Μακαρι κοπελια να γινω αστερι οπως τα λες!
    εχω αδυναμιες παντως, με το καπνισμα εχω θεμα μεγαλο...! και το σκεφτομαι εδω και πολυ καιρο οτι πρεπει κατι να κανω με αυτο..
    Επισης γιατι με λες κακομαθημενο?! (αμα θες μου απαντας)

  13. #13
    Elenia781
    Guest
    Γιατι εγραφες "ετσι ειμαι εγω" και δεν σε "νοιαζει τιποτα". Μεγαλη αλλαγη. Το περπατημα δεν φτανει ,θελει και ασκηση για να δεις αποτελεσματα. Οχι αμεσως σε κανα 7μηνο

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κάτσε ρε φιλε εσυ παιρνεις τόσα χρόνια ενα φάρμακο που ρίχνει τον μεταβολισμό καπνίζεις σαν αράπης που σκοτώνει τον μεταβολισμό και θες μέσα σε μια εβδομάδα να δεις αποτελεσματα; Δεν θα δεις σε μια εβδομάδα, θα δεις στο μέλλον αν κάνεις αυτά που πρέπει και ειναι απλά κάπνισμα τέλος, λιπαρα τέλος, ζάχαρες γλυκά τέλος, τηγανιτά τέλος, ψωμιά τέλος, πολύ νερό και περπάτημα και όσο παρει. Οσο χρειαζεται ο οργανισμός για να ξυπνησει και να επανέλθει.
    καταρχην mindcrime απλα για να συμπληρωσεις ενα αλλο ενα ποστ και να καλυψεις τον εγωισμο σου γραφεις παπαριες!
    φορουμ υποστηριξης ειναι οχι φυλακη!

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    δικιο εχεις ρε φιλαρακι αλλα δεν γινετε τιποτα με τον ζορι... δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι στην εποχη μας εχουν ψυχολογικα...
    δεν τους γεννηθηκαν απο το πουθενα...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 13-01-2021, 09:03
  2. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτες τις ερωτήσεις?
    By Katacunia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-2020, 14:24
  3. Ας μου απαντησει καποιος επειγον
    By redwood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 15-04-2015, 22:03
  4. καποιος να μου απαντησει...please!
    By boulimia in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 14-08-2009, 13:57
  5. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •